sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (129)
 • medya (6)

129. yeni nesilleri kandırıp kapamadılar. bir ona seviniyorum. bazı koyu akplilerin çocukları bile farklı görüşlere sahip. soru cevap aparatında görüyorum bazen; evdeki kavgalı durumları anlatıyorlar.

günün birinde azalarak biteceklerine inanıyorum.

13 ağustos 14:20 13 ağustos 14:20

128. hakkimi sonuna kadar helal etmiyorum. sizin yuzunuzden cocuk yapmicam be daha ne olsun...

he bi de, bunlar ahiret hayati diye diye yakti bizi, kayitsizlar su an cok normal cunku cennete gidecekler, ac kalsalarda sorun degil, cunku cennete gidecekler, cocuklari da ac kalsin o da problem degil, cunku o da cennete gidecek.

offff of....................................

11 ağustos 19:05 11 ağustos 19:19

127. Hakkımı helal etmediğim, 17 yaşında mutluluktan ağlayacak bir kızı seçimler yüzünden gece boyu ağlatan seçmen türü. Genellikle (gizlinot: Sözde) dindardırlar ve akp dışındaki hiçbir partinin içinde allah sevgisi bulundurmadığını düşünürler. Onlar için Erdoğan dışında kimsenin bu ülkeyi yönetme vasfı yoktur, olamaz, olması teklif dahi edilemez. Çünkü Erdoğan'dan başka biri ülkenin başına geçerse Türkiye çöker (gizlinot: Sanki şu an çökmüyormuş gibi). Dünyanın en saçma hareketi olarak Erdoğan'ı sürekli olarak atatürk ile karşılaştırma çabasındalardır. Bu karşılaşmayı erdoğan kazanır elbette. Bunun dışında akp seçmenleri Erdoğan'ın allah sevgisiyle, yaptığı yol ve köprülerle, dağıttığı süt ve kömürlerle övünürler. Tabii bir de quantum yerine seçtikleri kek var önemli bir detay. Gerçekten ülkenin geldiği konuma, oluşan zihniyete o kadar üzülüyorum ki anlatmanın yolu yok. Bizi ölümden kurtarıp vatanımıza kavuşturan, okuma yazma bilmemizde ve cahil kalmamamızdaki en büyük etken olan, dilimize sayısız katkılarda bulunan ulu önder atatürk'e olan minnetimizi, onu unutturmaya çalışanları başa geçirerek gösteriyoruz. Biz gerçekten kurtarılmayı hak etmeyen bir halkmışız. Gençlikteki tüm umudunu yiyip bitiren bir nesil olduğumuz için özür dileriz atam. Senin hakkın öndenmez.

11 ağustos 09:30


126. Gençliğimin baharında, annemin deyişiyle kıpır kıpır olmam gereken zamanlarımda bana emekli teyzeler gibi bütçe hesabı yaptıran, tasarruf önerilerini uygulamaya mecbur bırakan, her markete gidişimde sürekli yükselen fiyatları görmemi ve buna alışmamı sağlayan kesimdir. Her görüşe saygı duyalım diyen bir insandım geçen senelere kadar ama şimdi ülkenin durumuna katkıları olduğu için, yiyecek ekmek bulamadıkları halde (gizlinot: Ya da yiyecek ekmekleri yalakalık yaparak edindikleri için) hala birilerini körü körüne savunanlara saygım yok kimse kusura bakmasın. Ayrıca hiç bir duruma şikayet etme haklarının olmadığını düşünüyorum çünkü ellerinde fırsat varken onlar koşa koşa oylarını verdiler, zaferlerini kutladılar.

11 ağustos 09:13

125. Sürekli “beğenmiyorsan çek git bu ülkeden” diye kovaladıkları aydın insanlarımızın yurtdışı çıkış masraflarını aralarında para toplayarak ödemeleri gerektiğine inandığım güruh. Dillerinde hep bir Akp karşıtını kovma lafı. Bu ülke aslında size bırakılacak ülke değil de, ülkeden geriye ne bıraktınız diye sorarlar adam olana... ne kültürü, ne samimiyeti, ne birliği kaldı ülkenin. Arap ülkesi olduk, Arap kafasını benimsedik. Türk ve Anadolu adetlerinden uzaklaştık sayenizde. Örneğin Araplarda mülkçülük kafası vardır, sahip oldukları şeylerle övünmeyi, göze sokmayı seven bir toplumdur, tabii istisnaları Göz ardı ederek konuşmak gerekirse. eğitime, üretime önem vermezler, hazır yemeyi sever, “olabildiğince çok evim olsun ki kirasıyla yaşayayım”, yada “altın kaplama araba alayım, hem eşe dosta gösteriş olsun hem de satarken kara geçerim” kafaları. vizyonsuzdur. Atılım yapmaktan, yeni birşey üretmekten korkarlar. bilime dair herşey de alabildiğine uzaktır kendilerine. bizdeki bu Arap-sever güruhun atatürk’e Taktığı nokta lozan antlaşmasıyla haritanın küçüldüğünü sanmalarıdır. Peki mondros? Kimse mondros ateşkes antlaşmasını hatırlamıyor mu? Ülkenin büyüklüğünü, sınırları belirler sanıyor bu kitle. hayatım, boyu değil işlevi diyorlar ya senelerdir hani... hah işte. Bugün bizim paramızı 6’ya katlayan isviçre, ingiltere, Fransa falan. Hepsi çük kadar ülkeler. Olay yüz ölçümü değil yani. Yönetebileni seçebilmek. Ve siz seçmeyi becemiyorsunuz balım. Gerçi o kadar çoksunuz ki, sayenizde biz de istediğimizi seçemiyoruz, sizin istediğinize maruz kalıyoruz 16 senedir. 

Amaaan Bence istemeyeni göndersinler bu ülkeden yani, zira siyaset de onların seçimi sayesinde bu hale geldi, ekonomi de. Madem “bunu” seçtin ve bunu istemeyeni dışladın, madem “ehonomimiz maşaaaaallah çoh eyi”, madem dünya bizi kıskanıyor, hadi bakalım az çok demeyin toplayın aranızda 3-5 birşey, biz birkaç milyon insan gidip bizim kafamızda insanlarla yaşayalım yurtdışında. Valla bence bu seçmen grubunun zamanında fetö’nün kuruluşlarına, efendime söyleyeyim Deniz feneri ve Ensar vakfına falan yaptığı para yardımlarını düşündüğünüzde, insan gibi yaşamak isteyenleri yurtdışına göndermek çok daha az tutar. Siz bizden kurtulacaksınız, biz de sizden. Haydi ak eller cebe. 

Biz gidelim de, sonra kendi aralarında ne yapıyorlarsa yapsınlar. Tecavüzcüsü de bunlarda, hırsızı da, yalancısı da, yobazı da. Bari kurbanları biz olmayalım.  

10 ağustos 20:06

124. hÂla köle olmaktansa, boy eymektense aç kalırız diyen, cevap verene açsan kemik atalım diye saldıran fanatikler. hava yerine uyuşturucu gaz falan mı kokluyorsunuz?

10 ağustos 14:43

123. 24 hazirandaki seçimle ne kadar tehlikeli ve ilkel olduklarını kanıtlamış olan kimselerdir.

akp ye oy vermeleri için tek bir mantıklı sebep yok, bunu önceki entrylerde yazdık.

ülkeye verdikleri zarara, gemicik, saraycıklara karşı susan bunları sineye çeken ve köprü ile avunan ilginç yaşam formları.

bu seçmelerle ilgili yapılan röportajları izlediğinizde anlıyorsunuz zaten, erdoğan'ı mesih ilan eden mi dersin, kutsal kitaptan alıntı yapıp kadından yönetici olmaz diyen mi dersin her türlü trajikomik söylem ve düşüncelerle karşılaşıyorsunuz. öyle değişik kafaya sahip bir güruh, anlamak mümkün değil.

ama bahsetmek istediğim başka bir nokta var. tehlikeli ve vahşi olmaları asıl sorun. bu seçmen kitlesi, 'tuttukları' parti kazanınca ellerine silah alıp, şehrin bütün sokaklarını saatlerce silah atarak turladı. bu kadar silah nasıl ellerine geçmiş, silah atanlarla ilgili işlem neden yapılmadı, seçim sonlanmadan silah atmalarının asıl maksatı ne??

ve bu bir seçim. futbol takımı tutar gibi bir fanatizmin siyasette yeri olamaz. hadi fanatiksin peki, ama bu sana eline silah alıp, başkalarının canına zarar verme hakkı vermez. kazandığını düşünüyorsan, pankart as, bayrak as, şarkı türkü söyle, horon tep.

silah nedir ya?

ayrıca neyi kazandın, dünyanın en pahalı benzini sende, en yüksek vergilerini sen ödüyorsun. üç kuruş asgari ücretle sürünüyorsun, patates soğan bile bulamıyorsun neyi kazandın bir düşün. ben söyleyeyim kazanılan şeyi, saray, gemi, uçak, ada falan alanlar kazandı, şimdi de ülke mi alırlar yoksa kıta mı, marstan arsa mı kapatırlar, izle ve gör.

29 haziran 23:30


122. Önce kendimden, daha doğrusu ailemden bahsedeyim. Anne babam birbirinin lise aşkı bir cift. Annem Yozgatli hatta Yozgat'in bir köyü doğumlu. Babam tarafı ise 1900lu yıllarda Ankara'ya gelen bir Selanik göçmeni ailenin oğlu. İki dünür tarafın birbiriyle kültürel anlamda uzaktan yakindan ilgisi yok. Baba tarafım aşırı modern ve durumlari çok iyi. Annem bir fabrika işçisinin 8 çocuğundan biri. (gizlinot: İki taraf da birbirini çok sever çok saygı duyar. İyi ki benim ailelerim her iki taraf da hoşgörü yumağıdır canlarım benim sevgi doldum şuan 😁)Her neyse evleniyorlar 3 kızları oluyor falan filan. Babam özgür ruhlu ve rahat bir adam iken annem yetistirilis tarzının verdiği etkiyle biraz daha katı. Şimdi bu iki tarafın hangi partili olduğunu az cok tahmin edersiniz. Ancak işte durum karışık. Babam sağlam bir solcu annem de sağlam bir solcu. Dayılarım ülkücü, teyzelerim chp li, annemin babası ise eski chp li bugün akp li. Babamın tarafından bazı kuzenleri Süleymanci, bir halam başörtülü. O kadar kozmopolit bir ailem var ki ben artık oy verme işinin seçmende yatan farklı motivasyonlardan kaynaklandığını çözdüm.

Misal dedem yıllarca gecekonduda oturmuş, akp döneminde gecekondular kentsel dönüşüm kapsaminda yıkılacağı için belediye dedeme 400tl kira yardimi yaparak, çık bir eve yerles sana da arsana yapilan evden pay vericez demis. Dedem bu motivasyonla koyu akp li.

Babamın Ankara'nin lüks semtinde oturan,bildiğiniz emel sayın gibi olan gayet modern açık halası ve onun emekli banka müdürü eşi de koyu akp li. Onların motivasyonu ise ay tam lider gibi lider,ay bak nasıl susturdu muhalefeti bla bla. Yani güçlünün yanında olma dürtüsü.

Dayımın eşi yengem ise menzil tarikatindan. Şu ailede en sevdiğim insanlardandir. Ama evinin içi gavs dedikleri şeyhin resimleriyle dolu. Bu kadinin iki oğlu gayet aydin iki avukat, gelinleri akademisyen, dayim ise emekli matematik öğretmeni ve yıllarca ocakta görev almış eski bir ülkücü. Yengem ilkokul mezunudur, kızkardeşinin etkisiyle 20 yıldır koyu bir menzilci. Onun motivasyonu da omrunun sonunda cennetle mujdelenmek.

Muğla gibi aydın bir yerde yaşayan ve akp kadın kollarında görevli türbanlı kuzenim : Annesi yani teyzemin başı açık ve enistem chp li belediyede çalışan kendisi de chp li bir memur. Bu kuzenim dünyanın en iyi insanlarından biridir. Türbanlı olduğu için ayrıma uğradığını düşündü yıllarca. Muğla'da bu nedenle her yerde kolayca iş bulamadı. Onun motivasyonu ise kıyafet seçimime özgürlüğü akp getirdi ve ancak o korur fikri.

Seçimde avukat olarak görevli olduğum, merkeze 30 km uzakta bir kürt köyünde, oy verdikten sonra sohbet ettigim köylülerin motivasyonu (cb seciminde selahattin demirtasa, mv seciminde akp ye oy verdi yüzde 80i ) : neden liderinizi içeri tıkan partiye oy veriyorsunuz dediğimde "Kızım gönül borcumuz var, nolursa olsun bizi meclise sokan yıllar sonra kürtler vardır diyip ciddiye alan parti akp. Diğerleri gelse hepsinin kökünde milliyetçilik var bize asla söz hakki vermezler. Kızsak da küssek de biz kürtlere yine akp sahip çıkar."

Velhasilikelam toplum psikolojisi ve sosyolojik araştırmalarla çözülecek bir ülke değil burasi. Herkesin oy verme nedeni bambaşka.

(gizlinot: İnce spor)

29 haziran 13:18 30 haziran 11:14

121. Çoğunluğu gücün yanında yer aliyordur cikarcidir, bir kismi sermaye sahibidir cikarcidir, cok az bir kısmı rte bagiyla gonulden baglidir akpye öl dese ölecektir ama onlar da ne yaşıyorlar ki ölsünlerdir. Olan en çok da onlara oluyordur aslında, ama onlar aşkla baglidir ve askin gozu kördür.

29 haziran 01:54

120. Süslü sözlüğü resmen akpsiz hava sahası olarak çevirdiğimiz için mi bilmiyorum bir tane bile akp seçmeni olup hükümet yanlısı yazı yazan görmedim. Olanlarda kaçıp gittimi ne yaptılar bilmiyorum ama en az üç değil beş çocuk yapıyoruz kızlar yoksa bu nüfus patlamasıyla bizi yiyecek bunlar, el birliği ile üreyelim.(gizlinot: Swf)

29 haziran 00:16 29 haziran 00:18