girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (29)
  • medya (0)

29. Öncelikle herkese giderimvar uygulamasını tavsiye ederek başlamak istiyorum girdiye. Bana burada bi süslü öğretmişti ona teşekkürlerimi sunuyorum çok kullanışlı bi uygulama. Şimdi bu uygulama sayesinde krizin boyutu bence daha net. Akşama kadar okuldayım ve gelince geçiştirmelik bir şeyler yiyorum çoğu zaman. Ki bazen evde bile yemiyorum yani gerçekten ben bu ay mutfağa herhalde 130 140 anca harcamışımdır derken tam 311 lira olduğunu gördüm. Üniversite de 3. Yılım ilk iki yıl gerçekten her akşam bi yerde yerdim ne bileyim gezer tozardık. Bu yıl çok çok sıkıyorum ve param tam olarak aynı sürede bitiyo. Geçen yıl bu kadar sıksaydım elimde iyi bi birikmişim olurdu diyorum. Zor gerçekten ve sonu ne zaman bilmiyoruz ya da sonu daha mı kötü 

9 ekim 11:33

28. Dün akşam bulvar 216 gratise uğradım. 

Sadece 1 hask şampuan, 1 ob tampon ve 1 adet 20'li kotex pede 58 lira verdim.

Kıza da dedim acaba bir hata mı var diye kız yok doğru dedi, inanamadım gerçekten.

HAni evet bir kriz ortamındayız ama ne bileyim hala kabullenmek istemiyorum sanırım ben bu durumu.

9 ekim 11:16

27. sayesinde alışveriş bağımlılığımı dizginlemek zorunda kalıp, ayyuka çıkmış olan kart borcumu sıfırladığım krizdir. teşekkürler akepe, teşekkürker cumhurbaşkanım, teşekkürler uzun adam ve damadı. bu gurur sizin!

21 eylül 15:54


26. tam zamanında iş aramaya başladığımı hissettiren olay. almanya'ya gideceğim tutar iki ülke arası ipler gerilir vizem tehlikeye girer. işe arıyorum aylardır, ülke kriz eşiğinde. iki elimi açıp cenabetliğime mi dua edeyim yoksa canımı dişime takarak kazandığım üniversitede harcadığım emeklere mi yanayım?

19 eylül 11:58

25. bir zamanlar 70 liraya aldığımı hatırladığım converselerin fiyatını tamı tamına 409 tlye kadar çıkartmış krizdir. moraller bozuk :(

19 eylül 09:37

24. zam yapmak istemeyen esnafın çaktırmadan ürünlerin gramajlarını düşürdükleri kriz. az önce simit zincirlerinden birine girdim, simitlerin boyu geçen hafyaya göre küçücük olmuş. bir an gözlerimden şüphe ettim, iyice dikkatli baktım acaba bende mi sorun var diye ama yok baya küçülmüş. biraz daha küçültürlerse o zaten kandil simidi olacak. 

"gramajları mı küçülttünüz?" diye sordum, "yok simidi geniş açmamışlar" dedi mekanın işletmecisi. Yalnız ben inanmadım buna çünkü simit hem incelmiş, hem küçülmüş. 

18 eylül 16:26 18 eylül 16:28

23. 98 yıllık resmî gazete artık basılmayacak nedeni kağıt israfı olmasınmış, düşünüyorum bizim resmî gazeteden gelecek tasarrufa mı ihtiyacımız var

neyse kağıt işin bahanesi... 

18 eylül 02:11 18 eylül 02:11


22. evet yazar ikinci girdisini girmeden silmiştim girdimi, mobilden detaylı yazamamıştım. şimdi linklerle açıklayayım.

konumuz türkiye'nin net döviz rezervleri. merkez bankasının temmuz (link: http://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/4045fb5c-04f5-4993-9700-8fdb43c6f1c5/RT201807T.pdf?MOD=AJPERES&CACHEID=ROOTWORKSPACE-4045fb5c-04f5-4993-9700-8fdb43c6f1c5-ml.lglO 2018 verilerine) bakalım, dolar rezervi 76,9 milyar dolar.

1. bu rakam brüttür. merkez bankasının yükümlülüklerini de içerir. yani bankaların merkez bankasında tuttuğu zorunlu karşılıkları da içerir.

2. bu türkiye'nin sahip olduğu net dolar rezervi değildir. net rezerv, 31 ağustos itibari ile 18,2 milyar dolara geriledi, (link: https://www.dunya.com/kose-yazisi/merkezin-net-doviz-rezervi-182-milyar-dolara-indi/427147 link)

3. brüt rakam şu an türkiye'nin kısa vadeli dış borcunun ancak altıda birini karşılayabiliyor. mesela Türkiye’nin mart ayı kısa vadeli dış borç stoğu 122 milyar dolar iken, Merkez Bankası’nın aynı dönemde brüt döviz rezervleri 84.7 milyar dolardı.

4. bu miktar türkiye'nin ithalat harcamalarını da yalnızca 5 ay karşılıyor. düşünün ki enerji konusunda neredeyse tamamen dışa bağımlıyız (petrol ve doğal gaz), (link: https://www.dunya.com/finans/haberler/turkiyenin-doviz-rezervleri-cok-fazla-tampon-saglamiyor-haberi-424704 link)

o girdide de yazdığım şuydu. türkiye'nin ne yazık ki doların gidişatına yön verebileceği, tekrardan 3 seviyelerine çekebileceği ya da şu an artışı önleyebileceği bir rezervi bulunmuyor. zaten haziran ayında da pek çok kredi değerlendirme kurumu türkiye'nin notunu negatife çekti. neden? rezervleri yetersiz, kısa vadeli borçaları bile karşılayamıyor.

rte'nin sıklıkla bahsettiği ve güvendiği rezervlerimiz ortada. hal böyle olduğu için de zaten eylül 2017'de 3,4 tl olan dolar, eylül 2018'de 6,5 tl olmuş, yani %90 artmış.

o girdimde bkz vermiştim yine vereyim, (gbkz: nerede bu dolar rezervleri?)

11 eylül 19:47 11 eylül 19:58

21. Sevgili (yazar: brenda)nın pasını kendisine çeviriyorum zira rezerv kullanılmasaydı döviz bu seviyede tutulamazdı. Biz o meşhur günün sonunda artık dalgalı kura geçip, doları 20 lira ile ya da 50 lira ile ifade ediyor olurduk. 

Tayland’ın yaşadığı tam olarak buydu. Rezervleri tükenmesine rağmen Sabit kur için çırpınıp devalüasyonu yok sayan hükümet yüzünden para birimleri bir gecede bir kaç birim değil onlarca birim değer kaybetmişti (piyasa tokatı).

Edit: yazar girdisini sildiği için bu girdi de anlamlı olamadı. Kendisi “rezerv kullanılmadığı için dolar 3 küsurlardan, 6 küsurlara çıktı.” Minvalinde bir yorum yapmıştı.

Edit 2: hiç kimse rezerv yeterli demedi. Rezerv sayesinde müdahale olmasaydı 6’yı değil, 60’ı görürdük dedi. Tayland örneği verildi bunun için. Sabit kur kıymetlidir, 3 liradan 6 liraya çıkan 1 dolar dalgalı kur demek değildir. 

11 eylül 18:29 11 eylül 22:14

20. Hükümetin kendi fişini çekmemek için ilan etmediği devalüasyonu, rezerv bitince piyasa kendi ilan edecek zaten; krizin geldiği nokta budur.

Lastik çoktan patladı. Alım gücü filan diyoruz da, bunlar daha iyi günlerimiz.

Felaket tellalı olmak istemem ama bunların kuyruğu dik tutmak için imf’in kapısını çalacağı yok, hiperenflasyon yaşayacağımız çok açık (nazi almanyası). Başka çıkış kapısı ben göremiyorum, görebilen varsa mesaj kutuma beklerim.

Toplum olarak fazla fakirleştik bu süreçte. Son on yılın refahını beklememek gerek artık bundan sonra, açık konuşalım. Orta – alt sınıf türk insanı en az on yıl belini doğrultamayacak. Bu gruba giren kesimin yaptığı / yapacağı harcamalara çok dikkat etmesi lazım.

11 eylül 17:51