yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (91)
  • medya (2)

  91. şuan yaşadığım duygu durumu.

  belki sevgiyle karıştırıyorumdur bilmiyorum ama sex objesinden çok hayatına değer veriyorum onun. gülüşü, konuşması, mimikleri beni bütün sıkıntılarımdan arındırıyor. ben ona bu kadar değer verirken samimi duygumla acaba o bana aynı yaklaşımla değer veriyor mu bilmiyorum.

  2 gün öncesine kadar aşk adını verdiğim bu duygulardan soğuttum kendimi ona karşı. şimdi ise o bana yaklaşıyor benim yaklaştığım şekilde. ters dönemeç mi yoksa bu aşk? şaşkınım ve yorgunum. aşk, değer ve sevgi yoruyor ruhu ve bedeni. karşılıklı olunca da diriltiyor hem ruhu hem de bedeni.

  13 ağustos 23:24

  90. herşeyi bilimsel temele oturtma hastalığımın bir yan etkisi olarak "niye aşık oluyoruz", "nasıl oluyoruz", "aşık olduğumuz kişileri aslında farkında olmadan seçiyor muyuz yoksa cidden 'gönül bu ota da konar boka da' lafı doğru mu" gibi soruları araştırdım ve bilimsel çalışmalara dayandırmaya çalıştım. olur da bir gün birisi sorarsa verecek cevabınız işte burada. hazırsanız başlıyoruz.

  şimdi öncelikle aşk ve karşı cinse ilgi ((gbkz: attraction)) garip bir şey. hala anlamadığımız birçok şey var, tabi bunun yanında aşkın kendine/kişiye özgü birçok özelliğinin olması da bir etken (bireysel davranışların farklıyken çiftlerin davranışlarının farklı olması gibi).

  işte tam da bu yüzden hala araştırmalar devam ediyor. mesela temel bir soru, "neden hala eş seçimi (mating) var". madem evrimsel olarak hayatta kalmaya ve üremeye programlandıysak niye her elimize geçirdiğimizle çiftleşmiyoruz, niye "seçiyoruz".

  zibil gibi araştırıyoruz, ama hala ortada kesin bir sonuç yok. hala diyemiyoruz ki "şu yüzden eş seçiyoruz, bu yüzden aşık oluyoruz, aşık olunca bunlar bunlar değişiyor, şu sistemler açılıp bunlar kapanıyor vs". yok böyle birşey.

  neden böyle peki? psikoloji fizyolojiden daha farklı olduğu için biraz (bu yüzden sinirbilim çalışanlara hep imrenmişimdir), yani türkçesiyle insanın vücudunu, elle tutulur gözle görülür şeylerini bir kalıba sokabilirsiniz, genelleyebilirsiniz, "bu böyledir" diyebilirsiniz ama kafasının içine bunu yapamazsınız. beynin işleyişi çok farklı, hala biz insanoğlu için çok gizemli bir organ (en azından benim için. şekline falan bakıp vay anasını demişliğim bile var). ayrıca kültürel farklılıklar da bu durumu tetikliyor. örnek için (bkz: turuncu saç). uzak bir örnek gibi görünebilir, yardımcı olayım. doğal sınırlar (dağlar, okyanuslar vs) veya devletlerarası sınırlar kültürleri birbirlerinden uzak tutan ayraçlar. hal böyle olunca bir topluluk hep aynı genleri taşıyor, hepsi birbirine benziyor, farklı olan istek uyandırıyor ya da korkutuyor. bu konuda da bir girdi yazacağım.

  tarihte bu konuyla ilgili örnekler yeterince var. örneğin zencilerin sevilmemesi, köleleştirilmesi vs aslında zenci insanların insan-maymun arası bir tür olduğuna inanıldığından dolayıymış. "bunlar evrimini tamamlamamış. bunlar aslında hayvan gibi bişey. alın bunları köle yapın, tarla sürsünler, çocuk baksınlar, yemek yapsınlar, yük taşısınlar vs" diye biz beyazlar, sırf onları farklı gördüğümüz için köleleştirmişiz. ya da japonların/çinlilerin/korelilerin vs. animelerinde karakterleri kocaman gözlü çizmelerinin sebepleri bütün bir kıtanın çekik gözlü olmasıymış.

  konuya dönelim. zibil gibi çalışma yapılmış bu konuda dedim, ama hiçbir çalışma tek başına aşkın kesin sınırlarını çizecek ölçüde güvenilir değil. daha doğrusu şöyle diyeyim, asla tek bir çalışmaya güvenmeyin, mutlaka birden fazla kaynağınız olsun. bu yüzden aşağıdaki maddeleri mümkün olduğunca birden fazla kaynağa dayandırmaya çalıştım. ayrıca şöyle birşey de var, olasılıklar sonsuz. mesela gençlerin birbirlerine duyduğu aşk ile bir genç bir yaşlı bireyin duydukları aşk farklı. eşcinsellerinki farklı. kadınlarınki erkeklerden, erkeklerinki kadınlardan farklı. çok uzatmadan konuya giriyorum.

  * insanlar genellikle hoşlandıkları kişilere aşık olurlar. ortak değerler, yaşanmış hikayeler, karşınızdakinin çekiciliği ve yaş çok büyük etki yaratabilir seçim üzerinde. bu da demek oluyor ki "en büyük aşklar nefretle başlar" sözünü yalanlıyor bilim :) [1] [2] [3]

  * eğer birinin size aşık olmasını istiyorsanız, karşıt cins ebeveyni gibi görünmek faydalı olabilir. yani etkilemek istediğiniz kızın babasına, ya da erkeğin annesine benzemeniz işinizi kolaylaştırabilir. yaş, göz ve saç rengi en önemli etkenler. genç ebeveynlerin çocukları, genç partnerler arama eğiliminde oluyorlar. [4]

  * kokunun cazibe üzerinde rol oynadığına dair kanıtlar var. hamileliğe uygun dönemdeki kadınlar (ovulating woman) mesela daha fazla testosteron salgılayan erkeklerin kokularını tercih edebilirler. erkekler de tabi bu konuda boş değil. menstrual döngüsündeki kadınların kokuları erkeklere daha cazip geliyormuş. [5] [6] [7]

  * eğer dominant ve "açık" bir profil sergilerseniz bu durum sizi daha az içine kapanık gösterecek (dominance ve openness). daha davetkar ve daha çekici görünmenizi sağlayacaktır. [8]

  * boy da önemli bir rol oynar çekicilik üzerinde -özellikle erkeklerde-. hatta hem uzun hem kısa süreli ilişkilerde boyun önemi var. [9] [10]

  * heyecan verici ya da korkutucu aktiviteleri beraber yapmak sizi anında çekici yapacak en güzel iki yoldur. belki de kahve içmeye değil de paraşütle atlamaya gitmelisiniz. [11]

  * eğer siz ve aşık olduğunuz kişi (ama hani sıradan bi aşık olduğunuz kişi değil. crush olmalısınız) birbirinize yakınsanız genellikle mutlu sonla biter. yakınsanız derken bu aynı yerde oturuyor olabilirsiniz, aynı yerde çalışıyor olabilirsiniz, sürekli görüşüyor olabilirsiniz vs. bunun sebebi de her geçen gün daha fazla birbirinizi tanımanız, daha güçlü bir bağ kurmanızmış. tabi bu çalışmayı yurtta kalan üniversitelilerle yapmışlar, en azından onlar için böyle. [12]

  * gülmek (smile olan) çekici görünmek için yine çok güzel bir yöntem. çoğu insan, pozitif görünen insanlara kaptırmış gönlünü. somurtkanları kimse sevmez zaten. [13]

  * birine aşık olmak/birini aşık etmenin en iyi yolu onu tanımak. bir araştırmada çiftler halinde bulunan insanlara 45 dakika verilip 36 soru hakkı tanınmış birbirlerine sormaları için. sonuçlara göre insanlar neredeyse herkesle yakın arkadaşlık kurabilir şekilde çıkmış (tabi eğer denerlerse) [14]

  bonus. işte o 36 soru http://www.nytimes.com/2015/01/11/fashion/no-37-big-wedding-or-small.html?_r=0

  kaynak

  1. berscheid, ellen, et al. "physical attractiveness and dating choice: a test of the matching hypothesis." journal of experimental social psychology 7.2 (1971): 173-189.

  2. luo, shanhong, and eva c. klohnen. "assortative mating and marital quality in newlyweds: a couple-centered approach." journal of personality and social psychology 88.2 (2005): 304.

  3. gonzaga, gian c., belinda campos, and thomas bradbury. "similarity, convergence, and relationship satisfaction in dating and married couples." journal of personality and social psychology 93.1 (2007): 34.

  4. little, a. c., et al. "investigating an imprinting-like phenomenon in humans: partners and opposite-sex parents have similar hair and eye colour." evolution and human behavior 24.1 (2003): 43-51.

  5. gangestad, steven w., and randy thornhill. "menstrual cycle variation in women's preferences for the scent of symmetrical men." proceedings of the royal society of london b: biological sciences 265.1399 (1998): 927-933.

  6. miller, saul l., and jon k. maner. "scent of a woman menâ??s testosterone responses to olfactory ovulation cues." psychological science (2009).

  7. haselton, martie g., and kelly gildersleeve. "can men detect ovulation?." current directions in psychological science 20.2 (2011): 87-92.

  8. vacharkulksemsuk, tanya, et al. "dominant, open nonverbal displays are attractive at zero-acquaintance." proceedings of the national academy of sciences 113.15 (2016): 4009-4014.

  9. kurzban, robert, and jason weeden. "hurrydate: mate preferences in action." evolution and human behavior 26.3 (2005): 227-244.

  10. dixson, alan f., et al. "masculine somatotype and hirsuteness as determinants of sexual attractiveness to women." archives of sexual behavior 32.1 (2003): 29-39.

  11. dutton, donald g., and arthur p. aron. "some evidence for heightened sexual attraction under conditions of high anxiety." journal of personality and social psychology 30.4 (1974): 510.

  12. newcomb, theodore m. "the prediction of interpersonal attraction." american psychologist 11.11 (1956): 575.

  13. golle, jessika, fred w. mast, and janek s. lobmaier. "something to smile about: the interrelationship between attractiveness and emotional expression." cognition & emotion 28.2 (2014): 298-310.

  14. aron, arthur, et al. "the experimental generation of interpersonal closeness: a procedure and some preliminary findings." personality and social psychology bulletin 23.4 (1997): 363-377.

  p.s koku üzerine de kısa birşeyler yazarım bir ara. koku önemli bir konu çünkü.

  31 temmuz 14:01

  89. Bu zamana kadar herkes kendi ne hissediyorsa ona göre yapmış tanımını. Kimi mutluluk demiş kimi acı... 

  28 yaşında sayılırım, az kaldı. Bu zamana kadar 1 kere aşık olduğumu, çok acı çektiğimi düşünürdüm. Değilmiş. Ben daha önce aşık falan olmamışım, acı çekmemişim. Neden mi böyle düşünüyorum? Çünkü aşığım. Hem de karşılıksız. Aşk bu ya, acı da çekeceksin belki çok mutlu olacaksın bilinmez elbet. Ben bildiğim tüm tanımları sildim attım. aşk deliliktir. Kim ne derse desin... aşık oldunuz mu deliriyorsunuz. Yaşamadan öğrenilmiyormuş.

  10 ay önce hayatıma girmeden önce ne güzeldim ben. Dertsiz tasasız keyifliydim. Geldi, eskisi gibi olamadım. Hayatım boyunca hiç kimseye “ben senden hoşlanıyorum ya” demeyen ben, açıldım. Çünkü çok güzeldi günlerimiz. Yiyoruz içiyoruz geziyoruz gülüyoruz eğleniyoruz. Yanındayken dünyanın en mutlu kadını olan ben, evime dönünce yağmur altında üşüyen aç ve yalnız kediye dönüşüyordum. Olmadık tabii. Seviştiğim, öpüştüğüm adamla el ele yürüyemedim. Mesela hiç saçlarımı sevgiyle okşamadı o uğrunda yanıp tutuştuğum adam. Bizim hiç aynı hikayelerimiz olmadı. Herkes farklı hikayeler yaşadı... 

  Hala hayatımda bu arada. Ben hala gurursuzluğumdan ödün vermiyorum. Umudum da yok yalnız. Her duamda, dileğimde, gece yastığa başımı koyduğumda kalbimin ortasında var hala ama bir gün gelip “seni seviyorum” diyeceğini hiç düşünmüyorum. bir gün karşısına geçip bağıra bağıra şunu demeyi çok istiyorum; “aşığım be sana, gör artık, ne olursun” 

  (Görmedi)

  27 nisan 21:21

  88. Kıymet bilenle güzel..

  15 nisan 00:39

  87. tarifi zordur, tanımı kolaydır.

  ararsan bulamazsın, fırsatın varsa yakalarsın, ayaklarını yerden de keser, yerin dibine de sokar, mutlu da eder, bedbaht da eder, yaşatır da öldürür de. ahhh çok güzel bir histir!

  12 mart 16:18

  86. Güzel şeymiş ...

  11 mart 20:49

  85. karşılıklı olursa kişiyi dünyanın en mutlu insanı yapabilecekken, tek taraflı olduğunda kişiye günlerini eziyet haline getirebilecek bir şeydir aşk. 

  ayrıca her bir duyguyu yaşatır insana. yeri gelir heyecan verir, yeri gelir sevinç ve bazen de hüzün. karşılıklı olduğunda kıymetini bilmek gerekir çünkü hayatta her zaman gerçek anlamda gelmez insanın başına. hoşlantı ve aşk çok farklı şeyler bunun ayrımını ancak gerçekten aşık olunca anlıyor insan. 

  13 aralık 2018 00:17

  84. Artık hissetmek istediğimdir.

  13 aralık 2018 00:02

  83. Çamaşır makinesinden çıkan çorapların eşini bulmak kadar zor iş, hangi çorabın tekini eşi bu mu diye yaklaştırsam o çıkmıyor. Ortada bir kaos var, insan bu çeşitlilik içinde doğru çorabı, seçeneklerin bolluğu içinde bulamıyor. En son siyahı beyaz ile yakıştırdım, sonuç ayrılıktı. 

  12 kasım 2018 00:45

  82. beni bu saatlere kadar ayakta tutabilen yegane şey, İyiki var, yorgunluğu bile güzel. dilerim hep öyle devam eder ve dilerim hepimizin uykusuna sadece mutluluk engel olur.

  2 kasım 2018 05:10