sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (224)
 • medya (2)

224. Bu bedenle klasik abiyecilerde abiye bulamazsınız, girdiğiniz mağazada en küçük beden hangileri var dediğinizde canım en küçüğü de sana olmaz hiç mi yemiyorsun gibi tepkilerle karşılaşır, aldığınız elbiseyi terzide oldukça daralttırdıktan sonra süngersiz dolduramamışsın buna bir de sünger takalım lafını duymadan ayrılamazsınız.

22 ocak 02:41

223. sanırım en son 20 yıl önce 3-5 aylığına deneyimlediğim bedendir. hem zayıf hem de daha ince kemikli olmak gerekiyor. olanlara da gayet yakışıyor.

21 ocak 23:18

222. 177 boyum 57 kilomla içine sığabiliyordum bir zamanlar. kemiklerim ince olduğu için de kilom boyuma göre az olsa da aşırı sıska,çelimsiz durmuyodum,gerektiği kadar yağım vardı çünkü. neden "34 beden olan herkes aşırı zayıftır biraz kilo alsın" yargısı var ki? boyu 170-175 olan biri 40 beden giyince obez gibi durmuyor,160-165 birisi de 34 beden giyince aşırı çelimsiz durmuyor ki bakın ben 177yim ve 34e sığıyordum diyorum. tamam beden önemli ama,en önemlisi yağ/kemik/kas oranı bence.asıl onlar vücudun yapısını belirliyor.

21 ocak 21:36 21 ocak 21:36

221. önceki girdilerde yazıldığı gibi ülkemizde çok fazla zorbalığa maruz kalan bedendir. insanlar ne hikmetse zayıf birine istediği eleştiriyi yapabileceğini düşünür. birine 'ne kadar şişmansın biraz kilo ver' demekle 'ne kadar zayıfsın biraz kilo al' demenin aynı ölçüde kabalık olduğunu düşünüyorum. birçok kez duyduğum cümlelerden bazıları şu şekide: kemiklerin sayılıyordur senin, kırılacak dal gibisin, kadın dediğin biraz ele gelecek, kilo alırsan güzel kızsın aslında, yesene biraz iskelet gibisin vb...

birçok kez normal kiloda kadınların bile bu tür eleştirilere maruz kaldığına tanık oldum. ülkemizde kilo ciddi bir problem. avrupada obezite birincisiyiz. ülkemizde belli yaşı aşmış kadınlara bakınca çoğunun fazla kilolu olduğunu görüyoruz. birçok yabancı ülkede normal kiloda görülen bir kadının türkiyede zayıf olduğu gerekçesiyle eleştirilere maruz kaldığı da bir gerçek.

21 ocak 21:25

220. anneanne ve babaanneler tarafından sık sık body shaming’e maruz kalınır

21 ocak 11:23

219. Şöyle bir algı var; “zayıf insanlara body shaming yapılmaz, yapılsa dahi bundan etkilenmiyorlardır çünkü zayıflar, zayıf bir insan kilolu bir insan kadar kötü hissedemez bu anlamda kendini...” bu tip ön yargıları kaldırmamız gerekiyor diye düşünüyorum. Özellikle kadınlar olarak bir hem cinsimize “ay senin de hiç göğsün yok tahta gibi, ay kadın dediğin dolgun olacak” gibi  cümlelerin kurulmasına değil sebep olmak engel olmalıyız. Biliyorum medya kadını “zayıf ve uzun ve genç” tarif ediyor, biliyorum kilolu olmak çok daha fazla hakaret/eleştiriye katlanmak anlamına geliyor bu yüzyılda ama biz bu tip yargıları beslersek dönüp yine bize gelecek, sanıyor musun ki sen “kadın dediğin kalçalı olur” dediğinde bir başkası da “kadın dediğin ince belli olur” demeyi kendine hak görmeyecek. Şimdi burada bütün vücut tipleri güzeldir gibi bir kapanış yapmayacağım, diyorum ki bu algıyı kaldıralım güzel ya da çirkin demeyelim ya bu kadar zor mu? Vücut bu yüzeysel bir kabuk değil sadece, pek çok önemli düşünür yıllardır yazıyor üstüne bu kadar basit tanımlayanını görmedim. Judith Butler’ın Türkçesi “bela bedenler” olarak çevrilen kitabına bakılabilir örneğin. Tanımlayayım, mensuplarının da toplum güzellik standartları tarafından gündelik hayatta eleştirildiği bedendir.

21 ocak 08:36

218. türk toplumu için neredeyse zafiyet sınırıdır,bu bedene sahipseniz eğer,çevre tarafından yapılmadık zorbalık kalmaz hatta türk hazır giyim sektörü bile bunu destekler şekildedir.

koton,lcw,defacto gibi markaların 34 bedenleriyle inditext grubunun 34 bedenlerinin arasında bazen neredeyse 2 beden fark olur.

Bu bedene sahip olup üzülen süslülere söylemek isterim ki,34 beden yurtdışında gayet imrenilen ve sahip olunmak istenen bedendir,ben yurtdışında yaşıyorum ve inanın kendi ülkemdeki o beden ölçüsü zorbalığının en ufak örneğini bile yaşamadım burada aksine ne kadar genç ve fit durduğum söylenir hep.Kimseyi kilosundan dolayı yargılamam ama sahip olduğum beden ölçüsü üzerinden yapılan baskıya da sessiz kalmam

bedenlerinizi sevin süslüler,insan iyi bir insansa şayet her haliyle güzeldir,rakamlarla değil.

21 ocak 08:15

217. Ben de 167-168 boy 46 kiloyla buradayim efenim. Yani dışardan öyle bi deri bi kemik göründüğüm de yok,normal. Ince ama kıvrımları olan vücudunuz varsa giydiginiz dar elbiseler falan da gayet estetik duruyor bence, direk ayy tahta diye genelleme yapmamak lazım.

20 ocak 13:58

216. 10 yıldır olduğum beden. 160 boyum var 45 kilom, nedense ben hariç herkese sorun olmuştur. Birkaç kilo alsam tamam benim için ama anlamadıkları şey alamıyorum yani, yapım böyle ne yapabilirim? Halimden de memnunum gayet. 

20 ocak 13:12

215.  Gaziantep’te yaşamayan kızların bedeni olabilir. Arkadaşlar mümkün değil ben 162 cm boyum 53 kilomla Antep’te zayıflıktan ölecek gibi muamele görüyorum. 

Ne zaman Ankara’ya gelsem kendimi balık etli gibi bile hissediyorum ama geri dönünce anlıyorum ki ben baya zayıfım yemem lazım. Ha bir de liseli kızlar falan tabi 34 beden de olur 32 beden de olur. Yaş ilerledikçe gövde genişliyor, insan enine de büyüyor malesef kilo aynı kalsa da.

20 ocak 12:23