girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (86)
  • medya (0)

86. Ülkede aşırı bir pahalılık yok, 2018 ekonomik krizi var. Kaynağını şöyle açıklayalım; özel sektörün dolar borcunun artık döndürülememesi, her şeyi dolar aldığın bir senaryoda sürekli ucuz satıp pahalı ithal etmek, ve temelde üretmemek, yani üretim yapan tüm kesimleri ağır vergiler altında, sıfır teşvikle bırakmak bizi bu noktaya getirdi.

burada sözlüğün doğası gereği mevcut fiyat artışlarının tamamını kozmetik veya kişisel bakım/hijyen üzerinden ölçen ama gıda fiyatlarındaki artışa anlam veremeyen bir kesim var; şöyle anlatayım; yörsan yoğurdun yapıldığı sütü sağdığımız ineğin yemini bile dolarla aldığımız bir ülkede yaşıyoruz. o sütü paketlediğimiz makinayı dolarla alıyor, dağıtıma çıkardığımız aracın mazotunu dolardan koyuyoruz. sanırım açık oldu. Türkiye tarım ülkesi ya hani, tarım yapmak için aldığınız tüm tohumlar, hayvanların yemi, aşısı, her şeyi ithal ve dolar kurundan ülkeye giriyor. tencerenizde kaynayan nohut kanada menşeili falan yani, hani hala bu ülkede tarım yapıldığını zannedenleriniz varsa diye söylüyorum, azcık ayılın.

şimdi kozmetiğe gelelim. sonuçta süslüsözlükteyiz. ben kozmetik sektöründe 3 sene kadar marka yöneticiliği yaptım. 3 aksın parfüm ve makyaj ayağında, selektif markalar için çalıştım. çoğu marka türkiye pazarında distribütörler aracılığı ile varoluyor. gümrükten geçen malın distribütör alışının üzerine distinin marjı, distinin çıktığı retailer'ın (retailer:Sephora, Sevil, Boyner) marjı ve %18 KDV, ek kozmetik zammı ve mevcut dolar kuru ekleniyor ve raf fiyatı oluşmuş oluyor. Distribütör ve retailer'ın karlılık hedefi var, bu hedefleri tutturamadığı taktirde zaten yurtdışı hemen finansalları sorgulamaya başlıyor. ne olursa olsun fiyatları arttırmak durumunda. ABD'de 3 dolara satılan ELF allık Türkiye'ye nasıl mı 60 liraya geliyor? İşte böyle küçük sincap.

günlük devalüasyonlarla yaşamaya alıştığımız bu ülkede fiyatların düzenli artışına şaşırmamamız gerekiyor. aksine çok daha kötüsü için hazırlıklı olup alışveriş alışkanlıklarımızı gözden geçirmemiz lazım. umarım hiçkimsenin mağdur olmayacağı bir şekilde, bu krizi en hafif darbeyle atlatırız, Allah bu ülkeye mukayet olsun.

dün 20:46 dün 20:58

85. Mayıs ayında 2400 liraya alınan çamaşır kurutma makinesinin şu an 5000 lira olması ve sonbahar indirimi ayağına 4500 liraya satılması buna bir örnektir.  

Daha bir ay önce 3*160 gramlık pakedini 30 liraya aldığım ton balığının şu an 2*160 gramının %20 indirimle 28 liraya satılması ya da geçen sene beta’dan 200 liraya aldığım botun şu an indirimli haliyle 500 küsür liraya satılması! Gerçekten aklım almıyor. Mutfak harcamalarından kısmasam da diğer tüm harcama kalemlerimi minimuma düşürerek en az zararla bu dönemi atlatmayı planlıyorum. Eskiden büyük bir şey alırken üç kez düşünürdüm; şimdi hiç düşünmüyorum; çünkü almıyorum. 

dün 10:03

84. 11 küsür tlye aldığım duru okyanus esintisi 4lü sabun 14₺ olmuş ve ben bu ürünü 9₺ye de alıyordum 1-2 ay önce. Sabun yoğurt salça gibi elzem şeylerin de üzerine üçer beşer eklemeye devam mı? Kozmetik veya ithal edilen ürünleri geçtim ona kılıf hazır da, duru tat yörsan gibi ürünler nası bu kadar dank diye ekleme yapabiliyor benim onu aklım kesmiyor hadi içine konulan plastik cam vs olsa ama 5₺lik zam değildir bence onun hakkı. Ayrıca zam yapmayan da yapmıyor mesela bakırköy meydanda bir büfede erikli 500ml su 1,5₺ iken yesilköyde bi büfede 1,25 sarıyerdeki bi büfede 1₺ye aldım. Aynı marka aynı gramaj. İpana 3d white luxe macun mesela ben bunu 17₺ye almamak için ki indirimsiz haliydi bu, ikisi bir arada 22₺ olan kampanyayı kovalardım migrosta olurdu genelde. Şimdi teki 34₺ olmuş indirimle anca 23₺ falan oluyor. Ve 2-3 ayda oldu bu. İyi de hiçbir zaman euro 4-5in altında değildi. Şimdi de değil ve kur düşüşte hatta. Bi yaygara koptu bunlar da bastırdı fiyatları nasılsa oo kurdandır diyecek çoğu diye ama kur olaylarını gayet iyi biliyorum annemin geliri euro bazında çünkü ve aslında çok giren çıkan olmamasına rağmen bize bu kadar takıyorum fiyatlara çünkü gerçekten bence fırsatçılık var her zaman aldığım ürünler gitgide artıyor ama kurla orantısız arttığına yemin edebilirim. Kaldı ki ne ara ellerindeki stoktaki Ürünler bitti de yeni ürünlere zam yaptılar bu kadar sürede. Bu sadece kur arttı paramız değersizleştiden daha başka şeylerle açıklanan bir durum bence. 

20 ekim 20:41


83. 400 tl'lik gazın 275 m3 olması.

18 ekim 10:24

82. elektriğe yüzde 30 zam geldi diyoruz "hayır yüzde 9 zam geldi sen 9u 30 anlamışsın" diye cevap veriyorlar. maalesef bu hükumeti başımıza getiren insanlar hallerinden gayet memnunlar. hiçbirşeyin de hala farkında değiller. adam elindeki faturayı hesaplamıyor ki haberlerde ne duyduysa ona inanıyor. dinlediği kanal da belli zaten.

edit: eski evimde hem ocağım elektrikliydi hem şohbenim. şimdiki evimde sadece ocağım elektrikli ve orda 50lira gelen fatura burda 89 geldi. yüzde 9 zam gelmişmiş te allahım ya!

18 ekim 09:22 dün 14:51

81. Psikolojik(!)

Umarım 'bağzıları' geçen genel seçimlerin neden erken seçim olarak yapıldığını görmüştür.

18 ekim 09:04 18 ekim 09:05

80. Geçen hafta cuma migros sanal marketten migroskop vs indirim olmadan aldığım tikveşli yoğurt 7.95 ten bugün çarşamba 9.95 olmuş. Dolar durdu Bi gidin artık ya. Ara ara buraya gördüklerimi yazacam

17 ekim 20:12


79. 1 litrelik kutu süt bile 4,95 olmuş... yüreğim kanıyor olmasaydı sonumuz böyle

14 ekim 17:37

78. optik gözlüklerde de gözden kaçmayandır. hayır dolar bu kadar pahalı değilken de ucuz değildi optik camlar da şimdiki fiyatlar über pahalı. yüzüm yuvarlak ve zar zor bi tane gözlük beğendim. miyopum ve derecemde yüksek. bana çıkarılan fatura 3000tl. sonuç? alamadan çıktım. (bkz: şu an ağlıyorum ve entry giriyorum biliyor musun)

14 ekim 13:17

77. nine west mağazasında her ayakkabı %50 indirimle 500 lira pardon 499. indirimsiz fiyatı hepsi 1000 tl. maşallah maşallah, gören de louboutin sanacak. yerli üretim yapan ayakkabı mağazaları bile 600 700 den aşağı ayakkabı satmaz olmuş, ne giyeceğiz kışın ayağımıza? bir maaşı bir ayakkabı+çantaya ,ki ihtiyaçtan alacağım yani, modelini beğendim çok hoşuma gitti alayım gibi bir durum değil, bir maaş gidiyor. kendinize gelin, dolar falan bu kadar yükselmedi, siz insanları aptal yerine koyuyorsunuz.

13 ekim 20:19