yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (14)
  • medya (0)

  1. Kampüs alanı 500 metrekare değilse gayet normal olan durumdur.

  Ukteyi veren (yazar: mage )

  26 ağustos 2017 18:16 26 ağustos 2017 18:19

  2. üniversite öğrencilerinin veya ülke vatandaşların genellikle tercih ettiği dine yönelik ibadethane olması normaldir. eğer bir okulda hıristiyan öğrenci fazlaysa kilise olması da normaldir mesela.

  özellikle türkiye'de kampüsleri dağ başına yaptıkları için ibadethanelerin olmasını mantıklı buluyorum.

  26 ağustos 2017 19:40

  3. Mantıklı bulduğum bir durumdur

  26 ağustos 2017 19:51


  4. caminin yanında kilise ve sinagogta bulunması gereken üniversitedir. azınlık dahi olsa bütün dinlere eşit yaklaşılmalı.

  26 ağustos 2017 20:04

  5. Okulun çatısı akıp, derslikler öğrencilere yetmiyor ve ders kampüs dışındaki alakasiz yerlere taşınıyorsa kimse kusura bakmasin normal olmayan durumdur.

  Bir üniversite kampüsünün öncelikli amacı eğitim öğretim ihtiyacını karşılamak olmalı. Eğer bu sorun çözüldüyse sonrasında sıra buna gelir. Çoğu üniversitenin kütüphanesi öğrencilere yetmiyor bile ama cami yapacak alan bulabiliyoruz

  26 ağustos 2017 21:18 26 ağustos 2017 21:21

  6. hocam bizim sınav vakti ilkindiye denk geliyor ya izninizle sınava girdikten sonra bir süreliğine çıkıp, daha sonra geri geleyim denilebilen bir ülkede yaşıyoruz zaten. o yüzden üniversite içinde caminin varlığı tek başına ele alınabilecek bir durum değil. ancak şu var ki; öğrencinin yetişkin bir birey olarak neyi, ne zaman ne şekilde yapabileceğinin, diğer arkadaşlarıyla eşit şartlarda ve aynı haklara sahip olduğunun bilincinde olması ve üniversitenin her şeyden önce bir üniversite olarak varlığını sürdürebilmesi burada esas konu. hani kütüphanesiz üniversiteler de vardı ya, bir üniversitede ilk etapta olması gereken yer olan kütüphane yokken habire cami yapılmak istenen. mesele aslında bu tamamen. eğitim kurumları, eğitim kurumu olmaya uygun niteliklerle varlıklarını sürdürürlerse, kimsenin durduk yere bir ibadethaneye karşı çıkması ya da o yerleşke içinde bulunmasını yadırgaması gibi bir durum zaten olmaz. diğer dinlere de aynı şekilde ve eşit derecede hoşgörü gösterildiği sürece tabii.

  27 ağustos 2017 01:48

  7. Cami arapça cemaa fiilinden gelir yani cemaat olma toplanma. Camide sadece

  namaz kılınmaz şimdi yapılması imkansız görünse de çeşitli bilim dallarında çalışmalar yapılırmış bir zamanlar. Eski camilerde imaret, aşevi, hamam, medrese, kütüphane alanları olurmuş yani tamamiyle sosyal bir alan. Şimdilerde cami sadece vakit namazlarının kılındığı bir yer olduğu için sözlük manası değişti gibi. Üniversite alanı içinde cami olabilir benim için bir sakıncası yok takiyye tehlikesinden başka ne sıkıntı olabilir ki? Tabii üniversite alanında cami olacak diye bir şart olmaz ama mescit olmazssa olmazdır. 

  27 ağustos 2017 02:48 27 ağustos 2017 02:50


  8. ibadet amacıyla camii yahut mescit benim için önemli.

  bir üniversite olarak hiçbir eksiği yoksa kampüs büyükse ve gerçekten dağın başındaysa neden olmasındır.

  ama etrafında cami zaten varsa ve okul kendi eksiklerini daha gidermemişse gereği olmayandır, ibadet için mescit de kullanılabilir yahut çevredeki camiiler.

  27 ağustos 2017 15:51

  9. okul 35.000 kişi, yurt kapasitesi 4.500. fahiş fiyatları zaten geçtim, binlerce kişi yurt yedek sırası beklerken mağdur oluyor. ama koskocaman bir alana camii yapılmakta.

  zaten her fakültede ve yurtlarda mescit mevcut. konumu nerede derseniz, maslakta. (gizlinot: evet, o asırlardır çağdaş olan okul.) okulun her kapısından yaklaşık 250 m ötede cami vardır.

  üniversiteler, diğer kurumlar gibi bir dinden bağımsız olmalıdır. ingilizcede prayer room kavramı vardır, dua odası demek. her dinden herkesi misafir eden dua odasıdır bu. okul binasında, yurtlarda tabiki bu sağlanmalı. ama tarafsız olarak.

  türkiyenin her yerinden, yurtdışından insanlar okumaya geliyor, okul onlara kalacak yer sağlayamıyor. ama birilerine camii sağlanıyor.

  söyleyeceklerim bu kadar.

  27 ağustos 2017 17:11

  10. ateistler için de boş oda istiyoruz!!!

  denildiği gibi üniversite etrafında cami yoksa tabi yapılsın. ama onun dışında biraz gösterişe giriyor gibi önce yurtlar, kütüphaneler bir halledilsin de. hem camiye gidilirken atılan her adım sevap değil mi? yoksa sevap kazanmamız mı engelleniyor......

  28 ağustos 2017 00:15 28 ağustos 2017 00:15