yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (52)
  • medya (1)

  52. Eğer evde mum yoksa ve pastel boya varsa, pastel boyayı mum olarak kullanabilirsiniz. Yaklaşık 1 saatte yakın yanar.

  5 şubat 20:46

  51. Atilla yeşilada'nın yayınlarını takip ediyorum bir yılı aşkın süredir. Sayesinde ekonomiye aşina oldum. Ancak bu da mevcut tablodaki acı durumu daha derin fark etmeme sebep oldu. 2019 yılı sonunda nakit bütçe açığı 130 milyar tl, 2020 sonu nakit bütçe açığı hedefimiz de 139 milyar tl imiş.

  Nakit bütçe açığındaki vaziyetimiz bu, ufkunuz iki katına çıkmıştır diye umuyorum

  15 ocak 22:28

  50. Haşemonun açılımı hakiki şeriat mayosudur

  kol bileğinizden dirseğinize kadar olan uzunluk ile ayak uzunluğunuz eşittir. Ayakkabı giymeden böyle kontrol edebilirsiniz.

  edit: şurası azıcık yeşillensin, okuyalım bir şeyler edinelim diye aklıma gelen bilgileri yazdım 19 eksi almışım, canınız sağ olsun.

  14 ocak 19:35 15 ocak 20:25


  49. İnsanların kanları, alyuvarlarındaki antijen çeşitlerine ve durumuna göre gruplandırılmıştır. Bildiğimiz gibi, 0 (sıfır), A, B, AB olmak üzere dörde ayrılan kan gruplarından 0 (sıfır) grubu kanın alyuvarlarında antijen yoktur. A grubu alyuvarlarda A antijeni, B grubu alyuvarlarda B ve AB grubu alyuvarlarda hem A hem B antijenleri bulunur. Bu çeşitliliğin sebebine bilim insanlarının verdiği cevap ise, insanların farklı bulaşıcı hastalıklara karşı bağışıklık geliştirmek için, farklı kan gruplarına sahip olacak biçimde evrimleştiğidir. 

  Hangi kan grubundan kan alacağınız ya da hangisine kan vereceğinizi bilmiyor iseniz, buyrun. 

  Hangi kan grubu hangisine kan alabilir;

  AB Rh+ =Tüm kan gruplarından

  AB Rh- =Tüm Rh- kan gruplarından

  A Rh+ = 0, (A Rh-), (A Rh+),

  A Rh- = 0, (A Rh-)

  B Rh+ = 0, (B Rh-),(B Rh+)

  B Rh- = 0, (B Rh-)

  0 Rh+ = (0rh+), (0 rh-) 

  0 rh-=  (0 rh-)

  Hangi kan grubu hangisine kan verebilir;

  AB Rh+= (AB Rh+)

  AB Rh-= (AB Rh-), (AB Rh+)

  A Rh+ = (A Rh+), (AB Rh+)

  A Rh- =(A Rh+),  (A Rh-), (AB Rh+), (AB Rh-)

  B Rh+ =(B Rh+), (AB Rh+)

  B Rh- =(B Rh+), (B Rh-), (AB Rh+), (AB Rh-)

  0 Rh+ =Tüm Rh+ kan gruplarına

  (0 Rh-) =Tüm kan gruplarına

  Yalnız, mecbur kalınca uyumsuz kan da hastaya veriliyor. Ama bu son çaredir. Zaman kazanmak için yapılır, yoksa hasta kısa sürede şoka girer ve bedeni daha ağır bir hale gelir. Çünkü vücut ile uyumsuz kana karşı vücut savunma sistemini çalıştıracaktır. 

  Bir insandan diğerine kan aktarılması hem kan gruplarına hem de o gruplarda Rh faktörünün bulunup bulunmadığı göz önüne alınır. Kanında Rh faktörü barındırmayan kişiye Rh faktörlü kan verilemez. 0 grubu kanı olan bir insan, yalnız kendi grubundan kan alırken; hem kendi grubuna hem de diğer gruplara kan verebilmektedir. AB kan grubu olan biri, her gruptan kan alabilir; çünkü alyuvarlarında hem A hem de B antijen barındırmaktadır ve bu sebeple de kendi kan grubundan başka kan gruplarına kan veremez.

  (link: https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-hangi-kan-grubu-kimlerden-kan-alabilir-kimlere-kan-verebilir-11-681-71523.html Kaynak)

  5 aralık 2019 19:13

  48. Word'de belli aralıklarla office, yazdığınız dosyayı otomatik olarak kaydeder ve her bir kaydı saklar, belli bir süre. 

  siz yazdığınız bir Word dosyasını diyelim ki elektirik kesilince kaydedemeden kapanınca, eğer office otomatik kaydını daha önceden yapmışsa bu kayıtları bulur ve kaldığınız o aşamadan devam edersiniz. Size o dosyayı açınca sorar, Bu dosya kaydedilsin mi, diye. 

  Word programından düzenli olarak kaydetmesi için ayarlıysa kaybınız olmayacaktır. Ey eğer ayarlı değil ise Otomatik Kaydetmeyi ayarlamak için; Dosya >> Seçenekler >> Kaydet’e tıklayın.

  siz yazdığınız bir Word dosyasını kaybetmeden çıkınca da Word bunun için de bir sistem oluşturmuş. 

  Word 2016 için sistem şöyle oluyor; Kaydetmeden kapatılmış olan bir Word dosyasını kurtarmak için öncelikle yapmanız gereken;

  Word’de Dosya >> Bilgi >> Belge Yönet >> Kaydedilmeyen Belgeyi kurtar’ı tıklayarak yaptığınız değişiklikleri geri getirebilirsiniz.

  (link: https://images.ctfassets.net/5uzcfuod76zc/6UH8Yn9P580YiArPzMSmmh/9812decbbd1293c7988f408d66305580/kaydedilmeyen-word-dosyalarini-geri-getirme.jpg Resim 1)

  (link: https://images.ctfassets.net/5uzcfuod76zc/7oa1lJDO4e62IzUTva0T0i/77942ce45ab47b4eed80ee33099c08b1/kaydetmeden-kapatilan-word-dosyalarini-kurtarma.jpg Resim 2)

  (link: https://egezegen.com/teknoloji/kaydetmeden-kapatilan-word-dosyalarini-kurtarma/ Kaynak)

  27 kasım 2019 19:54

  47. Bugün bir yerde okudum; kebe-gebe kelimesi eksi Türkçede şişmek anlamına geliyormuş. Karnı şiştigi için hamile kadına gebe dendiği gibi, ölen kişinin bir süre sonra karnının şişmesinden dolayı da gebermek fiili türetilmiş.

  Yani hem doğum hem de ölüm aynı kökten türüyor. İlginç.

  25 kasım 2019 14:33 25 kasım 2019 14:35

  46. Alkol alınca yüzü kızaran ve çabuk sarhoş olan çekik gözlüler daha önce dikkatinizi çekti mi bilmem ama bu olayın sebebi asyalıların asetaldehit dehidrogenaz enzimlerinin iyi çalışmamasıdır. Yani asetaldehit , asetata dönüştürülemez. Kanda asetaldehit gibi zehirli bir ürün akması sonucu Kızarıklık, kusma gibi alkole olan bu aşırı duyarlılık asyalıların atalarının alkol tüketmemesi/az tüketmesi ile açıklanıyor. 

  10 ekim 2019 20:40


  45. 1. Beyin Donması: Eğer dondurma sever biriyseniz, bazı lokmalar sırasında beyninize ani bir soğuk dalgasının çarptığını hissetmişsinizdir. Buna "beyin donması" ya da "dondurma baş ağrısı" denmektedir ve soğuk yiyecek-içeceklerin beyninize ani sinyaller göndermesiyle oluşur. Bunu çözmenin yollarından biri, bu durumu hissettiğiniz zaman baş parmağınıza baskı uygulamak veya damağınızın dişlerinizle birleştiği bölgeye bastırmaktır. Damağınızı hızlı bir şekilde ısıttığınızda, bu "donma etkisini" durdurabilirsiniz.

  2. Dile Dolanan Şarkılar: Bu bizlerin en sık karşılaştığı sıkıntılardan biridir: Dile dolanan bir şarkı, bir noktadan sonra rahatsız etmeye başlayabilir. Bunu çözebilmek için tek yapmanız gereken bir puzzle ya da bilmece/bulmaca çözmeye çalışmaktır. Beyniniz buna odaklandığında, şarkıyı (daha doğrusu genelde "melodiyi") tekrarlamayı bırakacaktır.

  3. İdrar Yapma İhtiyacı: Bir diğer "modern sorun", çiş yapmanız gerektiği zaman beklemeniz gereken uzun kuyruklardır. Özellikle eğlence mekanları ve etkinliklerde bu tuvalet kuyrukları büyük sorunlar yaratabilir. Belki sırayı atlatmanızın bir yolu olmayabilir; ancak idrar yapma ihtiyacınızı unutmak isterseniz, tek yapmanız gereken seks hakkında düşünmektir. Seks hakkında düşünmek, prostat bezi ve ilgili organları uyaracak ve idrar yapma hissinin azalmasına neden olacaktır. Bu ihtiyacı gidermenin bir diğer yolu da bacağınızın arka kısmını kaşımaktır. Bu hareketler veya çabalar beyninizin idrar ihtiyacına odaklanmasına engel olacaktır.

  4. Anksiyete (Gerginlik/Tedirginlik): Özellikle stresli zamanlarda, anksiyetenizi azaltmak için baş parmağınıza üflemeyi deneyebilirsiniz. Baş parmağınızdaki bazı sinirler, kalp ritmini belirlemek üzere beynin kullandığı sinyalleri iletir. Bu sinirler üzerine üflemek beyninize kalp atışlarınızı düşürmenize yönelik sinyaller iletecektir.

  5. Diş Ağrıları: En sinir bozucu ve rahatsızlık verici ağrıların başında gelen diş ağrılarını geçirmenin en kolay yolu tabii ki diş doktoruna gitmektir. Ancak geçici bir yönteme ihtiyaç duyarsanız, elinizin üstüne ve baş parmağınız ile işaret parmağınız arasındaki perdeye buz sürmeyi deneyebilirsiniz. Bu bölgelere uygulanacak buz, beyninizin yüz ve el bölgelerinden gelen acı bilgilerini taşıyan sinyalleri uyuşturacak ve diş ağrınızı bir nebze olsun azaltabilecektir.

  6. Kısa Uyku Sonrası Yorgunluk: Eğer gün içerisinde, normalde uyumayacağınız bir saatte uyuduysanız, uyandığınızda gereksiz ve rahatsız edici bir yorgunluk hissedebilirsiniz. Buna engel olmanın yolu, o kısa uykuya yatmadan önce bir bardak kahve içmektir. Kafein siz uyanana kadar ancak etki etmeyi başaracak, bu da size kendinizi zinde hissettirecektir.

  (link: https://evrimagaci.org/zor-zamanlarda-isinize-yarayabilecek-7-vucut-hilesi-1433 Kaynak)

  10 ekim 2019 18:58

  44. Uzun zaman önce okuduğum ve artık tekrar bulamadığım bir bilimsel bir makale vardı, makale şunu söylüyordu;

  ''insan düşünceleri bir radyo dalgası gibi düşünmeye başladığımız anda evrene yayılır. Düşündüğümüz her şey, geçmişte, günümüzde yaşayan ve ölen insanların düşünceleri şu an bir di radyo dalgası gibi, Bir ışık gibi evreni dolaşıyor. ''

  Bunun üzerine bir makale idi, Öyle ezoterik, havvasçı bir sitede değil saygın bir dergide yayınlanan bir makale idi. 

  Geçen bir arkadaşım regresyon'a gidiyorum deyince aklıma tekrar geldi. Regresyon, reenkarnasyon, telepati, zihin okuma ve aklınıza gelen düşünce ile alakası olan herşey. 

  Mesela Bilimsel olarak varlığı ispatlanmayan şöyle bir yetenek var, yaşamadığı şeyleri veya geçmişte yaşayan insanların anılarını hatırlayan insanların böyle bir yeteneği. Bazı insanlar, rüyaları ile geçmişte yaşarlar,geleceğe giderler ya da olmakta olan şeyleri görürler. 

  Eminim sizde de vardır bu,  kaynağını bilmediğiniz ya da ne zaman öğrendiğinizi bilmediğiniz bir bilgiye sahipsiniz. Öylece bilirsiniz. 

  Sovyetler komünist bir ülke olarak dini reddetmiş, dini toplumsal hayattan çıkarmış, materyalist bir yaşam biçimi ile toplumsal hayatı baskılamıştır. Çünkü metafiziği kabul etmemiştir. Ancak tarihte en çok metafizik deneyleri yapan devlet de onlardı. Bir deney yaptılar, yeni doğum yapmış bir anne tavşanı bir askeri üstte tutarken yavruları  Sibirya tarafında bir denizaltı ile suyun millerce altına indirdiler. 

  Aynı anda iki yerde de kayıt başladı, yavru tavşanlar öldürüldü ve o anda yavrular öldürülürken aradaki o kadar mesafeye rağmen anne tavşan çılgınlar gibi tepki göstermeye başladı. Kalp çok hızlı atmaya, beyin dalgaları en hızlı seviyeye çıktı. anne tavşan tam yavruları ölürken nasıl bir tesadüf ile tepki gösterdi ya da nasıl bildi de tepki gösterdi, Sovyetler için inançları ve bilimleri için oldukça büyük bir paradoks idi bu.

  Böyle çok sayıda deney yapıldı. İnsan zihinleri birbiri ile nasıl konuşur, aşıklar konuşmadan nasıl anlaşır, ölen insanların anılarını nasıl biliyoruz?

  Ya da dünyaya tekrar geldiğini düşünen insanlar gerçekten mi geri geliyor? 

  Hayır, tamamen Bilimsel bir açıklama var. Henüz teori bu ancak herşeyi açıklayan bir teori. 

  Hepimiz aynı derecede bunu yapamıyoruz, Ama yapanlar var. Telepati, dünyaya yayılan düşünce dalgalarını hissedecek kadar güçlü olan kişiler tarafından yapılıyor. Reenkarne olduğunu düşünen insanlar aslında ölen insanların düşüncelerini, anılarını duyumsuyor ve kendi hayatı zannediyor. Anne tavşan ölen yavrularının acı dolu duygularını ve düşüncelerini algılıyor(tüm anneler bunu yapıyor). Rüyasında geçmişe giden bir insan başka bir insanın anısını yaşıyor. Empati yeteneği gelişkin olan insanlar duygu ve düşünceleri algılıyor. Aşıklar birbirlerini görmese de birbirine yönelttikleri düşünceleri algılıyor. 

  Tıpkı radyo dalgaları gibi, verici; Evren de dolaşan düşünceler. yeterli sayıda nöronlara sahip isek alıcı; biziz.

  Belki daha uzun bir yazı yazarım. 

  10 eylül 2019 20:42

  43. eline, beline, diline hakim olmak deyiminin anlamı.

  her ne kadar günlük hayatta eline hakim olmakla hırsızlık yapmamayı, beline hakim olmakla zina yapmamayı ve diline hakim olmakla kötü söz söylememeyi kastetsek ve o anlamda kullansak dahi işin aslı öyle değilmiş. Bu anlamı ile de çok güsel ama.

  orta asya türk felsefesine uzanıyormuş bu söz. el ile il, ülke, yurt; bel ile boy, nesil; ve dil ile de lisan yani türkçe kastediliyormuş. ülkene, nesline ve türkçe'ne sahip çık denilmek isteniyormuş.

  (link: https://youreads.net/yorum/45439 Link)

  18 ağustos 2019 20:21 18 ağustos 2019 20:47

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar