girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (3)
  • medya (0)

1. ukte (yazar: agent)

iyi cins üzümden yapılan köpüklü beyaz şarap.

fransa'da yapılmaya başlandığı bölgenin (gizlinot: kasabanın) ismini almıştır.

köpüksüz şaraplardan farklı bir mantarla ve kilitleme yöntemiyle kapaklanır. düzenek çıkarıldığında mantar kendini dışarı atar.

doğru açma tekniği, köpürtmeden açmaktır.

(ferrari yarışlarında köpürtülme amacı daha tazyikli açılıp etrafa fışkırma süresini uzun tutmaktır)

doğru içme şekli, diğer beyaz şaraplarda olduğu gibi serin (gizlinot: 8'C)

gene diğer şaraplarda olduğu gibi üç çeşiti vardır; sek (gizlinot: kekremsi), dömisek (gizlinot: yarıtatlı), tatlı

bekletildiği fıçılara ve içine eklenen alkollere göre kaliteleri ve dolayısıyla fiyatları değişilik gösterir, her köpüklü şarap şampanya değildir.

(link: http://paratic.com/dunyanin-en-pahali-sampanya-markalari/ meraklısına en iyiler listesi)

17 şubat 2016 14:21

2. rose olanları ayrı bir güzel. en son şampanya aldığımda beni baya bir zorlamıştı açması. en sonunda öyle bir ses çıkardı ki mantarı tavana çarptı sandım. bende köpürtülerek açılması taraftarı değilim. bir formula 1 podyumlarında güzel görünüyor bu.

17 şubat 2016 14:56

3. üretim yöntemi ilk kez ingiltere'de kayıtlara geçmiş, bugün resmi olarak yalnızca fransa'nın champagne bölgesinde méthode champenoise denen, belirli yasalarla koruma altına alınmış yöntemlerle üretilebilen içkidir.

(yazar: peksuslusayilmam) 'ın dediği gibi her köpüklü şarap şampanya değildir. şampanyanın belirleyici özelliği şişede ikinci kez fermente olmasıdır. italyanların prosecco'sunda ikinci fermentasyon çoğunlukla şişelenmeden önce yapılır, bu asiditesi daha düşük, daha az köpüren, daha tatlı bir içkiyle sonuçlanır. ispanyol cava ise şişede fermente olur. ancak ikisi de şampanyanın aksine pek yıllandırılmaz. işin ustası olmaya gerek kalmadan iyi bir şampanya ve prosecco'yu rahatça ayırabilirsiniz içerken.

şampanya üretiminde öncelikli olarak pinot noir üzümleri kullanılır ki bunlar şarap üretiminde en kaliteli ve buna paralel olarak yetiştirmesi nispeten zor üzüm çeşididir.

gerek üretimi gerekse arkasındaki büyük pazarlama dehası sebebiyle pahalı bir içkidir. anavatanında da sudan ucuz olmamakla beraber ulaşılmaz da değildir. türkiye'de fiyatları abartıdır. düşük alkollü olmasına rağmen yüksek alkollü ithal içkilerle paralel fiyatlandırılır.

türkiye'de geleneksel yöntemlerle üretilen ilk köpüklü şarap "yaşasın" isminde. denedim ve oldukça beğendim, orta seviye bir şampanya sayılabilecek moet chandon performansında diyebilirim rahatlıkla. denemenizi tavsiye ederim, özellikle kokteyllerinizde kullanacaksanız.

17 şubat 2016 17:52