yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (9)
  • medya (1)

  1. Çok heyecanlandım süslüler. Benim gibi astonomiye ve bilime aşık olanlar da eminim çok heyecanlanmıştır. Saat 16:00 da eşzamanlı canlı yayında, basın toplantısında açıklandı. çok fazla şey açıkladılar ama kısaca özetlemek istedim. Bu zamana kadar gördüğümüz tüm resimler bir simülasyondan ibaretti ve dünya da ilk kez gerçeğini görmüş durumdayız. en çok bildiğimiz ınterstellar filmindeki karadelik gibi, o filmdeki karadelik de aslında çok ünlü bir fizikçinin teorilerini simülasyona dökmesiyle bulunmuştu. Bunun insanlığa olan katkısını belki yıllar sonra göreceğiz ama yine de böyle bir şeyin gerçekleşmesi çok çok güzel ve çok önemli bir an . Fotoğraf bizim galaksimizin değil komşu galaksi M87 nin çekirdeğidir.bizim galaksimizin çekirdeği daha yakın,daha küçük ve çok daha hızlı döndüğü için şu an onu çekmek çok daha zor. Etrafındaki ateş çemberi de karadeliğin etrafındaki ışığı dahi içine çekmesinden oluşuyor. Karadeliğin kendisinin fotoğrafı çekilemez çünkü sadece karanlıktan ibaret ve ışık bile ondan kaçamayacak kadar güçlü bir çekim kuvveti var. Bu yüzden aslında görülen şey bir nevi karadeliğin gölgesi. Bilim adamları bu durumu amerikada ki bir hardal tanesini avrupadan görmeye çalışmak gibi benzetmelerle ifade ediyor.

  inanıyorum ki bilim dünyasına ve insanlığa katkısı çok olacaktır.

  son olarak eklemek istediğim, bu fotoğraf sayesinde einstein'in görelilik teorisi de bir nevi doğrulanmış oldu.

  ilgili medya:
  1
  10 nisan 2019 16:54 10 nisan 2019 17:01

  2. Karadelik ile ilgili proje ödevim vardı. 2 hafta sonra teslim edeceğim. Bu görüntü için o kadar heyecanlandım ki. Zamanlama muhteşem oldu. Teşekkürler bilim (gizlinot: <3) 

  Ayrıca böylesine çekim gücü olan bir şeyin görüntüsünü alabilmek çok büyük bir başarı. bilim insanlarını kutluyorum ve einstein’a bir kez daha hayranlık duyuyorum.

  10 nisan 2019 17:52

  3. Birkaç açıklama paylaşılmış bununla ilgili. Aşağı yukarı diğer arkadaşların söylediklerine yakın şeyler o yüzden tekrar etmeyeceğim. Beni çok çok etkiliyor böyle şeyler. İlgi duyuyorum zaten. Yeterince bilgiye sahip değilim belki ama bilim başka birşey. Önünde eğilmek gerek. Bu karadelik 100 yıl önce sadece teoriyken şimdi görülebiliyor. 100 yıl sonrasında neler göreceğiz kimbilir. Einstein, sen ne yüce bir adamsın..

  10 nisan 2019 20:14


  4. Dünya için muhteşem bizim için üzücü. Çünkü böylesi bir mucizevi keşif varken bizim gündemimiz "köpek katliami", "mazbata karmaşası". Yine de iyi ki varsın bilim. Bu mucizenin mimarları arasında Nasa'daki astrofizikçi bir türk bilim kadınını görmek ise apayrı gurur. (bkz: Feryal Özel ) (gizlinot: Bir gün muasır medeniyetler seviyesine ulaşabilmemiz dileğiyle.)

  10 nisan 2019 22:04 10 nisan 2019 22:07

  5. Fizik bilimi hakkında hiçbir yetkinliğim yok, bilgim de çok sınırlı. Ama dili ağır olmayan belgeselleri (gizlinot: cosmos gibi) izlemeyi, çeşitli yazıları okumayı çok seviyorum ve dağarcığımı genişletmeye, kendimce bir birikim yapmaya çalışıyorum.

  Bu görüntü de birçok insan gibi beni de çok heyecanlandırdı ve çok değişik hissettirdi. Seneler sonra kitaplarda yer alacak "2019 yılında insanlık ilk kez bir karadeliği görüntüledi" cümlesinin bir şahidi olmak gerçekten güzel. biz burada minicik dünyamızda patatesle soğanla, geçim derdiyle savaşıp dururken başka bir yerlerde de bunlar oluyor. 53 milyon ışık yılı uzaklıktaki bir görüntüyü düşündükçe insan evrenin büyüklüğü ve bilinmezliği karşısında küçüldükçe küçülüyor. Ve bunca büyüklüğün içindeki 70 80 yıllık yaşamımız nerdeyse bir hiç. Böyle düşününce insan sonsuza dek yaşamak, her şeyi bilmek ve görmek istiyor.

  Neyse, bugün böyle varoluşun anlamını ararız, yarın yaşam kavgamızın içinde gündelik olaylara kafa yora yora günlerimizi geçirir gideriz. İnsan olmak biraz da böyle zaten.

  Not: işbu girdi bilimsel bir şeyler söyleyecekmiş gibi başlayıp varoluş krizimi ortaya dökmemle sonlanmıştır. Yazının ortasında birden duygusallık geldi, kusuruma bakmayınız.

  10 nisan 2019 22:07

  6. barış özcan'ın yayınını heyecanla izlediğim bir olay, insanlık tarihinin ilklerinden birini yaşamak oldukça gurur verici.

  "ateş çemberi dediğimiz şey, kızgın gazların deliğe düşmesiyle oluşuyor. ortaya çıkan ışık, galaksideki bütün yıldızların sahip olduğu toplam ışıktan daha fazla olduğu için dünya'dan görülebiliyor. ışık, çember şeklinde görülen noktadan kara deliğe giriyor. kara deliklerin çekim gücü öylesine yüksek ki, ışığı bile çekip yutuyor. tam bu nokta, fizik kurallarının devreden çıktığı nokta." diye tanımlıyor instagramdan severek takip ettiğim sonsuzlukgemisi hesabı.

  fiziğe, bilime ve evrene karşı merakımın hiç dinmemesi dileğiyle bu başlığa bırakıyorum yorumumu.

  11 nisan 2019 00:07

  7. Gerek yoktu yahu. Trier'in Melancholia filmi bile yeterince ürkütmüşken bünyemi zamanında..bu kara delik fotosu benim rüyama girer. Duymayla kalsaydık ya şimdi o korkunç kara kızıl şey bizi yutar mı diye düşün dur.

  Ya bi de bundan haberim vardı evet ama ilgilenmedim çoğu arkadaşım instagramda paylaşmış sağolsun ! Gözüme soktular eksik olmasınlar.

  11 nisan 2019 00:13 11 nisan 2019 00:15


  8. keşke hawking de görebilseydi dediğim efsanevi bilimsel olay.

  11 nisan 2019 00:20

  9. gerçekten inanılmaz bir şeye tanıklık ettik, gerçekten.

  dört işlem bile yaparken kafası karışan biri olarak tabii ki astrofiziğin a'sının ortasındaki yuvarlağı bile anlayamıyorum ama ben çocukken bilim çocuk ne güzel dergiydi, var mıdır acaba hala? carl sagan'la, cosmos'la büyümüştük, pluton hala gezegendi, tübitak'ın müdüriyeti hayvanat bahçesine bağlı değildi. her neyse.

  bu event horizon telescope projesi 2017 yılında başlatılmıştı, kara deliklerin ilk kez yakalamak için. yanılmıyorsam proje iki ayrı kara deliği kapsıyordu, birisi bugün fotoğrafı yayınlanan messier 87'nin merkezindeki kara delik, diğeri de bizim samanyolu galaksimizin merkezinde bulunan ve sagittarius a diye gösterilen kara delik. bugün aslında beklentiler sagittarius a'nın fotoğrafının yayınlanacağı yönündeydi, m87'deki kara deliğin fotoğrafının yayınlanması süpriz oldu.

  kara delikler hakkında bildiğimiz pek şey yok, mesela benim neredeyse hiç yok. sadece her galaksinin merkezinde supermassive black hole sınıfına giren bir kara delik olduğunu biliyoruz ve hubble verilerine göre yapılan sayımda gözlemlenebilir evrende 2 trilyon galaksi olduğu açıklanmıştı. bakın bu daha gözlemlenebilir evren, bir de bunun henüz gözlemlenememiş ve ne olduğu hakkında hiçbir fikrimizin olmadığı kısmı var. bir de üstüne daha paralel evrenler teorisi var...

  gerçekten bugün tarih yazıldı, insanlık 2019 yılında ilk kez bir kara deliği görüntüledi. benim asıl merak ettiğim bizim sagittarius a'yı yakalayıp yakalamayacağımız. eğer yakalanabilirse bu zamana dek yapılmış en büyük keşif olacak. aslında samanyolu galaksisinin içinde milyonlarca kara delik olduğu öngörülüyor ama sagittarius a, supermassive black hole sınıfına giren tek kara deliğimiz ki aslında evrende varlığı bilinen diğer dev kütleli kara deliklere göre cüce sınıfında. Çünkü bizim kara deliğimizin kütlesi güneşin kütlesinin sadece 4 milyon katıyken, gözlemlenebilir evrende bu zamana kadar keşfedilmiş en büyük kara deliğin kütlesi bizim güneşimizin 40 milyar katı. yani aslında sagittarius a dev bir uzay cismi ama minicik bir kara delik.

  evren muhteşem bir şey, sadece gözlemlenebilir kısmı insan aklının alamayacağı boyutta, gökyüzüne baktığımızda gördüğümüz yıldızların milyonlarca yıl önceki halini görüyoruz, hatta bizim tatlı güneşimizin bile 8 dakika önceki halini görüyoruz ve dünyanın bir yerinde bazı insanlar bunları sayarken biz oturmuş bir haftadır oy sayıyoruz ya, gerçekten kaderin böylesine yazıklar olsun.

  halbuki atam olayın özünü 90 sene önce söylemişti, istikbal göklerdedir.

  11 nisan 2019 01:31 11 nisan 2019 01:41