yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (16)
  • medya (0)

  1. kişinin gelecekte belirli bir hastalığa yakalanmaması için vücuduna o hastalığın mikrobunun/ virüsünün ölü ya da zayıf suşlarının verilmesi. bu sayede hastalığa bağışıklık kazanan vücut, mikrobun vücuda girmesi durumunda onu tanır ve hastalık gelişimine büyük oranda engel olur.

  özellikle çocukluk çağında aşıların tam yaptırılması çok önemlidir. aşılar sayesinde pek çok hastalık, örneğin (bkz: çocuk felci ) (bkz: çiçek hastalığı )pek çok ülkede tamamen bitirilmiştir. zamanında ölümlere sebep olan birçok hastalığın önüne geçilmiştir.

  son haberlere göre, 26.10.2016 tarihli anayasa mahkemesi kararı bebeklik ve çocukluk çağı aşılarının uygulanmasını hak ihlali ilan etmiş ve zorunluluğu kaldırmış.

  zaten aşırı derece sinirimi bozan bir mesele vardı son zamanlarda, kendini aşırı bilinçli, süper cool bellemiş bir takım ebeveynler moda başlattılar ''çocuğumuza aşı yaptırmıyoruz'' diye. tıp bilgileri nedir, nece araştırmalar yapmışlardır meçhul. bir kısmının gerekçesi aşı içerisindeki koruyucu maddelerin ilerde çocukta ms veya otizme yol açması. bu sadece bir iddia. uzmanlar ise aşıların bu şekilde sonuçlara yol açtığını gösteren herhangi bir bilimsel kanıt olmadığının altını çiziyorlar.

  çocukluk çağı aşılarının önemini, çocuğun ilerde hastalığa yakalanma ihtimalinin fazlalığını, sadece kendi çocuğu için değil başka çocuklar için de bu aşıların yapılması gerektiğini anlatıyorsunuz, anlamıyorlar.

  ''kişiyi koruyacak olan kendi bağışıklık sistemidir''ciler var bir de. madem öyle, hiçbir hastalık için tıbbi araştırma yapmayalım, ilaç da bulmayalım. nasıl olsa süperman gibi bir bağışıklık sitemimiz var. bizi bütün kötülüklerden korur. değil mi? yani mantığın gelişi çok saçma. geçmişle şimdiyi karşılaştırmak lazım, aşılar bulunmadan önce ölen, sakat kalan çocukları bir düşünmek lazım.

  peki çok bilgili ebeveynler; yarın öbür gün çocuğunuz çocuk felci olduğunda- ki suriyeli mülteci göçüyle yıllardır türkiye'de görülmeyen bu hastalığa son zamanlarda rastlandı-, hepatit b olduğunda, düşüp de tetanos olduğunda, çok ağır bir su çiçeği geçirdiğinde ne yapacaksınız? vicdanınız rahat edecek mi o zaman?

  şu anda çocukların büyük bir kısmı aşılı olduğu için büyük kızamık salgınlarına, su çiçeği salgınlarına sık rastlanmıyor. ilerde çocukların aşısız olması durumunda basit bir kızamık bile çocuklarda kalıcı hasar bırakabilir. etraf hasta çocuklarla dolabilir.

  herkes çocuğunu korumak ister, bağışıklık sistemi çok zayıf çocuklar için doktorla görüşüldükten sonra karara varılmasını doğru buluyorum. fakat bu aşıların tamamen ebeveyn yetkisine bırakılması düpedüz hastalıklara, salgınlara davetiye çıkarmaktır.

  ukte: (yazar: mini c )

  27 ekim 2016 16:14

  2. Bazen kendi kendime yaptığım olay. Gerçi grip aşısı olduğum seneler hiç olmadığım kadar grip oluyorum bir sağlıkçı olarak bu konuyu nasıl açıklarım bilmiyorum ama, aşı iyidir. İlk okulda falan hep atlardım iğneden korktuğum halde.

  28 ekim 2016 00:54

  3. Küçükken aşı sırasında en öne atlar yaptırırdım..Nası bi kafam varsa..Aşı sıralarının en önden takipçisiydim..Gerçi şimdide iğne olmayı seviyorum..Ne çeşit bi ruh hali acaba benimkisi

  28 ekim 2016 07:39


  4. ilkokulda sınıfa hemşireler geldiğinde kaçacak delik arardım. hatta yumurtaya ve bi şey daha vardı ona alerjisi olanlar aşı olmazdı çok imrenirdim onlara (gizlinot: swh) büyüdüm ve hala iğne aşı bunlardan deli gibi korkuyorum. sadece kendime değil başkasına yapılırken görmeye de dayanamıyorum. henüz hiç serum da bağlanmadı bana. vallahi yazarken bile kötü oldum. bi gün aşarım bu korkuları umarım.

  28 ekim 2016 20:08

  5. Şimdi yazacaklarımı lütfen uzun diye okumamazlık yapmayın lütfen okuyun ki küçük bir faydam dokunur belki.

  Çocukluk çağı aşılamalarında yapılan aşılar belli. bir de yapılmayan aşılar var , menenjit aşısı, rota aşısı vb. bu aşılar biraz pahalı aşılar 200-250 lira civarı. biliyorum ki burda bir çoğunuz annesiniz. lütfen doktorunuza danışarak çocuklarınızı aşılayın. kuzenim 16 yaşında ve menenjit aşısı yapılmadığı için ağır derecede menenjit oldu. sol tarafı felç şekilde girdi ameliyata. çıktı ama uyanır mı onh bile bilmiyoruz. cigerimiz yanıyor, bi aşı tüm bunlara engel olurdu ama biz bilmiyorduk. lütfen duyarlı olun. beni bi arkadaş bi kardeş gibi görün. etrafınızda ki herkesi uyarin. bize olmaz demeyin, oluyor.

  7 ocak 2017 19:23

  6. Asiya karşı çıkan ebeveynlerin çocukları bulaşıcı bir hastalık geçirdiğinde devletin sağlık yardımı yapmaması gerekmektedir. Sgk kapsamından çıkarılsın lütfen bu durumlar. Ayrıca çocuklarını aşılatan ailelere karşı da sorumlular. Yıl olmuş 2017 hala daha aşıya karsi olanların var olması beni delirtiyor. Ben sağlık bakanı olsam aşı yaptırmayıp sonrasında Allah korusun herhangi bir hastalık geçiren ebeveynlere sağlık hizmetini 4 kat pahalı sunardim. Devlet sana imkan vermiş hala daha bağnazlık peşindeler. Kusura bakmayın zerre saygı duymuyorum.

  22 aralık 2017 07:15

  7. ayşe tolga da çıkıp organik yaşam, sağlıklı yaşam vs diye aşıya karşı olduğunu belirtmişti. bence ciddi bir akıl sağlığı sorunu kimse kusura bakmasın. sizi ölümcül ve salgın hastalıklardan koruyan bir şeyi reddedip de sonra o hastalığa yakalanıp devletin sağlık hizmetlerini gereksiz yere sömürürseniz, size harcanan kaynakla kaç kişi kurtulurdu diye düşünr müsünüz acaba? ayrıca başkalarına bulaştırmak da cabası. kusura bakılmasın ama allah insana akıl vermiş, korunması mümkün olan ve ölüm, sakatlık, bulaşıcılık vs riskleri olan hastalıklara karşı basit bir aşıyla korunmak varken içinde doğal olmayan maddeler var ama diye doğallık?! kasmak komik. yediğin içtiğin her şey organik olsun diye çabalıyorsun ama soluduğun havada aşının içindekilerden bin kat fazla ve zararlı kimyasal var? dünyayı terketmek lazım o zaman, atmosfer organik değil artık çünkü, zehirli gaz ve partikül dolu?! marsa kaçın o zaman, tövbe tövbe ya. modern tıbba bu kadar karşı olup da alternatif tıbba yönlenmenin de bir sınırı olmalı.

  22 aralık 2017 14:51


  8. dr. house bununla ilgili çok güzel bi thug life yapıyordu^^.

  (link: https://www.youtube.com/watch?v=urZLTobAfJc move bitch get out the way, get out the way bitch get out the way xd)

  22 aralık 2017 14:57

  9. aşı hakkında karşıt görüşe sahip olanlar nedense tıp, immünoloji, mikrobiyoloji vb. konularla alakalası olmayan kişiler. yok ben çocuğuma yaptırmadım bakınız tık yok falan diyorlar. e be güzel arkadaşım arabanla, motorsikletinle otoyolda 180 km hızla gidebilirsin, tık yok dersin. olay tek bir yanlış harekete, dikkatsizliğe bakar. tepetaklak olursun, asfalttan kazıyamazlar seni. yıl olacak 2018 biz hala bu konuları tartışıyoruz. sırf internette iki saat x kişisinin blogunda aşı zararlı diye yazı okuyanlar birden aşı uzmanı, efendime söyleyeyim bir profesör edasıyla ahkam kesmeye başlıyor sağda solda. çıldırıyorum.

  (link: http://i63.tinypic.com/y1j87.jpg büyük başarı)

  22 aralık 2017 15:18

  10. dünyanın en heyecanlı bekleyişlerinden biri olabilirdi okulda aşı sırası beklemek. canım çekti bak görüyor musun

  22 aralık 2017 17:01