yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (65)
  • medya (4)

  65. " Ramak kalmak" deyimindeki "ramak kelimesi Arapça " vücutta kalan son ruh yaşam belirtisi" demekmiş. 

  3 aralık 2020 20:10

  64. ufkuma bir şey olmadı ama çok ilginç bulduğum için paylaşmak istedim(gizlinot: daha önce burada paylaşıldıysa affola). kot pantolonun 'kot'u, 1940'lı yıllarda fransada blue jean'i görüp, çok beğenip ülkemize ilk defa getiren muhteşem kot'un soyadından geliyormuş. Muhteşem bey pantolonları kendi soyadını verdiği 'kot' markasıyla piyasaya sürmüş, 1958'de (ölümünden sonra) marka adı da tescilletilmiş. özal döneminde yabancı jean markalarının piyasaya hızlı girişiyle de 'kot'a talep çok azalmış ve sonunda atölyeyi kapatmışlar. kendi logosu da levis'in iki yandan çeken atından esinlenmiş.

  ilgili medya:
  2
  3 aralık 2020 00:10

  63. Gebelik sırasında bebeğin yeterli miktarda glukozu alabilmesi için annenin kan şekeri fizyolojik olarak bir miktar yükselir-yükselmeye meyillidir. Bu durumu yüksek oranda plasentanın salgıladığı hormonlar sağlar.

  Bu nedenle normalde şeker hastası olmayan bir kadın gebe kaldığında şeker hastası olabilir, çünkü gebelik fizyolojik olarak diyabete meyilli bir durum yaratır. Sinsi de bir hastalıktır maalesef, normal insanlarda bile senelerce gizli kalabilir. Bu nedenle de gebelikle şeker yüklemesi testi yapılır. Amaç tokluk sırasındaki kan şekeri maksimum kaça vuruyor onu öğrenmektir. Test sırasında da standartı yakalayıp doğru şekilde değerlendirmek için "git sen bir yemek ye gel öyle ölçelim" demeyiz, paketli ölçülmüş standart miktarda şekeri veririz. Yoksa verilen şeker 2-3 dilim baklavadan fazlası değildir. Alttan alttan gelen sinsi diyabet var mı görmek için vücudu provoke ederiz bir nevi.

  Gebe olmayan biri şeker hastası olsa (tip 2 yani geç başlangıçlı diyabetten bahsediyorum) ve fark etmese yalan olmasın zınk diye ölmez. Uzun süre tedavisiz durursa böbrekleri, gözleri zarar görür ama yaşar mı evet yaşar. Gebedeyse karın içinde inanılmaz bir hızda büyüyüp gelişen bir canlı vardır, bu nedenle zarar gören sadece anne değil bebek de olur.

  Doktorların hastalarını takip etmekte izlediği yollar uluslararası kılavuzlara dayanır. Belli aralıklarla (örn. 5 senede bir) alanında otorite olan farklı ülkelerden pek çok doktor bir araya gelir ve yayınlanmış çalışmaları süzgeçten geçirerek bir araya getirir. Dandiri dunduri değil gerçekten saygın kliniklerde yapılmış araştırmaları ve yayınları incelerler. Kendi aralarında tartışırlar ve hastalara maksimum faydayı sağlayacak yolu belirleyip bunu kılavuz haline getirirler. Doktorlar da ilgili alanlarda bu kılavuzları takip ederler. Heh işte kadın doğum hekiminiz de onlarca hatta belki yüzlerce çalışmayı inceleyip bir karara varan alanında otorite olan doktorların dediklerine dayanarak gebeliğinizi takip ediyor. Bu nedenle eğer doktorunuz tarafından şeker yükleme testi önerilirse kendisine güvenebilirsiniz.

  O aldığınız 75-100 gram şeker sizi diyabet yapmaz, ama diyabetseniz bunu kabak gibi gösterir ve olası komplikasyonlardan korunmanızı sağlar. O komplikasyonlardan korunmanın ne kadar büyük bir nimet olduğunu tahmin bile edemezsiniz.

  Eyyorlamam bu kadar

  23 ekim 2020 00:30 23 ekim 2020 11:24


  62. Ayakkabınız vuruyorsa rahatsız eden kısımlara vazelin sürüp saç kurutma makinesiyle ısı verin. Rahatsız ettiği için giyemediğim bütün ayakkabılarımı bu şekilde tekrar kullanmaya başladım. Ufku iki katına çıkaracak kadar önemli değil belki ama çok işime yarayan Bir püf nokta oldu. 

  21 ağustos 2020 18:53 21 ağustos 2020 18:53

  61. Kapınız gıcırdıyorsa, Her hareket ettiğinde nazgul gibi tıslıyorsa ve Makina yağı yoksa sizin de limonunuz var. 

  Kapının menteşelerine limonu sürün, limon suyu Makina yağı yerine geçip o çıkan sesi çok uzun bir süre susturacaktır. 

  21 ağustos 2020 18:05

  60. muebbet hapis 24, agirlastirilmis muebbet 30 yilmis.

  21 ağustos 2020 15:08

  59. köpekler bazen güler gibi bir ifade takınıyorlar ya meğer o kusmadan önceki refleks hareketiymiş. öğrenince çok üzüldüm. daha önce hiç köpeğim olmadığı için bunu bilmiyordum orda burda köpeklerin gülerken videosunu görünce hoşuma gidiyordu ama meğer sonrasında kusuyorlarmış. mesela (link: https://www.instagram.com/p/CEJQOydBztSh4A4x3D3frVzvdt5ilpGB8BBe9E0/?hl=tr şu) video. ben gülümsüyor sanmıştım altında yapılan yorumlardan öğrendim gerçeği. sonra videoya tekrar baktım. köpekte gerçekten de tuhaf bir yutkunma belirtisi de var. instagram hesabının adı @uykululimon sanırım dışarıya kapalıydı. takip etmiyorsanız görmeyebilirsiniz.

  21 ağustos 2020 13:12 21 ağustos 2020 14:22


  58. instagram storyde paylaştığınız birşeyi görüntüleyenleri 24 saat görüntüleyebiliyorsunuz sonra kayboluyorlar biliyorsunuz. ama eğer o hikayeyi öne çıkarılanlara eklediyseniz, bilgisayar üzerinden hesabınıza girdiğinizde kaç kişinin görüntülediğini görmeye devam edebiliyorsunuz. üzerinden kaç gün, kaç hafta geçse de. ama kimlerin görüntülediğini göremiyorsunuz maalesef. bir de sonradan başka izleyenler olursa ordaki rakam artmaya devam ediyor mu yoksa ilk paylaştığınız gün kaç kişi izlediyse sadece o rakamı mı görüyorsunuz ondan emin değilim. test etme fırsatım olmadı. ama haftalar önce paylaştığım storylerime bakıyorum izleyen sayısı duruyo hala. yalnız dikkatimi çeken başka birşey daha oldu. henüz 24saati doldurmamış bir paylaşımım var. telden baktığımda 140 kişi derken bilgisayardan 57 kişi falan izlemiş görünüyor aynı paylaşım. anlamadım onu.

  19 ağustos 2020 12:42

  57. güneş kreminin içindeki kimyasalların, çamaşır suyuyla birleştiğinde pembeye dönmesi...

  dün öğrendiğim birşey bu. tabii uzundur ofise gitmiyoruz, ofis kıyafetlerim aylar önce yıkanıp, dolaba kaldırıldılar. bugün bir dolabı yeniden yerleştireyim, giymediklerimi ayıklayayım dedim, şu hayatta en nefret ettiğim şeylerden biriyle karşılaştım. Bembeyaz gömlekte Sararmış yakalar. Koltuk altları falan da bembeyaz, sadece yakalar sararmış iğrenç. Neyse, güzelce bir çamaşır sulu kova hazırlayıp gömlekleri içine bastım... bastığım gibi  yakaların önü (gizlinot: az da olsa yüzümüze değen tarafları yani) aniden cırtlak bir pembe oldu. yaşadığım şoku anlatamam. 2 saat beklettim geçer diye, geçmedi, makinede yüksek sıcaklıkta leke çıkarıcıyla yıkadım, yine geçmedi. sonra bir araştırdım, çamaşır suyu kullanılan giysilerdeki pembeleşmeye ilgili direkt önüme çıkan şey güneş kremleri oldu. güneş kremlerinin içindeki bir kimyasal, çamaşır suyuyla birleşince tepkimeye girip cırtlak bir pembeye dönüyormuş. tabii güneş kremleri renksiz diye bulaşınca pek farketmiyoruz. sonuç olarak 12 saat 1 kova suya 1 bardak çamaşır suyu karışımında bekletip, yıkadım ve güneşte (gizlinot: normalde kurutma makinesinde kurutuyorum ama internette güneşte kurutun diye tavsiye edilmişti) kurutarak pembe lekeleri anca geçirdim. bilginiz olsun, fondöteninizde bile spf varsa ve beyaz kıyafetinize bulaşırsa, önce alkolle çıkarmaya çalışın. son çareniz çamaşır suyu olsun. 

  13 ağustos 2020 00:46

  56. czn burak 26 yaşında

  3 ağustos 2020 17:27

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar