yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (595)
  • medya (1)

  595. Adet sancısının asıl sebebi, rahmin kasılmasını sağlayan prostaglandin isimli bir kimyasaldır. Eğer bu kimyasallar bağırsağa giderse ishal durumu olusur. Bu da her adet dönemimde neden ishal olduğumu açıklıyor. Bu prostaglandin salınımını azaltmak için de non-steroid anti inflamatuar ilaçlardan kullanmak yararlı olacaktır.

  Not: doktora danışmadan ilaç almayın.

  Edit: regl oldum ilk günüm,özetlersem insanı yerinde kıvratan ağrıdır. Özellikle ayağa kalkınca daha da beter oluyor. Benim belim ve alt karnım ağrıyor, belim sanki böbrek taşım varmış gibi ağrıyor desem abartmış olmam. Apranax iyi geliyor bana ama buscopan hiç etki etmedi şu ana kadar. Hele de adetin ilk günü olan ağrı... en kötüsüdür.

  10 haziran 17:10 16 haziran 16:03

  594. benimkine adet değil doğum sancısı desek yeridir herhalde. her ay ağrılı oluyor ama bazı aylar kusmalı, ishalli oluyor. bir keresinde -özür dileyerek söylüyorum- bir yandan tuvaletimi yapıp bir yandan kusmak zorunda kaldım. annemin elini tuta tuta doğuruyomuş gibi nefesler alarak ağrının dinmesini bağırarak beklemelerim cabası. en sonunda bitkinlikten bayılıyo gibi olup uyuyorum. ağrı kesicilerle ayakta kalıyorum.

  evet bende de kistler görünmüştü. ama son 2 ayda yaşadığım acıyı bi daha çekmekten çok korktuğum için yeniden doktoraya gideceğim. nedir bu çektiğimiz ya.

  edit: doktorum ağrı kesici olarak ponstan forte önermişti. kan akışını kesmez, 4 saate bir alabilirsin demişti. yanımda hep bulundururum kendisini. tabii doktorunuza sorun ağrı kesici kullancaksanız.

  bunları anlatırken bir gün böyle olduğum bir günde iş yerinde kustuktan sonra patronun yanıma gelip "iyi misin" dedikten sonra "istifra ettim" diyişimin üzerine ışık hızıyla işe dönüp, o ağrıyla bana işkence etmesi geldi aklıma. o işten istifa ettiğim ve adamın mobbinglerinden kurtulduğuma bir kez daha şükür ediyorum.

  10 haziran 16:40 10 haziran 16:44

  593. Olmadan önce olmuş gibi fake atan sancı türü. Ağrının yanındaki sinir ve gerginlikte cabası. Papatya ve ada çayı ile bi nebze geçiyor neyseki. 

  10 haziran 16:33


  592. Gerçekten Allah düşmanıma vermesin dediğim ağrı. Her ay bu ağrı yüzünden hayata küsüyorum

  10 haziran 10:10

  591. regl olduğum günden bu yana ölecek gibi çektiğim sancı. yıllarca vücudumda hiçbir problem olmamasına rağmen hep ağrı yaşadım. bunun üzerine çikolata kisti de çıkınca x10 ağrı çekmeye başladım.

  -ayaklar her zaman sıcak tutulmalı. karın şal gibi yünlü şeylerle sarılmalı, (su torbası pek önerilmiyor.)

  -bol bol bitki çayı ve su tüketilmeli. papatya, zencefil, rezene çok yararlı olacaktır.

  -kafeinli ürünler azaltılmalı ve mümkünse hiç içilmemeli,

  -gaz yapan ürünler tüketilmemeli,

  -çok dik oturulmamalı,

  - sürekli uzanmak da akışı yavaşlatıyor. bu nedenle yorulmayacak türden işler yapılabilir. aynı şekilde kısa yürüyüşler de çok etkili.

  bunlarla birlikte bu sancıların neden olduğunu bulmak da önemli. kistler bunda çok belirleyici. üşütmek, iltihaplanma yaşamak da aynı şekilde.

  iltihaplanma yaşayıp bunu anlamamış olmanız bile muhtemel. tavsiyem belirti yoksa bile en az 3 ayda bir düzenli bir doktora görünülmeli. ben aylardır iltihaplı gezip ekstra ağrı yaşıyormuşumda haberim yokmuş mesela.

  her şeyden iltihaplanmanız mümkün. tuvaletten, havuzdan, sabunlamaktan (bu da çok zararlı vajinal ph'ı bozduğu için)..... bu iltihaplanmalarda tüplerinizi tıkadığı için berbat bir ağrıyla baş başa kalabilirsiniz. her zaman ağrılı bir regl geçirdiğiniz için de anlamayabilirsiniz. düzenli kontrol çok önemli.

  10 haziran 02:33 10 haziran 02:35

  590. Bir miktar kanla beraber atılması gereken doku parçalarının atılabilmesi için rahim kaslarının kasılması gerekir ve bu kasılmaların vücudumuzca hissedilmesine adet ağrısı/sancısı denir. Şiddetli adet sancıları için mutlaka uzman doktor kontrolünden geçilmesi tavsiye edilir. Benim adet olmama 1 gün varken başlayan ve adet süresi dahil 3 gün, toplamda 4 gün kesintisiz ağrım oluyor. 4 günde 4 majezik almama rağmen hapın en işe yaramış halinde bile sadece ağlamadan oturabilme haline gelmiş olabiliyorum. Eğer ağrı başlamadan yetişebilirsem ki benim öyle olması gerekiyor (gizlinot: Doktor ağrı kesiciye ağrılar başlamadan düzenli kullanmamı söylemişti) majezik o zaman etkili oluyor. Bu şiddetli ağrılarım için hem ultrason hem kan tahlili yaptırdım şehrimde tavsiye edilen bir jinekoloğun muayenehanesinde. Sonuçta her şey tertemiz çıktı. Tedavi edilecek bir şey olmadığı için haliyle doktor ağrı kesiciyi adet dönemlerim boyunca ağrı başlamadan almamı önerdi günlük hayatıma devam edebilmem için. Ağrı kesici olarak da majezik'i değiştirmedik çünkü adeti kesmeden ağrımı kesiyor.(gizlinot: Tabii yetişebilirsem 🙂) bu şiddetli ağrıların genetik olabileceğini söyledi. Ailemdeki kadınlarda bu konuda sorun yaşadığını bildiğim sadece pcoslu halam var ancak ruhen ve bedenen tüm özelliklerimi ondan aldığım için muhtemelen bu da halamdan dolayı genetiktir :d ağrı kesici dışında sıcak duş iyi geliyor. Duş sırasında ağrı şiddetleniyor ancak duştan çıkıp bir süre dinlendikten sonra duştan önceki haline göre fark edilir hafifliyor. Ama bu "hafifleme" bana yetmediği için olabildiğince çabuk ağrı kesici almaya bakıyorum. Daha az ağrı çekenlerde işe yarayabileceğini düşünüyorum.

  9 haziran 22:20

  589. Bu sancıların en önemli sebebi tam anlamıyla sökülememesi ve kasların bu yüzden fazla kasılmasıdır. Adetinizden 1 veya 2 gün önce muhakkak adaçayı içmenizi öneriyorum. Özellikle de adetiniz gecikmiş ve bir türlü gelmiyor sizi de süründürüyorsa adaçayı doğal dostunuz olarak yanınızda. Bir de su için şeker asla yemeyin sancıyı hafifletmez arttırır. İnşallah yardımım dokunmuştur. Benim kimi zaman ağrısız kimi zamansa sancılı ve özür dileyerek söylüyorum kusmayla sonuçlanan berbat bir mide bulantısıyla oluyor. Ayaklarınızı sıcak tutun.

  30 nisan 14:50


  588. Eğer o ay geciktirici içmediysem mutlaka beni yalnız bırakmaz karın ağrım(gizlinot: ne zaman regli geciktirici içsem çok garip o ay karnım hiç ağrımaz). ergenlikten beri çektiğim için beraber yaşamayı öğrendik. bir kaç gün öncesinden unutmazsam ayaklarımın altına sıcak su torbası koyarım (gizlinot: bu biraz olsun kolay atlatmamı sağlıyor) ve adet olduktan sonra ilk gün yataktan çıkmadan sıcak su torbasıyla bütün olurum. ağrıdan ağlasam bile yine de ağrı kesici içmem (gizlinot: hiçbir şekilde ağrı kesici içmeyen tiplerdenim). aile hekimim daha önce magnezyum takviyesi al demişti devamlı unutup her ay ağrım başlayınca aklıma geldiği için daha onu deneyimleyemedim.

  30 nisan 12:06

  587. Bende ağrı hiç olmazdı ama son 2 yıldır deli gibi ağrıyor üstüne de mide bulantısı ve halsizlik çekiyorum. Adet başlamadan 2 gün önce ağrı kesici almanızı öneririm kızlar en etkili yöntem bu bence. Ben adetim başladığında ağrı kesici içsem hiç bir işe yaramıyor maalesef. Sıcak su torbası da ağrıyı azaltıyor ama çok etkili değil. Bir de kafein alımını kısıtlamak önemli. Ne zaman adet döneminde kahve içsem ağrılarım baya şiddetleniyor. Bunun sebebi ise kahvenin uyarıcı olmasıymış.

  30 nisan 10:07

  586. su an icinde bulundugum durumdur. cenin pozisyonunda sanki ağrı azalıyomuş gibi hisssediyorum. burada gördüğüm tavsiyelerle çayı şekersiz içmeme rağmen 3 şeker atıp içtim anlık kesti , bir saat sonra yine vurunca dolorex içtim suan iyiyim , ilaç önermek ne kadar doğru bilmiyorum ama dolorex e bi sans verin süslüler 

  28 nisan 03:30