girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (2)
  • medya (1)

2. Muzlu hurmalı toplar

2.5 adet kudüs hurması (medine varsa 4-5 adet yeterli olur)

1 tatlı kaşığı kakao

1 tatlı kaşığı tarçın

1 avuç çiğ fındık (ceviz ve ya badem de konulabilir)

1 adet muz

2 yemek kaşığı süt

Göz kararı yulaf ezmesi 

Öncelikle hurmaları kaynar suda 2-3dk bekletiyoruz. Daha sonra yulaf ezmesini rondodan geçirip ayırıyoruz. Muz ve hurmaları küçük küçük kestikten sonra Diğer tüm malzemelerle beraber rondoda iyice çekiyoruz ve önceden çektiğimiz yulafı ekleyip elimizle homojen bir kıvama gelene kadar yoğuruyoruz. Top şeklini verdiğimiz tatlılarımız hazır. Dilerseniz %70 bitter çikolatayı eritip topları batırabilirsiniz. 2 saat dolapta beklemesi yeterli olacaktır.

Afiyet olsun :)

ilgili medya:
1
9 ağustos 20:06 10 ağustos 05:31

1. Az önce yaptığım sabah olsa da yesem diye düşündüğüm bir tarif paylaşacağım.

Sütlü incir tatlısı bir diğer adıyla incir uyutması.

Malzemeler süt ve kuru incir.

Sütü ısıtıyoruz diğer yandan kuru incirleri yumuşasınlar diye sıcak suda bekletiyoruz ama ben üşendiğim için bekletmedim sadece iyice yıkadım. Daha sonra kuru incirleri doğruyoruz ve ısıttığımız sütün içine atıyoruz. 5 dk bekliyoruz incirler kendini bıraksın diye. Aslında incirlerin üzerine biraz sıcak sütten katıp ezdikten sonra kalan süte ekleyerek yapılıyor ama ben ona da üşendim :d

Son olarak mutfak robotlarının ezmek için kullanılan bir parçaları oluyor onu sütlü incire daldırıp bir güzel geçiriyoruz. Ardından kaselere koyup beklemeye bırakıyoruz 1 saat kadar ve sonra buzdolabına koyuyoruz. Üzerine fındık, fıstık vs eklemek sizin zevkinize kalmış süslüler afiyet olsun.

Ukte: (yazar: Sorry not sorry)

21 ekim 2017 00:33