sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (47)
 • medya (0)

47. harika bir okul kazanmamla beraber daha bu sene hazırlık okuyacak olmama rağmen gram istemediğim şey. ki hazırlık okumak planımda yoktu ama sınavı kaçırdım, çok sorumluyumdur çünkü. (gizlinot: swh) bir de okuyacağınız şehirde evde yaşayacaksanız tadından yenmez. başlasa da gitsek yahu.

edit: ya bu editi yapacağımı hiç düşünmezdim ama bunu eksileyen birileri neden eksilediğini bana yazabilir mi özelden ya, lütfen? gerçekten kötü bir niyetim yok sadece aşırı merak ettim.

16 eylül 2018 15:47 16 eylül 2018 23:57

46. okulun yarısını bitirdim kaldı diğer yarısı. gerçekten hiç bitsin istemiyorum. okulu çok seviyorum, olay sadece okulun bitip sorumlulukların başlaması değil(tabi o da yüksek bir oran). öğrenci olmak, bir şeyler öğrenmek, sürekli değişim ve gelişim içinde olmayı çok seviyorum. öğretmenlik okuduğum için aslında tamamen okuldan kopmayacağım ama hayatın ceremesi çekilir gibi değil. kpss kazansam hiç bilmediğim bir yere gidip zorunlu görev yapacağım, o olmasa özel sektörün hali belli. hayat zor gerçekten.

16 eylül 2018 00:50

45. Korkulu rüyam. Bu yıl mezun oluyorum İnşallah. Nasıl iş bulacağım derdi şimdiden sardı.

Keşke okul yıllarını daha iyi değerlendirseydim.

15 eylül 2018 12:07

44. Psikoloji bölümündense istenecek bir şey değil. Ben bir dönem erken bitiriyorum üstelik not ortalamam çok iyi, almakta olduğum iki majör eğitim var ve bunun yanı sıra 1. sınıftan beri sayısız seminer, workshop’a vs.katıldım. İyi bir hastanede zorunlu stajımı yaptım ve mezun olduktan sonra çalışmaya devam edeceğim bir özel danışmanlık merkezinde de staj yapmaya devam ediyorum. Ama bu o kadar kolay mı ? Hayır. Bir kere seanslara alınmıyorsunuz yani içeride ne olup ne bittiğini ya kağıt üzerinden ya da video-ses kaydı alınmışsa, danışan 3. kişilerle paylaşılmasını onaylamışsa ancak öğrenebilirsiniz. Onun dışında patronumun taleplerini söylüyorum;

- Klinik psikoloji yüksek lisansı yapmak.

- Almakta olduğum eğitimlere ilaveten iki eğitim daha almak. ( İstediği eğitimler uzun soluklu, oldukça da maliyetli.) 

- Kişisel terapiden geçmiş olmak. 

Buraya yazarken kolay ama gerçek hayatta öyle değil. Klinik yüksek lisans alıp başını gitmiş vaziyette. Kaldı ki o paraya değmeyecek bir eğitim alacağınızı çok iyi biliyorsunuz. Eğitimler hem uzun sürüyor hem çok pahalı hem de danışan görüyor olmanız lazım aslında süpervizyon alabilmek için. 

Kişisel terapiye gelince, elbette isterim şöyle uzun uzadıya analizden geçeyim ki başkalarına daha iyi yardımcı olabileyim. Ama hayat bu kadar pahalı, üstelik çocuk da varken böylesi bir maddi yatırımı göze almak çok zor üstelik para kazanacağınız garanti bile değilken..

O yüzden keşke hiç mezun olmasam..

15 eylül 2018 09:11

43. Yıllarca okuldan nefret ettim, asla kendimi vermeden derslere girdim çıktım. Şimdi ise ilk kez okula bağlandım, çünkü mezun olamama korkum ve maddi sıkıntılardan dolayı okula yöneldim başarım yükseldi. Şimdi anladım okulun önemini , mezun olanların üni hayatını övüp, yüceltmesini. Ah ahh yeni geldi aklım başıma.

Şimdi bir de mezun ol, iş ara, yıpran, kpss çalış, yıpran, atanama, yıpran, sonra atan, doğuya git göreve, yıpran, vs vs

15 eylül 2018 00:04

42. gece yarılarına kadar ders çalışıp, tüm odağımı derslerime verip bir de uğruna 10 kilo alıp üniversite kazanmıştım. yıllar yılı yapamadığım matematikle aramı bir nebze düzeltip matematik ağırlıklı bir bölüm okudum. okudum ama gelin bana sorun. okurken resmen süründüm, derslerden tiksindim. açıkçası derslerin çok büyük bir bölümü ilgimi çekmiyordu. bir de bana yabancı bir dilde konuşuyormuş gibi gelen hocaları bazı öğrenciler o kadar iyi anlıyordu ki sanki ana karnında bölümü okumuşlar da gerçek dünyada üstüne cila çekiyorlarmış gibi bir tavırları oluyordu. bunları gördükçe ben iyice kendimi bu bölüme ait hissetmemeye başlamıştım. ne yalan söyleyeyim hiçbir zaman okulu bırakmayı aklımdan geçirmedim ama geleceğimin bu okulu bitirmeme bağlı olması beni mahvediyordu. en çok ilgimi çeken girişimcilik temalı derslerden bir şey kapıp iş kursam keşke diye çok çabaladım ama ıhıh olmadı. o teoriler, o kuramlar, o modellemeler, formüller beni mahvetmişti. son sınıfta artık mekanik bir şekilde ders dinleyip, sınavları vermeye çalışmıştım. eskiden gelen zevk anlayışımı derslerde aramak yerine kendime yeni zevk alınacak şeyler bulmuştum. o da işte bilmem kimin teorisinin bilmem kimle çelişiyor olmasını eleştirmek falan. çok zevkli (!) değil mi?

üniversite okumak benim en büyük hayallerimden biriydi. hem iş hayatı için bana kapı açmasından dolayı hem de eğitimli bir insan olarak okul bitirecek olmak beni çok motive ediyordu. sürüne sürüne bitirdim ama iş hayatı o kadar korktuğum gibi gelmedi. beni iş yüküm değil insan ilişkilerimi sağlam tutmaya çalışmak daha çok yoruyor. bana gelsin milyon tane iş, hepsini yaparım. ama canımı sıkacak, haddini aşan, egolarını benle tatmin etmeye çalışan biri benim bütün her şeyimi alır götürür. bu sefer çektiğim tüm çile heba oluyor. bir insana "bunun için mi okudum ben?" sorusunu sorduracak şeylerden nefret ediyorum. bunu ilk iş deneyimimde her allah'ın günü milyon kere sorduracak insanlarla çalıştım. ama meğer çekilecek çilem varmış, çektim, piştim kendime geldim. dilerim tekrarı yaşanmasın. ama insanoğlu işte ağzı yanmadan akıllanmıyor.

bir de ekleme yapayım. bakın burası çok çok önemli bir detay. okurken alanınızda iş bulabiliyorsanız, güzel deneyimler edinebildiyseniz amenna. eğer sadece okuldan sonra iş aramaya başlayacaksanız durum gerçekten çok zor. hele benim gibi birkaç sene kaybınız varsa mezuniyetiniz 25 yaşı buluyor. iş bulayım şu bu derken 1 sene kaybetseniz oldu 26. deneyim edineyim, maaşım artsın, paramın keyfini çıkarayım, aileme yardım edeyim derken bir bakmışsınız yaş 27-28 oluyor. eğer maddi birikiminiz yoksa ve evlenmeyi düşünüyorsanız insan o parayı bile güzel harcayamıyor. şuan benim içinde bulunduğum durum bu. yani okulu en genç yaşta bitirmeye çalışın ki iş hayatı için kendinize güzel bir yol çizin. asıl maraton 25 yaşından sonra başlıyormuş. o kadar çok statünüz değişecek ki. eğer evlenmeyi düşünüyorsanız eskisi kadar bol vaktiniz yok. bu saatten sonra her şey para desem yanlış olmaz. ev kurmak, evlenmek, yatırım yapmak şimdi başlıyor. evlenmeyi düşünmüyorsanız sorun yok. relaks.

14 eylül 2018 09:46 14 eylül 2018 10:03

41. Bitsin diye 4 yıl dua ettim. Haziranda bitti. İşsizlik başladı . Yüksek lisans yapmak istiyorum fiyatlar uçmuş durumda.Bütün ailen bir kaç ay dinlenmen gerektiğini düşünüyor ancak sen dışarı çıkarken aileden para almak zor geliyor diye eve kapanıyorsun falan . Eylülde okul varmışcasına bir dalıyorsun ayıldığında böyle sille çarpılıyor yüzüne. Ancak bunarın dışında lisans eğitimimi tamamlamış olmak inanılmaz rahatlattı şuan mesleğimi yapsamda yapmasamda beni kendimi bir yerde garantilemiş hissetmek rahatlatıyor.

27 ağustos 2018 01:26

40. Mezun olması göz açıp kapayıncaya kadar çabuk geçen ama diplomasını almanın uzun sürdüğü eylem. Bu gidişte bir ön lisanstan mezun olana alacak kadar zaman bekleyeceğim. 

26 ağustos 2018 14:29

39. Sonrası büyük ihtimalle işsizlik, iş bulunsa bile asgari ücretle yaşamaya çalışmak ve gelecek kaygılarıyla fenalıklar geçirmek olan eşik.

26 ağustos 2018 10:53

38. Genelde sonrasında boşlukta hissetmek..

Bir önceki yaz mutlaka kariyeriniz için bir planlama yapın! Abla tavsiyesi.

26 ağustos 2018 03:26