yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (3)
  • medya (0)

  3. Taşıyıcısıyım ben de. Bende gösterdiği yan etkiler de şu şekilde; alyuvarlarım sağlıklı insan alyuvarlarına göre daha küçük ve hafif orak yapıda. Bu durumda vücudumun kan taşıma döngüsü biraz daha zora giriyor ama vücudum bunu dengelemek için daha fazla alyuvar üretiyor. Genel bağlamda da kan yapan besinler tüketmeye özellikle dikkat etmezsem halsizlik takatsizlik çekiyorum kan değerlerim düştüğü için. Beni de böyle etkiliyor zalim hastalık. Anemi hastası olanlara allah sabır versin, çok çok zor.

  8 kasım 2019 18:25

  2. Üstteki ayrıntılı yazıya ek olarak bişeyler eklemek istedim. Talaseminin 2 tipi var. Beta ve alfa. Beta Talasemi taşıyıcılığında hemoglobin elektroforezi bulgu verirken alfa taşıyıcılarda normaldir.

   Bizim ülkemizde yaygın olarak beta Talasemi gözlenmekte. Bu nedenle çoğu ilde evlilik öncesi çiftlerde beta talasemiye yönelik tarama yapılmakta. Ayrıca otozomal resesif bir hastalık olduğu için akraba evliliği, taşıyıcı bireylerin evlenmesi ve hasta çocuk sahibi olması riskini artırır. Bu nedenle ailede taşıyıcılık var ve hastalıkla ilgili mutasyon belli ise gebelikte genetik test yapılabilmekte ve hasta bebeklerin belli haftalardan önce sonlandırılma endikasyonu da vardır. 

  Demir tedavisi ise taşıyıcı kişide aynı zamanda Demir eksikliği mevcutsa yapılır. Rutin bir tedavi şekli değildir.

  Talasemi taşıyıcısı iseniz veya ailenizde taşıyıcı var ve gebelik planlıyorsanız risklerinizi öğrenmeniz için ilinizdeki hastanelerde tıbbi genetik polikliniklerine başvurabilirsiniz.

   

  Bu kadar uzun yazdığım için özür dilerim ama halk sağlığı ile ilgili bir konuydu. Başlığı açan arkadaşımıza da teşekkür ederim.

  8 kasım 2019 17:34

  1. Bir diğer adıyla akdeniz kansızlığı olarak bilinen, tıptaki adı talesemi (thalassemia) olan, kırmızı kan hücrelerinde oksijeni taşıyan hemoglobin maddesinin yapımıyla ilgili genlerde bozukluk ya da yetersizliğe neden olan genetik bir hastalık türü. Genellikle akdeniz bölgesinde yaşayan insanlarda görülmesi üzerine bu ismi almış. Ülkemizde neredeyse 1 buçuk milyon insan taşıyıcı, 4500 civarı insan ise hasta durumda. Ben de taşıyıcı konumundayım. (thalassemia minor) Akdeniz anemisi hastası olan bir birey, sağlıklı bir kişi ile evlenirse doğacak çocuklar sağlıklı taşıyıcılar olur. İki talasemi taşıyıcı evlenirse, doğacak çocuklar yüzde 50 ihtimalle taşıyıcısı, yüzde 25 ihtimalle hasta, yüzde 25 ihtimalle sağlıklı olur. Talasemi hastası, talasemi taşıyıcısı olan bir bireyle evlenirse doğacak çocuklar yüzde 50 ihtimalle taşıyıcı veya hasta olur. Talasemi taşıyıcısı, sağlıklı kişiyle evlenirse, doğacak çocukları yüzde 50 ihtimalle sağlıklı veya taşıyıcı olur. İki Akdeniz anemisi hastası evlenirse, doğacak çocukların tümü hasta olur.

  Akdeniz anemisinin 4 çeşidi var. Talasemi Majör, Talasemi Intermedia, Talasemi Minör ve Talasemi Minima.

  Talasemi Majör en ağır olan ve tüm belirtilerini gösterip hasta sınıfına sokan grup. Hastalar ağır kansızlığın dışında sarılık, dalak büyümesi, enfeksiyonlara kolay yakalanma, yüz kemiklerinde genişleme, incelme, çıkıntı gibi sorunlara sebep oluyor. Hastaların hayatları boyunca kan nakli olması gerekmekte ve bunun yanı sıra fazla demiri vücuttan atacak ilaçlar da kullanmak zorunda. Kemik iliği naklinin kesin tedavi olduğu bilinmekte.

  Talasemi Intermedia için hastalığın ara formu denmekte. Talasemi majörden farklı olarak genlerdeki değişim farklı düzey bir kansızlığa neden oluyor. Hastalar Majörde olduğu gibi kan nakline ihtiyaç duymazlar. Sarılık, dalak-karaciğer büyüklüğü, büyüme geriliği olabilir. Enfeksiyon sırasında kan nakli gerekli olabilmekte.

  Talasemi Minör benim dahil olduğum grup. Talesemi genine sahibiz ama bu geni anne ya da babadan yani tek bir ebeveynden aldığımız için ve diğer gen tamamiyle sağlıklı olduğu için sağlıklı gruptayız. Ancak taşıyıcı kişi başka bir taşıyıcıdan çocuk yaparsa doğacak çocuğun hasta olma ihtimali var. Dediğim gibi hasta sınıfında olmasak da ağır olmasa bile yan etkilerini görüyoruz. Başlıca etkileri halsizlk, baş dönmesi, gözümüzün önünde beyaz beyaz noktalar belirmesi, solgun cilt ve kansızlık.

  Talasemi Minimada ise bulgular minördeki gibidir ama hemoglobin elektroforezi normal saptanmaktadır.

  Benim grubumdaki taşıyıcılar, yılda 3 aylığına demir ilacı kullanmaktalar. (En azından benim doktorum 30'lu tabletlerden 3 kutu yazıyor) İlacı kullandıktan bir süre sonra gayet iyi hissetmeme rağmen yıl dönümlerinde vücudum tekrar doktora gidip ilaç kullanmam gerektiğinin sinyallerini veriyor. Hastanede herhangi bir şikayetimden ötürü kan testine gittiğimde alınan 1-2 tüp kan bile ciddi manada etki yapabiliyor. 1 saat boyunca yerimden kalkamayıp ''şuraya 5 dakika kıvrılsam da uyusam'' hissi gerçekten ağır basıyor. İlaçları düzenli kullandığım sürece sorun yok, günlük hayatımı aman aman etkilemiyor.

  8 kasım 2019 16:11