sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (45)
 • medya (0)

1. bundan tam iki yıl sonra (gizlinot: ters bir şey olmazsa ) gerçekleştireceğim, ama oldukça kortuğum durum.

(bkz: öğrenci olmak ) konusunda öğrenciliğin çok zor olduğu yazılmış ama ben farklı bir bakış açısıyla bakacağım olaya. bence öğrenci olmak harika bir şey. üniversitede 3. yılını doldurmuş bir öğrenci olarak benim asıl gözümü korkutan durum mezun olmaktır. artık öğrenci olmamaktır.

düşününce bile tüylerim diken diken oluyor, bir anksiyete basıyor. evet öğrenciyken çok yoğunum ben de. zor bir okulum var, zor derslerim var, bir de öğrenci kulüpleriyle, gönüllü projelerle uğraşıyorum, bir de sosyallik kısmı var tabiki. günlerim çok yoğun geçiyor ama ben bu yoğunluğa bayılıyorum. mezun olduğumda birden bire bomboş, yepyeni bir dünyaya adım atacağım ve bu biraz korkutucu bir durum. liseden üniversiteye geçerken de aynı durum olmuştu ama lisede mutlu değildim, istanbul çok güzel bir kaçış olmuştu benim için. bu farklı.

mezun olunca ailemden çok gördüğüm, kardeş yerine koyduğum bütün insanlar ülkenin dört bir yanına dağılacak. herkesin derdi başka olacak, 9 kişilik arkadaş grubunu aynı şehirde toplamak neredeyse imkansız olacak.

şu an ne olduğumu biliyorum. sorumluluklarımı biliyorum. sabah uyandığımda yapmam gerekenleri biliyorum. ama mezun olduktan sonra ne olduğumu bilememekten korkuyorum. sabahları beni uyandıracak bir işimin, görevimin olmaması olasılığı beni oldukça korkutuyor.

5 yılımı vermiş olacağım bu şehre, bu okula. bu kampüsler arasında sayısız kere koşmuş olacağım. sayısız kere dertlenip manzarasında huzur bulmuş olacağım. sayısız kere arkadaşlarımla çimlerde oturmuş, gülmekten yanaklarımı ağrıtmış olacağım. burada kurduğum koskoca bir hayat olacak ve mezun olduğum anda bunu geride bırakmayı düşünmek bile istemiyorum.

13 haziran 2016 22:43

2. Çarşamba son finaline girdiğim an olacağım durumdur.. korkuyordum ve ecele faydası tabiki olmadı.. Bir dönem çalışmış biri olarak öğrencilik günlerimi hep sevdim seveceğim baştan oku deseler okurum hepsini evet okurken sıkıntılı kahırlı gülmeli dertlenmeli ama çok güzel en azından iş hayatındaki çıkar acımasızlık ve monotonluktan kat be kat güzel... Ne desem bilmiyorum çok güzeldi desem az, çok yorucuydu desem hafif, nasıl başladı desem eski, nasıl biter desem duygusal olacak...

14 haziran 2016 03:03

3. ben daha 1. sınıfım. kalmazsam 5 sene daha okuyacağım yani. mutsuz muyum? yani şu sıralar biraz. çoğu insan gibi ben de okulum bitsin, iş hayatına atılayım, ekonomik özgürlüğümü alayım istiyorum. ama uzaktan davulun sesi hoş geliyor tabii...5 sene sonra bu işin tus'u da var ki ben şimdiden allahım bitsin artık şu sene, bıktım çalışmaktan diyen biriyim. onu geçtim meslek hayatına da hazır biri değilim ki ben. 5 sene sonra da hazır hissetmeyebilirim. çünkü işler aslında tam da istediğimiz gibi olmuyor. okul bittiğinde tam bir yetişkin oluyorsunuz ve gerçek sorumluluklar almaya başlıyorsunuz. yani aslında her sabah bitsin artık şu okul diyerek uyandığım günleri okul bittiğinde gerçekten özleyeceğim galiba.

14 haziran 2016 04:33

4. İngilizce eğitim yazacak arkadaşlar, koca ülkede mezun olamayacağınız tek bi okul var. Lütfen gelmeyin, buradaki bölüm sonu canavarı geçilmiyor.

14 haziran 2016 05:33

5. arkadaşlar gelmeyin bu tarafa gelmeyin kalın orda :((

14 haziran 2016 10:53

6. benim için hiç üzülesi bir durum olmadı. liseden beri hem okul hem iş o kadar yorulmuştum ki bitsin diye dualar ettim ve şans eseri 4 senede üniversiteyi bitirdim. (gizlinot: evet şans eseri çünkü sınavlar hariç okula bir kez bile gitmedim) eğer ucunda sevdiğiniz işi yapmak varsa sıkıntı olmayan, ama mezun olduğunuzda iş aramak gibi sıkıntılar varsa epey zor bir durumdur. ben okul varken hayalimdeki mesleği halihazırda yapıyor olduğum için şanslı kesimdendim. hocaların bir lafı vardı ekmek artık aslanın ağzında siz çekip alacaksınız diye. türkiye şartlarında üniversite mezunu olmak bile adamdan sayılmıyor artık malesef.

14 haziran 2016 11:14

7. 1 sene daha geciktirmediğim için köpek gibi pişman olduğum durum. Özellikle avukat hanım olacağım diye mezun olup, özel üniversiteler sağolsun ipini koparanın hukuk fakültesini bitirdiği, hukuk bürolarının avukat değil icra dairelerinde sürünmesi için köle aradığı gerçeğini öğrendiğimden beri...

14 haziran 2016 11:52

8. beni de korkutan yakın gelecektir :(

14 haziran 2016 12:51

9. Bir türlü gerçekleştiremediğim eylem. Son iki ders ömrümü yedi.

14 haziran 2016 16:16

10. aman olduk da noldu dediğim. mezun olduğumdan beri yıllar geçiyor ama ben aynı yerimde sayıyor gibi hissediyorum. bir kere yaz tatili diye bir kavram var öğrencilikte. öğretmen olmayacaksanız bir daha yaz tatiliniz olmayacak uzun uzun. ödevi sınavı olmasa en şukela meslek öğrencilik. maddi sıkıntılar içerisinde okumuyorsanız çok da şi yapmayın tadını çıkarmaya bakın.

14 haziran 2016 18:37