yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (7)
  • medya (0)

  7. 1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla BM Genel Kurulu kararı ile ilan edilen gün. 25 kasım gününün tespitinde; 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti'nde meydana gelen bir olay etkili olmuş.

  25 kasım 12:44

  6. Bugün kadına yönelik şiddetle mücadele günü.

  Dünyadaki en ilerici hükümetin duyulmasını istemediği bir gün. Çünkü kadına yönelik şiddet her sene azalıyormuş, keltoş öyle diyor. Mabadı daha insaflı bunların kalbinden.

  25 kasım 09:35

  5. en başta kadına yönelik ayrımcılık, bununla birlikte görülen kadına şiddet ve akabinde işlenen kadın cinayetleri bir insanlık suçu olarak görülmeyip, yemeğe salça koydu ya da telefonda erkek arkadaşıyla konuştu diye dövülen, türlü işkencelere maruz kalan kadınlar olduğu sürece ne yazık ki hakkını veremediğimiz bir gündür bu da sadece. kadın dernekleri, bu uğurda önderlik yapan ve bu tür olayların yaşanmaması için çabalayan kişi ve kurumlar maalesef bir yere kadar ulaşabilmektedir. her şey bir yana şiddet bir anda ortaya çıkan bir öfke patlaması değildir. kaynağı ailedeki cinsiyetler arası eşitsizliğe kadar dayanıyor çünkü. o yüzden erkek çocuklarına kadın olmanın ne demek olduğu, 'kız gibi' olmanın birilerinin kullandığı gibi bir aşağılama ifadesi olmadığını küçük yaşlardan itibaren anlatmak bu konuda gerekli bilinci sağlamak gerek. çocuklar erken yaşlarda edindikleri bu tür bilgileri, ömürleri boyunca hafızalarında tutup, yaşam boyu kılavuz edebiliyorlar kendilerine o yüzden küçük yaşlarda eğitim çok daha önemli bir hal alıyor.

  ayrıca güne anlam veren mirabel kardeşlerin yanında, geçtiğimiz aylarda suriyeli muhalif aktivistlerden (link:http://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-41360390 orouba barokat ) ve kızı halla barokat'ın da vahşice öldürülmeleri, rejime karşı oldukları için öldürülerek cinayete kurban giden kadınlara yenilerinin eklenmesine neden oldu. orouba barokat cezaevlerinde işkence gören muhaliflerle ilgili yaptığı röportajlarla tanınırken, kızının da ortadoğu'ya yönelik haberler yapan kurumda editör olarak çalışan genç bir gazeteci olduğu basına yansıyan haberler arasındaydı.

  25 kasım 2017 14:34 25 kasım 2017 14:35


  4. kanlı geçmişini bilmeyenleriniz için paylaşmak istediğim benim için en önemli günlerden biri olan mücadele günü...

  dominik cumhuriyeti, yıl 1960, tam 57 yıl önce bugün... ondan tam 30 yıl önce 1930'da askeri darbe ile başa gelmiş ve diktatörlüğünü kurmuş rafael trujillo. ve ona karşı mücadele yürüten Clandestina hareketinin öncüleri 3 kız kardeş Patria, Minerva ve Maria... nam-ı diğer mirabel kardeşler nam-ı diğer kelebekler... 3 kız kardeş ve onlarla birlikte mücadele veren herkes gibi hapishanede olan kocaları... kocalarını hapishanede ziyarete gittikten sonra dönüş yolunda arabalarının yolu trujillo diktatörlüğü yandaşları tarafından kesiliyor. sopalarla dövülüp tecavüze uğradıktan sonra uçurumdan atılıyorlar. ölümlerine basında tabi ki kaza süsü veriliyor. aslında mücadeleleri tam da bu noktadan sonra nihayete eriyor. kelebekler'in ölümünden sonra halk ayaklanıyor ve sadece 6 ayda diktatörlük yıkılıp yerine dominik cumuriyet'i kuruluyor. 1981'de onları asla unutmayan dominik cumhuriyeti'nde tam da ölüm yıldönümlerinde 25 kasım kadına yönelik şiddetle mücadele günü ilan ediliyor. 1999 yılında ise birleşmiş milletler'de 25 kasım uluslararası kadına yönelik şiddetle mücadele günü olarak kabul ediliyor...

  o 3 muhteşem kadın sayesinde bugün "kadın"a adanmış durumda. günümüzde binlerce kadın tecavüze, sözlü ve fiziksel şiddete uğruyor öldürülüyor zorla evlendiriliyor... bir 57 yıl daha geçer mi dersiniz her türlü şiddetin bitmesi için?

  25 kasım 2017 13:42

  3. Bir kadına fiziksel ve psikolojik şiddet yaşatan herkesin ölmesi dileğiyle. ( keskinim evet,hz Ömer değilim herkes için adalet gözetemem. ben psikopatlarla empati yapıp onları anlamak istemiyorum. Birinin şiddetini meşrulaştırmak, rasyonalize edip sebeplendirmek istemiyorum. Bunu yapan ölsün dümdüz banane ) 

  Tante rosa okuyacağım bugün yeniden, günün anlam ve önemine binaen. Tavsiye ederim. 

  25 kasım 2017 08:57 25 kasım 2017 08:59

  2. Bugüne özel anlamlı bir imza kampanyası var: https://www.change.org/p/kad%C4%B1na-tacize-ses-%C3%A7%C4%B1kar-yurdumuza-g%C3%BCvenli-giri%C5%9F-istiyoruz-ackilic76?recruiter=32686983&utm_source=share_petition&utm_medium=copylink

  Bazı günler birilerini anmak içindir, bazıları kutlamak için... Keşke böyle bir gün olmak zorunda olmasaydı be....

  25 kasım 2015 18:22

  1. toplumun her bireyinin unutmaması gereken bir konu var.kadına yönelik şiddet en çok göz önünde olandır belki. her gün haberlerde gördüğümüzdür.

  fakat bir gerçek var; içi öyle kötü insanlar kadına olduğu gibi çocuklara ve hatta yaşlılara da şiddet uyguluyor.daha dün gazetede öldürülmüş 12 yaşında bir çocuğun tecavüze uğradığı yazıyordu.

  ne acı bir haber...

  eğer kadına şiddeti önlemek istiyorsak önce çocukları doğru şekilde yetiştirmeliyiz.bunun için anne babaları bilinçlendirmeli, çocuğa karşı kötü muamelelerde çocuğu korumalıyız.

  malesef devlet korumasına alının çocuklar bile şiddete maruz kalıyor.sonra o çocuklar büyüyüp kadın katili oluyor belki.

  işte bu kısır döngüyü kırabilmemiz mümkün olur umarım bir gün...

  25 kasım 2015 17:38