yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (10)
  • medya (0)

  1. güzel ülkemin yaşadığı en son toplu dolandırıcılık olayı. literatürde ponzi oyunu (ponzi scheme), ülkemizde ise saadet zinciri olarak bilinir.

  normalde bankaların, müşterilerin faiz geliri kazanmak amacıyla yatırdığı paralara uyguladığı standart bir faiz oranı vardır. bu oran, her ülkedeki ilgili kuruluş tarafından alt-üst limit şeklinde ve belirli kurallar dahilinde belirlenir. tahmin edeceğiniz gibi bu faizler düşüktür.

  ponzi oyunu ya da saadet zincirleri ise, bu faizin çok daha yükseğini vererek kendilerine para çekerler. örneğin, bankaya yatırdığınız 100 bin liradan yılda %3 faiz ile 3 bin lira kazanıyorsanız, ponzi oyununda yatırılan 100 bin lirayı 10 ayda ekarte edebilir, 11. ayda kâra geçebilirsiniz.

  sıkıntı şu; 1.si paranızı ponzi oyununa yatırdığınızda geri almanız mümkün değildir. bankaya yatırdığınızda ise paranız yasal güvence altındadır, vade süresi dolduğunda (ya da dolmadan belirli kurallara göre) yatırdığınız ana parayı tamamen alabilir + faizi neyse onu alabilirsiniz. ponzi oyununda ise ana parayı asla çekemezsiniz, faizin ana para kadar etmesini ve üstüne kâra geçmesi beklersiniz.

  2. ve esas sıkıntı ise ponzi oyununda bu faiz oranının ödendiği kaynaktır. sadece başkaları da oyuna para yatırdığı sürece faiz alabilirsiniz. örneğin, ben 10bin lira yatırdım. 2 kişi daha geldi ve 10ar bin lira daha yatırdılar. kasadaki toplam para = 30 bin lira. bana aylık 2 bin lira faiz vaad etmişlerdi. 10 ay boyunca ben bin bin paramı aldım. 2bin×10ay = 20 bin lira bana verdiler. kasada kaldı 10 bin lira. benden sonra gelen iki kişiye de ayda biner lira faiz vaad etmişlerdi. bu iki kişiye toplamda 20 bin lira yatırmış olmalarına rağmen sadece 10 bin lira verilebilir. kişi başı 5 bin lira içerdeler. bir de daha ben kâra bile geçmemiştim, ben kâra geçiyorsam bilin ki bu birilerinin cebinden çıkıyor. o yüzden bu oyun, altta kalanların dolandırıldığı, en tepedeki kişinin servet sahibi olduğu bir dolandırıcılık sistemidir.

  ülkemizde ise saadet zinciri yasaktır. dolandırıcılar, bu yasağı çok iyi bildiklerinden araya bir ürün koyarak delmeye çalışırlar. isim vermeyeyim şimdi her yerde müridi var, mesaj kutumu doldurmasınlar. örneğin, kahve satışı + arkadaşını getir kazan sistemi; web site tasarlamasını öğretip seminer veriyoruz ayağına arkadaşını getir kazan sistemi ve daha pek çoğu hâlâ aktif bir şekilde işleyen türkiye'deki (gbkz: dolandırıcılık) sistemleridir. (gbkz: kanmayın).

  çiftlik bank da bu "araya ürün sıkıştırma" işini yapmıştır. telefon tabanlı bir oyun gibi piyasaya sürülmüş. insanlara verdikleri paralarla hayvan alındığı ve onun getirileriyle faizlerin ödendiği söylenmiş.

  bugün müge anlı'ya katılan mağdurların ve şahitlerin anlatımına göre, ortada doğru düzgün hayvan olduğuna dair bir kayıt yok. çiftlik banka ait tarım ve hayvancılık bakanlığı sistemine kayıtlı sadece 50 büyükbaş hayvanın olduğunu söylediler. bu arada isterse 500bin tane hayvan olsun, hayvanı alır almaz gelir elde edilen bir hayvancılık modelini ilk defa duyuyorum. oldukça zahmetli ve yatırım üzerine geri dönüş dediğimiz ((gbkz: return on investment)) süresi uzun olan, yani çok uğraşıp aylar yıllar sonra ana parayı kurtarabildiğiniz bir şey hayvancılık.

  oyunun içeriği karışık gibi duruyor, ama özü budur. insanlara hayali çiftlikler kurdurup, yasalardan kaçmak için göstermelik bi'-iki bir şey alıp saadet zincirini kurmuşlar.

  çok güzel göz boyamışlar. bilmem kaç bin hayvan kapasiteli çiftliğin temel atma törenleri, çiftlik gezileri ve neler neler. arkaplanında kim bilir neler vardı o gösterdikleri çiftliklerin. muhtemelen bizim diye kiralamışlardır. belgeler imzalatıp insanların güvenini kazanmışlar. bi' sözleşme gören insanlar da yasaldır o zaman diye atlamış.

  parasını kurtaramayan insanlar şikayet etmeye başladıkça, sahibi ve çiftlik bank hakkında ocak ayında soruşturma açılmış. hâlâ daha devam ediyor. sahibi ise yurtdışına kaçtığını iddia ediyor. müge buna inanmadı ekdkrld.

  olan insanların parasına oldu. geri almalarının hiçbir yolu yok.

  üzüldüm mü? hayır. çünkü atatürk'ün dediği gibi "(gbkz: çalışmadan), (gbkz: öğrenmeden), (gbkz: yorulmadan) rahat yaşamanın yollarını alışkanlık hâline getirmiş milletler; önce (gbkz: haysiyet)lerini, sonra (gbkz: hürriyet)lerini ve daha sonra da (gbkz: istikbal)lerini kaybetmeye mahkumdurlar.

  aynı şeyi cemaatlerde de gördük. çocuğumu paşa yapsın, doktor yapsın diye 5 yaşında atıyolar cemaatlerin kucağına. sonra? e sonra bize bakar. yok ya. 

  bi' önce kendimize bakalım benden paşa olur mu, benim hayvancılıkla ilgili bir fikrim var mı diye.

  valla illallah geldi şu insanların kısa yoldan aşırı zengin olma hırsından.

  19 mart 2018 22:15

  2. Bi' şey sorucam, allah aşkına (link:https://goo.gl/images/rrZPdm şu tipe)  güvenip nasıl mal mülk yatırdınız siz ya ? Ahsjsjdjs 

  Şey değil mi bu ımmm : "meraba acun abi ben almanyadan geliyom şimdi size bitboks yabacam"

  19 mart 2018 22:24 19 mart 2018 22:24

  3. gunlerdir cocugun resmini goruyorum, birileri meme yapmis heralde dalga geciyorlar saniyordum. cocuk en fazla 13 gosteriyor yani. meger gercekmis. yuh yani. gercekten mi? hala bu sekilde para kaptiran kaldi mi ya?

  19 mart 2018 22:31


  4. helal olsun çocuğa he. gördüyse demek ki potansiyeli.

  olayla ilgili en çok güldüğüm (aslında üzüldüğüm, trajikomik baya) koyunlarımızı verin diye kurumun kapısına dayananlara görevlinin burada sizden başka koyun yok demesi. 

  tekrar helal olsun maşallahın var tosuncuk

  19 mart 2018 22:40

  5. İnsanları 511 milyon lira dolandırıp uruguay’a kaçan mehmet aydın’ın sahip olduğu kuruluş. Takip ettiğim kadarıyla son bir ses kaydı yollayıp; “asıl ben dolandırıldım. Uruguay’a insanların parasını geri vermek için çalışmaya geldim” deyip baya baya dalga geçmiştir. Gerçi bizim insanımız bu söylediğine kanıp tekrar dolandırılır da neyse. 

  19 mart 2018 22:45

  6. başındaki dolandırıcı şahsiyeti, sokakta görsem internet kafede yatıp kalkan counter strikecı bi çocuk sanarım, 27 yaşındaymış. yaptığı işler inanılır gibi değil.

  not: hala uruguayda tüm gün bilgisayar oyunu oynarken hayal ediyorum. 

  not2: umarım oradakileri de yolmaz.

  19 mart 2018 22:46

  7. İnsanların "bir sürü kişi güvenmiş para yatırmış, bu kadar kişi aptal olamaz o zaman ben de yatırayım" diye para yatırdığı oluşum.

  Bir oyun üzerinden başlayarak gerçek hayata evrilen bir sanal gerçeklik dolandırması. İnsanlar öyle inanmışlar ki aynı isimle açılan şarküterilerden aldıkları ürünlerin kendi besilerinden elde edildiğine inanıyorlar.

  Valla hiç acımıyorum buraya para kaptıranlara. Boş vakitlerimde videolarını açıp keyifleniyorum, müstahak bunlara.

  19 mart 2018 22:49


  8. ay ben de diyordum bu başlığı açan bir süslü olacak mı diye bugüne kısmetmiş (gizlinot: swh) ekşi sözlükteki (gizlinot: her ne kadar oradan soğuduysam da) çiftlik bank başlığında feci goygoy döndürdüler ahahaha. hayır yani ülkede hayvancılık uzatmaları oynuyor, para yatıranlar bu sektörden kısa sürede para kazanacaklarını nasıl düşünmüşler? evini arabasını satıp, üstüne kredi çekip tüm bu paraları yatıranlar var ne desem bilemedim. çocuğu 3-5 kuruş istese vermemek için türlü bahaneler bulan tipler buraya sorgusuz sualsiz güvenmişler hayret bir şey ya.

  şu da var, bu tezgah paraları alıp uruguay'a kaçan çocuğun tek başına yapabileceği bir şey değil. gerçi bu saatten sonra çok bir şey fark etmez ya neyse. uruguay vatandaşlığına geçtiği söyleniyor doğru mu bilmem. para kaptıranlar da bir bardak soğuk su içsinler artık yapacak bir şey yok.

  19 mart 2018 22:55

  9. hakkında çıkan bir çok haberi okudum, izledim ama hala aklım almıyor ya. kardeşim kim niye size yatırdığınız paranın 2 katını geri versin? hayır kurumu mu bu insanlar? hayvancılıkta %100 kar olduğu nerde duyulmuş, görülmüş? hiç mi araştırmıyorsunuz ya? marketten 10 liralık bir şey alırken bile iki kere düşünüyoruz verdiğim parayı hakediyor mu diye, nasıl çıkarıp binlerce lirayı doğru düzgün araştırmadan bir hiçe yatırıyorlar anlamıyorum.

  hem şaşırıyorum hem gülüyorum ya. dolandırılanlara da hiç üzülmedim. kesin para kazanacaklarına inanıyorken emeğiyle, iş yaparak para kazanan insanlara "ahaah salak bunlar" diye bakıyorlardır. iyi olmuş valla. yalnız mehmet aydın'da da hiç o kadar insanı dolandırabilecek, bu sistemi tek başına kurabilecek zeka varmış gibi durmuyor. büyük ihtimalle olayın arkasından çok farklı kişiler çıkacak. gelir yakında kokusu.

  19 mart 2018 23:03

  10. bu ülke banker kastellileri, jet fadılları, titan saadet zincirlerini gördü de böylesini görmemişti dedirten hadise. kazanmadan hacı, okumadan hoca olmaya meraklı olanların olduğu bir ülkede ne yazık ki sıradan insanlar manzaraları haline geldi artık bunlar. tam da yaratıcılıkta sınır yok denilen durumlar allah akıl fikir versin herkese. üç koyup beş almak, olmuş mu sana üç koyun beş davar.

  19 mart 2018 23:09