yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (40)
  • medya (0)

  40. abur cubur olarak tek zayıf noktam çikolata ve bisküviler. cips nadiren yerim, hatta ancak biri ikram ederse bir iki tane yerim. ama konu özellikle çikolata ise önünü alamıyordum. benim sıkıntım şu ki, evde abur cubur tüketebileceğim bir şey varsa, bitirene kadar duramıyorum. bu konuda çareyi eve hazır gıda maddesi olarak hiçbir şey almamakta buldum. sadece arada sırada %60 bitter alıyorum, ki onu da alınca kontrolümü kaybetmeyeyim diye işyerinde bırakıyorum, gündüz ara öğün olarak tüketiyorum 2 parça kadar.

  ama dediğim gibi, tatlılar benim en büyük zaafım. tatlı krizlerine girmemek için evde hurma topları yapıp getiriyorum ofise, 3-4 gün dayanabiliyor. züber gibi içeriği güzel ürünler bulmak mümkün ancak evde de aynısını yapıp maaliyeti azaltabilecekken neden fazla para verelim? hem kullandığım malzemelerin tazeliğini vs. kontrol edebiliyorum.

  fast food ise yine kendimi tutamadığım bir konu. özellikle eve yorgun gelmiş ve yiyecek yemeğim yoksa, irademi kaybedip pizza söyleme ihtimalim yüksek oluyor. bu nedenle 3 günlük yemeğimi önceden hazırlıyorum veya minimum eforla hemen pişirip yiyebileceğim malzemelerim oluyor.

  kola ise apayrı bir konu. bir tek kolayı bırakamıyorum. kendime hakim olmasam günde 1-1.5 lt bitirebilecek kapasitem var. kalori olmasın diye şekersizini alıp içiyorum ama kendimi kandırdığımın farkındayım. kalorisi olmasa bile zararlı. bu konu için de şöyle bir yol buldum: 6'lı veya 12'li kutu kolalardan alıyorum, günde 1 tane hakkım var sadece. en azından miktarı kısmayı başarıyorum.

  ev yapımı poğaça, kek, börek gibi yiyecekleri dahil etmiyoruz sanırım kampanyaya. gerçi zaten o konuda becerikli olduğum söylenemez. yeteneksizliğim ilk defa işe yarıyor (gizlinot: swh)

  13 ocak 16:24

  39. Benim egzamam arttığı için iki haftadır hiçbir paketli gıda tüketmiyorum.Halihazırda katıldığım kampanya.Günlerce kan ter içinde kalıp spor yaptım.Ama abur cubur yememle beraber hemen yağ oranım artıyor.Kendi emeğimi kendim heba etmiş oluyordum.Bu kampanyayı yaşam tarzı hale getirmeye çalışacağım.Bir de bir şeyden bahsedeceğim.Normalde kendi yaptığımız %100 ekşi maya ekmek tüketiyorum kahvaltıda.Annem bugün simit almış.2 saat içinde midem bomboş oldu.Ekşi maya ekmek tok tutup abur cubur krizine sokmuyormuş.Çünkü hemen acıkıp abur cubur sarıyordum.Onu da dipnot olarak geçeyim.

  13 ocak 15:28 13 ocak 21:25

  38. herkesin dahil olması gereken kampanya. son 1 seneye kadar o kadar güzel gidiyordum ki... ilave şekersiz yulaf barlar ve 70% bitter dışında paketli hiçbir şey almıyordum, ki benim gibi tatlıya inanılmaz düşkün biri için çok ciddi bir ilerlemeydi. pandemiyle her şey gibi, bu konudaki iradem de tepetaklak oldu. normalde de "duygusal yeme" dediğimiz durumu tam aşamamıştım ama o durumda da öyle cips falan değil de, dışarıdan tatlı söylüyordum. o da sağlıklı değil tabii ki ama paketli gıda kadar ulaşılabilir olmadığı için kötünün iyisi. pandemiyi marttan beri ciddiye alan bir insan olarak (10 aydır bir kafede oturmadım mesela) resmen her geçen gün direncim kırıldı ve geldiğimiz noktada yıllardır yemediğim her şeyi her hafta yer oldum.

  son birkaç aydır iyice normalleşmiş bu durumu bozmaya kararlıyım. kampanyaya yeniden dahil oluyorum (gizlinot: allahım sen büyüksün), evdeki stok bitiyor ve almayacağım (gizlinot: gözden ırak, gönülden ırak). bence eve almamak, internetten söyleme imkanı olduğunda da telefonu/bilgisayarı kapatıp, o hissin geçmesini beklemek bu yolda faydası olacak hareketler.

  13 ocak 01:43


  37. yetişkin bir insanın zaten ihtiyaç duymaması gereken kampanya. süslüde yargılamaktan kendimi alamadığım iki soru tipi var:bir aburcubur soruları bir de akademik hırsızlığı mesele değilmiş gibi gösteren sorular. tabi ki herkes arada cips, bisküvi, çikolata falan yer ama bunların hiçbir besleyici değeri olmadığı için ben ve çevremdeki insanlar bunu çok nadiren, kaçamak gibi yerler. süslüde ilk kez migrostaki aburcuburlar, bimdeki aburcuburlar gibi bir şey olduğunu gördüm insanların zihinlerinde. adeta kafalarda sebze, meyve, protein, vitamin falan gibi bir kategoride aburcuburlar. kiloyla falan da ilgisi yok; çok kalorili yersin kilo alırsın, çok tatlı yersin kilo alırsın da bunlar hala gerçekten gıdadır; neden paketli saçma sapan kimyasalları yersin ki? gerçek yemek değil o, şeker ve sodyumdan ibaret fabrikasyon bir şey. kanser yutmak gibi bir şey bile isteye gibi geliyor. neyse kampanyaya katılıyorum; canımız kalorili bir şey istediğinde yemeyelim demiyorum ama patatesli börek, kakaolu puding falan yiyelim, yani tarifle yapılan bir şey, kimyasal bir formülle yapılan bir şey değil.

  10 aralık 2020 09:40

  36. normalde tatlı veya pakette satılan abur cuburları yemezdim. evde aynı şeyleri yemekten baydığım için kendimi bir süredir abuc cubura adadım. cildim güzel değildi zaten ama şimdi hiç güzel değil. göbek de hafiften belirdi. yaptığım çikolatayı petiböre banıp yedikten sonra derhal katılacağım kampanya. 

  10 aralık 2020 01:08

  35. Ben bunu normal yaşantım haline dönüştürdüm. Bu sayede 30 kilo fazlalığımdan da kurtulmuş oldum. Hiçbir fast food türü gıdayı, işlenmiş paketli yiyecekleri, hazır şekerli içecekleri ve şekeri tüketmiyorum yıllardır. Bu yiyeceklerin içinde hiçbir besleyici madde olmadığı gibi sağlığa zararlı kimyasallarla dolu. Yani aslında farkında olmadan zehir yediriyorlar bize. Yıllardır hamburgerimi, poğaçamı, böreğimi, tatlımı evimde kendim hazırlıyorum sağlıklı tarifler kullanarak. Bunların hepsinin de sağlıklı yapılış biçimleri var. Dışarıda içine ne koyulduğunu bilmediğim yemekleri yemeyecek kadar seviyorum bedenimi. Markete gittiğimde sadece sağlıklı temel gıdalar alıyorum, elim abur cuburlara gitmiyor bile çünkü o bağımlılıktan kurtuldum. Oysa ki eskiden onlar olmadan yapamazdım ki bu yüzden 95 kiloyu gördüm. Şeker bağımlılığından kurtulunca artık şekerli şeyler insanın midesini bulandırmaya başlıyor. Kendime yaptığım en büyük iyilik bu oldu bence çünkü gerçekten ne yersen o oluyorsun

  10 aralık 2020 00:27

  34. Sağlıklı abur cubur yiyebiliriz ama şimdi markete giriyorsun çeşit çeşit çikolata bisküvi, şeker ilavesiz veya diyete uygun atıştırmalık bakıyorum yok. Eti formun suntası nesfitin şekerli "fit" barları. Bu kadar o da varsa tabii. Ben de büyük marketten stokluyorum veya kendim yapıyorum evde. Sağlıklı cips sağlıklı çikolata... Mutlaka dolapta duruyor yaptığım şeyler.

  13 ağustos 2020 18:28


  33. Aha da bugün ki markete gidişinden sonra kendime kısıtlama getiriyorum. Her gün kola içen ben 6 aydır bir kere bile içmedim, bıraktım. Bunu da yaparım. Gazoz ve çikolatayı haftada bir ikiye indiricem. (maalesef ki nerdeyse her gün tüketiyorum, o yüzden yavaş yavaş azaltıcam)Yoksa bütün param markete gidiyor. Onun yerine kenara koysam o parayı ohooo.

  13 ağustos 2020 18:13

  32. dünden beridir ağzıma rafine şeker/glukoz şurubu içeren hiçbir şey atmamaya çalışıyorum ama buzdolabı envai çeşit dondurma, kurabiye, elma reçeli dolgulu hamur işleri(gizlinot: made by anane... anane, o cennetten düşen hamur işi şeyleri elinden derhal bırak)dolu. eeyyy abur cuburlar siz mi daha güçlüsünüz yoksa ben mi göreceğiz(gizlinot: 2 gün sonra edit: onlar daha güçlüymüş diye editlerim ama şimdilik heves ettim be hsyshsbdks)

  5 günlük rafine şekersiz beslenmemden sonra dehşet bir tatlı krizine girdiğim ve 5 gündür yemediğim ne varsa hepsini 10 dakikada silip süpürdüğüm bir gecenin 3ünden edit: onlar daha güçlüymüş :(

  31 ağustos 2019 14:11 4 eylül 2019 03:14

  31. bugün markette abur cubur reyonunda bakınırken aklıma gelen başlık ve sayesinde almadım. şimdilik benim de katıldığım kampanya. sabahları birlikte uyandığım tatlı krizlerimi de çözersem devam ederim bakalım.

  edit: edemedim...

  21 nisan 2019 13:22 30 nisan 2019 15:40