yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (7)
  • medya (0)

  1. Bir de alternatif tedavi çeşidi olarak çocuk doğurmayı öneriyor doktorlar

  25 ocak 2016 23:14

  2. Böbrek taşı için girdiğim ultrasonda kanamalı kist fark edilmesi ve ikinci ultrason sonucu 5 cmlik bir tanesine sahip olduğumu öğrendiğim kist

  Tabii ben yine jinekolojiye gideceğim ama bilgili süslüleri başlık altına bekliyorum ekşide bile çok az girdi var zira

  9 ocak 2017 17:50

  3. Tıptaki adıyla endometrioma. İçinde emdometriyum tabakası bulunan, bu sebeple regl dönemlerinde içine kanayan bir kist. Bunun batın içine yaygın olanına da endometrisis deniyor. Takibi gerekli zira patlar ve karın içine kanama olursa organlarda yapışıklık yapabiliyor. Adet döneminde ve ilişki sırasında ağrı en yaygın belirtisi, ayrıca gebe kalmada zorluk yapabiliyor. Genelde bir süre hormon tedavisi ile takip edilir ama tek çaresi kistlerin alınmasıdır. Tabi bu kesin tedavi değildir, kistler tekrarlayabilir. Kansere dönüşme riski %1in altında diyorlar.

  9 ocak 2017 18:16


  4. tıptaki adı endometriosistir. Rahmin iç kısmında bulunan endometrium dokusunun rahim haricinde (genellikle yumurtalık) bir bölgeye konumlanmasıyla gerçekleşir ve her regl döneminde bu doku kendi içinde kanamaya başlar. İçi kan dolu, kıvamlı bir kist olduğu için çikolata kisti adı verilir.

  Bu kist, çatlamamış yumurtalardan, içi su dolu kistlerden farklıdır. Kendiliğinden geçmez. Kesin nedeni bilinmemekle birlikte (genetik ve bağışıklık sistemi sorunları olabilir) kesin bir tedavisi yoktur. Hormon ilaçlarıyla kist kontrol altına alınır. Kist ameliyatla alınsa bile ilerde tekrarlama olasılığı vardır ve kistin alınmasıyla yumurtalık zarara uğrayabilir (gizlinot: yumurtlamayı etkileyebilir). Fertiliteyi etkileyeceği için hamile kalmak isteyen kadınlarda yakından takip edilmelidir.

  10 ocak 2017 11:30 10 ocak 2017 11:32

  5. çok uzun senelerdir sahip olduğum, endometriozis rahatsızlığının sonucu oluşan kistler. bu durumda vücudunuz kontrol altına alınmazsa reglinin bir kısmını batın içinde biriktiriyor. bir zar ve içinde çikolatayı andırdığı söylenen kıvamda regl yani bahsettiğimiz. ben operasyon olduğumda 1'i greyfurt kadar olduğu söylenen çoklu sayıda çikolata kistim vardı. çok başarılı ve sıkıntısız geçen bir operasyon ile kurtuldum. akabinde karından vurulan özel bir iğne ile bir süre regl olmam engellendi ki vücut iyileştirsin kendini. bunun devamında da doğum kontrol hapı ile kontrol altına alındı çünkü maalesef kesin tedavisi olmayan, ancak kontrol altına alınan bir hastalık.

  benim yaşadığım etkileri oldukça yoğun regl ağrıları ve çok az miktarda (gizlinot: ve pıhtılı) regl olma haliydi. standart bir regl ağrısından bahsetmiyorum. kanamadan 2-3 gün önce başlayan, devam eden ve kanama bitiminden 2 gün sonra kesilen, sadece karın ağrısı şeklinde değil, asıl ağrısını makattan hissettiren ve ayakta dik olarak duramadığım, tuvalete çıkmakta büyük sıkıntı yaşadığım ağrılardı bunlar. hala dönem dönem yoğun ağrılı regl olduğum olur ama eski günleri düşününce çok önemsemiyorum açıkçası.

  kistler alınmadan önce, tedavimin yoğun olduğu dönemde de şimdi de beni en rahatsız eden yorum "her kadında bu tip kistler olabilir" denmesiydi. evet, kendiliğinden yok olan kistler her kadında olabilir ama bu farklı bir durum ve her ayın neredeyse 7-8 günü hayat kalitenizi ciddi anlamda düşüren bir durum. özetle, başa gelen çekiliyor bir şekilde de hiçbir hemcinsimin bununla tanışmaması dileğim. yoğun ağrılı regl gören genç kızlarınız/yakınlarınız varsa, bir jinekoloğa gecikmeden gitmek önemli.

  sadece deneyimlerimi paylaşmaya çalıştığım, herhangi bir tıbbi değeri olmayan girdim gözünüzü korkutmasın lütfen. benimki ilerlemiş aşamada fark edildiği için biraz sancılı oldu süreç. operasyon ve sonrasında bu durumla yaşama/başa çıkmayı öğrendim ve şu an gayet ortalama bir süreç yaşıyorum.

  bir de kadında infertilitenin başlıca nedenlerindendir. kontrol altına alınması bu açıdan da önem taşıyor.

  10 ocak 2017 14:55 10 ocak 2017 14:58

  6. ameliyat edilecek büyüklükte değilse ya doğum kontrol hapını ya da hamile kalmayı öneriyor doktorlar. ben 1 yıl doğum kontrol hapı kullandım ve sanıyorum ki şu ana kadar tekrarlamadı(gizlinot: ya da tekrar büyümedi). belirtisi ise normalden fazla kanama ve normalden fazla ağrıydı. net olarak teşhis edebilmek için doppler ultrason yapılıyor. çoğu kadında olduğunu fakat belirti vermiyorsa anlaşılmadığını söylemişti doktorum.

  ya yumurtalık dokusu üzerinde ya da karın içinde endometrium hücreleri bulunabiliyor. bu sebeple yapışıklığa sebep olabiliyor. bu yapışıklık fallop tüplerinin hareketini engellediği için hamile kalmayı engelliyor.

  çok tuhaf bir bilgi de vereyim: nadiren bazı kadınların burun içinde de endometrium yani rahim içi dokusu hücreleri bulunabiliyormuş. bu sebeple her regl olduklarında burunları da kanıyormuş.

  10 ocak 2017 19:29

  7. Her 10 kadından 1’inde görülen ama kendimde olduğunu öğrenene kadar adını duymadığım endometriozis isimli auto-immune hastalığın bir sonucu olan yumurtalık kisti türü. Normalde rahim iç duvarında bulunan hücrelerin rahim dışında, çikolata kisti durumunda yumurtalıkta bulunmasından dolayı her adet oluşunuzda rahim iç duvarınız gibi davranıp kanayıp dökülerek adet dönemlerinizin zor geçmesine, ileri evrelerinde kronik ağrılara sebep olan rahatsızlık. Östrojene duyarlı olduğundan doktorlar ilerlemesini durdurmak için doğum kontrol hapı ya da visanne gibi sadece progestan etkili ilaçlar, suni menopoz iğneleri yazıyor, kist büyükse ve gebe kalmayı engelliyorsa laparoskopik ameliyatla alınıyor ancak tekrar etmeyeceğinin garantisi yok. Hamile kaldığınızda da adet olmadığınız için hastalığın durması hatta kistin küçülmesi mümkün. Ancak kesin tedavisi yok. Kısacası ağrılı, kısırlığa yol açabilen kronik bir hastalığın sebep olduğu kist. 

  9 nisan 2019 15:31