yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer

  içerik listesi

  henüz içerik eklenmemiş.

  2.5
  girdi yaz
  medya ekle
  değerlendir
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (48)
  • oylar (2)
  • medya (1)

  48. Sivilce sorunumdan çok izi için kullandığım ilaç.6 ay kullandım.Kullandığım süre boyunca makyajdan,alkolden,ağdadan uzak durdum.Fazla yan etkisini görmedim fakat dudaklarım çok fazla kuruyordu.O kuruluğa da decubal dudak kremiyle çözüm buldum.Tedavim biteli 2 yıl oldu.Sonucundan memnunum bebek gibi cildim olmuştu fakat alnımda birkaç beyaz leke kaldı çözüm bulamadığım.Şuan da en ufak bişeyde cildimde leke kalıyor tek beğenmediğim yanı bu.Onu da dermapenle hallediyorum

  24 ağustos 2019 17:32

  47. 6 aylık bir beraberliğimiz olmuştur. kilolarca yağlar da sürsem düzelmeyen kuru cilt ve kuru saç ile lanetlemiştir beni. değseydi neyse ama tedavi üzerinden 1 yıl geçmeden başladığım yere geri döndüm. bir kere daha kullanmaktansa cilt bakımı ve asitlerle hayatıma devam etmeyi düşünüyorum. 

  30 mayıs 2019 23:58

  46. Tanım: Şiddetli sivilce probleminde doktor kontrolünde kullanılan ilaç.

  Öncelikle cildimden bahsedeyim.

  T bölgem hariç çok kuru bir cilde sahibim. Son 5 aydır sınav döneminde stres yaptım ondan mı ne burnumun ucunda sürekli sivilce çıkmaya başladı ve artık arkadaşlarıma rastgele bir tarih veremez oldum buluşmalar için 1 ay içerisinde yok pms yok abur cubur fazla kaçırma olsun 5 gün sivilcesiz gezebilir hale geldim. En sonunda canıma tak etti ve 2 gün önce cildiye doktoruma ısrarımla başladım.

  Bu konuda istikrarlı olacağıma güvenerek başladım umarım ilacın yan etkileriyle baş edebilirim özellikle dudak kuruluğu ile.

  1. ayım bitince mutlaka editleyeceğim.

  24 ocak 2019 23:20 10 şubat 2019 19:35


  45. 4 yıldır geçmek bilmeyen sivilcelerim ve cildimde koloni kurmuş kapalı komedonlarım için son çarem. Öncesinde birçok markanın akneli ciltler için olan ürünlerini kullanmıştım (Çok övülen Mbr Beta Enzyme de bunlardan bir tanesi). Ama hiçbiri kalıcı bir çözüm sağlayamadı. Cilt bakım ürünlerine bu kadar para harcadığımı gören babam doktora gitmem için çok ısrarcı olunca soluğu dermatoloğun yanında aldım ve aknetrent maceram bu şekilde başlamış oldu.

  Tedavimin ilk 1 ayını bitirmek üzereyim. Kuruyan dudaklarım dışında cildimde çok bir değişiklik yok. Kapalı komedonlarım yavaş yavaş kusmaya başladı ama yeterli seviyede değil.Sebebi 10mgla başlamış olmamız bence. 60 kilo insana da 10mg ne bileyim az sanki.

  1 ocak 2019 12:02 1 ocak 2019 12:30

  44. sağ tarafımdaki sivilcelenmenin sol tarafa da yayılması ve iz bırakmaya başlamasıyla birlikte başlamamakta çok direndiğim aknetrent'e bugün başlıyorum.cildiye randevundadoktorum "bak şapşi geçici bir şey olsaydı onca merhem ve antibiyotik tedavisine cevap alırdık, artık aknetrent başlıyoruz" dedi ve bende tamam dedim.

  sabah 10, akşam 20 mg ile başlıyorum nadixa ve hametan ile. yan etkileri gözümü çok korkuttu ama son çaremiz bu olduğuna göre yapacak bir şey yok.

  sık sık editlerim burayı.

  edit1: kullanmaya başlamamın 5. gününden itibaren yüzümde ve dudaklarımda hafif rahatsız edici kurumalar başladı, ama abartılacak boyutta değil. yüzümün bazı kısımlarında küçük bir alanda soyulmalar var ve hafif bir kızarıklık var şu anda yüzümde. ilk 5 gün normalde kullandığım nemlendiricimin yerine artık hametan'ı kullanmaya başlıyorum.

  edit2: 19. gün. ilk hafta alışma evresinde olduğum için şiddetli baş ağrısı, biraz da sırt ağrısı yaşadım ama ağrı kesici de kullanmadım, o da 2-3 gün sürdü. şimdi yüzümde pullanma, hafif bir kızarıklık ve dudaklarımın kuruması dışında herhangi bir sıkıntı yok. yüzümdeki pullanma rahatsız edici boyuta ulaştığında ipek keseyle hafifçe 4-5 günde bir üstünden geçiyorum. çene bölgemdeki kırmızı sivilce lekelerim bariz bir şekilde hafifledi. kullandığım süre zarfında birkaç ufak sivilce çıkardım ama ertesi gün sönmüş bir haldeydi. kısa bir sürede ummadığım şekilde memnun kaldım. doktorumdan randevumu da aldım, eğer değerlerim olumlu olursa 40 mg'la devam edeceğiz (kilo:49, boy:155).

  kullandığım ürünler

  yüz yıkama jeli: yves rocher Pure Calmille - Papatya Özlü Yüz Yıkama Jeli (elimde olan bir üründü, haftada bir defa kullanıyorum)

  nemlendirici: Hametan (genellikle hava aşırı soğuk ve rüzgarlı olduğunda yüzümün tamamına kullanıyorum) ve yves rocher Hydra Vegetal - 48 Saat Derinlemesine Nemlendiren Jel Krem

  dudak nemlendiricisi: blistex med plus

  vücut için henüz ekstra bir nemlendirici kullanmıyorum, genellikle duştan çıkarken bebek yağı kullanıyorum.

  Edit 3: Tam 30. Gün. Tahlillerimi yaptırdım gayet normal çıktı ve bugün 40 mg’a çıktı günlük doz. Dudak kurumalarına devam, ellerimde kırmızı kabartılar oluşmaya başladı (doktor m-furo diye kortizonlu bir krem verdi bunun için). Yüzümde aktif sivilcelenme kalmadı, 1-2 tane tek tük çıkıyor, o kadar. başka hiçbir yan etki yaşamadım şimdiye kadar.

  Edit 4: 43. gün. yıllardır doktora gitme sebebim olan sağ çene altımdaki sivilcelerden eser kalmadı, fakat sol tarafta hafif sivilcelenme problemi devam ediyor. Sanırım kusma dönemi başladı, umarım böyle devam eder ki kullanmaya devam ettiğim nadixa'nın etkisinden kaynaklı eskisi gibi acılı sivilcelerim yok. ellerim hayatım boyunca hiç bu kadar kuru olmamıştı ki dudaklarımdan ziyade beni ellerimin kuruluğu zorluyor. doktorumun verdiği kortizonlu kremi aksatmasam belki böyle olmayacak ama krem resmen sinek ilacı gibi koktuğu için düzensiz şekilde kullanıyorum. onun dışında kayda değer bir durum yok.

  edit 5: 63. gün. 3 gün önce tahlillerim yapıldı değerlerim gayet normal, iki aylık 40 mg ile devam ediyoruz. pms öncesi mi yoksa ilaçtan kaynaklı kusmamı başladı bilinmez yanaklarımda birkaç tane aktif sivilce belirdi. bunun dışında dudak kurumaları çekilmez hale gelmeye başladı hatta doktorum dudaklarımı görünce "ağır geldiyse dozunu düşürelim istersen" dedi ama bunun dışında başka bir problem yok. bir de arada sırada ayak bileklerimde hafif bir sızı ve omuzlarımda ağrı hissediyorum o kadarlıkta olsun.

  edit 6: 83. gündeyiz. yüzümde aktif sivilce yok fakat yüzüm tüp patlamış gibi kıpkırmızı. fakat yüzümün halini gören herkes "aaa ne güzel olmuş yüzün" diye iltifat etmeye başlayınca keyfim yerine geliyor. ayak bileklerimdeki baskı durumu devam etmekte.

  edit7: 4.ayın bitmesine 13 günüm var. dudaklarımın soyulmasıyla baş edememenin yanı sıra hayatımda ilk defa burnum bu ay içerisinde kanadı. şu anda burun içim kabuk kabuk ve bazen karıştırmamak için çoğu zaman zor tutuyorum. dudaklarımı her 15 dakikada bir nemlendiriyorum çünkü hametanı ve blistexi üst üste kullansam da anında emiliyor komik bir şekilde. ellerimin üstündeki egzama yok oldu ve hayatımda hiç bu kadar ellerim yumuşacık olmamıştı. yüzümde şu anda stresten olsa gerek iki tane aktif sivilce dışında oldukça pürüzsüz ve siyah noktalarım tamamen bitti, geriye açık gözenekler kaldı yalnızca. doktor randevumu aldım ve beklemedeyim. doktorum ya 5. ayda tedaviyi bitirecek ya da 7.aya kadar uzatıp düşük dozdan devam ettirecek olmanın kararını bu ay verecek.

  edit8: 4. ayım bitti ve bugün randevuma gittim. doktorum bu ay tahliller olumlu olursa 5. ayda 40 mg 6. ayda 10 mg'a inerek tedavimi bitireceğini söyledi. bittikten sonra olası sivilce çıkması durumunda isotrexin de yazacağını söyledi. tahlillerimi yarın inceleyecek doktorum ama faranjit olduğum ve alerjik rinitim için kullandığım ilaçtan kaynaklı bazı kan değerlerimin ve kolesterolümde ilk defa yükselmiş olduğunu gördüm laboratuvar sonuçlarından. umarım son sonuna bir sürpriz yaşamam. ellerimdeki egzama bir anda yeniden belirip bir hafta sonra kayboluyor ve pürüzsüz oluyor. dudak kuruluğum canımı okuyor, artık hametanı da blistexi de kat kat uyguluyorum. son durumdan haberdar edeceğim. (doktorum kolesterolümün üst sınıra kadar yükseldiğini ve yağlı yiyecek yemememi istedi, dozu en son belirttiği gibi belirledi, 5. ay 40mg, 6.ay 10 mg şeklinde)

  edit9: ve 6 aylık sürecim biter... sivilcem yok, siyah noktam yok ve çok hafif makyaja başladım ve inanın şu anda çok mutluyum. son ay ilacımın dozunun düşmesiyle birlikte dudaklarımda belirgin şekildeki yara durumu azaldı. hala ciddi şekilde kuruluk var elbette ama eskisi kadar dokunduğum anda kanamıyor dudaklarım. ellerimdeki son ciddi egzama en son 5.ayın bitimindeki son hafta oluştu o zamandan beri egzama belirmedi. yüzümde dozun düşüşüyle birlikte son ay kızarıklık ciddi boyutta azaldı yine de hala kızarık bir suratla dolaşıyorum, doktorum kızarıklık durumunun tamamen geçmesinin birkaç ayı bulacağını söyledi. buna rağmen yüzümün aydınlandığını, azalmış olsa da kırmızı lekelerime rağmen cildimin şu anki haline öyle güzel tepkiler alıyorum ki sevinçten ağlama noktasına geliyorum (bu durumu yalnızca neredeyse 2 yıldır geçmek bilmeyen kistik akneyi geçirmek için hafif bir tedavi bulmak umuduyla binlerce doktor kapısı aşındıran biri anlar). yalnız yan etkiler büyük ölçüde azalsa da beni hala rahatsız eden tek durum ayak bileklerimdeki baskı durumu büyük ölçüde devam etmesi ki yüksek doz kullanırken bile bu kadar şiddetli olmamıştı. ilacı bırakmamın üstünden bir süre geçtikten sonra hem cildiyeye hem de jinekoloğa (doktorum hormonlara fazla takıntılı bir tip olduğundan) tekrar kontrole gideceğim. bunca editden sonra naçizane tavsiyem olsun cildiye doktorunuzu iyi seçin, gerçekten bu süreçte doktor yaklaşımı ve hassasiyeti sizi de psikolojik anlamda rahat hissetmenizi sağlıyor şahsen o kadar çok yan etkisi var diyerek kaçmıştım ki aknetrent'den, şimdi bitirdim çok şükür. en önemlisi de 2. ve 3. ayda yüzümde çıkan ufak tefek sivilceler dışında aşırı bir kusma dönemi geçirmedim, bu bakımdan şanslıydım ve pozitif bir şekilde devam ettim. şimdiden bu türevdeki ilaçlara başlayacak ve devam eden herkese sağlıklar ve kolaylıklar diliyorum.

  27 kasım 2018 16:13 21 mayıs 2019 01:29

  43. 8 ay boyunca aknetrent kullandım ve  evet sivilcelerden kurtardı ama lekeler kaldı şimdi lekeler için differin kullanıyorum. 8 aylık süreç beni zorlamadı 45 kg olduğum için 30mg hap kullandım sabah 10mg akşam 20mg şeklinde .

  Düzenli olarak günde 2 lt su tükettim buda benim süreci hafif  atlatmamı sağladı. Güneştende korudum düzenli olarak bioderma 50 spf aqufluid güneş kremini kullandım. Asitli içecek tüketmedim ki halada kullanmıyorum buda bana ilacın artısı  oldu. 

  5 ekim 2018 16:36 5 ekim 2018 23:47

  4

  42. üniversiteyi yeni bitirdiğim dönemde cilt doktorumun verdiği ve 6 ay boyunca kullandığım ilaçtır.

  öncelikle cildimde hiç geçmeyen ama iltihaplı da olmayan minik pembe pembe akneler vardı, özellikle çene ve alt yanak bölümünde yoğunlaşmışlardı. ne denesem ne yapsam bitmedi onlar. sonra annemin kendisi için gittiği cilt doktoruna derdimi anlattığıumda bana bu ilacı günlük 30 mg olarak önerdi. yaklaşık 6 at boyunca bu şekilde kullandım.

  ilk 1 ay pek bir şey anlamıyorsunuz ama yaza denk geldiği için bir iki kez burun kanaması yaşadım.

  2. ay dudaklarım kurumaya başladı ve zaten normalde de kuru oldukları için kabuk olarak kalkıyorlardı. doktor bunun için hametan krem önerdi, günlük kullanıma uygun olmasa da yatarken sürdüğümde baya iyi gelirdi. sivilcelerimde artış olmadı. malum, bu tür ilaçlarda genellikle önce bir kusma olup daha sonra sivilceler temizlenmeye başlıyor.

  3 ve 4. aylar dudak ve saç kurumalarım şaha kalktı, ellerim her zamankinden daha kuruydu, cildim belirgin şekilde daha temiz görünmeye başladı ama kış da yaklaştığı için daha da kurumaya başladı. bunun içinde excipial hydro kullanmıştım ki uzun süre kullandım.(gizlinot: ayrıca başlığına da yazabilirim bunu) çok aman aman nemlendirmesi yok ama sanırım tedavi sürecini bozmaması adına yağ oranı düşük bir nemlendirici tercih etti doktor.

  5 ve 6 ay artık neredeyse bitmişti, sadece öngörülen süreyi tamamlamak adına ilacı kullandım. bitince de bir daha almadım.

  bu dönemin üzerinden 5 yıl, bir evlilik, iki hamilelik, iki doğum, iki hormonal değişim, sayısız regl geçti. ufak tefek siyah noktalar dışında hiç sivilcelenme sorunum olmadı. en fazla reglime bir gün kala dudak kenarında miniş bir tane, o da kuruyup gidiyor.

  bi başlıkta daha yazmıştım burada da yazayım; üniversitede cilt makyajı niyetine hep bb kullanmıştım ama ne rengi yakışırdı ne de o sivilceleri kapatırdı. bu tedavi sonrası bir daha hiç ten makyajına ihtiyaç duymadım.

  17 ağustos 2018 13:05 17 ağustos 2018 13:06


  41. (bkz: roaccutane)'ın muadili olan, sivilce tedavisinde kesin çözüm gözüyle bakılan ilaç.

  yıllardır hem yüzümdeki hem omuzlarımdaki kurtulamadığım sivilcelerimdem artık gına gelmesi sonucu ile eylül gibi cildiyeye gittim. hiçbir doktorun yapacağı ilk iş ciddi bir akne sorununuz yoksa bu ilacı (gizlinot: aknetrent, roaccutane, zoretanin) (gizlinot: hepsi birbirinin muadili) yazmak değildir. sabah akşam sürülecek bir sürü krem, yüz şampuanı ve iki hafta boyunca akşam tok karnına bol su ile içilecek antibiyotik yazmıştı. ocak ayına kadar da sivilcelerim bayağı azalmıştı ben de ''kuruldum galiba!'' diye sevinmiştim. şubat ayında tekrar kafayı yemeye başladılar ve ben soluğu yine doktorumda aldım. hiçbir şeyin işe yaramadığını gördükten sonra sonunda bu ilaca başlama kararı aldık. daha önce bu ilaçlar hakkında çok şey okumuştum ve gerek cilt ve dudak kuruluğu olsun gerek karaciğere olan yüklenmesi olsun çekiniyordum da. kan testi yapıp hiçbir engel görmedikten sonra tedaviye 7 mart'ta başladık.

  1. ay:

  *ilacın dozajı: akşam tok karnına 20 mg. ilacın dozajı kilonuza göre belirleniyor, bünyeden bünyeye değişiyor yani. dozaj, tedavi ilerledikçe arttırılıyor.

  *gözlemlerim: ilk 10 gün gözle görülür bir değişiklik fark etmedim. 10. günden itibaren dudaklarım ve cildim kurumaya başladı. sabah uyandığımda yastıkta pul pul dökülmüş olduğumu görmek biraz gıcık bir durumdu açıkçası. normalde haftada bir değiştirdiğim yastık kılıfını her 2-3 günde bir değiştirmeye başladım. ama eğer sivilcelerimden kurtulmak için pul pul dökülmem gerekiyorsa bunu seve seve çekerim diyordum.

  ilk 20 gün içerisinde 2-3 damlayı geçmeyecek kadar burun kanamam oldu ama bu da bünyeden bünyeye değişir. bazısının çok kanar, bazısının az, bazısının hiç. bana göre büyütülecek bir durum değildi.

  onun haricinde saçım yağlanmayı bıraktı. normalde 3 gün yıkamasam yağlanan saçlarım 5 gün yıkamasam da olduğu gibi kaldı (gizlinot: bir keresinde deney amaçlı kaç gün yağlanmadan duracak diye yıkamamıştım, 5. güne kadar dayanabilmiştim) (gizlinot: swh). bazı kişilere göre saçın yağlanmaması güzel bir avantaj.

  1. ayın ortalarına doğru sivilcelerimin kızarıklığı söndü. burnumdaki siyah noktalar ise

  elimle dokunduğumda hissedilir hale geldi, kendimce cildim siyah noktaları dışarı itiyor diye yorumladım. (gizlinot: tıbbi bilgim yok)

  2. ay

  *ilacın dozajı: 30 mg'a çıkarıldı. sabah tok karnına 20 mg, akşam tok karnına 10 mg. aralarında 12 saat olmasına dikkat etmek gerekir lakin ben bunu bu düzensiz beslenme saatlerimle pek başaramadım.

  *gözlemlerim: 2. ay içerisinde sivilcelerim %90 gitti diyebilirim. tek tük kalmıştı sadece. bu herkeste böyle olacak demek değil tabii ki, tüm bunlar kişiden kişiye değişir. siyah noktalarım ise tamamiye yok oldu. burun kanaması olmadı. yüz ve dudak kuruluğu devam etti ama şiddetli bir artış olmadı. zaten bu sadece bana mı oldu anlamadım da bazı günler pul pul dökülerek uyandım bazı günler ise kuru olmayan bir cilt ile.

  3. ay

  *ilacın dozajı: 30 mg ile devam ediyoruz.

  *gözlemlerim: şu an 3. ayımdayım ve sivilcelerim tamamiyle gitti. cidden bazen aynaya bakıp inanasım gelmiyor. geçen yaz yanağına ve omzuna bakıp küçük çaplı depresyona giren ben şu an sivilcesiz yüze ve omuzlara sahibim. siyah noktalarım da gitti. tek tük

  lekelerim kaldı ama onlar da sanki gün geçtikçe sönüyor, ya da bana öyle geliyor henüz

  emin değilim. lekelerin tamamiyle yok olup olmadığı tedaviyi 6. - 7. ayda bitirince öğreneceğim.

  bu ay içerisinde de burun kanamam olmadı. yüz ve dudak kuruluğumda artış olmadı.

  dudaklarım bazen çok kuru bazen değil, kafasına göre takılıyor sanırım çözebilmiş değilim.

  fondötensiz kuaföre dahi gidemeyen ben bb krem, fondöten ya da kapatıcı kullanmadan dışarı çıkmaya başladım. özgüvenimde bir artış oldu :')

  *nelere normalden daha çok dikkat ettim: ilacı hep bol su ile içtim. gün içerisinde de hep bol bol su içmeye özen gösterdim. bol su içmek zaten her daim verilen bir tavsiyedir ama buna uymak nedense çoğu insana, ben dahil, hep çok zor gelir. ama bu ilacın karaciğere olan yüklenmesinin farkında olduğum için bu tedavi süresinde su içmeye üşenmek gibi bir şeye izin vermedim.

  yastık kılıfımı sık sık değiştirdim. özellikle toplu taşıma kullandığım günler yüzüme dokunmamaya özen gösterdim, o ellerle telefona dokunduğum için de telefonun ekranını sık sık sildim kulağıma tutmadan.

  kullandığım el-yüz havlusunu başka kimseyle ortak kullanmadım, havlunun nemli kalmaması için hep güzelce astım (gizlinot: nemli ortamda mikroplar çoğalır).

  (bkz: fito krem) sürmediğim zamanlarda normal su bazlı nemlendiricimi elime ve yüzüme, lipbalmı ise dudaklarıma sürmeyi ihmal etmedim. dışarı çıktığımda mutlaka yüzüme ve açık olan diğer bölgelerime 50spf güneş kremi sürdüm (gizlinot: bunu bu ilacı kullanmıyorsanız da yapmanız tavsiye edilir ama bu ilaç tedavisi süresinde daha da önemlidir güneş kremi kullanmak) (gizlinot: korumasız güneşe maruz kalan izleriniz kalıcı olabilir).

  *kullandığım ürünler: doktorun yazdığı, cilt hücrelerini yenileyen (bkz: fito krem). yeri gelmişken bu krem ile ilgili de iki kelam edeyim, cilt bu kremi hemen emmiyor hatta emmesi bir saate yakın bir süre gerektiriyor, yüzünüze dokunduğunuzda yapış yapış olduğunu hissediyorsunuz. bu şekilde uyuyup yastığımı yapış yapış yapan kremi kullanmaktansa ben bu kremi evde olduğum günler sabah uyandığımda sürüyorum, akşam yatmadan da yıkıyorum.

  kuru ciltler için olan neutrogena su bazlı nemlendiricı bakım kremi. bunu de akşam fito kremi yıkadıktan sonra elime ve yüzüme sürüyorum, cildim hemen emdiği için bu kremle uyumak daha ferah hissettiriyor.

  dudaklarım için (bkz: blistex classic medplus).

  (bkz: hamilton optimal spf 50+ güneş kremi) veya (bkz: avene cleanance solaire spf 50)

  zaman geçtikçe burayı güncelleyeceğim. kısa bir özet geçmem gerekirse de tüm yan etkilerine değen, o kadar da çok çekinip korkulmaması gereken bir ilaç.

  23 haziran 2018 18:24

  40. 2 yıl kadar önce 6 ay süreyle kullandığım ilaç. Ilk bir iki ay cildim bütün sivilceleri kusmuştu bayağı kötü durumdaydı. Sonrasında yavaş yavaş iyileşme gösterdi. Tedavi bittikten 6 ay sonraya kadar siyah noktam bile yoktu. Şimdi regl dönemlerime yakın sivilce çıkıyor, burnumda biraz siyah nokta var o kadar. Bir de sivilce izlerim geçmedi ama onun ilaç tedavisi ile bir ilgisi yok.

  Kuruluk mevzusunu hat safhada yaşadım. 10 dkda bir dudak cevremi ve dudaklarimi kremliyordum. Hatta bir gün ağdaya gittiğimde resmen bacak derim kalkti ağdayla birlikte. Bayağı kötü olmuştu. Fondöten zaten hiç olmuyordu ama bende rujda hiç güzel olmuyordu o dönem.

  Kullandığım için çok memnunum. Sınav dönemim de olmasına rağmen psikolojik bir yan etkisini hissetmedim. Biraz kişiden kişiye değişiyor sanırım.

  30 nisan 2018 22:53

  39. 2 yıl önce 1 yıl boyunca kullandım. Doktor yanlışlıkla günlük 50 mg yazmıştı. 56 kiloydum. Yani benim için çok çok fazla bir dozdu. Güneşte kalmamam gerekiyordu. Yarış için Antalya'ya gitmiştim ve full güneşte kalmıştım. Yüzüm felaakket derecede sivilce doldu. Dudaklarım mahvoldu. Ellerim kollarım kurudu. Berbat bir haldeydim kontrol için doktora gittim şaşa kaldı bu dozu nasıl kullanırsın diye. Dozu düşürdü 40 mg kullandım uzun bir süre sonra 30 20 10 diye azalttı. En sonunda sivilcelerim bitti çok şükür. Çok fazla siyah nokta vardı onları da sıktırttım hastane ortamında. Yüzüm uzun bir süre pürüzsüzdü ama son zamanlarda sivilce çıktı baya bir. Nedendir bilemem artarsa tekrar bu ilacı kullanacağım.

  30 nisan 2018 20:34