sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (11)
 • medya (0)

1. avukat feyza altun'un bebeklerin ve çocukların mahremine saygı duymak adına başlatmış olduğu kampanya.

"Sevgili Ailem

Gözlerimin içine bak... Senin gözünde dünyanın en değerli varlığıyım değil mi?

Benim gözümde de siz öylesiniz.

Ergenlik dönemime girinceye kadar hayatımda neredeyse karar verme noktası sizsiniz.

Hatta ergenlikte bile bu bazen öyle... Örneğin arkadaşımda kalacağımı söylüyorum kabul etmiyorsunuz hatta işin içinden çıkamazsanız "o bize gelsin" diyorsunuz.

Arkadaşlarımla şuraya gideceğim diyorum. Hayır gidemezsin orası güvenli bir mekan değil diyorsunuz.

Peki gözlerinizin içine bakarak soruyorum.

Sosyal medya çok mu güvenli !

Benim küçükken uygun olmayan mahrem yerlerimi sergilediğin sosyal medyadan bahsediyorum.

Hiç düşündün mü?

Bir gün bunları sana sorduğumda bana ne cevap vereceğini.

Bende sosyal medya hesabı açacağım.

Ergenlik veya gençlik dönemi heyecan ve adrenalin dönemim olacak. Bir sürü hata yapacağım. Kız arkadaşımla öpüşürken fotoğrafımı paylaşacağım. Kız isem dudaklarıma ruj sürüp öpücük yollarmış gibi fotoğrafımı çekip tanımadığım insanlarla paylaşacağım.Ya da uygun olmayan bir kıyafet giyeceğim. Sonra bunları görünce bana kızacaksınız. "Ortalık çok fena ne yapıyorsun sen" diyerek hesaplarımı kontrol altına alıp sözde beni korumaya çalışacaksınız.

Beni küçükken koruyabildiniz mi?

O kadar güzel bir çocuktum ki sizin gözünüzde bazen bilinçli bazen bilinçsiz bir şekilde beni uygun olmayan bir şekilde paylaştınız.

Popülerliğim benim bebekliğimde başlamıştı.

Ergen olunca bu işi kendim yapmaya kalkınca neden ürküyorsunuz?

Bana uygun rol model olabildiniz mi?

Beni dudağımdan öperken çektiniz fotoğrafı koydunuz hesaplarınıza.

Şimdi ben bir kız arkadaşımı öpmüşüm ya da erkek arkadaşımı çok mu?

Hiç düşündünüz mü ben bunları İLK kimden öğrendim?

Tekrar gözlerimin içine bakın.

İlerde ben bunları size sorarsam ne cevap vereceksiniz?"

ukte: (yazar: aysubir)

17 mayıs 2016 21:35

2. kampanya mantıklı olabilir ama metni hiç beğenmedim. sosyal medyaya yüklenen çocuk fotoğraflarının kısa sürede sapıkların eline düştüğü gerçeği, çok eleştirdiğimiz youtube videosu çeken çocuklar gibi dikkat çekilmesi gereken konular var. ailelerin bilinçsiz olduğu doğru ama bu metin bilgilendirici değil bir kere. bir avukatın trip atan ergen diliyle değil, daha makul mantıklı bir metin yazmasını beklerdim. ayrıca nelere olumsuz anlam yüklendiği konusunda da kafasının biraz karışık olduğunu düşünüyorum.

17 mayıs 2016 22:07

3. kampanya mantıklı olmakla beraber metni ben de beğenmedim. yani nereden nereye bağlanmış. biraz alakasız olmuş. ben genel anlamda insanların bu kadar hayatlarını sosyal medya üzerinden gösterme çabalarına karşıyım. buna çocukların türlü türlü fotoğraflarının konulması da dahil tabi. sosyal medya bir hava atma aracı olduğu için buna haliyle çocuklar da alet ediliyor. pek başarılı olacağını düşünmediğim bir kampanya. zaten normal zekada bir anne bir baba gidip de böyle salak salak paylaşımlar yapmaz. ama diğer gösteriş meraklısı düşük zeka aileler her zaman bunu yapacaklar. capsleri yapılan iki kız kardeş vardı amerikalı. chloe ve lilly galiba isimleri. çok tatlılar. instagramda takip ediyordum onları. anneleri her anlarının fotoğraflarını koyuyordu kızlarının. bir süre evvel bir adam kadına mesaj atmış ve kızlarının daha çıplak fotoğraflarını koyup koyamayacağını sormuş. kadıncağız da o adamı ifşa etmişti. yani görüldüğü gibi pek de iyi bir şey değil sürekli çocukların fotolarını paylaşmak.

17 mayıs 2016 22:26

4. etmeme kampanyası şeklinde olsaydı daha anlaşılır olurdu. anlatım bozukluğu var gibi geldi bana.

içeriğe ise bakmadım ama yüzeysel olarak fikrimi söyleyecek olursam, anne-babaların bu konuda bilinçlenmesini sağlayacak bir kampanya olması iyi bir şey.

17 mayıs 2016 22:28

5. kampanyanın adında bi tırtlık yok mu çocuğunu teşhir etmeye teşvik eder bi anlamı var doğrusu çocuğunu teşhir etmeme kampanyası olmalı çünkü slogan olarak çocuğunu teşhir etme! doğru ifade ama arkasına kampanyayı eklenince anlam değişiyor ilk -me eki fiilden isim yapıyor ikinci -me eki olumsuzluk anlamı yüklemeli o yüzden.

ama kampanyanın amacı çok doğru her yer pedofili kaynıyor evet çocuğun sevimli ama ne iğrenç insanlar var onların fantazilerine bulaştırmak istemezsin çocuğunu,kardeşini,kuzenini.

17 mayıs 2016 23:54

6. İnsanlar sosyal medyada beğenilme, onay alma duygusunun köpeği olmuş durumda ne yazıkki. Çocuğunu da kullanır, eşini de kendine. Dolayısıyla bu kampanyanın çok amacına ulaşacağını hiç sanmıyorum. Bazılarına sert gelecek belki sözlerim. Ama tam olarak bunları düşünüyorum işte.

18 mayıs 2016 19:26

7. sonuna kadar desteklediğim kampanya. el kadar bebeğe günde on kere farklı farklı kıyafetler giydirip kareye yansıyan her markayı posta etiketlemek nedir? nasıl bir zihniyetiniz var, hiç mi mahramiyet duygunuz yok? bu kadar kendisini ve evladını teşhir eden insanlarda kesinlikle psikolojik rahatsızlık olduğuna inanıyorum.

14 temmuz 2017 13:50

8. Adının "çocuğunu teşhir ederken iltifat bekleme" olarak değişmesini önerdiğim kampanya. Fütursuzca paylaşım yapan annelerin önünün kesilmeyeceği açık. Tıpkı "Çocuğunuzu dışarda tek bırakmayın" diye bangır bangır bağırıldığı halde hala sokaklarda başıboş çocukların olması gibi. Herkesin çocuklarıyla ilgili paylaşım yapma özgürlüğü saklı tutulurken, asıl gıcık olanı bu kişilerin bu paylaşımları yaparken herhangi bir tepki görme amacı gütmesidir. Herkesin çocuğu kendisine güzel gelecektir, başkalarından beklediğiniz yorumları alamayınca hayal kırıklığı yaşamayın.

14 temmuz 2017 14:05

9. muhtemelen (gbkz: bilgentolis)'in çocuğunun boklu bezleriyle savaş açacağı kampanya.

kimse ona neyi yapıp neyi yapmayacağını söyleyemez. teşhirci anneler en iyisini bilir sizi ucuz fesat pislikler! bırakın da insanlar rahat rahat bebeklerini pazarlasın; sizde olmadığı için kıskanmayın.

kadın daha hamileliğinden beridir ne ekmeğini yedi ya çocuğun. çocuk baksa ayrı olay, gülse ayrı olay, uyusa ayrı. millet de yaranmak için hayatları boyunca gördükleri tek bebek bunlarınkiymiş gibi yorum yazınca, bunlar da iyiden havaya giriyor. kimi aksesuar olsun diye doğuruyor, kimi de doğurduktan sonra çocuğa işte böyle gelir kapısı muamalesi yapıyor. çocuğun irade sahibi olduğunda ne hissedeceğinin de bir önemi yok sonuçta. paylaş gitsin!

14 temmuz 2017 15:08

10. birçoğu kompleksli, vasıfsız, küstah ve bencil çocuklar yetiştirecekler gibi sanki. bu sebeple ben de destek veriyorum. kendi adıma böyle bir çocuk yetiştirmemeye çalışacağım, büyük konuşmaktan da korkuyorum bi yandan. swh.

14 temmuz 2017 15:29