sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (9)
 • medya (0)

1. çocuk bizim toplumda birey değildir.aslında bizim toplumumuzda birey diye bir kavram bile yoktur.

halbuki çocuk bizdik, büyüdük yetişkin olduk, anne baba olduk.şimdi yaşı küçük bireyler yetiştirme çabasındayız.

gel gelelim her gün her dakika başka bir şiddet haberi geliyor ülkenin dört bir yanından.

2 aylık bebeğini evde yalnız bırakıp memleketine giden sözde öğretmen bir anne de gördü bu memleket, 4 aylık bebeği yalnız bırakıp iş aramaya giden babayı da.

bebeğe tecavüzü de okuduk malesef.

nasıl bir yere gidiyor dünya belli zaten de elinden bir şey gelmiyor ya insanın o çok acı.

işte bu taciz, tecavüz, şiddete maruz kalan bebekler, çocuklar büyüyüp neler yapacak şaşmamak lazım.kendisi merhamet görmüş mü ki merhamet göstersin? ona acımışlar mı?

kendi annesi babası neler yapıyor çocuklara ki onlara zaten anne baba denmez, yabancılar neden insaf etsin?

aslında çocukların hayattaki en değerli varlıklar olduğunu görsek, anlasak, onlara sevgimizi, ilgimizi versek merhameti, saygıyı öğretsek dünya ne güzel olurdu.

6 mart 2015 18:42

2. Son zamanlarda korkunç cinayetler, tacizler, tecavüzler öyle çok arttı ki insan bir çocuğum olursa aklımı kaçırmadan, onu daraltmadan onu nasıl korur kollarım diye düşünmeden edemiyor. En çok üzüldüğümse bu kötülükleri yapanların büyük çoğunluğunun kötü yetiştirilmiş çocukların büyümüş halleri olması. Kendimizi geliştirmeden, karakterimizi oturtmadan ne olur çocuk yapmayalım! Sanıyorum hayatta alınabilecek en büyük, en meşakkatli sorumluluk.

7 mart 2015 00:49

3. çok çok ama çok dikkatli/özenli yetiştirilmesi gereken organizma.

bunu bildiğim için anne olmaktan ciddi manada çok tırsıyorum, başaramamaktan korkuyorum sanırım. tavşan gibi patır patır çocuk yapanlara da çok şaşıyorum. o kadar kolay mı bu işler yahu?

17 nisan 2015 19:36

4. #SaveKidsLives (link: https://www.youtube.com/watch?v=0u09Vfl5Klw )

25 ekim 2015 18:30

5. çocuk düşkünü olmayan bir insan olarak, şöyle bir iki dakika kadar üç yaşındaki bir tanesinin evcilik oynamasını izledim bugün. hem gülüp hem ağlama isteği yarattı bende. annesinin cep telefonu kulağına götürmüş, elinde bebeği, kocasıyla(!) konuşuyor:

-alo babaşı, yaşılşın? ben iyiyim, çok iyiyim. akşama faşülye yaptım. çocuk seni çok özledi, hemen gel bak eve. çocuk ağlar yoksa.

(gizlinot: çocuklar ağlamasın)

30 kasım 2015 19:53

6. azıcık duygusallaşacağım izninizle. baştan uyarayım, benim için çok duygusal bir gönderi. böyle şeyler sizi rahatsız ediyorsa geçiniz lütfen.

sadece %20 görebilen bir çocuk var, ismi berna. neden bu durumda olduğunu sorguluyor sürekli, çok sıkılıyor, çok üzülüyor ve kendini her yerde fazlalık hissediyor. 'yakını göremediğim için' diyor mesela utana sıkıla, benim de içimi sızlatıyor. beni de seviyor epeyce, zamana yayıldı ama sonunda çok sevdik birbirimizi. neleri seversin diye sordum. kitap okurum dedi, resim çizerim, şekiller de kesebilirim ben. beni ikna etmek istercesine ekledi: 'gerçekten yapabilirim.' yapabileceğine emin olduğumu söyledim. biraz konuştuk üstünde. istersen birlikte bir kitap ayracı yapalım sana dedim. gözleri parladı ve kısık ama gururlu bir sesle 'yapabilirim. ben gerçekten her şeyi yapabilirim' dedi.

birlikte iki tane kitap ayracı yaptık. iki tane eski kitap ayracını pembe keçeyle kapladık, birinin üstüne arkadaşının onun için yaptığı bebek çizimlerini yapıştırdık. diğerine berna'nın keserken kendisiyle gurur duyduğu her halinden belli olduğu üçgenlerini yapıştırdık. üstüne de onun ve benim adımı yazdık. berna mutlu, ben mutlu.

sonra ben, berna'nın arkadaşlarına dönüp 'berna ve ben birlikte kitap ayracı yaptık. işin neredeyse tamamını berna tek başına yaptı, ben de biraz yardımcı oldum bazı konularda. ikisi de muhteşem oldular, siz ne dersiniz' diye sordum.

işte film burada koptu:

ben hiç beklemezken çocuklar deli gibi alkışlamaya başladı ama nasıl alkış. elleri parçalanırcasına, içten, tezahüratlarla birlikte. 'vay, be', 'müthişsin', 'seninle gurur duyuyoruz', 'berna sen öyle yetenekli birisin ki' allahım öyle içtenler, berna'nın çalışmasıyla öyle gurur duyuyorlar, berna'yı öyle bir ikna ettiler ki, tüm alkış süresinde berna gözlerindeki yıldızlarla güldü, ben içime içime ağladım. sonra eve gelip biraz daha ağladım.

bugün ümidim oldu, dünyayı bu çocuklar kurtaracak.

7 mart 2016 14:38

7. Az önce yemek siparişimi getiren sevimli ufaklık, iş ahlakından dolayı kredi kartı şifremi girerken pat sırtını dönüverdi.

Yerim seni (gbkz: çocuk).

Okulu kar tatili olduğu için babasına yardım ediyormuş...

11 ocak 2017 13:38

8.

Aslinda bunu suslu sozluk duyuru basligina yaziyordum ancak alacagim tepkilerden buraya yazmaya karar verdim.

Uzun zamandir bunlardan birine nasil varoldugumuzu ve bizden once dunyada nelerin oldugunu anlatmaya calisiyorum.peki teyze konusamiyorken nasil anlasiyorlardi diye sordu en sonunda.bende arayisa ciktim bununla ilgili program kisa film ya da bilimsel makale ariyorum ona nasil anlatacagima dair.sonrasinda aranan kan bulundu.bu cizgi filmi defalarca bayilarak izledik.

Tabii ki tum sorulara cevap olmadi zaten tum sorularinda cevabi yok ama bize bi paradigma,bir bakis acisi kazandirdi.

her cocugun izlemesi gerektigini dusundum sonrasinda ve buradaki annelere de duyurmaya karar verdim.cizgifilmin adi the good dinasour.cocuga hayata dair bilimsel bir bakis acisi kazandirmak icin muhtemelen attigim ilk adim oldu ve sonrasinda belgesellere daha cok ilgi duymaya basladi.size de oneriyorum,kendiniz de izleyin ve izlettirin aslinda filmin icinde insanlik tarihinin ve tarihi kazilarin cok buyuk yeri var..

Spoiler*

Son olarak gururumuzsun arlo!

Edit:cocuk 8,5 yasinda

13 şubat 2017 11:29 13 şubat 2017 11:40

9. dün bir kediye tekme atmaya çalışan 7-8 yaşında bir çocuk gördüm. "napıyorsun" dedim, çocuk kilitlendi. "ne yaptığını açıklamak ister misin, belki hak veririm sana" dedim cevap yok yine. "bir daha biri sana ne yaptığını sorduğunda cevap veremeyeceğin bir şeyi yapma" dedim. umarım etkili olmuştur.

lütfen iyi çocuklar yetiştirin. en azından neyi neden yaptığı sorulduğunda cevap verebilecek cesur çocuklar olsunlar. "ama 5 yaşında ama 10 yaşında" demeyin. kötü insan olmanın yaşı olmaz. yanlışı olduğunda söyleyin ki bir büyüğü çıkıp "napıyorsun" dediğinde en azından "özür dilerim, bir daha olmaz" diyebilsinler.

edit:imla

11 kasım 2018 16:41 13 kasım 2018 23:25