girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (29)
  • medya (5)

29. Ördükçe daha çok örmek istediğim; rengarenk iplerle kafama göre parça parça bişiler örüp birleştirmeye bayıldığım hobim. Ama ne zaman dur şu x i izlerden boş durmayım, ip alayımda bişiler öreyim desem; bişiler örmek için bişiler izlemeye başlıyor oluyorum. 

23 mayıs 03:31

28. Annem ve anneannemin örgüye olan ilgisinden küçükken onlara olan özenmemle barbielerime atkılar örerek başlamıştım şimdi erkek arkadaşıma atkı, kendime battaniye örmeye evrildi. Bazen “of kaç yaşındasın 55 mi?” gibi söylemlere maruz kalsam bile vazgeçemeyeceğim bana çok iyi gelen bir eylem. Başlamak isteyip başlayamayanlara motiften battaniye yapmayı öneriyorum süslüler battaniye diyince kulağa komplike geliyor ama inanın değil ve çok zevkli ve kolay o renklerin içinde kaybolarak bir sürü motif yapmak. Her gün 2 motif yap kenara at sonra bi bakıyosun koca battaniye edecek motifler birikmiş ayrıca evdeki yarım kalan ipleri değerlendirmek için de güzel bir yöntem. Ay bi de  ben fotoğraflarda dekor olarak koltuğun sandalyenin üzerine atılmasını da beğeniyorum.

ilgili medya:
3
23 mayıs 02:00

27. annemin hobisi kendileri. tüm gün çılgınlar gibi yorulsa da oturduğu an eline mutlaka alır. örmediği hiçbir şey kalmadı. yatak örtüsü, çift kişilik battaniyeler, bebek kıyafetleri, ceket, yelek, etek, şal, bluz, atkı, bere, çorap.. örülebilecek her şeyi örmüştür.

bazen yeter kolun ağrıyor artık dediğimde; huzur buluyorum der ve ben de susarım. ayrıca sökmekten de hiç gocunmaz. ben bir atkıyı sökmeye kıyamazken koca battaniyeye bir yerde minik bir hatası olduğu için sökebilir.

böyle bir annenin kızı olarak benim pek sabrım gelmez. kısa sürede bitecek nesneleri örerim sadece.

güzel ve masrafsız bir hobidir. çok da kolay modeller var internette. yapamam demesin kimse. ayrıca annem; eşe dosta, konuya komşuya sürekli bir şeyler ördüğü için uygun fiyatlı ve farklı ipleri araştırırken bir dükkan keşfettik. çok uyguna satıyor ve ipler çeşit çeşit. ankaradaki süslüler gitmek isterse ulus denizciler caddesinde yokuştan aşağı inerken sol tarafınızda kalan fabrika satış mağazası. sağ tarafta kalan daha gösterişli olsa da fiyatlar neredeyse iki katı.

22 şubat 23:38


26. keşke annemin doğuştan olan yeteneğinden birazcık alsaydım dediğim eylem. 2-3 defa atkı örmeye çalıştım ama çoğu zaman sıkılıp bırakıyorum. baktım "ilmek kaçırıyor muyum, doğru örüyor muyum, rengi kötü mü oldu ki" derken stres atacağıma daha da stresleniyorum hooop anneme devrettim. kadın anam, yetenekli anam. tüm kışlık kazaklarımı örerek beni masraftan kurtaran anam.

22 şubat 22:50

25. şiş ve ip ile yapılan eylem.

kısa sürede biten şeyleri örebiliyorum ama kazakmış, hırkaymış ay yok daral geliyor bana al al al

22 şubat 22:25

24. Ortaokul zamanlarımda yaptığım atkı,bere vs. saymazsak ilk ciddi örgümü üniversite 3. sınıfın güz dönemi bitiminde tatildeyken yapmıştım. Evde,örgü modellerini karıştırırken bir triko elbise görüp, bayılmamla başladı maceram, kolay bir modeldi ve 2 haftada bitirip giydim.kendi emeğinle bir şeyler yapmak ve o giysiden bir tek sende olması güzel bir his bence. Şu konuya da değinmek istiyorum, eskiden gördüğüm örgü modellerinin çok demode olması yüzünden uzak dururdum yeni modeller daha modern, güzel şeyler çıkıyor model dergilerinde benim gibi düşünenler varsa diye belirteyim istedim:). Youtube'ta da hangi modellerin nasıl yapılacağını anlatan bir çok yerli ve yabancı kanal var ben de çoğu şeyi ordan öğrendim. Eğlenceli hoş ve sabır isteyen bir hobi.Son olarak mangoda görüp beğendiğim "akrilik" kazağın gereksiz fiyati yüzünden kendime aynı model ve renkte kazak ördüm görsel ekleyebilirsem paylaşacağım. Örgü örenlere kolaylıklar...

21 şubat 22:34

23. sevgilime el emeği birşeyler yapmak istemiştim. ilk başta puffy iplerle battaniye örmeyi denedim ama yapamadım. daha sonra el örgüsüyle boyunluk yapma videolarını gördüm. youtubeda çeşit çeşit video bulabilirsiniz. eğer el beceriniz varsa çok kolay, diğer türlü karışık olduğundan sebep biraz zorlanabilirsiniz. ama tekrar yaparak veya birinden yardım alarak öğrenebilirsiniz. yaklaşık 15-20 dakikada bitiyor. hızınıza göre değişebilir tabii. 

dilediğiniz gibi tek veya çift kat yapabilirsiniz. ben çift katlı yaptım. 1 yumak yetiyor ve tanesi 6,50 tl. ben sevgilime hediye edeceğim için düz gri rengini aldım. çok güzel renkleri var, her renkten alıp örmeyi düşünüyorum. yüncüden veya internetten alabilirsiniz, country ip olarak geçiyor. el örgüsü için derseniz puffy ve country gösterirler. ikisi için de video bulabilirsiniz.  

ilgili medya:
1
17 şubat 23:43


22. Bir tanıdığımda zaradan çok hoş genişçe bir örgü atkı gördüm ve bayıldım.büyük ihtimalle eski sezon bulmak imkansız yani ki pahalıdır da.

Kolay bir modeldi acaba orsem mi diye düşünüyorum ancak normal atkılara göre daha geniş ve uzun olduğu için gözümü korkutuyor.çok sabırsızım hemen bitsin istiyorum bu yüzden yakın zamanda başlar mıyım bilmiyorum.Ama bir gün o mükemmel toprak tonundaki ipi bulup örücem bu atkıyı.

Şimdi bir mağazaya gitsek 30 TL(gizlinot: zaraysa 100 :(() ten aşağı atkı yok ancak örünce 10 ₺ falan tutuyor ki hem istediğiniz modelde hem de istediğiniz renkte örme gibi çeşit yaratan bir şey olduğu için almaktansa örmek daha mantıklı.

Sabırlı olsaydım bir sürü orebilirdim ama bırakın sabrı bitsin diye hırs yapıyorum (:

Eşit:ay bu başlığa en son yazan yine benmişim.

11 ocak 00:43 11 ocak 00:44

21. sanırım bir tek beni rahatlatmıyor bu.Önce hırs yapıyorum bitsin hemen diye sonra strese giriyorum.Diyorum bu böyle olmaz,rahat kafayla örüyorum ama bu sefer de ne rahatlatma ne zevk oluyor.

Yazın nasıl kaptırdıysam kendimi uuzn süre örmeyi bırakmıyordum sonra tutulmuş boyun,uyuşmuş kol,tutmayan bir el...Neyseki şimdi öyle değilim ama keşke erken bitse.Ben örmeyi değilde bir şeyler örmüş olmayı seviyorum.

ayrıca 30'dan başlayıp 150'ye kadar çıkan saçma fiyatlardaki atkıları 5-10 tlye örmek çok daha mantıklı ve iyi hissettiriyor insanı.Ha tabi kazak falanda aynı hesaba geliyor ama ben asla o kadarına bulaşamam şuan için.

öğrenme hikayemi de anlatmak isterim:

ilkokul 5 falan,öğretmen dedi isteyen halı dokuyacak isteyen örgü örecek.3.sınıfta halı dokumayı bir türlü beceremediğim için örgü öğreniyim dedim.Annem anlattı ama anlatmaz olaydı,hiçbir şey anlamadım.Sonra teyzem gösterdi,biraz daha iyi anlattı ama yine pek olmadı işte.Sonra okulda arkadaşım iki saniye gösterdi direk anladım,örmeye başladım.Ya küçücük kız kadar olamadınız kaç yıldır örüyorsunuz bide fkvklfmvlf

5.sınıftan sonra ilk defa bu yaz başladım örmeye ama bit-mi-yor.

örgümü görenler çok beğeniyor.Elin sıkı diyorlar.Mesela annem daha gevşek örer bu yüzden birbirimizin örgüsüne devam edersek komik bir şey çıkıyor ortaya ve evet benimki daha güzel jfnkkfkjrkf Ama hata yapıyorum o ayrı.

8 aralık 2017 18:16 8 aralık 2017 18:24

20. Dikkat dağınıklığına iyi geldiğini öğrendiğime o kadar sevindim ki! Sabırsız bir insan olarak yapa boza öğrenmem bir haftamı almıştı hemen hemen. Nasıl sabrettim ben de bilmiyorum demek ki isteyince oluyormuş. Rahatlatmasının yanı sıra bana şöyle bir avantajı oldu,mesela normalde bir şey izlerken uyuyakalma huyum var ama örgü örerken biriktirdiğim belgesellerin hepsini izledim. Türkçe ya da dublajlı izleybileceğiniz şeyler varsa öneririm örgü örerken kaç saat neler neler izlediğinizi farketmiyceksinizz. 

8 aralık 2017 13:04