yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (611)
  • medya (1)

  1. yaşam ve beslenme tarzının doğrudan etkilediği ağrılar silsilesi. eğer düzenli spor yapıyorsan veya hareketli kıpır kıpır bir hayatın varsa ve yemeklerinde sebze ve meyveye yağlı karbonhidratlardan daha fazla yer veriyorsan bu ağrıları çok fazla çekmezsin zaten. tüm ay yediğine dikkat etmek istemiyorsan bile en azından regl olmadan bir iki gün evvel ve regl süresince çok fazla abur cubur yemememeye yeme istediği güzel tatlı meyveler ve bitter çikolata ile geçiştirmeye çalış.

  Edit: gençler bi sakin yahu, bi daha okuyun bence yazılanları. Ben tamamen beslenme ile ilgili demedim ki doğrudan ilgili dedim, spor ve beslenme ile tamamen geçer de demedim pek fazla olmaz dedim. Ve tabi ki bunları sağlık sorunu olmayan ağrı için dedim. Biraz internette araştırma yaparsanız yataklara düşüren ağrının olağan olmadığı ve bu durumunda jinekologa gitmek gerektiği söyleyen bir sürü yazı görebilirsiniz. Beslenme konusunda dediklerimin arkasındayım, beslenmeyi hafife almayın, you are what you eat- ne yersen osun. Bana inanmıyorsan bak burada gata tarafından yayınlanan yazı var regl döneminde beslenme ve sporun önemine değinen

  http://www.gata.edu.tr/cerrahitipbilimleri/kadinhastaliklaridogumad/sss/jsrs3.html

  25 nisan 2014 11:14 25 nisan 2014 21:03

  2. bazı arkadaşlarım hemen ilaç kullanırlardı bu sancıyı geçirmek için. durun anam derdim vucudun bu ağrıyı çekmeye hakkı var. kolay mı bir kere bir yeri temizlemek. hareket lazım. nasıl ki ev temizlerken hareket ediyoruz yeri geliyor belimiz ağrıyor. rahim de böyle. kendini temizlerken kasılıyor. böyle zamanlarda yürümeye çalışmak iyidir. oturmak daha fena ağrı yapar.

  25 nisan 2014 11:39

  3. her bünyenin kendine has şekilde tepki verdiği kadınsal durum.

  bazıları hiç ağrısız geçirir. bazıları orta derecede ağrıyla, bazıları da korkunç ağrılarla.

  tabi herkes kendine göre değerlendiriyor durumu. ama biraz empati kurmakta fayda var. her kadının ağrısı bir değil.

  genetik durumların yanı sıra beslenmei hareket gibi etkenlerin de çok önemli olduğu bir gerçek. regl olmaya bir hafta kala yağlı ve tuzlu beslenmeyi kesmek dönemi geçirmeye yardımcı oluyor. yürümek de çok yararlı. Özellikle sık sık gecikenler için. ama hiçbiri sancıya çözüm olmuyor.

  çok sancı çekenlerin bir doktora gözükmesinde de fayda var. çikolata kisti gibi çok yaygın problemler sancıyı ciddi düzeyde arttırabiliyorlar. ama sancı tamamen sebepsiz de olabiliyor.

  regl dönemlerini çok zor geçiren biri olarak doktora gittiğimde bana hiçbir sorunun yok sadece sen böyle regl oluyorsun demişti doktor. çok bozulmuştum ama yapacak fazla bir şey yok tabi.

  25 nisan 2014 12:04


  4. kesinlikle genetik olduğunu düşündüğüm ağrı, eğer önünü almazsam bayılmaya kadar gidebilen her ay yaşadığım aşkım:( Annem, teyzelerim ve anneannem 2. doğuma kadar azalan şekilde boğuşmuşlar aynı ağrı ile, en son 2. doğum ile hafiflemiş ama yine bitmemiş.

  Bir keresinde okulda bir kız regl olmuştu ve kan böyle paçalarından akana kadar da fark etmemişti, ne özenmiştim:) düşünsene ağrı sızı hiçbirşey yok ya, öyle şırıl şırıl şelale gibi ohh miss...

  ığğğyhkkk özendiğim şeye bak:)

  iğne olmadan geçmeyen meret, sırf bu yüzden kendi kendime iğne yapmayı öğrendim :)

  25 nisan 2014 16:18

  5. en nefret ettiğim ağrıdır. üstüne bir de çikolata kisti (endometriozis) hastası iseniz (muhtemelen menopoz döneminize kadar) adet sancısından farklı bir ağrı çekersiniz. çünkü bu durumda ağrı kanamadan çok daha önce başlar, sadece kasıklarda değil, kalçada da hissedilir ve tuvalete çıkarken de ekstra ağrı yaşarsınız. kısacası her ay hatırı sayılır bir gün sayısı sizin için neredeyse işkencedir. genetik önemli bir sebep olmakla birlikte tam olarak nedeni bilinmemekte, kesin tedavisi bulunmamaktadır.

  bu rahatsızlık ya da başka bir sebeple sancılı adet gören tüm hemcinslerime kolaylıklar dilerim...

  25 nisan 2014 18:47

  6. (yazar: incili) nin bahsettiği gibi, bazılarımız anlaşılması zor derecede çeker bu sancıyı.(gizlinot: laf etmeyiniz lütfen) ne yapsam kar etmez, yumurtalıklarımı çıkarsam da onlar bir köşede yumurtlasalar diye düşündürür bana. ha çok özeldir, kendi içinde mükemmellikler barından bir olaydır adet olmak evet ama bunu bilmek-düşünmek ağrıları azaltmaz ne yazık ki:(

  çoğu kez, ''du bu sefer majezik almadan geçirmeye çalışayım'' demiş ve çeşitli yöntemler denemişimdir. sonuç hep hüsran hep majezikle bitmiştir. işin kötüsü artık majezik de zorlanmaktadır. e bu kız daha ne yapsındır, arabaların önüne mi atlasındır...!

  yine de burada, hayıflanıp kaçmış olmayayım, arabanın önüne atlamadan önce birkaç öneride bulunayım, ağrılarınızı az da olsa hafifleteyim istiyorum sevgili adetliler:

  -evet yürüyüş adetin sökülmesini sağladığı ve kasılmaları azalttığı için iyidir güzeldir. ama tüm gün karnım ağrıdığına göre, e tüm gün de yürüyüş yapamayacağıma göre benim için geçici bir yöntemdir. ağrısı daha kısa sürenler mutlaka denemelidir.

  -tarçınlı su. şu koca yazı içinde, aslında en okunası sevilesi dikkat edilesi kelime(ler) bu olmalıdır.TARÇINLI SU!!!! yaklaşık bir bardak suyun içine, göz kararı-1 tatlı kaşığı misal- tarçını koy, karıştır, mümkün olduğunca hızlı iç.(gizlinot: tadı iğrenç çünkü ). ender saraçoğlundan öğrenmiştim bilimsel açıklamasını unuttum ama kasılmaları ciddi anlamda azaltıyor, kan şekerini fln düzenliyor. hiç unutmam bir gün tuvalette yığılıp kalıyordum ağrı açlık hayatın sillesi üzerimde fln, hemen kardeşimden tarçınlı su istedim, banyonun yerinde sürünerek içtim, 10-15 dk sonra kendime gelmiştim. majeziği de bunla destekliyorum. ender bey reglden birkaç gün önce bol tarçınlı sütlü tatlılar da yiyebilirsiniz demişti bu arada..

  -ayak bileğinin arkasındaki kemiğin-aşil tendonu- ovulması da iyi gelebiliyor bir iki kere denemiştim fena olmamıştı ama ben ovmaya üşeniyorum başka biri yapsa süper olurdu.

  -enerji psikoterapisi/eft: öğrenmesi zor değil youtube'da bi sürü var. kişinin kendi başına uygulamasını mümkün kılan bir yöntem. hayatımda bir kere üniversitede iken denemiştim ve ağrım tamamen geçmişti 0_O ama bunu yapmaya da çok üşeniyorum, uzun sürüyor bence napıyım:/ (gizlinot: Eft hocam, beni affet:/). geçmiş olsun

  -------- the end --------

  25 nisan 2014 20:47

  7. Gariptir ki bende regl olmadan önce değil, olduktan yarım saat sonra başlayan sancıdır. Sanırım psikolojik, zaten bir iki gün hafif şekilde sürüyor ve çaya çorbaya ilaca pek gerek kalmadan geçiyor.

  Halime şükrediyorum evet :) ama daha büyük bir sorunum var (bkz: adet gecikmesi ) Aman olsun da ne kadar ağrılı olursa olsun dedirtir.

  12 mayıs 2014 00:15


  8. her ayımı advil ile geçirirken son 2 aydır ağrı kesici almadan geçiriyorum bu ağrılı günleri. nedense bir inat ettim ağrı kesiciler sağlıksız zararlı diye ilk günler ağrıdan ağlayacak dereceye bile geliyorum ama nedense içmiyorum baya kararlıyım yani ama eskisi kadar şiddetli geçmiyor sanırsam ilk olmasının üzerinden ne kadar çok zaman geçerse o kadar yerine oturuyor her şey ya da bende öyle oldu 10. yılına gireceğim neredeyse eskiden ağrı kesiciyi alsam bile ağlarken yerlerde sürünürken şuan ağrı kesici olmadan sadece kıvranıyorum umarım hiç ağrımaz ileride

  19 mayıs 2014 17:33

  9. adaçayı içerek biraz hafifletilebilecek sancıdır..

  eğer dayanılamayacak kadarsa çözüm majezik...

  24 temmuz 2014 18:35

  10. tarçın çayıyla kesinlikle hafifletilebilecek sancıdır.

  24 temmuz 2014 22:06