sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (74)
 • medya (1)

74. netflix’te dün izlemeye başladım. Dizinin başında zaten eğer intihar düşüncesine sahipseniz, yada daha önce başınızdan bu tarz bir olay geçtiyse, bu dizi sizin için tetikleyici olabilir tarzında bir uyarıları var dizinin oyuncularının. Ve ulaşılabilecek psikolojik yardım kanalları konusunda bilgilendirme yapıyorlar. sanırım dizinin sitesi, intihar düşüncesi olan kişilere yardım için ayrıca bir platform oluşturmuş. 

Hani daha dizinin başında “biz diziyi yaptık, Reyting olsun da n’olursa olsun.” mantığı gütmemeleri benim nezdimde yapımcılarına büyük saygı kazandırdı. 

3 bölüm izledim. Daha fazla izleyebilecek miyim bilmiyorum. Zamanında benzer olayları yaşadığım için biraz kalp ağrısı yaratıyor. Seyrederken ağırlık hissediyorum. ben de bir arkadaşımı lisedeyken kaybettim. Dışarıdan çok mutlu, çok neşeli görünen bir genç kadının da; ne kadar yakın olursanız olun, içinde neler yaşadığını bilemeyeceğinizi 11 senedir biliyorum. hala daha kendimi sorgularım, acaba üzgün bir anını kaçırdım mı, daha fazla yanında olabilir miydim, ben engel olabilir miydim, neden gelip konuşmadı yada neden durduk yere yanına gidip “hadi biraz kendimizden, nasıl hissettiğimizden konuşalım” demedim hiç diye. Bazen gerçekten burnunuzun dibindeki insanın içinde yaşadığı cehennemi farkedemiyorsunuz ve bir arkadaşınızı intiharla kaybetmenin ağırlığı çok garip. 

Neyse uzattım salak gibi. dizi güzel, oyunculuklar abartı değil, konu biraz ağır işleniyor ve düğümlerin birer birer çözülme sürecini hissediyorsunuz. hannah dışarıdan gamsız ve öfkeli dursa da, içinde en ufak şeylerin dahi fırtınalar koparmasıyla bana lisedeki halimi hatırlattı. ilk bölümler clay üzerine, sonra bu durum değişiyor olabilir, başka başka kişilerin kasetleri dinleyişine odaklanıyor olabiliriz bilmiyorum. Clay’e çok üzüldüm, ama ben olsam o kasetleri tek günde dinler, üstüne 20 kez daha dinlerdim muhtemelen. Bully’nin tam Türkçe karşılığı ne bilemiyorum, kabadayı demek de saçma geliyor açıkçası ama o popüler bully oğlanlar biraz klişe geldi, zenginlik, evde ot çekip video oyunları oynamalar bilmem ne. Belki de yapmak istedikleri gerçekten klişe olanı yansıtmaktır. Justin’in ailevi durumu biraz üzdü, ilerleyen bölümlerde onun da yaşadığı aile içi şiddet falan açığa çıkacak gibi geliyor bana. Son bölümde jessica’ya sinirlendim, kız ölmüş gitmiş hala neyin derdindesin ya. 

Neyse kısaca, aslında farkında olmadan ettiğimiz bir lafın, bir şakanın başka insanlar üzerindeki etkisini göstermesi sebebiyle etkili bir dizi olmuş. Özellikle de Amerika’da bully/kabadayılık mevzusunun çok fazla ergenlik çağındaki çocuğun intihar sonucu ölümüne neden olduğu biliniyor. farkındalık yaratmak anlamında güzel bir girişim. 

3 kasım 2018 15:33

73. ilk sezonu harikaydı fakat keşke 2. sezonunu izlemeseydim. bir sahnesi vardı ki kabus gibi.

25 eylül 2018 18:08

72. Bu diziyi yeni bitirdim. Ergen dizisi gibi görünse de insan psikolojisiyle ilgili çok şey anlatıyor bence. Olayların liseli gençlerin etrafında dönmesi, o yıllarda yaşanan duyguların yoğun olması hepimiz o yollardan geçtiğimiz için daha dikkat çekici kılmış. Bundan sonrası -spoiler-

-Hannah intiharını başka çıkar yolu kalmadığını düşündüğünden gerçekleştirmiş. Dizinin başlarında o kadar pozitif ve arkadaş edinmek için çaresizce umutluydu ki, ilk sezonun son bölümlerde o umutsuzluğu içimi acıttı. Bu kız aslında son ana kadar çok güçlü yapılanlara rağmen kendisine hata yapan insanlara pozitif yaklaşıyor. Aralarındaki sorunları çözmeye çalışıyor. Ama insanlar söylentiler karşısında kendisine karşı öyle önyargılı ki bu duvarı yıkamıyor. O intihar sahnesi. Zar zor bakabildim, vurucu yapmak için baya detaylı göstermişlerdi. Hannah'ın annesinin hiçbir şey olmamışçasına kızını o küvetten çekip almak istemesi beni yıktı. Ve tecavüz sahnesi o sahne de çok gerçekçiydi sinirden kudurdum ve o çaresizliği hissettim aynı anda. Hannah'ı oynayan oyuncuyu tebrik ediyorum cidden çok çalışıldığı belli olan bir sahneydi.

-Jessica. Başlarda çok kızdım bu karaktere. Hannah'a olan davranışlarından ötürü. Bir kız olarak erkeklerin yarattığı iğrenç söylentilere inanıp yakın arkadaşını dışladığı, onun durumunu bir kez bile anlamaya çalışmadığı için. Kendisine yapılan tecavüzden sonra da inkara devam ettiği için. Hannah açısından eğer dostu Jessica hala yanında olsaydı intihar etme düşüncelerini onunla paylaşırdı gibime geliyor. O zaman belki kendisini daha az çaresiz hissederdi.

-Clay. Hannah'ı başından beri seviyordu. Ama keşke daha cesaretli olsaydı. Niyetini belli etseydi ve Hannah'ın yanında ona destek olan biri olsaydı. 2. sezonda hayatını buna adadı ama bence kendi de o zamana kadar bunları yapabileceğini bilmiyordu. Hannah'ın yaptığı bu geri dönülemez şey hayatta ona bir şeyler için çabalamasını öğretti. Skye'la olan ilişkisinde de attığı adımlar bunu doğruluyor. Bir tek Hannah neden benden başka herkesle beraber oldu diye çıldırdığı zamanlarda ona kızdım. Orada da Justin müthiş bir cevap verdi zaten.

-Courtney. Bu karakteri de kendi çıkarları için Hannah'a damga vurduğundan dolayı hiç sevemedim. 2. sezonda değişti ama iş işten geçtikten sonra neye yarar.

-Justin. Dizide anne babası tarafından ilgilenilmemiş tek karakter. Sevgisiz büyümüş. Bryce küçüklüğünden beri onunla ilgilendiği için ona bağımlı hale gelmiş. Tecavüz sahnesinde donup kalmasına kızsam da sebebini buna bağladım. Kötü bir şey yapmış olsa da küçüklükten gelen tramvaları olduğundan bir şey denemiyor.

-Bryce. Bu karakter safi kötü. Denebilecek birşey yok. Kızları hiç önemsemiyor ve obje olarak görüyor. Aslında kendinden başka kimseyi önemsemiyor. Duygusuz ve acımasız. Ceza almaması aslında gerçekçiydi çünkü gerçek hayatta da zengin ve güçlüler ceza almaz yada az alır, Justin gibi muhtaç tipler daha çok ceza alır.

-Zach. Hannah'la olan ilişkisini, o gösterdikleri flashbackteki hallerini çok sevdim. Popüler çocukların arasında olmasına rağmen karakter olarak onlarla uyum sağlayamayan, bu yüzden hafif dışlanan bir tipti. Ama cidden özünde iyi birisiydi. Hannah'la geçirdiği zamanlar, bunun gerçek bir ilişki olması da bunu doğruluyor. Hannah'ın gerçek karakterini görmüştü. Keşke herşey çok farklı olsaymış da Bryce gibilere tavır alıp Hannah'la herkesin içinde utanmadan ilişkisini yaşasaymış. Hannah'ı korusaydı hayatını değiştirebileceğine inanıyorum.

-Tyler. Bu karakter de okulda fazlasıyla dışlanan biri. Fotoğraflar çekiyor, milleti takip ediyor. Bence dizinin vermek istediği mesaj ne kadar yanlış şeyler yapsa da, kimse ona yapılan iğrenç şeyleri haketmez. O sahne cidden rahatsız ediciydi, 2. sezonun son bölümü izleyenler anlar, buna girmek istemiyorum cidden. Çocuğu sonunda delirttiler silahları aldı eline partiyi bastı. Belki bu fazla gibi görünebilir ama Amerika'da bu tarz şeyler yaşandığından bunu diziye eklemişler.

Karakterler dışında genel olarak söylemek istediğim, lisede bu cinsel taciz, tecavüz olayları dışında ben de benzer şeyler yaşadım. Kendini yeni bulduğun zamanlar olduğu için insanın karakterini ve kendine olan güvenini olumsuz yönde etkiliyor. Mesela dizide yaşananlar hep Hannah abarttığı için, ya da Hannah düzgün bir kız olmadığı için vs. sebeplerle onun başına gelmiş gibi gösterildi. Yani okuldaki kişiler tarafından. Hannah'ın tek istediği ise olduğu gibi görünmek ve sevilmekti. O böyle birisi değildi ve kendisinin tanınmasına ihtiyaç duydu. Ama bir kaç kişi hariç kimse onu olduğu kişi gibi görmedi. Aslında bu herkesin birbirini istediği gibi ya da o anki çıkarına nasıl uyuyorsa ona göre önyargılı biçimde gördüğünü gösteriyordu. Hannah'ın tek ve hata sayılmayacak sadece anlayamadığı şey, hayatını insanlara göre programlamaması gerektiğiydi. Mesela okula üniversiteyle ilgili bilgi vermek için geldikleri bölümde Hannah'a hedeflerini sorduklarında birşey diyemedi. Sonra sonra yazarlığını keşfetti. Aslında -herkes kadar- güçlü biriydi ama insanların ona bakış açısından dolayı onun da kendine olan bakışı değişti. Kendine karşı yabancılaştı. Sadece sevgi için insanların peşinden koşan, ordan oraya savrulan biri haline geldi. Ve bunların hepsi şanssızlık mı denir artık, art arda kötü insanlarla karşılaşıp kötü olaylar yaşamasından oldu. Dizide buna "kelebek etkisi" diyordu kendisi hatta. Neyse çok uzattım sanırım. Diziyi cidden bu olayları yaşamış ya da ders çıkarabilen kişiler için çok uygun buldum. Ergenler izlerse biraz yıkıcı olabilir, çünkü o zamanlar bu kadar mantıklı düşünemiyorsun. Kısacası kendi lise zamanlarıma döndürdü bu dizi, o yüzden bu kadar hoşuma gitti. O zamanlar Hannah gibi olduğum içindir belki de. Beni yer yer ağlatan ve düşündüren bölümleri vardı. Ama 2. sezonda kalmalıydı bence çünkü Hannah'ın davası da bittiğinden 3. sezonda dizi yersiz uzayacak ve büyüsü kaçacak gibi geliyor. Umarım düşündüğüm gibi olmaz çünkü diziyi gerçekten sevdim.

24 eylül 2018 21:30

71. Spoiler olabilir!!

İlk sezonu surekli hannah'ya acıyarak geçirdim. Sürekli diğer çocuklara mükemmel hayat yaşıyorsunuz Allah'ın belaları o kızın ne suçu günahı var diye izledim ama 2.sezonda diğer çocuklara çok haksızlık etmişim. Özellikle Justin'ime. Ana-baba yokluğu nerelere sürükledi çocuğu. Yardım ediyorum ayağına çocuğa her dediğini yaptırmaya çalışan Bruce puştuna ayrı bir sinirim zaten o hiç geçmeyecek gibi. Evlat olsa sevilmez o Bruce. Heh iste anası da sevmiyor bence. Clay desen ayrı salak. Hele o son bölüme hiçbir şey diyemiyorum, oha ya nasıl yapabildin bunu oldum ve 3.sezonda o fotoğrafçı çocuk başrolde olacak gibi duruyor.

14 ağustos 2018 15:32

70. ikinci sezonunun ilk yarısı geçmek bilmedi. izle allah izle bitmiyor dakika sayıyorum bitmesi için. ama ikinci yarısından sonra işler değişti. o yüzden sıkılıp bırakmamanızı tavsiye ediyorum. 

dizi hakkında söyleyenecek birçok şey söylenmiş zaten. ama, şunun daha iyi farkına vardım. ister amerika olsun ister türkiye ya da isterse japonya. her kadın hayatında tacize uğruyor en az bir defa. tüylerim diken diken izledim son bölümlerini.

çok üzgünüm. tacizlerin bu kadar yaygınlaşmasına, erkeklerin bunu hiç ciddiye almamasına, yüzsüzlüklerine... gerçekten çok üzgünüm. kadın her yerde kadın ve nerede olursak olalım sonuç değişmiyor. 

ve susuyoruz... çoğu zaman susuyoruz. sesini yükseltmeye çalışanlar ise toplum tarafından ayıplanıyor çoğu zaman. twitterda dahi bir erkek tanımadığı bir kadına cinsel organının fotoğrafını attığı zaman, “engelleseymiş o da” diyorlar kadın sesini çıkardığı vakit.

üçüncü sezonunun konusu da az çok belli bence. ikinci sezonu izleyenler için de anahtar kelimeyi veriyorum. izlemeyenler bakmasın.

(gizlinot: Colombine massacre) 

(gizlinot: son senelerde de artan okullardaki silahlı saldırılar üzerinden yürüyeceklerini düşünüyorum.) 

14 ağustos 2018 00:52

69. ----SPOİLER-----

Çerez dizi izlemek istediğim bir dönemde izlediğimden 2. Sezonunu da severek izledim. Karakterlerin psikolojileri üzerine yoğunlaşmaları hikayenin içini biraz doldurdu bana göre. Jessica'ya izlerken hem çok kızdım hem çok üzüldüm. chloe en çok acıdığım karakterlerden biri oldu aptallıktan değil çaresizlikten bryce'a inanmayı seçti çünkü. Justin'den belki jessica'dan daha çok nefret ediyordum ama o masum bakışlarına dayanamadım üzüldüm haline. Gerçekten pişman olduğunu hissettirebildi bana. Şu fotoğrafçı çocuk Tyler'a son bölümde olanları izlemek, her şeyden iğrenmeyen biri olarak zor geldi. Tuvalette yaşanan sahnede ve evde annesine her şey iyi gibisinden yalan söylerken içimi titretti. Zaten ekrana bakamadım kimi yerde. Zorbalığın bu kadarı gerçekten yaşanıyor mu Amerika'da merak ediyorum. Ve zach sen nasıl güzel birisin öyle? Hannah'a zararından çok yararının olduğunu düşünüyorum. Belki düşünmemişsindir arkadaşlarından ilişkinizi saklamanın hannah'ı bu kadar yaralayabileceğini. Alex justin'i sevdiğini bile bile jessica ile olmak istemeni anlayamıyorum yapma kendine bunu çok tatlı çocuksun sen de. 3. Sezon da gelecek sanırım tyler üzerinden işleneceğini düşünüyorum ama 2 sezon yeterliydi bana göre.

27 haziran 2018 18:37

68. 2. sezonun son bölümünde yer alan bir sahneyi  atlayarak gectim o kadar rahatsız etti.

21 haziran 2018 03:02

67. 2. Sezonunda tamam şimdi oldu dedirten dizi. 

İlk sezonun havada kalmışlığı, mantıksız gelen yerleri tam oturdu kafamda. 2 günde bitirdim. Son bölümüyle beni ağlatmış olması çok da şaşırtmadı, en sevdiğim kısmı baloda o malum şarkı çalınca herkesin clayı arayıp yanına gidip sarılmalarıydı. Ayrıca herkese bir tony gibi dost gerek.2. Sezon Mantık hataları elbette vardı ama netflixte karakterlerle, senarist, yapımcı gibi kişilerle konuşulan bi bölüm var orada çoğu karakter ve sahnenin üzerinden çok güzel geçiliyor. İzlenmenizi tavsiye ederim. 

3. Sezonu nasıl bağlarlar bende bilemedim ama tabiki gelsin onu da izlerim. 

Ayrıca zach, boyuna posuna tü tü maşşalllahhhh

20 haziran 2018 15:16

66. ikinci sezonunu beğenmedim. zar zor bitirdim, hatırları kalmasın diye. başladım bitsin, sonunda nasıl saçmalamışlar diye. çok absürt olmuş. gerçekçi asla değil. bu kadar yankı uyandıracak, mahkemelere taşınacak olaylar ama kız babaları sanki bir şey olmamış gibi davranacak. jüri de tecavüzcüyü haklı bulacak. peki. hemde amerika'nın şu an bulunduğu durumu göze alırsak. inanmam.

20 haziran 2018 14:34

65. 2. Sezon çok kötü ya. İzleyemiyorum resmen.

20 haziran 2018 12:48