yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (6)
  • medya (0)

  1. her sene şubat ayında yapılan tören, önümüzdeki sene 25 nisan 2021 tarihinde yapılacak. (gizlinot: başlık parsellemek) (gizlinot: doğmamış çocuğa don biçmek) big brother hollywood töreni bu tarihe ertelediyse virüs o zamana kadar bitecek demektir, haber büyük yerden. (gizlinot: şaka) olur da o güne erişebilirsek (gizlinot: bu gidişle zor) joaquin ve renee'nin ödül takdimleri için heyecanla izleyeceğim tören olacaktır. umarım 2020'deki kadar güzel filmlerin yarıştığı, en az bu seneki kadar keyifli geçen bir tören olur.

  15 haziran 2020 22:22

  2. Ertelenmesini mantıklı buldum çünkü filmlerin vizyon tarihleri de sürekli erteleniyor, haliyle ortalıkta aday olabilecek bir şey yok şu an online platformlardaki yapımları saymazsak. (gizlinot: Swh)

  16 haziran 2020 12:36

  3. bugün adayları (link: https://t24.com.tr/haber/93-oscar-odulleri-icin-adaylar-aciklaniyor,939281 açıklanan) ödül töreni. yazdığım ilk girdiyi ibret olsun diye düzeltmiyorum, tören (bkz: golden globe) gibi uzaktan yapılacak ve bir müddet böyle sürecek gibi görünüyor. adaylıklara gelecek olursak, çok bir sürpriz yok gibi. kadın yönetmen olarak aday olan son kişi lady bird ile greta gerwig olmuştu, bu sene iki kadın yönetmen aday. nomadland ile chloe zhao ve (link: https://www.suslusozluk.com/süslülerin-izledikleri-son-film?i=1233931 promising young woman) ile emerald fennell. baktığım ilk kategori en iyi kadın oyuncu kategorisi oldu, carey mulligan bafta'ya aday olamadı (gizlinot: ve bafta sağlam bir linç yedi. promising young woman'ı paylaştıkları her fotoğrafın altında linç yiyorlar :d) ama oscar'ı kazanmasını umuyoruz. andra day burada da bir sürpriz yapar mı bilmiyorum, umarım yapmaz. (gizlinot: swh) en iyi animasyon'da soul ödülü kesin götürür. (bkz: amanda seyfried) artık oscar adaylığı olan bir oyuncu oldu. (gizlinot: her girdide amanda'yı özellikle belirtme sebebim hem sevdiğim bir oyuncu, hem de kariyeri için bu adaylık önemli bir basamaktı. yaşı ilerliyor, hollywood çok nankör bir sektör, kariyerinin son virajında biraz daha dişe dokunur filmlerde yer alabilecek artık.) şimdi fark ettim, golden globe'da yardımcı kadın oyuncu dalında ödül alan oyuncular (gizlinot: jodie foster ve rosamund pike) oscar'da aday bile olmadılar. diğer adaylar hakkında şu an pek bir düşüncem yok, izleyip göreceğiz artık. iyi olan kazansın. (gizlinot: önemli olan yarışmaktı, aday olduğum için çok mutluyum falan filan işte...)

  edit: tören iki ayrı salondan idare edilecekmiş, aday olan kişiler salonda bulunacaklarmış ve kırmızı halı (link: http://www.ranini.tv/haber/43727/1/oscar-toreninin-detaylari-belli-olmaya-basladi olacakmış)! nispeten güzel bir haber.

  15 mart 2021 17:58 17 mart 2021 12:32


  4. (bkz: trt 2)'de yayınlanacağı açıklanan ödül töreni. 25 nisan'ı 26 nisan'a bağlayan gecede 01:30'da oscar'a doğru programı, 03:00'te de tören yayınlanacak.

  oscar'ın ülkemizdeki serüvenine baktığımızda, internetteki en eski veri 1991 yılına ait. 1993'te hbb'de, 1996'da ve 1997'de kanal d'de, 2001 yılında cine5'te canlı yayınlanmış. (gizlinot: sloganı da ''oscar cine5'te''ymiş. kaynaklarım: flash player gidince küpürleri görüntüleyemediğimiz milliyet gazete arşivi ve ekşi sözlük) 2002 yılındaki tören star tv'de ve power fm'de yayınlanmış. (link: http://arsiv.ntv.com.tr/news/207348.asp 2003) yılında ntv'de yayınlanmaya (link: http://arsiv.ntv.com.tr/news/255824.asp başlamış), 2014 yılına kadar ntv'de ve cnbc-e'de eşzamanlı olarak yayınlanmış. 2014'te digitürk'ün haklarını aldığı tören, şimdi bir kez daha el değiştirmiş oldu. trt'nin ortak yapımı olan ''quo vadis, aida'' filminin bu yıl en iyi yabancı film dalında aday olması da yayınlamalarında etkili olmuş olabilir. töreni (bkz: gain medya)'nın yayınlayacağını düşündüğüm için bu karara biraz şaşırdım. töreni ücretsiz olarak televizyondan izleyebilecek olmamız güzel ama ilk yayınları olacağı için için yayın kalitesi ve sansür konularında tereddütlüyüm. alin taşçıyan'ı ve mehmet açar'ı kesin göreceğimizi düşündüğüm gecede 2000'li yılların ortasından beri oscar gecelerinin önemli simalarından biri olan yekta kopan'ı görebilecek miyiz bilmiyorum.

  edit: trt 2'de tahmin ettiğimiz gibi alin taşçıyan, mehmet açar ve ek olarak zeynep atakan (gizlinot: nbc'nin filmlerinin yapımcısı, akademi üyesi) yer alacakmış. esas hamle yekta kopan'dan gelmiş. youtube üzerinden bir yayın yapacakmış. cem yılmaz, melikşah, ceylan atınç, hande doğandemir, barış özcan... gibi isimlerden oluşan sağlam bir konuk kadrosunu da toplamış. sosyal medya çağının nimeti, bu sene ikiye bölüneceğiz maalesef. geçen sene reklam aralarında kutsal motor'a, ekşi sözlük'e bakmıştım da bu sene tam olarak iki ayrı yerde oscar heyecanı olacak gibi duruyor.

  19 nisan 2021 17:45 21 nisan 2021 23:33

  5. taze biten (link: https://en.wikipedia.org/wiki/93rd_Academy_Awards ödül töreni).

  geceye saat 22:00'de yekta kopan'ın yayınıyla başladık. zeynep atakan, (bkz: golden globe) yayınında beraber yorumculuk yaptıkları melikşah ve cemre ebüzziya, kerem ayan, cem yılmaz (gizlinot: zaman zaman oscar bağlamından kopsa da türk sineması hakkında isabetli yorumlar yaptı.), hollywood'dan bağlanan barbaros tapan, şebnem bozoklu (gizlinot: dersine iyi çalışmıştı.), armağan çağlayan (gizlinot: aday olan filmleri bile takip etmedim, kazananlara bakarım dedi. bu oscar yayını olmasa sorun değil de.), melis behlil, barış özcan (gizlinot: nomadland'i beğenmediği için chat kısmında küçük bir linç yemiş olabilir.), ceylan atınç (gizlinot: eşofmanını göstermesi güldürdü) gibi isimler konuk oldu. (gizlinot: bu kadar çok konuk yerine az ama öz konuk alınsa daha iyi olabilirmiş.) son olarak 'oscar boy' umur çağın taş yorum yapıyordu ki ben 01:30'da trt yayınına geçtim.

  trt yayınında taşçıyan moderatörlüğü üstlendi, açar ve zeynep atakan yorumculuk yaptı. (gizlinot: aynı zamanda oscar jürisinde olan atakan sürekli hareket halinde olan elleriyle biraz heyecanlı görünüyordu, yorumlarını ve bilgilendirmelerini beğendim.) töreni pat diye kapatmasalar daha iyi olacaktı ancak gece boyunca iyi bir performans sergilediler. (gizlinot: trt korktuğumuz gibi bir sansür uygula-ya-madı ama yarın akşam tekrar yayınında atacakları kısımlar olabilir. çeviri başarılıydı, aksamadı. trans kelimesinin sansürlendiğini söyleyenler var. sadece internetten izlemeye izin vermemesi ve iki kere şifreli yayına geçmeleri paniklettirdi o kadar.) kırmızı halı bildiğimiz şeklinde değildi ancak röportajlarla varlığını sürdürdü, sıkı önlemler alınan (gizlinot: hepsi aşı olmuşlar, ateşleri ölçülmüş, tören başlamadan test olmuşlar vb.) törende çoğu kişi maskesizdi. amanda, carey, margot, reese yine son derece şıklardı. sadece laura dern'e o eteği çok mu aradın demek istiyorum.

  salonun atmosferi ve çekimler muhteşemdi ancak soderbergh'ün vadettiği gibi 'film gibi bir tören' izleyemedik. haddinden fazla uzun konuşmaların ve teşekkürlerin ağırlıkta olduğu, hızlıca ödüllerin verildiği ve zaman ilerledikçe monotonlaşan bir törendi. (gizlinot: en iyi şarkı adayları tören başlamadan önce söylendi. eurovision filminin şarkısı akılda kalıcıydı, black messiah filmininki de koreografi ve kostüm bakımından fena değildi.) ırkçılık ve salgın başta olmak üzere toplumsal sorunlara parmak basıldı, vefat eden sanatçılar anıldı. (gizlinot: güzel mesajların verilmesi hoş ancak yer yer fazla didaktikleşti, dikkat dağıttı. golden globe yayını online yapılmasına rağmen mesaj verme kaygısını ve şamatasını dengede tutmuştu, sıkmamıştı. pandemi şartlarına rağmen daha iyisi yapılabilirdi yani, yine de bilmişlik taslamayayım, son bir yılda yaşadığımız zor döneme rağmen buna da şükür diyelim ve teşekkür edelim.)

  törene beklendiği gibi nomadland damgasını vurdu. en iyi film, en iyi yönetmen (tören tarihinde ikinci kez bir kadın yönetmen, chloe zhao ödül kazandı) ve en iyi kadın oyuncu (frances üçüncü ödülünü kazandı) ödüllerini kazandı. the father en iyi uyarlanmış senaryo ve en iyi erkek oyuncu ödüllerini (anthony hopkins) (gizlinot: chadwick'in kazanmasına kesin gözüyle bakılıyordu, şaşırttı. hopkins de törene katılmadı, keşke görüntülü de olsa bağlansaydı, ödülü açıkladılar töreni bitirdiler, hiçbir şey anlamadık.) kazandı. chicago 7 sıfır çekti, bazıları için sevinç kaynağı, sorkin için de bir hayal kırıklığı olmuştur herhalde. mank, ma rainey ve tenet gibi filmler de yan dallardan birer ikişer ödül ikramiye alıp geceden ayrıldılar. pixar'ın yaptığı hemen her animasyon gibi kazanmasına kesin gözüyle bakılan soul da iki ödülle törenden ayrıldı en iyi yardımcı oyuncu dallarında aday alan oyuncular törene renk kattılar. (gizlinot: yoon yeo-jeong'un brad pitt'e ve diğer oyunculara yaptığı tatlı hareketler, daniel kaluuya'nın annesiyle babasından bahsetme şekli falan.) promising young woman en iyi orijinal senaryo ödülünü kazandı, senaryosu kötü değildi ancak ödül alacak kadar iyi miydi tartışılır. oyuncu dalında ödül kazanmasını isterdim. en iyi ses ve en iyi kurgu ödüllerini alan sound of metal sonuna kadar hak etti, gecede en sevindiğim ve açıklanırken heyecanlandığım ödüller bu ikisiydi. normalde tören en iyi yardımcı oyuncu dalıyla açılırdı. en iyi yönetmen ödülü törenin başında açıklandı, en iyi film ödülü oyuncu dallarından önce açıklandı, tüm oscar gelenekleri ezber bozdu. (gizlinot: geçen sene kazanan oyuncuların takdim ettiği kategoriler de değişmişti. normalde tam tersi olur, yani zellweger en iyi erkek oyuncuyu, phoenix en iyi kadın oyuncuyu takdim eder. her şeyin ters düz olduğu bir törendi kısacası.)

  26 nisan 2021 07:09

  6. Malum sebeplerden ötürü Oscar tarihinin en sıkıcı ödül törenini izlerken, oscar tarihinin en tatmin edici ödüllerinin dağıtılmasına şahit olduk. 

  26 nisan 2021 11:52