yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (30)
  • medya (0)

  1. Çoğunlukla bir sandığın içinde biriktirilen yatak takımı, mutfak örtüleri, masa örtüleri, dantel gibi envai çeşit ıvır zıvıra ve bunun yanısıra günümüzde artık yemek takımı, küçük ev aletleri gibi şeylerin toplamına verilen isimdir. Kız tarafının çeyizinin olması beklenir. Erkek adamın çeyizi falan olmaz.

  Benim de (yazar: ladyblue) gibi halalarimin eseri bir yığın dantelim, ben küçükken alınmış bir sürü ıvır zıvırım vardı. Evleneceğim zaman sandığı açıp epey bir gülmüştük. Çünkü bir noktadan sonra hiç bir şey alınmamış öyle retro retro duruyordu sandık. Boşa masraf yani başka bir şey değil.

  Ama çalışmaya başladıktan sonra modası geçmeyecek tarzda şeyleri ufak ufak alıp kenara koyabilirsiniz. Bir anda toplu bir borç altına girmektense az az ödemek daha mantıklı. Bir de en azından evlenmeseniz de bir şeyin sahibi olursunuz çar çur etmekten iyidir.

  22 ekim 2014 21:30

  2. benim gereksiz ve al al bitmeyecek bulduğum (link: www.balkopugutasarim.com/2013/10/ceyiz-evlilik-listesi.html böyle) bir listeyle ihtiyaçları giderilebilecek bişi.

  22 ekim 2014 21:39

  3. Varlığından geç haberdar olduğum kucuk bi sandik da bende varmış bundan. Geçenlerde annemle açtık baktık. aralarında yeni güzel şık şeyler de var ama çoğu eski tarz tabi, her ne kadar babannemin zevkini sevsem de. Kızdım ne gerek vardı hem paraya hem emeklere yazık diye. Ama sonradan baktım babannem beni düşünerek sırf hatıra olsun diye bikac takim hazırlamış (gizlinot: Zaten bişeyler hediye ederken hep beni hatırlarsın der kıyamam nasıl unutuyim ben seni). Şimdi ben bunları nasi elden çıkarabilirim. Ya da bi köşede bekleyip durmasinin elden çıkarmaktan ne farkı kalır.

  ilerde evlenirsem kırk yılın başı da olsa kullanmak istiyorum hepsini teker teker. Evimde hicbi sey mukemmel olmak zorunda degil. Yeter ki beni buyutenleri, dusunenleri ben yok saymayayim.

  22 ekim 2014 22:06 22 ekim 2014 22:07

  4. 23ünde üniversite 3. Sınıf öğrencisi 2.5 yıllık bir ilişkinin tarafı olarak çeyizimde olan tek şey arkadaşımın aldığı; 2li nescafe seti. Artık evlenince bardaklarla birşeyler içip tabaklarından da yemek yeriz;))))))) şaka bir yana ben bu tarz alışverişleri seviyorum. Eskiden çok sıkılırdım ama şimdilerde bayılıyorum.(gizlinot: annem kadar olamam ama ) kendi çeyizimde de öyle el emeği örülmüş şeyler olmaz sanırım çünkü ben öyle şeyleri pek sevmiyorum. Ama işte bu bicir bicir havlular. Güzel yatak örtüleri ya da ne bileyim şirin yemek takımları filan bütçem yettiği kadarıyla alırım.

  15 nisan 2015 01:11 ed.18 nisan 2015 04:38

  5. Ev eşyaları ve gerekli şeyler hariç hiç heves etmediğim hede.zaten annemin gençliğinden yığınla dantel var bana vereceği bir de o ıvır zıvırlar onlar yeter bana.ev eşyalarında da kabasını alırım geri kalanı da ihtiyacım oldukça alırım diye düşünüyorum.

  6 ağustos 2015 16:53

  6. Ben niyeyse bu Çeyiz olayını hiç sevmiyorum belki kendi beğenim dışında annemin birşeyler alıp durmasındandır böyle olunca beğeneceğim varsa da beğenmiyorum . Normalde de ilgi duyduğum birsey değil zamanı gelince neye ihtiyaç varsa alınır olanaklar el verdiği sürece. benim Çeyiz anlayışım aileden kalma manevi değeri olan şeyler yada ben Çeyiz olayını yanlış anlıyorum bilemedim. (gizlinot: swh)

  6 ağustos 2015 18:29

  7. bir kadının çeyizi işi gücüdür efendim , gezip tozmasıdır , içinden geldiği gibi yaşamasıdır . daha ne olsun . manasız yere para veriyoruz alet -edavata .(gizlinot: zamanında ben de almadım demiyorum pek tabi) teknoloji , mutfak aletleri, kısacası ev gereçleri sürekli yenilenme halindeyken alıp kenara atmak mantığı çok eskilerde kaldı . eskilerde bu kadar imkan olmadığından mütevellit , insanlar birikimlerini bu şekilde değerlendirmişler . şimdilerde çeyiz mevzunu evlenme arifesinde gerçekleştirilecek şey olarak görüyorum ama çok abartılı bir bakış açısıyla değil yine de ..

  ama gelin görün ki bugün evlilikle ilgili forumlarda (gizlinot: bunun başını da kadınlar kulübü çeker) bir abartılır bir abartılır ki sormayın gitsin .

  7 ağustos 2015 08:41 7 ağustos 2015 08:41

  8. dizmesi veya düzmesi hayalimdeki gibi işkence ayarında bayık bir iş değil gayet zevkli ve heyecanlı bir iştir. bana göre işkence olan şey : (bkz: bohça ) (gizlinot: saten- dantel karışık kılıflar, örtüler) (gizlinot: hele ki o sedefli iğrenç makyaj çantası varsa ) (gizlinot: vur gitsin beni)

  7 ağustos 2015 15:14

  9. ailem benden ümidi o kadar kesmiş durumdaki şu an çeyizimde geçen sene babamın bana layık gördüğü "et dövme bıçağı"'dan başka hiç bir şey yok.

  acaba bana sübliminal mesaj veriyor olma ihtimali var mı?

  7 ağustos 2015 15:46

  10. ben de çeyiz adı altında eve yığılan eşyalara hoş gözle bakmayanlardanım..

  öncelikle ne zaman evleneceğim belli değil, hadi belli diyelim, ev dar bir kere. hadi evde de yer var diyelim, e bu sene alacağım robotun ya da yemek takımlarının seneye daha güzeli çıkar zaten, neden tutup tozlanmaya bırakayım evde gereksiz yere?..

  hem ben alsam zaten kesin açar kullanırım onları evde, "amaan evlenirken götürürüm n'olcak deneyelim hele şunu" diye.

  çeyiz yerine zorunlu birikim yapıyorum, içkim yok, sigaram yok, gece hayatım yok (gizlinot: kumarım da yok ehhe ) maaşımın %60 ı her ay birikim hesabıma yatırılır, gerisi de bana paşa paşa yeter. ne alınacaksa aileme de yük olmadan ev tutulduktan sonra gider alırım evleneceğim kişiyle diye düşünüyorum. hem toplu ve peşin alınca indirim ve bedava ürün de kaparım diyor içimdeki çakal tarafım. dantel, havlu kenarı gibi gereksiz ve zahmetli şeyler konusuna hiç girmiyorum.

  7 ağustos 2015 16:06 7 ağustos 2015 16:24

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar