sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (52)
 • medya (0)

1. Sınavdan önce Fazla su içmeyin. Milletin ağzınıza dayadığı okunmuş şeyleri yutmaya çalışmayın.

10 mart 2016 11:40

2. sınav gününe doğru alışkanlıklarınızı ve düzeninizi değiştirecek şeylerden kaçının.

sigara tiryakisi misiniz, aynen devam. kafein sizi uykusuz bırakır diye uzaklaşmaya çalışmayın.

hele ki sınav sabahı annelerin zihni açıcı üzüm, bal, okunmuş pirinç kombinasyonlarına alışık değilseniz bulaşmayın.

açken midem bulanır diye sabah kahvaltı yapmıştım, heyecandan midem bulandı ilk 1 saat. o anki ya kusarsam stresini hala unutamıyorum.

(gizlinot: puanım yetiyor diye başka başka bölümler yazmayın) (gizlinot: onu zaten biliyosunuzdur) (gizlinot: bol şans)

10 mart 2016 11:40

3. Sakin olun öncelikle bu zamana kadar çalıştınız emeklerinizin karşılığını alacaksınız artık :) hiç bir şeyin sonu ya da başlangıcı değil sadece bir basamak bu sınav. Bir de ben sınavdan önceki gün dışarı çıktım park a filan gittim temiz hava aldım hem sakinleştirdi hem de gece rahat uyumamı sağladı aklınızda olsun hepinize başarılar

10 mart 2016 13:18 10 mart 2016 13:19

4. internet paketi almayın (benim zamanımda sms, nar falan vardı).

rakiplerinizin puanlarıyla, netleriyle ilgilenmeyin; kendinizle yarışın.

eksik olduğunuz konulardan kaçmayın, üstüne gidin. başkası 1 saatte anlıyor ben neden 3 saatte anlıyorum demeyin, herkes herşeyde iyi olamaz.

sağlığınıza çok dikkat edin. önemli olan sizsiniz.

10 mart 2016 14:13

5. ygs'de ne alırsanız alın moralinizi bozmayın. bugüne kadar zaten elinizden geleni yaptınız 1.sınav için, sakın üzülüp sıkılıp lys'yi koyvermeyin. altınız çize çize söylüyorum: sizi yukarı lys taşıyacak. sıralamaya o sokacak. caps açık bir şekilde; lys kasın, lys kasın, lys kasın.

10 mart 2016 15:10

6. madem sınava az süre kalmış, sınava hazırlanma değil sınav süresince işinize yarayacak tavsiyeler verelim. öncelikle sınavdan önceki bir hafta bence uyku düzeninize çok dikkat edin. 1 yılda çalışmadıklarınızı, öğrenmediklerinizi son bir haftada ezberlemeye çalışmayın. son bir hafta kasıp kendinizi uykunuzdan çok mahrum etmeyin. son bir hafta artık sırf deneme çözme vaktidir. alın yanınıza meyvenizi, kuru meyvenizi sakin sakin çözün soruları. yapamadığınız konuları bu denemeler sayesinde daha iyi göreceksiniz. artık konu çalışmak için geç kalmış olabilirsiniz. ama sorular üzerinden giderek bazı eksiklerinizi kapamaya çalışın. ayrıca unutmayın asıl puan getirecek ve sizi üniye sokacak kısım lys.

sınavdan bir önceki gece uyuyamadınız diye üzülmeyin. diğer süslüler de yazmış zaten. o gün emin olun algılarınız çok açık olacak. gereksiz bir heyecana kapılmadığınız takdirde zaten dikkatsizlik gibi hatalar çok yaşanmıyor. türkçe kısmını çözerken hepinize malum olduğu üzere epeyce paragraf soruları var. ben n.ş.a'da 15-20 dk'da bitirdiğim türkçe testini ancak 40 dk'da bitirmiştim çok titiz okumaktan dolayı. soruları hızlı çözmeye bakın. çözemediğinize takılı kalmayın. geri dönüp sakin kafayla soruları çok daha kolay çözebilirsiniz.

ve tabii ki es geçemeyeceğimiz nokta stratejik davranmayı becerebilmek. dersaneler, hocalar eğer öne geçmek istiyorsanız sizin bölümünüze az puan getirecek testleri de çözmenizi önerirler. örneğin sayısalsanız sosyal, sözelseniz, dilciyseniz fen çözün gibi vs. vs. sınavda bu taktiği uygulayacağım derken sakın asıl çözmeniz gereken kısımlara vakit bırakmamazlık yapmayın. önce size asıl puan getirecek alanları çözmeye uğraşın. sayısalsanız gidip de sosyalle uğraşarak vakit kaybetmeyin. size en çok puan getirecek bölümleri bitirdikten sonra diğer testlere bakın. ki herkes bilir kendisine az puan getirecek testleri çözmek genellikle derece yapması beklenen öğrencilere tavsiye edilir. buradan lütfen diğer öğrencileri aşağılamak gibi bir sonuç çıkmasın. hatta sosyal testine hiç dokunmamış iki yakınımın istanbul'un güzel ünilerinde matematik ve bilgisayar mühendisliği kazandığını da belirteyim.

son olarak tavsiyem ygs'den aldığınız puanı kesinlikle takmayın. iyi aldığınızı veya kötü aldığınızı düşünüp sakın çalışmayı bırakmayın. asıl çalışmanız gereken yer ygs değil lys çünkü. sizi diğer sınava hazırlananların önüne geçirecek şey zaten lys. ygs'den kötü aldığını düşünen çoğu kişi zaten lys'ye hazırlanmayı bırakmış oluyor. siz bu arada daha çok çalışıp puanınızın yaklaşık yüzde 70'ini oluşturacak olan lys'den iyi bir sonuç alarak ygs'de sizin önünüzde olan kişilerden daha iyi puanlar alabilirsiniz.

bunların hepsini yaptınız düzenli bir şekilde çalıştınız ve istediğiniz puanı elde edemediniz diyelim. o zaman da boşverin gitsin. hiçbir sınav, hiçbir okul sizden değerli değil. ben hayalimdeki üniyi kazandıktan sonra okurken bazı konularda hayal kırıklığına uğramıştım mesela. insan nerede ne zaman ne ile mutlu olabileceğini bilemiyor. o yüzden sakın üzülmeyin, pişman olmayın, kendinizi suçlamayın.

benim naçizane tavsiyelerim bunlar. bölümümü okulumu falan yazmıycağım ama dilci kardişlerimiz de tavsiyeye ihtiyaç duyarsa bir mesaj kadar uzaklarındayım. haydi allah güç kuvvet versin :*

10 mart 2016 16:05 10 mart 2016 16:11

7. beni taşlamayın ama önce bir süslüyü kapatın diyeceğim zira çok vakit çalıyor. bence.

10 mart 2016 17:03 28 ocak 11:02

8. sınav esnasında stres yapmayın, heyecanınızı kontrol altında tutun ve sakin olun.

soruları dikkatli ve hızlı hızlı çözmeye çalışın. hızlı çözeyim derken önemli ayrıntıları kaçırmayın.

tuvaletiniz olmasa bile sınavdan önce tuvalete gidin.

eğer sınav sırasında şeker yiyecekseniz aman ses çıkmasın diye yavaş yavaş açmaya çalışmayın hem zaman kaybı hem de nasıl açarsanız açın ses çıkıyor(gizlinot: swh)

sınav sırasında etrafınıza bakmayın. sınavdan sonra sınav yorumlarını dinlemeyin.

bir soruda çok vakit harcamayın. zaman kaybı. bir kere okuyun anlamadıysanız diğer sorulara geçin. en son yapamadıklarınıza bakın.

kaydırma yapmamaya dikkat edin. sınav anı sonuçta kaydırma olabilir o yüzden arada optiğinizi kontrol edin.

ygs kötü de geçse bırakmayın. önemli olan lys. sıralamanız kötüyse bile lys ile düzeltebilirsiniz bunu unutmayın.

son olarak sınava girdiğim iki yılda da sıkça karşılaştığım bir şeyi yazacağım. yanınıza alabileceğiniz sadece üç şey var: kimlik, giriş belgesi ve su. kimlik ve giriş belgesini unutan çok kişi gördüm. belgelerinizi unutmayın. böyle ufak bir dalgınlık yüzünden emekleriniz boşa gitmesin.

10 mart 2016 17:28

9. Benim de söyleyeceğim her şeyi zaten diğer arkadaşlar söylemiş. Ygs biraz motivasyon ile alakalı bir sınav. Sınav esnasında sorular zor gelirse asla moral bozmayın o moral bozukluğu yapabileceğiniz soruları da götürür unutmayın ki sınav size zorsa herkese zordur. Puana göre değil sıralamaya göre tercih yapacaksınız.

10 mart 2016 18:28

10. Eğer gerçekten çalışıp emek gösteriyorsanız umarım sınav sisteminin saçmalığı yüzünden hak etmediğiniz yerlerde olmazsınız. Ancak Dikey geçiş, çift anadal gibi haklarınızı da iyice araştırın. Ben bu konuda çok geç bilinçlendiğim için kendi kariyerim açısından hedeflediğim yerlere gelemedim. Bu arada üniversitede çok istediğiniz bir yeri kazanıp 1-2 sene sonra aslında hiç hoşnut olmadığınızı fark edebilirsiniz. Bunun için eğer şansınız varsa okulu bırakıp ya farklı bölüm için ya da farklı sektörler için kendinizi geliştirmeniz. Çünkü 4-5 sene okul okuduktan sonra boşlukta kalan, ne yapacağını bilemeyen çok fazla insan tanıyorum. Tüm hayatınızı kazanmak için 1-2 seneyi es geçmek çok büyük bir kayıp olmuyor.

10 mart 2016 18:35