yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (42)
  • medya (0)

  1. Sınavdan önce Fazla su içmeyin. Milletin ağzınıza dayadığı okunmuş şeyleri yutmaya çalışmayın.

  10 mart 2016 11:40

  2. sınav gününe doğru alışkanlıklarınızı ve düzeninizi değiştirecek şeylerden kaçının.

  sigara tiryakisi misiniz, aynen devam. kafein sizi uykusuz bırakır diye uzaklaşmaya çalışmayın.

  hele ki sınav sabahı annelerin zihni açıcı üzüm, bal, okunmuş pirinç kombinasyonlarına alışık değilseniz bulaşmayın.

  açken midem bulanır diye sabah kahvaltı yapmıştım, heyecandan midem bulandı ilk 1 saat. o anki ya kusarsam stresini hala unutamıyorum.

  (gizlinot: puanım yetiyor diye başka başka bölümler yazmayın) (gizlinot: onu zaten biliyosunuzdur) (gizlinot: bol şans)

  10 mart 2016 11:40

  3. Sakin olun öncelikle bu zamana kadar çalıştınız emeklerinizin karşılığını alacaksınız artık :) hiç bir şeyin sonu ya da başlangıcı değil sadece bir basamak bu sınav. Bir de ben sınavdan önceki gün dışarı çıktım park a filan gittim temiz hava aldım hem sakinleştirdi hem de gece rahat uyumamı sağladı aklınızda olsun hepinize başarılar

  10 mart 2016 13:18 10 mart 2016 13:19


  4. ygs'de ne alırsanız alın moralinizi bozmayın. bugüne kadar zaten elinizden geleni yaptınız 1.sınav için, sakın üzülüp sıkılıp lys'yi koyvermeyin. altınız çize çize söylüyorum: sizi yukarı lys taşıyacak. sıralamaya o sokacak. caps açık bir şekilde; lys kasın, lys kasın, lys kasın.

  10 mart 2016 15:10

  5. madem sınava az süre kalmış, sınava hazırlanma değil sınav süresince işinize yarayacak tavsiyeler verelim. öncelikle sınavdan önceki bir hafta bence uyku düzeninize çok dikkat edin. 1 yılda çalışmadıklarınızı, öğrenmediklerinizi son bir haftada ezberlemeye çalışmayın. son bir hafta kasıp kendinizi uykunuzdan çok mahrum etmeyin. son bir hafta artık sırf deneme çözme vaktidir. alın yanınıza meyvenizi, kuru meyvenizi sakin sakin çözün soruları. yapamadığınız konuları bu denemeler sayesinde daha iyi göreceksiniz. artık konu çalışmak için geç kalmış olabilirsiniz. ama sorular üzerinden giderek bazı eksiklerinizi kapamaya çalışın. ayrıca unutmayın asıl puan getirecek ve sizi üniye sokacak kısım lys.

  sınavdan bir önceki gece uyuyamadınız diye üzülmeyin. diğer süslüler de yazmış zaten. o gün emin olun algılarınız çok açık olacak. gereksiz bir heyecana kapılmadığınız takdirde zaten dikkatsizlik gibi hatalar çok yaşanmıyor. türkçe kısmını çözerken hepinize malum olduğu üzere epeyce paragraf soruları var. ben n.ş.a'da 15-20 dk'da bitirdiğim türkçe testini ancak 40 dk'da bitirmiştim çok titiz okumaktan dolayı. soruları hızlı çözmeye bakın. çözemediğinize takılı kalmayın. geri dönüp sakin kafayla soruları çok daha kolay çözebilirsiniz.

  ve tabii ki es geçemeyeceğimiz nokta stratejik davranmayı becerebilmek. dersaneler, hocalar eğer öne geçmek istiyorsanız sizin bölümünüze az puan getirecek testleri de çözmenizi önerirler. örneğin sayısalsanız sosyal, sözelseniz, dilciyseniz fen çözün gibi vs. vs. sınavda bu taktiği uygulayacağım derken sakın asıl çözmeniz gereken kısımlara vakit bırakmamazlık yapmayın. önce size asıl puan getirecek alanları çözmeye uğraşın. sayısalsanız gidip de sosyalle uğraşarak vakit kaybetmeyin. size en çok puan getirecek bölümleri bitirdikten sonra diğer testlere bakın. ki herkes bilir kendisine az puan getirecek testleri çözmek genellikle derece yapması beklenen öğrencilere tavsiye edilir. buradan lütfen diğer öğrencileri aşağılamak gibi bir sonuç çıkmasın. hatta sosyal testine hiç dokunmamış iki yakınımın istanbul'un güzel ünilerinde matematik ve bilgisayar mühendisliği kazandığını da belirteyim.

  son olarak tavsiyem ygs'den aldığınız puanı kesinlikle takmayın. iyi aldığınızı veya kötü aldığınızı düşünüp sakın çalışmayı bırakmayın. asıl çalışmanız gereken yer ygs değil lys çünkü. sizi diğer sınava hazırlananların önüne geçirecek şey zaten lys. ygs'den kötü aldığını düşünen çoğu kişi zaten lys'ye hazırlanmayı bırakmış oluyor. siz bu arada daha çok çalışıp puanınızın yaklaşık yüzde 70'ini oluşturacak olan lys'den iyi bir sonuç alarak ygs'de sizin önünüzde olan kişilerden daha iyi puanlar alabilirsiniz.

  bunların hepsini yaptınız düzenli bir şekilde çalıştınız ve istediğiniz puanı elde edemediniz diyelim. o zaman da boşverin gitsin. hiçbir sınav, hiçbir okul sizden değerli değil. ben hayalimdeki üniyi kazandıktan sonra okurken bazı konularda hayal kırıklığına uğramıştım mesela. insan nerede ne zaman ne ile mutlu olabileceğini bilemiyor. o yüzden sakın üzülmeyin, pişman olmayın, kendinizi suçlamayın.

  benim naçizane tavsiyelerim bunlar. bölümümü okulumu falan yazmıycağım ama dilci kardişlerimiz de tavsiyeye ihtiyaç duyarsa bir mesaj kadar uzaklarındayım. haydi allah güç kuvvet versin :*

  10 mart 2016 16:05 10 mart 2016 16:11

  6. beni taşlamayın ama önce bir süslüyü kapatın diyeceğim zira çok vakit çalıyor. bence.

  10 mart 2016 17:03 28 ocak 2019 11:02

  7. Benim de söyleyeceğim her şeyi zaten diğer arkadaşlar söylemiş. Ygs biraz motivasyon ile alakalı bir sınav. Sınav esnasında sorular zor gelirse asla moral bozmayın o moral bozukluğu yapabileceğiniz soruları da götürür unutmayın ki sınav size zorsa herkese zordur. Puana göre değil sıralamaya göre tercih yapacaksınız.

  10 mart 2016 18:28


  8. Eğer gerçekten çalışıp emek gösteriyorsanız umarım sınav sisteminin saçmalığı yüzünden hak etmediğiniz yerlerde olmazsınız. Ancak Dikey geçiş, çift anadal gibi haklarınızı da iyice araştırın. Ben bu konuda çok geç bilinçlendiğim için kendi kariyerim açısından hedeflediğim yerlere gelemedim. Bu arada üniversitede çok istediğiniz bir yeri kazanıp 1-2 sene sonra aslında hiç hoşnut olmadığınızı fark edebilirsiniz. Bunun için eğer şansınız varsa okulu bırakıp ya farklı bölüm için ya da farklı sektörler için kendinizi geliştirmeniz. Çünkü 4-5 sene okul okuduktan sonra boşlukta kalan, ne yapacağını bilemeyen çok fazla insan tanıyorum. Tüm hayatınızı kazanmak için 1-2 seneyi es geçmek çok büyük bir kayıp olmuyor.

  10 mart 2016 18:35

  9. tüm samimiyetimle söylüyorum "allahını ekmeğini seven büyütmez".güvender ilk testleri cözüyo gibi çözün hepsini kimse sizi her soruda hataya düsürmek icin yazmıyor o soruları.sorularu hazırlayanlar da insan.türkçeyi kastırmayın seri çözün takılıyorsanız bi soruda üst üste okumayın.matematikte tam bilmediğiniz sorulara çözecem ulan ben bunu atarına ve hırsına saplanıp zaman kaybetmeyin çözersen ilk seferde çözersin zaten zaman kaybetme.sosyal bilgiler de az tarih bilgin varda azıcık muhtesem yüzyıl izlediysen fullersin ösym sosyali hic bir zaman kastırmaz bi felsefesini zorlar o kadar.fen bilimleri testinde temel fizik kolay olduğu icin ösym her daim ordan düsürür.ama cağnım memleketimin fen ortalaması düsük olduğu icin fen testi her daim basit olur.diceksiniz ki bu kadar biliyon insallah profesör olmussundur.değilim.ama özel olarak ders calısmayı sevmeyen, dersi derste dinlemis bi ama en önemlisi hicbir seyi büyütmemis öğrenci olarak türkiyenin en saygın 5.üniversitesinde istediğim bölümü okuyorum.tekrar söylüyorum sizlere bir akıl bahsedildi ve üstesinden gelinmeyecek hic bir sey yok yeter ki büyütmeyin minnoslar çözün çözün gecin,ucuz 1 liralık yaprak testlermis gibi muamele yapın hatta sorularla dalga gecin:) (gizlinot: öptüm)

  11 mart 2016 21:05 11 mart 2016 23:41

  10. kafanızı fazla şişirmek istemiyorum, zaten hep söylenen şeylerden bahsetmiycem.

  sadece kısaca kendi deneyimimi anlatıcam; ben yaşayarak tecrübe ettim malesef, belki birilerinize erken uyarı olur.

  6 yıl önce, ygs-lys 2 aşamalı sisteminin ilk kez uygulandığı sınava girdim.kendime göre berbat bir sınav geçirdim.sınav sonrası tam 1 ayım yatağımda ağlayarak geçti.ilk kez uygulandığı için her şey tam bir bilinmezlikti, ben de her şeyin bittiğini sonuçta istediğim yerlerden birine yerleşemeyeceğimi düşünüyordum.psikoterapiler ve antidepresanlar ile 1 ayın sonunda en azından çalışmaya geri dönecek duruma geldim.ancak yine de bir beklentim kalmadığı için, lyslere önemsemeden zaten bu sene benim için bitti diyerek öylesine girdim.yapılmayacak dikkatsizlikler yaptım bu yüzden.

  şimdi bakıyorum da, ne kadar gereksiz yere yıpratmışım kendimi.ne kadar büyütmüşüm bir sınavı ve ardından yapılmaması gereken tüm hataları yapmışım.

  ygs için şimdiye kadar ne yaptıysanız yaptınız, dolu tarafından bakın, ne kadar çalıştıysam yanıma kar diye düşünün.yetişmedi, çok eksiğim var diyerek ah vah etmek eksiklerinizi tamamlamayacağı gibi sadece sizi strese sokar, bu da yapabileceğinizden daha kötü bir sonuç almanıza neden olur.bu saatten sonra yapmanız gereken ful konsantrasyonla sınavınıza girmek ve soruları çözmek.

  özellikle bu çift sınav sistemi, tam bir psikolojik savaş - yarış aslında.bu yarışı doğru yönetmenin ne kadar zor olduğunu, bu yaşta üzerinize nasıl bir yük bindiğini çok iyi biliyorum.ama yapılacak tek şey var; son sınava kadar girdiğiniz sınavın/ sınavların sonucuna asla takılmadan son ana kadar çalışmak, sonrasında ful konsantre ve ful motive şekilde diğer sınavlara girmek.ygs'nin sonucu ne olursa olsun, asla sonuçla ilgilenmeyin.sonuç kötü de olsa, iyi de olsa.böyle bir lüksünüz yok çünkü; bu nedenle yapacağınız zaman kaybı, yapılacak en büyük hata olur.asıl bir sonuca takılıp her şeyi bıraktığınız an istediğiniz sonuçtan uzaklaşıyorsunuz ya da tam tersi ygs'ye güvenip rehavete kapıldığınız durumda.

  şu anki bilinç durumumda olsaydım ben asla böyle büyük hatalar yapmazdım; ygs'ye kadar ne yaptıysam yaptım, asla takılmazdım ve diğer sınavlara girince ful konsantre olup kendi elimden ne kadarı geliyorsa en iyisini yapmaya çalışırdım.sınavdan çıktıktan sonra da,onu tamamen arkada bırakıp sadece ve sadece önümdeki sınavlarla ilgilenirdim.ben birkaç ayda, birkaç yıl yıprandım anlamsız yere.lütfen siz böyle yapmayın.

  hepiniz sözlüğün bebeklerisiniz yahuuu :)

  başarılar!

  edit : neyse ki kısaca anlatmışım ajskskdkdld

  12 mart 2016 09:37 12 mart 2016 13:32