yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer

  içerik listesi

  henüz içerik eklenmemiş.

  4.3
  girdi yaz
  medya ekle
  değerlendir
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (249)
  • oylar (72)
  • medya (17)
  5

  249. benim retinol maceram l'oreal'in revitalift serumuyla başlamıştı. iki ay kadar bu serumu dikkatli şekilde kullanarak cildimi hazırladım. öyle ki retinol günlüğü tuttum kendime, kullandığım günleri ve etkilerini raporladım tek tek. haftada birle başlayıp beş günde bire indirdim. yüzümde hassasiyet yaptığı dönem birkaç gün ara verdim vb. hepsi kayıtlı.

  neticede tretinoinin onda biri kadar etkili retinol serumuyla aylarca oyalanmak istemedim ve en düşük oranlı acnelyse versiyonuna geçtim artık. notlarıma göre 15 ekim'de başlamışım. hemen hemen bir ay boyunca üç günde bir sürdüm. (bir gün bile güneş kremini aksatmadığımı belirtmek isterim) 19 kasım itibariyle iki günde bire geçtim. bir ay boyunca iki günde bir düzenine devam edeceğim. bir ay kadar da gün aşırı uygularım. ocak sonu gibi de (inşallah bir sorun olmazsa) her gün kullanıma geçmeyi planlıyorum.

  bunları yazıyorum, çünkü başlayacaksanız sizin de kayıt tuta tuta, dikkat ederek başlamanızı tavsiye ederim. malum, şakaya gelmeyecek bir içerik bu tretinoin.

  kullandığım miktar, nohut tanesi diyeyim. sürdüğüm günler çok basit bir cilt bakımı uyguluyorum. güneş kremini arındır/temizle - acnelyse - nemlendirici. bu kadar. yüzümü temizleme jeliyle yıkar yıkamaz acnelyse uygulamıyorum. yarım saat bekliyorum ki cilt toparlansın. acnelyse'den sonra, nemlendiriciden önce de bir saat bekliyorum ki etkisini göstersin cildimde. evet, birazcık zahmetli.

  başlangıçta, kil maskesi gibi kurutucu ürünler, üst üste aktif içerikler sürmemeye dikkat edin. cilt bariyeriniz zarar görmemeli. sabahları yeşil çayı bir disk pamuğa döküyorum, yüzümü hafifçe onunla siliyorum. acnelyse kullanılan cilt ne yazık ki sabah-akşam haşır huşur cilt temizliğini kaldıramıyor.

  hafif bir hassasiyet, kuruluk, pullanma normal. ama öyle katlanılamayacak derecede cilt yangısı, normal değil. miktarı fazla geliyor olabilir. hızlı başlamış olabilirsiniz vb. başlamadan evvel (link: https://www.reddit.com/r/SkincareAddiction/comments/5b976w/tretinoin_users_tips_for_newbies_existing_users/ şu )sayfaya göz atmanızı tavsiye ederim.

  22 kasım 18:54 22 kasım 18:56

  5

  248. akne sorunu olanların ciddi ciddi değerlendirmesi gereken ilaç. işe yarayıp yaramayacağı muamma olan ürünlere yüzlerce lira dökmekten çok daha iyidir. ben çok fayda gördüm şimdilik. şimdi bir (link: http://cms.galenos.com.tr/Uploads/Article_9783/138-149.pdf makalede) okuduklarımı paylaşacağım.

  sorunlu bölgeye mi sürülmeli her yere mi? prospektüste sorunlu bölge diyor. doktor her yere diyor.

  makaleden kopyalıyorum: "Akneli hastalarda normal görünümlü deride bile histopatolojik olarak mikrokomedonlar tespit edildiği için retinoidler ve diğer topikal tedaviler sadece akne lezyonlarına değil, normal görünen tüm cilde uygulanmalıdır. Topikal retinoidler tüm yüze, kuru bir cilde ve gece sürülmelidir. Retinoidler hem fotosensitivite yaptığı hem de ultraviyole ile inaktive oldukları için gece kullanımları tercih edilir."

  yani doktor da bu doğrultuda yorumlamış. bence probleminizin yoğunluğuna ve cilt dokunuza göre karar verebilirsiniz.

  çok dikkatli kullanılmalı diyoruz ama reddit'TE OKUYORUM, RETİNOL İLE BERABER glikolik asitler, benzoil peroksitler, salisilik asitler, maşallah neler kullanıyorlar ciltlerine bir görseniz. ve before/after fotoğrafları falan şok edici. cilt ne kadar sorunluysa değişim de o kadar etkileyici oluyor elbette.

  sorunlu bir cildiniz varsa ve paranızı sokağa atmak istemiyorsanız mutlaka değerlendirmeye alın derim. 1 tüpü 66 liraya aldım ama 2-3 günde bir, tırnağımın ucu kadar ürün kullandığım için bir ömür götürür sanırım beni. en önemlisi etkili bir ürün olması.

  19 kasım 22:43

  5

  247. ne yapsam kurtulamadığım aknelerim için kullanmaya başladım. rica minnet doktora yazdırdım, doktor bana detaylı bilgi vermedi, zaten sigorta da ödemiyormuş, 66 liraya aldım eczaneden.

  1 gece sürerek, 2 gece ara vererek kullanıyorum. yani pazartesi gecesi sürdüysem salı ve çarşamba gecelerini boş geçip perşembe gecesi kullanıyorum. bendeki %0.05 olanı. şu ana kadar 4 kere kullandım.

  cildimde belirgin bir şekilde "sivilce kusma" durumu yaşamadım. sadece yanaklarımda komedon benzeri yapılar hafif kızardı sivilce gibi. aktif sivilcem kalmadı, çok güzel kurudu sivilcelerim. ama hala kızarıklık ve lekeler var. ama genel olarak çok memnunum. vaadini çok güzel yerine getirdi bence.

  ben prospektüste yazıldığı gibi, temiz cildime, sorunlu bölgeye uyguluyorum. tüm yüze sandviç metodu falan daha sonra denemeyi düşünüyorum. şu ana kadar hiçbir sorun yaşamadım. basit bir nemlendirici(bephantol), basit bir temizleyici (lrp effaclar ya da sebamed likit) şeklinde devam ediyorum günlük uygulamalara. kuruluk, soyulma, tahriş yaşamadım. mutluyum.

  yaza kadar kullanmayı düşünüyorum. bakalım neler olacak. editleyeceğim.

  14 kasım 16:50


  4

  246. Ben de bu kremi 19 Ağustos’ta doktorun son aşama olarak reçete etmesiyle kullanmaya başladım. Onun öncesinde 4 aylık aktif sivilceleri tamamen geçirmeye yönelik bir tedavi görmüştüm. Acnelyse kullanmaya başladığımda yüzümde aktif sivilce çıkmıyordu. Tabi kullanırken çıktı birkaç tane. Sonra da çıkardığı sivilceleri bir iki günde kendisi söndürdü. ben aşırı kuruluk ya da hassasiyet gibi etkilerini görmedim. Soyulma da makul seviyede oldu. Yüzümde sivilce çıkmıyordu ve izler yavaş yavaş geçmeye başlamıştı. Makyaj yapma ihtiyacı bile duymuyordum ki, okullar açılıp da derste saatlerce maskeyle durmak Zorunda kalana kadar... yüzümde patır patır yeni sivilceler çıkmaya başladı. Tabii bunda rektörlüğün ders süreleri kısaltılmalı diyen yönergesini dinlemeyip kesintisiz 2 saat ders yapan şerefsiz hocaların da payı büyük. Medyaya ekliyorum bendeki değişimi. 

  Edit: maskenin çıkardığı sivilceleri de söndürdü aslan parçası.

  ilgili medya:
  1
  4 kasım 12:43 8 kasım 15:09

  5

  245. bu ilaç pcos sebebiyle sürekli kistik sivilce çıkaran cildimi adam etmiş ilaçtır. yanında aha-bha içerikli ürünler de kullanıyorum tabi. ikisi birlikte cildimi çok nadir sivilce çıkaracak hale getirdi.

  fakat benim asıl değinmek istediğim ilacın yanlış kullanımdan kaynaklanan uzun vadedeki yan etkisi.

  kullanmaya başladığım ilk seneler sivilcelerim bir an önce bitsin diye 0.1 olan en yüksek dozunu her gün kullanıyordum. sonra sivilcelerim geçti, mevcut durumu korumak için 0.1 olan dozla devam ettim. farkettiğim bir yan etki yoktu, cildim tretinoine alışmıştı da.

  geçen aylarda cildimde kalan çukurlar için birşeyler araştırırken farkettim ki ağzıma yakın olan yanak kısımlarımda çukurdan ziyade ufak ufak çıkıntılar oluşmuş, uygun açıdan ışık verip bakınca farkettim. sivilce ya da beyaz nokta gibi değil, baya derinin kendisi.

  bu etken maddenin kolajen üretimini arttırıp çukurlara da iyi gelme gibi bir etkisi var ve sanırım ben çok uzun süre çok yüksek dozda kullandığım için gereğinden fazla doku üretti cildim.

  ben şu an çukurları bıraktım bu tip skarlardan nasıl kurtulurum diye düşünüyorum çünkü tedavisi daha da zor olan bir türmüş. papular akne skarı diye geçiyormuş, literatüre yeni eklenmiş. (link: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4295854/ şöyle bir makale buldum)

  bu yüzden aman acele etmeyin, düşün dozda kullanın bu ilacı.

  edit: tretinoin'in yanlış kullanımda papular akne skarı oluşturduğunu gösteren bir çalışma yok süslüler, bu benim kendi gözlemlerimle oluşturduğum bir bağlantı. koyduğum makale de papular akne skarlarını daha net gösterebilmek için koyuldu.

  ilgili medya:
  2
  23 ekim 20:24 24 ekim 15:30

  3

  244. 23 yaşındayım son günlerde alnımda mimikten kaynaklanan ince çizgiler farketmeye başladım. sonunda acnelyse kullanmaya karar verdim. 0.025lik olanını aldım. dün yatmadan nemlendirilmiş cildime bezelye kadar sürdüm hiçbir his olmadı. sabah da pek fark görmedim şimdilik. haftada bir kullanmayı düşünüyorum etkisine göre durum değişebilir. 

  edit: 29 ekimde ikinci kere sürdüm. bugün 2 kasım ama yüzümde hiçbir ne yan etki ne de iyileşme var. kullanma sıklığımı 5 günde bir yapıcam. zaten kullandığım en düşük doz. 

  23 ekim 15:37 2 kasım 14:09

  243. dr. cansu şahin'in kullanım açıklamalarına uyarak hem anti-aging özelliğinden faydalanmak hem de sürekli çıkan bir kaç minik sivilcemden kurtulmak amacıyla 1 aydır rutinimde yer verdiğim krem.0.025'lik versiyonu ile 5 günde 1 kullanmaya başladım.Bu süreçte nemlendirici harici ekstra bir şey kullanmadım.ilk 3 hafta çıkan sivilcelerim daha çabuk geçti ama yerlerine yenileri çıktı.Son 1 haftadır yeni sivilce oluşumu gözlemlemedim.Cildim biraz hassaslaştı ancak kullanım şekline çok dikkat ediyorum.Özellikle sürdüğümün ertesi günü la roche nin cicaplast kremi ile nemlendiriyorum.1 ayın sonunda gözlemlediğim yüzümdeki pütürlerin yok olması ve daha gergin bir cilde sahip olmam.Uzun vadede daha iyi sonuçlar alacağıma inanıyorum.Ancak iyice araştırma yapmadan , cildinizi tanımadan kafanıza göre bir rutin oluşturmayın derim çünkü özellikle ilk haftalar cildinizde aşırı bir hassasiyet oluşuyor .

  21 ekim 09:39


  242. sonunda cesaret edip başladığım ilaç. kullanmadan önce neredeyse tüm girdileri okudum. 1. gün hiçbir etkisi olmadı. 2. gün yüzüm en azından ilk haline göre daha pürüzsüzdü. 3. gün soyulmalar başladı ve hızlı bir şekilde sonuç almak için maalesef 4. gün de kullandım bütün yüzüm soyuldu. yüzümü yıkadıktan sonra fazla kurutmadan nemlendirici uyguluyorum. kremden dudaklarım ve gözlerim de nasibini aldı. gece yatarken bir şekilde dudak ve göz çevresine temas ediyor. birkaç gündür sadece çukurlara uyguluyorum. biraz sabırlı olacağım umarım olumlu sonuçlar alırım. çoğu arkadaşımız yazmış ben de tekrar edeyim. neyse ki fazla miktarda uygulayayım da etkili olsun demedim ve ilk 3 gün bezelyeden bile küçük miktarda uygulamama rağmen yüzümün büyük kısmı soyuldu. lütfen bilinçli kullanın arkadaşlar. umarım hepiniz bu sivilcelerden ve izlerinden kurtursunuz.

  20 eylül 00:32

  3

  241. Çoğu kişinin aksine ben bu ürünü uygun fiyatlı bir anti-aging gece kremi olarak kullanıyorum. Etken maddesi retinoik asit, şimdiye dek anti-aging etkisi deneylerle kanıtlanmış tek kimyasal. UV ışınlarının cilde verdiği hasarı onarıyor. Gözenek küçültücü etkiye de sahip. Başka hiçbir etken madde genişlemiş gözenekleri küçültemez.

  Yalnız, kullanırken son derece dikkatli olmalı. Cilt alışana dek yalnızca yarım mercimek tanesi kadar bir ürünü nemlendiricinizle karıştırıp uygulayın. Normal bir krem gibi çok miktarda uygularsanız cildiniz yanar. Uygularken gözaltı bölgesinden kaçınmanızı öneririm. O bölgedeki deri çok ince olduğu için cildinizi kurutup çizgilerinizi daha belirgin hale getirir. Bu kremi gece kullanıp, gündüz evde olsanız bile güneş koruyucu sürün.

  Fiyatının her geçen gün katlanarak artıyor oluşu üzücü.

  17 eylül 01:25

  240. Genital bölge kararmaları için, cilt yenileme özelliğini bildiğimden ve benzer şekilde kullanıp fayda sağlayanların yorumlarını okuduğumdan yaklaşık 4 ay önce 0.05lik olanına başladım.

  Daha çok kasığa yakın bölgelere ilk başta haftada iki kez, sonrasında üçe çıkararak çok çok az uyguladım. Şimdilik iyi gidiyoruz arada hafif beliren kızarıklıklar ve soyulmalar gerçekleşti normal olarak. Bunlar olduğu zaman bölge hassaslaştığı için kese vs. yapmadım. Banyoya girdiğimde buharın etkisiyle elimle hafif hareketlerle ovarak kolayca eksfoliye ettim. Kesinlikle önceki haline göre çok daha açık renkte ve pürüzsüz görünüyor şuan. Benzer amaçlarda kullanacaksanız cilt hassasiyetinizi ve nereye uygulayacağınızı göz önünde bulundurarak bu amaçla kullanabilirsiniz..

  2 eylül 16:41