girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (151)
  • medya (0)

151. Hepinizin mutlaka bildiği bir açık parfüm markasının Dolum yapılan üretim tesisini ziyaret etme gibi bir şansım oldu. (gizlinot:dünyanın en saçma tesadüfü hiç sormayın ajsjsjs) kokuları ne kadar tutturuyolardır, karışımları nasıldır o kadarını bilmem ama Baya hijyenik çalışıyorlar aslında. Ben açık parfüm kullanamıyorum, alkol kokusuna fazla hassasım. Ama kullananlar varsa yazayım dedim.

Esansları ve alkolü yurt dışından alıyorlar. Büyük koyu renk şişelerin içinde geliyor ve euro ile alıyorlarmış. Üretim bandında çalışanlar, bu esansları su, alkol ve gliserin ile belirli bir oranda seyrelterek makineler yardımıyla cam şişelere dolduruyorlar. Hepsinin iznini ve belgelerini tek tek okudum. Açıkçası aslında içinde bizim bildiğimiz parfümün içeriği dışında zararlı olan bir şey yok gibi. (gizlinot:zaten gerçek parfüme göre malzemelerin kalitesini tartışamam) Çalışanlar eldiven, bone, önlük, gözlük gibi iş güvenliği ve hijyen için gerekli şeyleri sağlıyorlar. Yalnız üretimin yapıldığı yerde bir parfüm kokuyor ki, ben gezerken 2 dk dayanamadım, o insanlar ne yapıyor anlamıyorum. Buram buram yani.

Günde yaklaşık 10.000 parfüm üretiyor bu marka. Rusya, ukrayna, iran, azerbaycan, özbekistan gibi ülkelerden nasıl sipariş alıyorlar aklınız durur. Ben ordayken rusya'ya 12 bin şişe "hypnotic poison" gönderdiler mesela. Doldurulan parfümlere dolum tarihi ve etiketleri basıldıktan sonra karanlık ve soğutulan serin bir ortamda bir süre (1-2 gün) bekletiliyor. Daha sonra mağazalara ya da siparişin geldiği yere dağıtımı yapılıyor. Bir kutu, şişe, varil artık neyse o kadar esanstan yaklaşık 1000 şişe dolum yapılabiliyor. Esanslar euro ile geldiği için maliyetler aslında yüksek diyebilirim. 10 liraya 20 gün kalıcı parfüm mottosuyla hareket eden açık parfümcülerin içine ne koyduğu konusunda baya tereddüte düştüm. Demek ki aldıkları esans, alkol falan baya kalitesiz. 10 liraya onu piyasaya sürmek için içine su koyup vermeleri lazım.

Tabi ben üstün körü anlattım olayı çünkü daha çok üretimin teknik detayları ile ilgileniyordum İşim gereği. Ziyaret amacım da buydu zaten ama çokça tartışması yapılan açık parfüm üretimi hakkında dışardan bir müşteri olarak baktığımda gördüklerimi paylaşayım dedim.

Tamamen tercih meselesi bu iş açıkçası. Geçen sephora'da 999 liraya gördüğüm chanel parfümlerden sonra, ben tercih etmesem de, insanların açık parfüme yönelmesi çok da anormal gelmedi. (gizlinot:-kamu spotu on-biz yine de orjinal alalım di mi :d -kamu spotu off-)

Ha bu arada, birkaç açık parfüm markasının dolumu aynı yerden yapılıyor, etiketleri farklı basılıyor sadece. Yine gratis'ten kutulu aldığımız birkaç marka da burada daha süslü şişelere basılıp açık parfümlerden farklı olarak ambalajlanıp piyasaya sürülüyor. (gizlinot:esanslar aynıymış ama diğer içeriği bilmiyorum malesef)

Önceden insanlara gidin gratisten indirimde 30 liraya bilindik bir şey alın derdim ama artık onu da diyemeyeceğim baya kötü bir aydınlanma oldu :d

3 kasım 10:48 3 kasım 11:37

150. Açık alacağıma zaradan alıyorum . Güvenemiyorum ve alkol alkol kokuyor :(

22 mayıs 17:04

149. D&p den almayın da. Bir kere her dp aynı değil, bazıları güzel çıkıyor bazıları bozuk çıkıyor. Saklama yöntemleri aynı değil sanırım. Ayrıca kokuları da artık birebir değil.

22 mayıs 16:48


148. mad parfüm istanbul trump avm ye açılmış süslüler

12 şubat 20:19

147. Bir çok markanın hem açık hem orjinalini kullandım. Açık parfüm kalıcılığını vermiyor bir kaç orjinal parfüm. Açık parfümde de mad parfümü yeni deneme fırsatım oldu. Diğer markalardan daha ön planda benim için kokunun açıklığı ve kalıcığı konusunda. Mad parfüm kodunu tam bilmiyorum ama victoria secret bombshell kullanıyorum orjinalden daha kalıcıdır.

7 şubat 11:51

146. david walker bence çok başarılı. armani mania, estee lauder modern muse , d&g the one denediklerim arasındaydı.gayet kalıcıdır bana göre.

6 şubat 16:38

145. öncelikle bir öneriyle başlayayım çünkü ben başlığı açtığımda öneri bekledim girdilerden ama hep kullamalı mı kullanmamalı mı konusu tartışılmış (tabi ki tartışılsın ama benim gibi kullanmak taraftarı olanlar için de öneriler yapılsa daha hoş bir başlık olacak sanki)

dp cerutti 1881 kesinlikle müthiş kokuyor. yumuşak koku sevenler alabilir numarasını hatırlayamadım. yayılımı ve kalıcılığı da baya iyi ne zaman sıksam soruluyordu. tekrar almayı düşünüyorum.

çoğu dp parfümünü beğenmiyorum açıkçası nasıl tarif etsem bir kalitesizlik kokusu alıyorum çoğundan bazısı fresh olcam diye fazla alkol kokuyor bazısı temiz kokucam diye beyaz sabunun muadili konumunda.

bargelloda denediklerim de açıkçası pek iç açıcı değildi çoğunlukla yoğun bir alkol kokusu alıyordum.

bir üst girdide mad parfümden bahsedilmiş duymuştum daha önce de güzel diye ama deneme fırsatım olmamıştı sitesinde yakında istanbul trump avm ye açılacağı yazıyor açılsın gidip dener yazarım buraya yorumlarımı mutlaka. 50ml 30tl görünüyor. linkini de bırakayım merak eden olursa benim gibi adres çubuğuna gidip yazmaya üşenen:)

(link: http://kokugeldi.com/cok-satanlar/ )

5 şubat 21:50 5 şubat 21:51


144. Içinde ne var belli değil diyen olmuş. Içinde alkol su ve esans var. Esans dediğimiz şey de yağ gibi görüntüde bir sürü kimyasal koku falan karışımı, bunu üreten firmalar var hazır satılıyor. Firmalar bunları karıştırıp şişeye doldurup satıyor. Zaten caldion vb üreticisi hunca firması da böyle yapıyor. Firmalar gidip x çiçeğini damıtıp özünü çıkarıp 3 damla gül özü 2 damla öküz gözü ekleyerek yapmıyor. Doğru düzgün açık parfüm firmaları da bunları metal tanklarda temiz şekilde üretiyor.

Ama olayın başka bir boyutu var: kaba tabirle çakmacilik. Biri bir parfüm tasarlamak için para harcamış, bunu tanıtmak için para harcamış insanlar beğenmiş bi talep oluşmuş bu kokuya. Öteki de gidip bundan bi tane alıp laboratuvarda analiz edip içindeki malzemeleri tespit etmiş biraz değiştirmiş ki birebir aynı olup korsancı olmasın diye. Esansını yapmış, ürünün adını da birkaç harf değiştirip koymuş. Açık parfümcü firmalar da alıp bu esansı karıştırıp ucuz bi ambalaja koyarak satıyor. Pazarlama hizmetine de gerek yok zaten asıl orijinal firma yapmış zamanında. Uzun lafın kısası korsan kitap almıyorum, çakma kıyafet almıyorum, açık parfüm almıyorum.

Eee oooo çok pahalı diyenlere de cevabım: chanel çantan var mı? Heh yoksa o zaman chanel parfüm kokmak zorunda da değilsin. Bir sürü uygun fiyatlı parfüm var. Benden de bir öneri gelsin: intimately beckham. Pudra pembe ambalajda hoş kokulu ve çekici bir genç kadın parfümü. Gratiste satılıyor %40 indirimde bakabilirsiniz.

2 nisan 2017 08:58

143. Adı neden ''açık'' parfüm anlayamadığım parfüm. Halbuki şişede duruyorlar. (gizlinot: swh ) (gizlinot: bu arada fakirim, kullaniyorum swh )

1 nisan 2017 12:19

142. (gbkz: süslülerin high end marka nefreti ) başlığında, "dünyada aç insanlar varken bi ruja 150 lira veremem" diye duyar kasanları göremediğimiz başlık. Nedense bu başlıkta herkes bir parfüme 200+ lira verilmesinden yana. Madem orijinalini alamıyorsun, daha ucuz başka kokulara yönel diyen sizler misiniz gerçekten? Hani bir high end marka iyi bir ürün çıkarınca fellik fellik dupe/muadil arayan siz değil misiniz? Bulduğunuz muadil makyaj ürününün içeriğinden ne kadar eminsiniz de burda onkoloji uzmanı triplerine girip kanser diye bilmişlik taslıyorsunuz? Komiksiniz gerçekten. Orijinal ruju alamıyorsanız, başka markanın çıkardığı daha ucuz muadil ruju da almayın o zaman? Çünkü aynı şey değil yapı olarak ya hani, aynı ton asla tutmuyor falan... :)

Ben ortaokul dönemimde parfüme özenip annemden habersiz gidip almıştım, ki 13-14 sene öncesine tekabül ediyor, şimdiki gibi Yok sağlık bakanlığı onayı bilmem ne Yok. Ve cildime değil de kıyafetlere sıkmam gerektiğini bilmediğim için boynumda içi su dolu kabarcıklar oluştu, kortizonlu krem falan verdiler o dönem. Annem de bana gidip j. Del pozo'nun halloween'ini almıştı o zaman, madem istiyorsun oran buran şişmesin diye, hey gidi. Tek açık parfüm maceram o oldu. Ama benim şansım şu, yurtdışında yaşayan çok fazla tanıdığım var, buradakinin 1/4 fiyatına sağlam parfümler aldırabiliyorum.

Ancak yurtdışında tanıdığı olmayan, bir parfüme bir kaç ayda bir 30-40₺ Üstü veremeyecek durumda olan insanlar da var. Orijinal parfümün kokusunu beğenip kullanmak istiyor olabilirler, bir parfüm bulutu içinde gezilmediği sürece size ne gibi sıkıntı yaratıyor onu anlamıyorum. Hem migren hem de yoğun alerjim var, ve açıkçası ne migren ne de alerji "hmmm orijinal parfümmüş bu, tutmayayım" demiyor. Yoğun sıkılan ve ağır olan her koku, migren ve alerjiyi tetikleyecek şeyler. Ama orijinal parfümle banyo yapıp kusturucak hale getiren tanıdıklarım da var, bu sadece açık parfüme özel bi durum değil. Açık parfüm kullanıp gayet güzel ve ferah kokan, "bu parfüm ne ya?!" Diye sorup açık parfüm cevabını aldığım insanlar çok fazla var.

Öte yandan 300 küsur lira bayıldığım (gbkz: bvlgari omnia paraiba)'nın yarım saat sonra aşırı alkollü bir limon kolonyasına dönmesi ve yine o fiyat aralığında olan (gbkz: guerlain idylle eau sublime)'in kokusunun üzerimden 1 saat içerisinde uçması gibi bir durum da var. Yani marka her zaman kaliteyi beraberinde getirmiyor, bunu aklınıza sokun.

Niche yada high end parfümlerin pahalı olmasının; şişesinin tasarımından, şişenin üstündeki yazısına, reklamlarından, dünyanın en ünlü burunlarıyla çalışmasına ve bir marka değeri oluşturma çabalarına kadar bir sürü sebebi var. En pahalı ve yoğun parfümde bile esansın maksimum %20 parfüm özünden oluşması da bunu açıklıyor, eau de perfume, parfüm suyu yani. Asıl parfüm denilen şey, seyreltilmemiş 100% parfümdür, örneğin 7,5 ml'si 125$ olan bu (link: http://m.sephora.com/product/P12481?icid2=skugrid&skuId=43687 Chanel no:5) gibi. :) anneme hediye gelmişti seneler önce, yoğunluğunu ve kalıcılığını tarif edemem.

O aldığımız edp'lerin de üstü var hani süslücüm, edp kullanıyorsunuz diye kendinizi statü sahibi sanmadan önce, açık parfüm kullananlara tepeden bakmadan önce bi durun düşünün. gidip 500₺ bayılıp aldığımız o parfümler hiç birimizi cambridge düşesi yapmıyor nihayetinde hanımlar, yine eve gidip kocanıza çay demliyorsunuz. :)

Kendini bir* şey zanneden düşesler rahatsız. ahahah tamam excalibur'u sana verdik orijinal hypnotic poison almaya paran yettiği için İngiltere'yi sen yöneteceksin tamam gel. Jfhsgdjd

1 nisan 2017 11:59 1 nisan 2017 12:22