yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (18)
  • medya (0)

  1. Erkekler anasının karnından usta şoför olarak mı doğuyormuş hayırdır ? 

  Edit: yanlış anlaşılmadan söyleyeyim. Problem acemilikte. kadın ya da erkek olmakta değil. Ama bundan önceki daha büyük problemse seksist beyinlerde.

  16 haziran 2018 16:02 16 haziran 2018 16:16

  2. ekşi sözlük'te linç edilmelerine şaşırmadığım kişiler. zira ekşi sözlük'te linç edilmek için "kadın" olmanız yeterlidir.

  edit: videoyu şimdi izledim. gerçekten çok korkunç. ama ekşi sözlük'te bunu yapan kişiden çok, genel anlamıyla araba süren kadınlara hakaret ediliyor.

  16 haziran 2018 16:07 16 haziran 2018 16:20

  3. Üzgünüm ama var böyle bir kavram. Maalesef acemi kadın sürücüler trafikte daha panik. Ve panik yapmak çoğu zaman kazalara neden oluyor. Kontrolsüzlük de hata getirse de trafikte kendinden emin ilerlemek önemli.

  Teyzem 20 yıldır araç kullanıyor ve hala panik! Annem 10 yıldır kullanıyor hala panik. Ben araba kullanırken bile 500 m ötedeki araba için dikkat et çarpacak diye çığlık atabiliyorlar, o çığlıkla bir şey oldu diye ben panik oluyorum. Dün sehir içinde, dar yerlere panik olmadan girdim çıktım diye annemin yüreği agzina geldi, bi daha bu çocuğa araba vermicem diye söyleniyordu en son. Ben o mesafeyi gözüme kestiremesem girmem zaten, onu düşünemiyor. Benim çevremde bu şekilde çok sayıda kadın sürücü var.

  Ama bunun sorumlusu da erkekler bence. Belirli bir yastaki kadınların çoğu, bu erkek işi sen beceremezsin diye eleştirilerek öğrenmisler araba kullanmayi. Eşi, babası, abisi destek olanlar bile bu iş öyle mi yapılır diye bağırıp çağırmalara rağmen öğrenmişler. Ben de yıllarca babamın azarlamalari yüzünden babamın arabasını kullanmayı reddettim mesela, ne zaman ki annem araba aldı öyle direksiyona geçtim. Kadının kendine güvensizliği çok normal.

  *Evet, tabi ki erkek egemenliğine bağladım.

  16 haziran 2018 16:19


  4. Bir an ekşi sözlüğün o meşhur cinsiyetçi başlıklarından biri sandım ama okuyunca geçti.Acemi sürücünün kadını erkeği yok acemi acemidir,taktılar kadınlara şu şöförlük meselesinde.

  Ha bir de dolmuş şöförleri hangi kategoriye giriyor acaba? Malum hepsi potansiyel trafik canavarı ve erkek.

  16 haziran 2018 18:11

  5. acemi sürücü vardır kabul ediyorum. bol bol pratik yapması, trafikte olmaya alışma durumunda acemilik geçen bir şey. can kaybı ile sonuçlanan kazalar da dahil olmak üzere maddi hasarlı kazalarda panik olma durumu da kadınlara özgü bir şey değil. trafikte bir kadın olarak benden çok daha panik, gergin ve bir o kadar da sinirli araç kullanan erkekler tanıyorum. panikleme sonucu en basit şeylerde bile hata yapanlar illa ki kadın olmak zorunda değil yani. sonuçta kimse anasının karnında öğrenmiyor araba kullanmayı. zaten araba kullanmak önce istek sonra da ilgi meselesi.

  yalnız acemi 'kadın' sürücü olunca konu, bu düpedüz ayrımcılıktır. kadın sürücüler panik yapar, acemidir ve bu yüzden de kazalara neden olurlar gibisinden bir algı var özellikle erkekler tarafından ısrarla yaratılan. bazı kadınlar da buna destek veriyor maalesef. kalıbımı basarım buraya park eden kadındır. abi öndeki araç yavaş gidiyor bu kesin kadındır şimdi türünden çok örnek verebilirim. ellerinde olsa arabayı altından çekip, kadın sürücüyü içinden atacak yani öyle büyük bir tepki var.

  kadın ve erkeklerin karıştığı trafik kazalarında erkek sürücülerin çok daha fazla kural ihlali yaptığı ve tehlikeli araç kullandığı yapılan araştırmalarla birçok kez belgelenmiş durumda. tekrar söylüyorum acemi sürücü evet tedirginlik yaratabilir, çünkü kendisi de trafikte tedirgindir. kolay kolay insanın üzerinden atılan bir şey değil bu maalesef zamanla üstesinden gelinecek bir şey.

  o yüzden mesele kadın-erkek meselesi değilken hiç değilse burada bizler acemi kadın sürücü diye cinsiyete vurgu yapmayalım ya. inanın ekşi'den bir farkımız kalmadı böyle yapa yapa.

  16 haziran 2018 18:15

  6. Yanlış olmuş. “Acemi sürücü” olacak o.

  17 haziran 2018 01:03

  7. Bu tarz bir başlığı burada da gördüm ya artık hiçbir sözlükte görsem şaşırmam, ne diyeyim hayal kırıklığı.

  17 haziran 2018 02:07


  8. Sözlükte gördüğüm en saçma başlık.

  17 haziran 2018 09:49

  9. Böyle densiz başlıklara girdi yazmayalım da azalarak bitsinler.

  17 haziran 2018 12:12

  10. trafiğe çıktığımda gerçek olmadığını gördüğüm kavramdır.

  ben ne erkek sürücüler gördüm dakikalarca park edemeyen, her türlü kural ihlali yapan. acemiliğin kadını erkeği yok, ikisinden de çok kötü sürücü gördüm.

  yeniköy-tarabya sahil yolunda dün bir kaza sonucu bir işçi hayatını yitirmiş. panik olan sürücü yanlışlıkla fren yerine gaza basmış. inanılmaz korkunç bir olay ama herkes gitmiş kadın sürücü yaa diye konuşmaya başlamış. bütün kazaları kadınlar yapıyormuş gibi bir tavra bürünmek neden?

  17 haziran 2018 12:25