yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (4)
  • medya (0)

  1. Kendimce bir kaç yer önermek isterim.

  Geçen gün Bakırköy'de kahvely adında bir kahveciye gittim. Ortam sakin müzikler güzel. Amerikanosunu denedim güzeldi. Menüdeki yiyecekler de güzel görünüyordu. pişili kahvaltı vardı mesela denemek isterim. Bir de Kasa yanında candlemandle mumlarından satıyorlar. En minik boyundan aldım bir tane. Hasır bir keseye de koydular bayıldım.

  Taksim'deki Müz. Burası benim daha önce hiç görmediğim bir konseptte. Kaktüsler, skulentler yetiştirip satıyorlar aynı zamanda seramik objeler, saksılar yapıyorlar. Kahve olarakta Cortado aldım çok sevdim. (gizlinot: normalde sütlü kahveleri tercih etmem ama bunu çok lezzetli buldum. )

  Han Karaköy burasının konumu ve Manzarası çok güzel. Cookiesini tavsiye ederim sütle birlikte servis ediyorlar. Ama her zaman gidilecek bir yer değil benim için çünkü pahalı biraz.

  Eskişehir'deki coffee78 burasi minicik bir dükkan ama çok seviyorum. Çalışanları çok tatlı ve nazik. Genelde amerikano ya da filtre kahve tercih ediyorum. (gizlinot: Yalnız bir iki kez bayat çekirdek kullanmışlar gibi geldi ama sadece bir iki kez diye pek takılmadım. ) bir de kahve kartı uygulamaları var . Şöyle ki size bir kart veriyorlar ve aldığınız her kahve için üstüne bir kaşe basıyorlar. Ve dokuz kaşe sonunda bir kahve hediye ediyorlar. (gizlinot: italya'da pizzacılarda ve bira satan büfelerde de bu uygulamayı görmüştüm)

  Yeni güncellemelerimle geldim.

  Balat'ta ki byharve, küçücük bir yer ve çok sevimli bir iç mekan tasarımı var. Kahve den çok ev yemekleri ve tatlıları ile öne çıkıyor burası sanırım. Ama ben amerikanosunu ve siyah çayını beğendim. Ama en çok çalışanı sena'nın sohbetini ve kedilerini sevdim.

  Cooklife, yine balat'ta bir mekan Kaktüslü, bitkli sade tasarımlı bir yer Cortado denedim güzeldi. Akşam saatlerindeki sakinliğini sevdim.

  Eskişehir'deki palm coffee co. gittiğimde açılalı bir iki gün olmuştu. Burasi Pinterest evreninden bir kahveci işte. Palmiye yaprakları, minimal tablolar, yeşil yaprak desenli kırlentler... sevmedim değil ama pek sıcak bir ortam değildi bence. gelen giden instagramlık fotoğraf çekti durdu (gizlinot: Swh ) . ama Cortado ve amerikano'su güzel hatta baya güzel.

  Aklıma ilk gelenler bunlar. Daha denemek istediğim bir sürü yer var. Eskişehir'deki guernica (gizlinot: Bir mekan için çok güzel bir isim değil mi :)) Taksim'deki brewlab. Karaköydeki fil vb.

  13 nisan 2018 18:48 9 temmuz 2018 15:21

  2. Çok seviyorum kendilerini ama. Şu ana kadar gittiğim tüm 3. Dalga kahvecilerde bir sıkıntıyla karşılaşıyorum. Kahveler hiçbir zaman yeterince sıcak olmuyor. Sıcaklık bakımından starbucks, caribou, nero gibi yerlerden aldığımız kahveler kadar tatmin etmiyor.

  13 nisan 2018 22:11

  3. bir tavsiye de benden gelsin, mahallemizin kahvecisi no:7 coffee and roastery, suadiye. instagram hesapları da var. cheesecake sevenlere san sebastian denemelerini öneriyorum. geçen gün üstünde got'un ejderhası olan bir pasta vardı, böyle enteresan şeyler. ama asıl güzeli kahvesi. istediğiniz çekirdeği alıp, kullandığınız alete göre çektirme imkanı da var. sıkça oradayım, tanışmış oluruz hem. (gizlinot: wink)

  tanım: kahve konusunda 2.nesilden demleme türleri, çekirdek kültürü gibi ayrımları olan, özetle daha kaliteli ve özel bir kahve deneyimi sunan hareket.

  tabii her butik kahveci 3. nesil olmuyor. adım başı bohem cafe olan moda'da dahi önünüze yanmış çamur koyan çok fazla yer var.

  13 nisan 2018 23:33 13 nisan 2018 23:34


  4. insanları zehirleyen bi kahve zinciri varsa o da 2.dalga kahveciler yani starbucks gibi carribou gibi kahveciler zira ordaki kahvelerin içerisinde 1 günde almanız gereken şeker miktarının kat kat fazlası var. müthiş bir pr becerisiyle de her zaman işliyorlar.

  3.dalga kahvecisi yukarda bahsettiğim akımdan sonra çıkan, kahveyi farklı yöntemlerle pişirip müşteriye sunan kahvecilerdir. bu kahvecilerin pişirme ortamları adeta laboratuvarları andırır. daha önce bi 3.dalga kahvecisi denemiş ve beğenmemiş olabilirsiniz ya kötü bi yere gitmişsinizdir ya da damak tadınıza hitap etmemiştir. herkes beğenmek zorunda değil. her 3.dalga kahvecisi iyi olacak diye birşey de yok zira ülkemizde çok yeni yeni türemeye başladılar zamanla oturacaktır diye düşünüyorum.

  ben 2.dalga kahvecilerle kıyaslayınca daha masum buluyorum açıkcası.

  edit: şekerli içmek kendi tercimiz falan diye düşünülebilir ama ona bakarsanız kafein alımını kontrol etmek de kendimize düşüyor. diğer yandan 2.dalga kahvecilerin özellikle genç kesim tarafından da ciddi albenisi var. ve orda bulabileceğimiz tek sağlıklı kahve filtre kahve ve türk kahvesi.

  diğer yandan bu epey öznel bi eleştiri olacak ama şahsen şöyle güzel bi kahve içmek istediğimde aynı fabrikadan çıkmış gibi kurumsal bi yere gideceğime, gözüme gönlüme hitap edecek bi yere gitmeyi tercih ederim ki 3.dalga kahvecilerin sadece mutfağı seyirlik olabiliyor.

  (gizlinot: mesleki deformasyon)

  14 nisan 2018 10:55 14 nisan 2018 17:24