yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (629)
  • medya (1)

  629. yaş ile mi alakalı yoksa başka bir neden mi var bilemiyorum ama reglimin yaklaştığı günlerde uykumdan uyandırıyor, sabah hiçbir şey yokmuş gibi hayatıma devam ediyorum.normalde regli başlangıcımda sancı nedir bilmem. bildiklerim için de şükreden biriyim kıvransamda, (bkz: pko).

  15 ocak 09:33

  628. kendimi bildim bileli reglimin ilk günü hep ağır geçmiştir. bulabildiğim en kuvvetli ağrı kesicileri içip o gün bir an önce geçsin diye dua ederdim. ama pandemi başından beri çok zorunlu kalmadıkça ilaç içmemeye çalışıyorum. o yüzden artık doğal yöntemlerle regl sancımı dindirmeye çalışıyorum. şimdiye kadar fayda gördüğümü düşündüklerim şunlar oldu:

  1- regl olmadan yaklaşık 1 hafta öncesinden nane çayı tüketmeye başlamak

  2- yine regl olmadan en az birkaç gün öncesinden başlayarak magnezyum takviyesi almak

  3- sıcak su torbası en büyük dostum

  normalde regl ağrısının seviyesi 7/10 diyelim. bunları uyguladığımda ağrı düzeyim 3/10 filan oluyor bu da günü ilaçsız idare etmeme yetiyor.

  14 ocak 13:16

  627. Ben de bu lanet şeyi ilk günümde inanılmaz şiddetli yaşayanlardanım. Bayılma hikayem çoktur. Hayatınızı durduran, saçınızı başınızı yolduran o ağrının yanında bir de tansiyon düşürür. Tansiyon düşünce de soğuk soğuk terler akar, mideniz bulanır, küçük kara noktacıklar görüş alanınızı kaplar. Heh bu sefer ölüyorum galiba dersiniz. Düşüncesi bile korkudan titretiyor. Resmen sayesinde piyasadaki bütün ağrı kesicilerin isimlerini biliyorum. Ben artık reglimin ilk gününde ağrı olsun olmasın bir adet 100 mg majezik içiyorum. Ağrı başladıktan sonra içersem 2-3 saat etki etmiyor. Bazen uykumda başlıyor, iki adet majezik içmem gerekiyor. Benim kanamam da çok yoğun geçiyor. Çocukluğumdan beri kadın doğum doktorlarında gezdim. Hiçbiri kist görmedi ama hepsi ayrı bir şey söyledi. Son gittiğim doktor rahmimin geriye doğru olduğunu ve bu yüzden çok ağrı yaşadığımı söyledi. Yıllar önce başka bir tanesi de doğum yapmış kadın gibi kocaman rahmin var demişti. Bekar olduğum için alttan bakmıyorlar belki oradan bakılsa bir şey çıkar ama bilemiyorum altan. Hayırlısı artık.

  14 ocak 04:45


  626. ohboi. beni her ayın bir gününde yatak döşek eden, kusma nöbetleri geçirten, yaz kış demeden sıcak yer aratan ve tüm işlerimden alı koyan bir olaydı. olaydı diyorum çünkü bundan 2-3 gün öncesine kadar yine birinci günümü, bu saydıklarımın neredeyse hiçbirine maruz kalmadan atlatabildim. tek yapmanız gereken şey; favori ağrı kesiciniz + passifloralı bitki çayı. gün içinde bu ikisini tüketin ve minimum ağrı ile keyfinize bakın, geçmiş olsun 🤞🏻

  14 ocak 01:52

  625. Öyle bir sancı ki yılın 3 ayından herhangi birinde yaşadığım reglin ilk günü mutlaka ama mutlaka yatak döşek yatırır. Bugün çok önemli iki işim varken ve birinin bugün son günü iken sabah tam 9.30da evden çıkmak üzere ayakkabımı ayağıma giydiğim an eğilmemle birlikte iki büklüm kaldım. Katiyen dimdik duramıyorum çünkü resmen rahmime bıçaklar saplanıyor. Kalbim sıkıştı, nefesim kesikleşti. Zar zor ablamı arayıp beni annemlere götür dedim. Majeziği arabada ablamın verdiği şu şişesini titreyerek içip sonra evine vardığım canım anamın bitki çaylarıyla kendime geldim. Ama akşama doğru bu sefer bir parol aldım. Ne yazık ki parolun majezik yanında dandik bir ağrı kesici olduğu bir kez daha tescillendi. Gerek etki süresi gerekse de etkisi.

  Yalnız haftanın basından beri dışarıda yemek yemem ve havanın soğuk olması nedeniyle hafif üşüme hissetmem bunun genel nedeni bence. Kendime reglin hemen öncesi dikkat etmezsem kesinlikle daha zor geçiyor.

  En büyük korkum da bu kadar ağrının rahimle ilgili bir problemin işaretçisi olması. Asla cesaret edip de doktora gitmiyorum. Umarım sağlıklıyımdır ne diyim.

  14 ocak 00:17 14 ocak 00:19

  624. Acı çekerken bu başlığı görmem çok hoş oldu.

  Herhangi bir dini konuyla ilgisi olmayıp, tamamen kadın bedeninin yarattığı bir mini doğum demosudur. Kimi kadında daha hafif kimi kadında çok şiddetli şekilde yaşanır. Yarın öbür gün eğer yapmaya karar verirsek çocuğumuzu dışarı çıkarırken yaşayacağımız acıyı tanıyalım diye bedenimiz bunu bize her ay ufak ufak tanıtır. Çok güzel organizmayız cidden 😅

  Bilimsel olarak da anlatmak gerekirse;

  Uterus iki katmandan oluşuyor, myometrium dediğimiz dıştaki kaslı katman düz kas hücrelerinden oluşuyor, endometrium dediğimiz içteki epitel katman ise hormon seviyelerimizdeki değişikliklere tepki veriyor. Endometrium aynı zamanda menstrual döngümüzün ilk yarısında gebeliğe bir hazırlık olarak aktifleşiyor, eğer gebelik gerçekleşmezse hormonlardaki değişiklik endometriumdan prostaglandin denen maddenin salgılanmasına sebep oluyor, bu da myometriumun kasılmasına (myometrium aynı zamanda doğum esnasında da çok şiddetli kasılan kastır) ve endometriumun küçülmesine sebep oluyor, yani söz konusu ağrılarımızın/kramplarımızın sebebi de elma armut değil kasılan minnoş myometrium kasımız :)

  Edit: çare buscopan 

  13 ocak 23:33 13 ocak 23:34

  623. üstteki girdiyi görünce konudan bağımsız şu an dünyanın her yerinde kabul gören tek tanrılı dinlerin aslında nasıl mitler olduğunu daha iyi anlıyoruz. sümer, yunan, roma mitolojilerinden farkı olmayan hikayeler.

  13 ocak 17:49


  622. Adet görme ile ilgili farklı bir genel kültür bilgisi vereyim (gizlinot: swh) Yahudi inancına göre Havva Ademi kandırıp yasak meyveyi yedirdiği için cennetten kovulduklarında, Havva'ya adet görme, adet sancısı çekme, doğum yaparken sancı çekme cezaları verildi ve gelecek bütün kadınlara da reva görüldü, çünkü hepsi erkekleri yoldan çıkarmaya çalışmaktadır. Sanırım hıristiyanlıkta da böyle inanılıyordu. İslam inancında ise adet görme, adet sancısı ve doğum sancısı havva ile ilişkilendirilmez, kadınlara sabır sınavı olarak verildiğine inanılır, doğum sancısı da kadının günahlarına kefarettir. Ayrıca konuyla ilgisi yok ama İslama göre adem'e yasak elmayı yediren havva değildir, şeytan ikisini de birlikte yoldan çıkarmış ve hatta meyveyi ilk önce adem'e göstermiştir. bu açıdan cennetten kovulmakta sorumluluk ortaktır, ayrıca yasak meyvenin ne olduğu da belli değildir. 

  13 ocak 13:56 13 ocak 13:56

  621. gündelik hayatın konforunda ve curcunasında unuttuğum o mühim şeyi, yani dünya denilen gezegenin içinde nefes alıp veren ömür süresi belli aciz bir organizmadan ibaret olduğum gerçeğini hatırlatan bir tür varoluş sızısı. ıssız bozkırda bir köşede soğuktan tir tir titreyen dişi kurt gibiymişim gibi hissediyorum bu sancıyla cebelleşirken. bir bu bir de migren olmasa her şey toz pembe olacakmış. bence öyle modern yakınmalara girip durumu romantize etmek yerine ağrıyı kabullenmek ruhu güçlendiriyor.

  13 ocak 13:34 13 ocak 13:35

  620. (gbkz: Öldürmez süründürür) diyebileceğimiz lanet şey. ayağa bile kalkmakta zorlanıyorsunuz, karnınızın her ama her yeri ağrıyor. Hatta bazen bacaklarıma bile vuruyor ağrısı. İlk günler ağrı kesici alan bile kar etmiyor. Gariptir ama hiçbir sorunum yokmuş sanırım genetik.

  13 ocak 02:15