yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (34)
  • medya (0)

  34. yıllar önce üniversite kazanıp evden uzaklaşmak isteğinin temel nedenin evde hüküm süren tekdüzelik ve bunaltıcı tekrarlarla alakalı olduğunu anlamanızı sağlar.

  bakın mutsuzluk filan demiyorum. bir düzen var. normal şartlarda herkesin arzuladığı şey bu. ama işte bir süre sonra bu öylesine boğucu hale geliyor ki kendinizi artık bırakıyorsunuz.

  kitaplar filan olmasa insan çıldırır.

  bir de evlenme çağındaysanız filan ve gerçeklerle yüzleşecek cesarete sahipseniz aile yaşantısının tümünde var olmak zorunda olan o biteviye tekrar eden sorunları görüp bu konudaki kararlarınızı tekrar gözden geçirme şansı verir.

  25 şubat 15:58

  33. bu aile kendi kurduğun aile değilse belli bir yaşın üstündeki insanlar için eziyettir. insanlar sanıyor ki sadece mezun olduktan sonra aile evine dönmek eziyet, üniversiteyi onlarla okuyup sonrasında da onlarla yaşamak asıl eziyet. her insan 18inden sonra evden çıkıp tekrar da geri dönmemeliymiş meğer. ruh sağlığım bozuldu resmen.

  25 şubat 13:48

  32. günde 8 kere çay demlemek.

  23 ocak 22:39 23 ocak 22:55


  31. her cumartesi son ses ibo şov işkencesine maruz kalmaktır.

  23 ocak 22:34

  30. özellikle karantina döneminde geride bıraktığım 4 seneyi tekrar sorgulatmış eylemdir. çünkü üniversiteyi ailemin yanında okumak gibi bir hata yaptım. oldukça pişmanım. bu pişmanlığın üzerine bir de karantinayı, pandemi dönemini ailemle geçirmek zorundayım. her yaptığım hareket onlara batıyor, her hareketimden kavga çıkabiliyor. sabrımın sınırlarına geldim. ben de başlıktaki diğer arkadaşlar gibi her gün evlenmeyi diliyorum sjbdhj işimi gücümü elime almak için var gücümle çeşitli sınavlara hazırlanıyorum. 2021'de tek bir hedefim var o da bu evden ayrılmak. 

  10 aralık 2020 14:38

  29. bazı girdileri okuduğumda üzüldüğüm nokta ki zaman zaman ben de benzer duygular hissetmedim değil, özgürlük için evlenme. yani aileden ayrılmanın tek çıkar yolu bu gibi duruyor bir taraftan bakınca. sağlıksız bir bakış açısı olduğunu kabul etmek gerekiyor zira bunu bir defa istediğimde, başıma hiç de hayal edemediğim olaylar geldi. sonra şükredip oturmuştum oturduğum yere. biz aslında düzenin ve sistemin kurbanlarıyız. pek çoğumuz ne yazık ki belli bir yaşa ( para kazanana kadar belkide) gelinceye dek ne yaptığımız merak edilmeden-yönlendirilmeden belirli yerlere geliyoruz, törpüleniyoruz. sonrasında geldiğimizde ise bu sefer aileler önümüze set çekiyor. elbette biliyoruz ki öyle ceketimi alır çıkarım gibi bir hareketi her ailede yapmak mümkün değil. ben en azından kafama estiği gibi davranamıyorum. ne yazık ki bir şekilde prangalarım var, sorumluluklarım. üstelik bir erkek çocuğuna göre de çok ağır bunlar. pek çok kadının benim gibi evde erkek rolü üstlendiklerini biliyorum. yakın zamanda sanıyorum kırmızı oda' da hediye' nin öyküsünde bahsi edilmişti bu mevzunun. ne kadar acıdır aslında. kız çocuğu ya erkenden evlendirilir ya da evdeki her işe koşmak adına bir tasma ile bağlanır bizim yaşadığımız topraklarda. arada kalıp şansı olanlar sadece özgürdür.

  o yüzden evliliği bir özgürlük gören arakdaşlarıma kızmıyor ama dikkatli olmalarını söyleyebiliyorum. tek çıkar yol meslek, iş, okumak.. ve tabi tüm bunlar olurken de artık size bağımlı olmadıklarını ev halkına hissettirmeniz. adanmışlıklarla ömür geçiriyoruz. çoğumuzun ailesi duygu sömürüsü peşinde kabul edelim. fakat herkesin imkanının eşit olmadığını düşünürsek, bazılarımız için birr elzemdir.

  10 aralık 2020 11:21

  28. Evde fazlalık gibi görüldüğümü net hissettiriyorlar ama ben de kaç yaşına geldim ailem yüzünden abuk bi evlilik yapamam, beğenmeyen evden gidebilir hehhe, bu arada çalışıyorum evde değilim yani 7 24. Ona rağmen batıyorum..

  10 aralık 2020 07:50


  27. ortalama, iyi ve düzenli bir aileye sahip olunca dünyanın en zor ikilemlerinden birisidir. güvenli ve konforlu bir ortamdır aile evi ama aynı zamanda insanın kendini en sıkışmış ve kendine ait özel alanı olmaması kaynaklı bağımlı hissettiren bir durumdur.

  9 aralık 2020 22:54

  26. dün sinir krizi geçirdim ve bugün vücudum stresten dolayı kaskatı, her yerim tutuk ve ağrıyor, kolumu kaldıramıyorum. aileyle yaşamanın özeti bu.

  9 aralık 2020 20:47

  25. dünyanın neresinde, nasıl bir kültürde olursa olsun, kız ve kadınların başının belaya girmesini önleyici bir faktör olması gerekir... oysa başlıktaki bazı girdileri okuyunca kanım dondu. "ne olursa olsun" mantığı kurarak aileden kurtulmayı istemek, sizi oradan daha kötü bir noktaya çıkarır diye düşünüyorum. o psikolojideyken sağlıklı bir karar veremezsiniz.

  sevmediğiniz bir adama sırf parası için katlanmakla, bir korku filminin içinden başka bir korku filmine geçiş yapmayın, yağmurdan doluya tutulmayın yeter.

  evlilikteki tek sebep sevgidir, ailenizden kurtulmak için zengin de olsa evlenmeyin, sevmediğiniz bir insanla ömür geçmez. sonra gider başkasına aşık olursunuz bu defa da korku filminden drama geçiş yapar hayatınız...

  bu şekilde, "kurtarıcı" rolüne bürünecek bir başkası tarafından istismar edilmeye çok açık olduğunuzun bilinciyle hareket edin ne olur.

  9 aralık 2020 19:26 9 aralık 2020 19:28