girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (32)
  • medya (4)

32. hiçbir zaman beceremediğimdir. :( annem o kadar yetenekli ki bu konuda öremediği şey yok. yelekler,bebek battaniyeleri,yazma oyaları,lifler... allah'ım neler neler. gel bir de kızına bak. kaç kere öğretmeye çalıştı ama hep bir sinirle yanından kovdu beni. yeteneksiz bir kız olduğum için üzgünüm anne :( (gizlinot: örgü yapan kızlar size hayranım)

11 eylül 13:50

31. 22 senedir soğuk kış günlerinin en sevdiğim aktivitesi. Sürekli atkı, boyunluk ve şal gibi düz parçalar örmekten sıkılıp geçen sene şu çok moda olan ahududu hırka modeline giriştim. youtube videolarını yavaşlatarak defalarca izledim, excel tablosu bile çıkardım motifle ilgili. Valla kendim de pek inanamadım ama becerdim. Hatta hızımı alamayıp kardeşime de ördüm bir tane. Yalnız yaka kısmını hala beceremiyorum. Çözebilen varsa aydınlatsın beni lütfen.

10 eylül 16:27

30. Örgü örmeye çocukken barbielerime kıyafet örerek başlamıştım. sonra uzun yıllar boyu pek ilgilenmedim. geçenlerde burada gördüğüm sevgiliye atkı örmek başlığı sayesinde uzun bir aradan sonra gaza geldim ve örmeye başladım. ne kadar güzel bir terapi olduğunu fark ediyorum. stresli bir dönemdeyim ama örgüyü elime aldığım anda zaman nasıl geçiyor anlamıyorum. bir bakıyorum saatler olmuş. kafamı dağıtıyor. hem de yeni bir ürün yaratmanın mutluluğunu yaşatıyor. sık sık örerim artık.

10 eylül 13:50 10 eylül 13:51


29. Ördükçe daha çok örmek istediğim; rengarenk iplerle kafama göre parça parça bişiler örüp birleştirmeye bayıldığım hobim. Ama ne zaman dur şu x i izlerden boş durmayım, ip alayımda bişiler öreyim desem; bişiler örmek için bişiler izlemeye başlıyor oluyorum. 

23 mayıs 03:31

28. Annem ve anneannemin örgüye olan ilgisinden küçükken onlara olan özenmemle barbielerime atkılar örerek başlamıştım şimdi erkek arkadaşıma atkı, kendime battaniye örmeye evrildi. Bazen “of kaç yaşındasın 55 mi?” gibi söylemlere maruz kalsam bile vazgeçemeyeceğim bana çok iyi gelen bir eylem. Başlamak isteyip başlayamayanlara motiften battaniye yapmayı öneriyorum süslüler battaniye diyince kulağa komplike geliyor ama inanın değil ve çok zevkli ve kolay o renklerin içinde kaybolarak bir sürü motif yapmak. Her gün 2 motif yap kenara at sonra bi bakıyosun koca battaniye edecek motifler birikmiş ayrıca evdeki yarım kalan ipleri değerlendirmek için de güzel bir yöntem. Ay bi de  ben fotoğraflarda dekor olarak koltuğun sandalyenin üzerine atılmasını da beğeniyorum.

ilgili medya:
3
23 mayıs 02:00

27. annemin hobisi kendileri. tüm gün çılgınlar gibi yorulsa da oturduğu an eline mutlaka alır. örmediği hiçbir şey kalmadı. yatak örtüsü, çift kişilik battaniyeler, bebek kıyafetleri, ceket, yelek, etek, şal, bluz, atkı, bere, çorap.. örülebilecek her şeyi örmüştür.

bazen yeter kolun ağrıyor artık dediğimde; huzur buluyorum der ve ben de susarım. ayrıca sökmekten de hiç gocunmaz. ben bir atkıyı sökmeye kıyamazken koca battaniyeye bir yerde minik bir hatası olduğu için sökebilir.

böyle bir annenin kızı olarak benim pek sabrım gelmez. kısa sürede bitecek nesneleri örerim sadece.

güzel ve masrafsız bir hobidir. çok da kolay modeller var internette. yapamam demesin kimse. ayrıca annem; eşe dosta, konuya komşuya sürekli bir şeyler ördüğü için uygun fiyatlı ve farklı ipleri araştırırken bir dükkan keşfettik. çok uyguna satıyor ve ipler çeşit çeşit. ankaradaki süslüler gitmek isterse ulus denizciler caddesinde yokuştan aşağı inerken sol tarafınızda kalan fabrika satış mağazası. sağ tarafta kalan daha gösterişli olsa da fiyatlar neredeyse iki katı.

22 şubat 23:38

26. keşke annemin doğuştan olan yeteneğinden birazcık alsaydım dediğim eylem. 2-3 defa atkı örmeye çalıştım ama çoğu zaman sıkılıp bırakıyorum. baktım "ilmek kaçırıyor muyum, doğru örüyor muyum, rengi kötü mü oldu ki" derken stres atacağıma daha da stresleniyorum hooop anneme devrettim. kadın anam, yetenekli anam. tüm kışlık kazaklarımı örerek beni masraftan kurtaran anam.

22 şubat 22:50


25. şiş ve ip ile yapılan eylem.

kısa sürede biten şeyleri örebiliyorum ama kazakmış, hırkaymış ay yok daral geliyor bana al al al

22 şubat 22:25

24. Ortaokul zamanlarımda yaptığım atkı,bere vs. saymazsak ilk ciddi örgümü üniversite 3. sınıfın güz dönemi bitiminde tatildeyken yapmıştım. Evde,örgü modellerini karıştırırken bir triko elbise görüp, bayılmamla başladı maceram, kolay bir modeldi ve 2 haftada bitirip giydim.kendi emeğinle bir şeyler yapmak ve o giysiden bir tek sende olması güzel bir his bence. Şu konuya da değinmek istiyorum, eskiden gördüğüm örgü modellerinin çok demode olması yüzünden uzak dururdum yeni modeller daha modern, güzel şeyler çıkıyor model dergilerinde benim gibi düşünenler varsa diye belirteyim istedim:). Youtube'ta da hangi modellerin nasıl yapılacağını anlatan bir çok yerli ve yabancı kanal var ben de çoğu şeyi ordan öğrendim. Eğlenceli hoş ve sabır isteyen bir hobi.Son olarak mangoda görüp beğendiğim "akrilik" kazağın gereksiz fiyati yüzünden kendime aynı model ve renkte kazak ördüm görsel ekleyebilirsem paylaşacağım. Örgü örenlere kolaylıklar...

21 şubat 22:34

23. sevgilime el emeği birşeyler yapmak istemiştim. ilk başta puffy iplerle battaniye örmeyi denedim ama yapamadım. daha sonra el örgüsüyle boyunluk yapma videolarını gördüm. youtubeda çeşit çeşit video bulabilirsiniz. eğer el beceriniz varsa çok kolay, diğer türlü karışık olduğundan sebep biraz zorlanabilirsiniz. ama tekrar yaparak veya birinden yardım alarak öğrenebilirsiniz. yaklaşık 15-20 dakikada bitiyor. hızınıza göre değişebilir tabii. 

dilediğiniz gibi tek veya çift kat yapabilirsiniz. ben çift katlı yaptım. 1 yumak yetiyor ve tanesi 6,50 tl. ben sevgilime hediye edeceğim için düz gri rengini aldım. çok güzel renkleri var, her renkten alıp örmeyi düşünüyorum. yüncüden veya internetten alabilirsiniz, country ip olarak geçiyor. el örgüsü için derseniz puffy ve country gösterirler. ikisi için de video bulabilirsiniz.  

17 şubat 23:43