yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (4)
  • medya (0)

  1. dün yapılan brexit referandumuyla birleşik krallık avrupa birliğinden ayrılma kararı aldı. referandum sonrası başbakan david cameron istifa edeceğini açıkladı ancak durum ne olur bilinmez ancak kesin olarak birlikten çıkıyorlar.

  çıkma nedeni olarak ülkeye gelen göçmenlerin kültürlerini tehdit etmesi ve avrupa birliğinin onlara yük olduğu gerekçelerini ortaya atıyorlar ancak herkes biliyor ki tek sorun mülteciler ve göçmenler.

  birleşik krallık zaten euro kullanmıyor ve avrupa ülkelerini kapsayan hiçbir etkinliğe de hiçbir zaman yeteri kadar zaten özenli davranmıyordu, paraları her zaman daha değerliydi ve yaptıkları sadece yıllık birliğe para ödemekti.

  şu da var resmen brexit kampanyasını "türkiye ab'ye giriyor bakın" şeklinde bizim üzerimizden yürüttüler, daha vize muafiyetini bile vermemişken bizim ab'ye giremeyeceğimiz ayan beyan ortadayken bu durumun sadece asıl neden mülteci sorununu kapatmak için yaptıklarını düşünüyorum. paraları bu kadar yüksek iken ab'ye girsek bile herkes emmisinin yanına almanya yada fransa'ya giderdi zaten ingiltere'ye daha öğrenci kesim akın ederdi diye tahmin ediyorum.

  adamların polonyalı göçmenleri de çok sorun ettiğini düşünmüyorum, onların yunanlılara bizim suriyelilere yaptığımız gibi yan gelip yatsalar da din kardeşi gözüyle bakıyorlar. avrupa'da olan işid patlamaları, islamofobi ve suriyeli mülteciler ayrılma nedenleri.

  merak ediyorum biz mülteciler için bir referandum yapsaydık acaba avrupa'nın gözünde nasıl bir imaj bırakırdık?

  işin ilginç yanı ingiltere ve galler ayrılmak isterken iskoçya ve irlanda birlikte kalmak istedi. bu durum iskoçya'nın bağımsızlığını etkiler mi göreceğiz. ayrıca fransa ve hollanda'da ayrılma sesleri yükselmiş.

  biz zaten ingiltere'ye çok zor vize alıyorduk bundan sonra daha da zor alırız gibi. asıl korkutan islamofobinin bu kadar yayılması. yakında sınırlarımıza hem bizim vatandaşımız hem bizden avrupa'ya giden suriyeli mülteciler ve işid militanları için set çekecekler gibi. haksızlar mı? sonuna kadar haklılar.

  sonraki adım donald trump'ın abd başkanı olması. trump ingiltere'nin ayrılmasını da istiyordu, önümüzdeki günlerde olan her gelişme adamı iktidara taşıyacak gibi.

  edit: sosyal medya'dan tepkilere baktım da öğrenci kesim kalma taraftarı iken yaş oranı yükseldikçe ayrılma kararı çıkmış gibi. birde "aslan tekrar kükreyecek avrupa titreyecek" yorumları var ki pırıl pırıl kafaların ürünü. (gizlinot: swh )

  24 haziran 2016 12:55 24 haziran 2016 13:07

  2. hayran hayran izledim gündemi. bize kimse referandum yapmadı yanlış hatırlamıyorsam. kimse sormuyor ab'ye girmek istermisin diye. vay be dedim ingiltere çıkma kararı bile alabiliyor. neyse 1 ülkelik açık alan kaldı. hadi türkiye!

  24 haziran 2016 20:22

  3. Iskocya'nin Birlesik Krallik'ta tek kalma sebebi avrupa birligi'ydi artik o da kalmadi. Irlanda ve İskoçya'da yeniden referandum yapilacakmis.

  Ingiltere'nin ab'den tek ayrilma sebebi multeci sorunu. Ingiltere'de hic mi gocmen yok? Her turlu pis isi zaten göçmenler yapiyor,dusuk maasli islerde calisiyorlar ama yine de mutlular cunku az maas alsalar bile kendi ulkelerinden daha iyi sartlar altinda yasayabiliyorlar. Zaten ingiltere'de euro kullanilmiyor, monarşi ve lordlar kamarasi(hangi devirdeyiz biz victoria, henry nerede benim pelerinim)-avam kamarasi gercegi var. Turkiye ab'ye girecek gocmen akimi olacak bombalar patlayacak, bu sadece bir bahane, kac yildir turkiye kapidan bile bakamiyor daha da zor bakar. Olan sadece ogrencilere ve ekonomiye oluyor. Egitim ingiltere'de zaten yeterince pahali. Simdi ingiliz ogrenciler avrupa'daki okullarda cok zor okuyabilecek.Ayrilma kararindan sonra ingiltere borsasi dustu, pound deger kaybetti. Almanya degilsin sen , kendi kendime yeterim diyorsun peki dunyada ne sanayisini elinde tutuyorsun,ekonomini nasil ayakta tutacaksin? Brit pop ve royal family karin doyurmuyor. Gerci ileride baktilar isler iyi gitmiyor,yaparlar başvurularını bizden once yine girerler avrupa birligi'ne. Dokunmayin abiye, harareti gecsin sakin kafayla dusunsun.

  bu karardan sonra hollanda ve macaristan'dan da ayrilma dusunceleri gelmis. Hollanda yine ihracat ile kurtariyor ama macaristan ileride pisman olabilecegi konularda iyi dusunsun derim.

  24 haziran 2016 22:43 28 haziran 2016 18:30


  4. İngilizlerin aklı çalışıyor.evet ekonomik olarak bi süre zorlanacaklar ama ingilizler zaten ne kendi parasından vazgeçmişti ne de avrupanın ticaret ağına dahil olmaktan.ingiltere ve Almanya ekonomik yükün büyük çoğunluğunu taşıyor.avrupa şu an ciddi bir ekonomik ve siyasi çöküş içinde arap baharımsı devrimler olması muhtemel.ingiltere kendini kurtardı batan gemiden biz salak gibi hala avrupa birliği hayali kuralım.

  Avrupada milliyetçiler ayrılık fikirlerini daha yüksek dinlendiriyor artık. Yunanistan,İtalya ve İspanya Yaşadıkları ekonomik Krizden dolayı sırtlarını Avrupa birliğine hatta baya Almanya ve ingiltereye dayadı.

  Amerikanın Başkanı Trump olacak, İngilterede hükümet yeniden kurulacak, Avrupa birliği de çökecek, Avrupa kaynaklı bir ekonomik kriz yaşanacak nostradamus narcisse demişti dersiniz.

  24 haziran 2016 23:33