örgü örmek

girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (28)
  • medya (3)

28. Ortaokul zamanlarımda yaptığım atkı,bere vs. saymazsak ilk ciddi örgümü üniversite 3. sınıfın güz dönemi bitiminde tatildeyken yapmıştım. Evde,örgü modellerini karıştırırken bir triko elbise görüp, bayılmamla başladı maceram, kolay bir modeldi ve 2 haftada bitirip giydim.kendi emeğinle bir şeyler yapmak ve o giysiden bir tek sende olması güzel bir his bence. Şu konuya da değinmek istiyorum, eskiden gördüğüm örgü modellerinin çok demode olması yüzünden uzak dururdum yeni modeller daha modern, güzel şeyler çıkıyor model dergilerinde benim gibi düşünenler varsa diye belirteyim istedim:). Youtube'ta da hangi modellerin nasıl yapılacağını anlatan bir çok yerli ve yabancı kanal var ben de çoğu şeyi ordan öğrendim. Eğlenceli hoş ve sabır isteyen bir hobi.Son olarak mangoda görüp beğendiğim "akrilik" kazağın gereksiz fiyati yüzünden kendime aynı model ve renkte kazak ördüm görsel ekleyebilirsem paylaşacağım. Örgü örenlere kolaylıklar...

ilgili medya:
1
1 saat önce

27. sevgilime el emeği birşeyler yapmak istemiştim. ilk başta puffy iplerle battaniye örmeyi denedim ama yapamadım. daha sonra el örgüsüyle boyunluk yapma videolarını gördüm. youtubeda çeşit çeşit video bulabilirsiniz. eğer el beceriniz varsa çok kolay, diğer türlü karışık olduğundan sebep biraz zorlanabilirsiniz. ama tekrar yaparak veya birinden yardım alarak öğrenebilirsiniz. yaklaşık 15-20 dakikada bitiyor. hızınıza göre değişebilir tabii. 

dilediğiniz gibi tek veya çift kat yapabilirsiniz. ben çift katlı yaptım. 1 yumak yetiyor ve tanesi 6,50 tl. ben sevgilime hediye edeceğim için düz gri rengini aldım. çok güzel renkleri var, her renkten alıp örmeyi düşünüyorum. yüncüden veya internetten alabilirsiniz, country ip olarak geçiyor. el örgüsü için derseniz puffy ve country gösterirler. ikisi için de video bulabilirsiniz.  

ilgili medya:
1
17 şubat 23:43

26. Bir tanıdığımda zaradan çok hoş genişçe bir örgü atkı gördüm ve bayıldım.büyük ihtimalle eski sezon bulmak imkansız yani ki pahalıdır da.

Kolay bir modeldi acaba orsem mi diye düşünüyorum ancak normal atkılara göre daha geniş ve uzun olduğu için gözümü korkutuyor.çok sabırsızım hemen bitsin istiyorum bu yüzden yakın zamanda başlar mıyım bilmiyorum.Ama bir gün o mükemmel toprak tonundaki ipi bulup örücem bu atkıyı.

Şimdi bir mağazaya gitsek 30 TL(gizlinot: zaraysa 100 :(() ten aşağı atkı yok ancak örünce 10 ₺ falan tutuyor ki hem istediğiniz modelde hem de istediğiniz renkte örme gibi çeşit yaratan bir şey olduğu için almaktansa örmek daha mantıklı.

Sabırlı olsaydım bir sürü orebilirdim ama bırakın sabrı bitsin diye hırs yapıyorum (:

Eşit:ay bu başlığa en son yazan yine benmişim.

11 ocak 00:43 11 ocak 00:44


25. sanırım bir tek beni rahatlatmıyor bu.Önce hırs yapıyorum bitsin hemen diye sonra strese giriyorum.Diyorum bu böyle olmaz,rahat kafayla örüyorum ama bu sefer de ne rahatlatma ne zevk oluyor.

Yazın nasıl kaptırdıysam kendimi uuzn süre örmeyi bırakmıyordum sonra tutulmuş boyun,uyuşmuş kol,tutmayan bir el...Neyseki şimdi öyle değilim ama keşke erken bitse.Ben örmeyi değilde bir şeyler örmüş olmayı seviyorum.

ayrıca 30'dan başlayıp 150'ye kadar çıkan saçma fiyatlardaki atkıları 5-10 tlye örmek çok daha mantıklı ve iyi hissettiriyor insanı.Ha tabi kazak falanda aynı hesaba geliyor ama ben asla o kadarına bulaşamam şuan için.

öğrenme hikayemi de anlatmak isterim:

ilkokul 5 falan,öğretmen dedi isteyen halı dokuyacak isteyen örgü örecek.3.sınıfta halı dokumayı bir türlü beceremediğim için örgü öğreniyim dedim.Annem anlattı ama anlatmaz olaydı,hiçbir şey anlamadım.Sonra teyzem gösterdi,biraz daha iyi anlattı ama yine pek olmadı işte.Sonra okulda arkadaşım iki saniye gösterdi direk anladım,örmeye başladım.Ya küçücük kız kadar olamadınız kaç yıldır örüyorsunuz bide fkvklfmvlf

5.sınıftan sonra ilk defa bu yaz başladım örmeye ama bit-mi-yor.

örgümü görenler çok beğeniyor.Elin sıkı diyorlar.Mesela annem daha gevşek örer bu yüzden birbirimizin örgüsüne devam edersek komik bir şey çıkıyor ortaya ve evet benimki daha güzel jfnkkfkjrkf Ama hata yapıyorum o ayrı.

8 aralık 2017 18:16 8 aralık 2017 18:24

24. Dikkat dağınıklığına iyi geldiğini öğrendiğime o kadar sevindim ki! Sabırsız bir insan olarak yapa boza öğrenmem bir haftamı almıştı hemen hemen. Nasıl sabrettim ben de bilmiyorum demek ki isteyince oluyormuş. Rahatlatmasının yanı sıra bana şöyle bir avantajı oldu,mesela normalde bir şey izlerken uyuyakalma huyum var ama örgü örerken biriktirdiğim belgesellerin hepsini izledim. Türkçe ya da dublajlı izleybileceğiniz şeyler varsa öneririm örgü örerken kaç saat neler neler izlediğinizi farketmiyceksinizz. 

8 aralık 2017 13:04

23. buradaki girdileri görünce ben de yapmak istedim:) küçükken anneannem öğretmişti aslında ama baya küçüktüm. örgü bir elbise güzel olurdu ama ben onu örene kadar kış bitebilir, atkı yapayım en iyisi.

8 aralık 2017 00:40

22. hiç deneyimli olmadığım bir konu.

burdaki girdileri okudukça çok heveslendim, ocak ayında kendime bir boyunluk örmeyi deneyeceğim. buraya yazayım ki hem unutmayayım, hem de o kadar kişi okuyor yani ör bi zahmet üşenme.

8 aralık 2017 00:27


21. beni oldukça rahatlatan eylem. çok gerildiğim, uzun yoğun bir gün geçirdiysem duş alıp, sıcacık kahveyle birlikte bir sepet yünle beni odaya sokup unutabilirsiniz. saatlerce örer dururum. haa bir şey çıkartabiliyor musun derseniz size renk renk boyunluklar ve atkılar yapabilirim ama fazlasını beceremedim :(

kendime ve sevdiklerime çeşit çeşit kazaklar, hırkalar falan örmeyi çok isterdim halbuki.

7 aralık 2017 22:49

20. ablam hamile kalınca dur bi patik öreyim diye başlayıp önce kendime sonra erkek kardeşime ve ablama bere derken merak saldığım eylem.

neden böyle oldu bilmiyorum asdfghjkl.

annemden öğreneyim dedim ama bildiği için çok hızlı anlattı. karşısındaki kızı olunca zekidir yapar sandı sanırım ama ı-ıh.

sonra youtube'da biraz araştırınca (link: https://www.youtube.com/channel/UCJJVvVVl_puXabcWEwcG_tg/videos şöyle ) bir kanal buldum. bildiğin bilale anlatır gibi anlatıyor kadın.

pinterest örnekler için bir derya. ama türkçe pek fazla kaynak yok.

bir de kendini seven atkı yapmaya kalkmaz :( kazak yapmak daha çabuk olur.

kazak demişken; sanki yerden kendi çıkıyormuşcasına kimse kazak kesmeyi göstermiyor.

(link: https://www.instagram.com/p/BZnbjk_goYX/?taken-by=kseniya_malikova_ şu) tatlılığa bakın.

en kolayı bere ve boyunluk. boyunluk da ip kalınsa çekilir, yoksa çok hiç ilerlemiyor.

neyse; biraz el geliştirince artık gördüğünüz örnekleri çıkarmaya başlıyorsunuz.

söyleyebileceğim en önemli şey ise; şiş ve tığ gibi gereçleri internetten almayın. mahalle arası tarzı örgü iplik satan yerlerde 2,5 liraya satılan şiş nette 25-30 lira. sırf renkli diye. ayıp yahu.

ip fiyatları değişiklik göstermiyor. toplu alınacaksa netten de alınabilir. hem renk seçeneği daha fazla olur.

kolay gelsin.

7 aralık 2017 22:31 7 aralık 2017 22:32

19. Dikkat dağınıklığıma çok iyi gelen eylem. Geçen yıl youtube videolarına baka baka renk renk bereler yapmıştım. Başta çok başarılı değildi gittikçe iyileştim bence :’) fırsat bulabilirsem bu yıl yine başlayıp birkaç arkadaşıma sürpriz yapmak istiyorum. Dikkat dağınıklığınız varsa da kesinlikle öneririm.

7 aralık 2017 21:20