yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (10)
  • medya (0)

  1. beynin ve kırmızı kan hücrelerinin enerji kaynağı, olmazsa olmazımızdır. fazlası halinde top top yağ olarak karşımıza çıkan besin.

  şekerin vücutta nasıl bir yolculuktan geçtiğini ve nasıl kilo aldırdığını merak edenler (link: http://guzelimguzel.com/Detay/Saglik-/sekeri-neden-kilo-aldirir/461 buyursunlar )

  19 eylül 2014 22:12 19 eylül 2014 22:47

  2. en tehlikeli formu früktozdur. sofra şekerinden tutun mısır şuruplarına, meyvelerden bala kadar her yerde bulunur. früktozun metabolize edilişi glukozdan farklıdır. insülin direnci ve diyabet riskini arttırır. kararında tüketmekte fayda var.

  19 eylül 2014 22:18 19 eylül 2014 22:23

  3. Çok zararlı biliyorum. Şeker sevmeyen insanlara çok özeniyorum. Çayı ve kahveyi şekersiz içiyorum lakin nerde bir tatlı görsem saldırasım geliyor. Kendimle savaşıyorum. Çok tüketildiğinde bağırsakların düzenini bozuyor ve kabız yapıyormuş. Genel olarak da vücuttaki zararları saymakla bitmez. Tabiki az tüketmek gerekiyor.

  13 aralık 2016 22:09

  4. (bkz: that sugar film)

  14 aralık 2016 01:21

  5. şekeri bırakmanın yolu şeker ihtiyacı duyduğunuz an ikame olabilecek başka bir şey yemek. meyve olabilir, salatalık olabilir, kuru incir ve ceviz ikilisi olabilir ki epey bombadır. çok değil 2 hafta sonra birisi şeker dediğinde bile yüzünüz buruşacak kıvama gelebilirsiniz. 2 haftalık zaman dilimi çok önemli. çünkü bu mereti yedikçe yiyesi geliyor insanın, bunu anlamış bulunuyoruz.

  23 ocak 2017 14:24

  6. Uzun süredir az bir şey kahveme atmam ve haftada bir falan yediğim tatlılar dışında tüketmediğim şeydi. Sonra birkaç ay önce çok sevdiğim bir çikolatanın (Lilapause :( ) indirime girdiğini gördüm ve ucuz bulmuşken depolayayım dedim. Ve güm. Gramajı ufak evet ama her gün az az yemeye başladım. Sonra bir tane kesmedi, iki tane yedim. Bir baktım evde çikolata olmayınca dışarıdan tatlı söylemeye başlamışım. Henüz çok kilo almadım ama fren zamanı. Canım deli gibi tatlı istiyor ve yememek için çok zorlanıyorum şu anda. Az şekerli kahve ya da muzla bastırmaya çalışıyorum tatlı ihtiyacımı. Nasıl olsa bıraktım şekeri arada tatlı yiyebilirim diye çok güvenmişim kendime. Vücut bir kere başladı mı tekrar deli gibi bağlanıyor bu merede. (gizlinot: yaktın beni lilapause :( )

  9 mart 2017 21:00 9 mart 2017 21:01

  7. Eskiden bir karton bardak çaya 5 küp şeker atan ben şu an 2 jelibon yiyerek tıkandım -çay alışkanlığım yok-

  Hiçbir zaman tatlı düşkünlüğüm olmadı pms de dahil, hatta krize giren insanlara yüzyıllardır herhangi bir meyvenin o ihtiyaçlarını karşılayacağını savunurum ama artık bana meyve bile fazla şekerli geliyor

  Dışarıdan bakınca sağlıklı bir durum gibi görünüyor ama merak da etmiyor değilim şeker intoleransı diye bir şey mi geliştirdim

  7 eylül 2017 21:53

  8. prof. dr. bingür sönmez: "beyaz kristal şekeri öpüp başımıza koyuyoruz çünkü mısır şurubu denen bir musibet çıktı. arkasında devlet desteği var. büyüme geriliği, obezite, diyabet yapıyor. " (link: https://www.youtube.com/watch?v=Eb--uVSMkc8 link)

  11 eylül 2017 18:39

  9. eskiden, kahvenin ne olduğu hakkında bi fikrim yokken, kahvenin uyku açtığını söyleyen insanlara şaşırırdım. gece vakti art arda nescafe 3ü 1 arada içerdim. o kadar şekeri bastıktan sonra haliyle sabaha kadar mışıl mışıl uyurdum. çok zor uyanırdım. rafine şeker ve basit karbonhidratı abarttığım zamanlar vücudumu nasıl etkilediklerini bazen deney izler gibi dışarıdan izliyorum. bitkin ve halsiz oluyorum. canımın sıkkın olduğu, hiçbi şeyi umursamadığım geceler bazen güzel bi uyku uyumak adına bilinçli olarak aşırı şeker tükettiğim bile oluyor, uyku hapı niyetine. -evde denemeyiniz.-

  bunlardan uzak kalmayı nispeten becerebildiğim zamanlar o kadar enerji dolu oluyorum ki bu bazen sinir bozucu bile oluyor. mesela bi pazarım var, öğlene kadar uyumak, her şeyi sonsuza kadar ertelerken pazartesi sabahı yataktan kalkmak istiyorum ama o da ne, sabahın köründe gözlerim kendiliğinden açılıyor. utanmasam kalkıp koşarım. gün içinde sürekli bi hareket isteği. ruhum yatmamı bedenim kalkmamı istiyormuş gibi. sonunda ruhumun galip geldiği bi savaş hali.

  şaka şaka.

  değil.

  (gizlinot: beslenme hakkında daha fazla tecrübe ve bilgi edinmek istemiyorum çünkü pratikte başarısız oldukça benim moreli sıffır sıffır sıffır :( )

  7 temmuz 2018 00:46

  10. bazı dönemler asla yemesem, sabah akşam sebzeyle beslensem aramadığım ama bazı zamanlar ciddi anlamda yemem lazım diye gözümün döndüğü besin. rafine şekerin ne kadar zararlı olduğunu zaten biliyoruz. ama gel gör ki insan o limonlu cheesecake lerden, güzelim erimiş çikolatayla meyvenin karıştırıldığı son dönemlerde popüler olan bilimum tatlıdan, sütlü çikolatalardan nasıl vazgeçebilir? en azından yıllardır çayı ve kahveyi şekersiz içiyorum diye avutuyorum kendimi. ama yetmiyor tabi. sürekli nükseden vajinal mantar enfeksiyonum, bitmek bilmez yorgunluğum, sürekli uyuma isteğim ve ileride muhtemelen karşıma çıkacak diyabet (genetik sebeplerden) beni şekeri azaltmaya itiyor. artık marketten endüstriyel şeker içerikli hiçbir ürün almayacağım. şeker ihtiyacımı meyvelerle ve tarçınla gidermeye çalışacağım. ama tabi dünyaya bir kere geldiğim için de ayda yılda bir sevdiğim tatlılarla kendimi ödüllendirmeyi düşünüyorum. sadece marketten çikolata almamak bile benim için epey büyük bir adım. şekeri azaltıyorum, yirmidokuzkasımikibinonsekiz.

  29 kasım 2018 23:54 29 kasım 2018 23:56