sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (19)
 • medya (0)

1. merhaba! ben daha önce kozmetik orucuydu sanırım o başlığa sapık gibi ara ara yazıp nasıl gidiyor, devam mı diyen insanım. üç aydır temel (kişisel temizlik vs) gibi ihtiyaçlar dışında yapmaya çalıştığım alışveriş orucunu otuz tl ye aldığım philips maşayla bitirdim. ama hemen sonrasında bu blogu gördüm: http://almadim.blogspot.com.tr/p/neden-almyorum.html

bir yıl boyunca alışveriş yapmayıp biriktirdiği parasıyla gezen/gezmeye çalışan başka şeylere daha çok vakit ayıran birisi. bayıldım. linkteki sayfada neden alışveriş yapmadığını açıklamış. ben dışarda yemek yiyordum tabi ki, o benden çok çok daha katı bir oruç yapmış. kendime hedef koydum. belki size de ilham olur dedim.

iyi geceler

9 aralık 2015 01:22

2. benimki çocuk orucu gibi kendimi öyle bir ay falan tutamıyorum ihtiyaç listesi yapıyorum ve her hafta ya da iki haftada bir birer ikişer ihtiyacım olan ürünleri alıyorum zaten haftasonu indirimi felan mutlaka bi şey oluyor böylece tek seferde tüm dünyayı almıyorum hem de çok ufak ufak kendimi mutlu ediyorum.

9 aralık 2015 13:41

3. Sanırım uzundur (2 yıla yakın) biraz mecburiyetten biraz da nefsi terbiye etmek için yaptığım eylem, öyle çok ağır uygulamıyorum gerçi ama kıyafet ve saat alışverişi konusunda böyle bir oruç demeyelim de diyete ihtiyacım vardı. Aslında en büyük problemim saat ve iç çamaşırı merakımdı. İç çamaşırı alışverimi daha ucuz markalara yönlendirdim. Diğer giyim ürünleri içinde artık sezonda çok belli başlı bir-iki parça ve yılda bir saat alma hakkıyla kendimi sınırlıyorum. Kozmetik alışverişi konusunda sanırım biraz daha esneğim. 2 ya da 3 haftada bir küçük süprizlerle kendimi şımartabiliyorum :)) Buna hakkım var. Gerçi kozmetik konusunda kendimi hep tutmuşumdur, onun sonu yok çünkü batarsam fena batarım. :)) Ama eski kıyafetlerimin ve kozmetik ürünlerimin hepsini attım (ya da verdim) bir kaç ay önceki radikal bir kararla :) Bu yılı 5 pantalon 3 etek 8 parça üst, 4 bot veya ayakkabı (1 kahve düz 1 kahve topuklu 1 siyah düz 1 siyah topuklu) 2 tane çanta (bir tane siyah 1 tane kahve) 3 tane de kaban veya mont ile geçireceğim. Cilt bakımı ürünleri almam gerek 350 lirayı bulan bu yıl kendime tek alacağım onlar olabilir. Ayrıca bloğu hayranlıkla okudum ama onu başaracağımı sanmıyorum. Benimki dediğim gibi biraz mecburiyetten oldu ama bu kadar olmasa bile toplum olarak son yıllarda bence abartıya kaçmaya başlayan tüketim çılgınlığından uyanmamız gerek.

9 aralık 2015 13:58

4. (bkz: Buy nothing day)

9 aralık 2015 16:59

5. Farkında olmadan yaptığımı fark ettiğim olay. Her şeye aman ne gerek var diye bakıyorum. Gerçekten ihtiyacım olmayan hiç bir şeyi almamaya çalışıyorum onun yerine günlük olarak köpek ya da kedi maması alıp gördüğüm kediye köpeğe veriyorum. Ya da ihtiyacı olan birine yemek parası olarak veriyorum. Kesinlikle mutlu edici bir şey benim için bir gömlekten, pantolondan, pahalı bir rujdan daha önemli böyle şeyler

9 aralık 2015 21:32 ed.24 ocak 2016 17:34

6. almadim.blogspot.com ile dalga geçen bir yazı:

http://recel-blog.com/almayayim-tesekkurler-2/

10 aralık 2015 15:59

7. uzun bir süre orucu bozmamam gereken oruç.

Ama bu çok zor olsa gerek... İlk entry i okurken bile "philips maşa" almaya karar verdim, evde bir sürü maşa olmasına rağmen.Sürekli bende olmayanları denemek istiyorum, aklım hep diğerlerinde kalıyor.

10 aralık 2015 18:16 11 aralık 2015 09:44

8. Dün yediğim hurmaların bugün bi tarafımı tırmalamasıyla içine girdiğim durum.

10 aralık 2015 18:40

9. Kesinlikle tatmin edici bir örneği için http://buynothingyear.com/ İki arkadaş birlikte acılı bir bir yıl geçiriyorlar :) ama bir yılın sonunda adam 13bin dolar biriktirmiş.

11 aralık 2015 09:12

10. Bugün sadece modelini beğeniyorum diye hiç ihtiyacım olmamasına rağmen gidip bir mont daha aldım (gizlinot: mont-ceket hastası olarak) kendime çok yakıştırdım ve alma nedenimi de beni çok sıcak tutacağına inanmamdı. Evet kendimi almaya ikna etmeye çalıştım resmen.

Aldım eve geldim ve resmen şu an mutsuzum. Bi ara haftada bir kez burger'dan bi menu yerdim ve hemen ardından böyle bir hisse kapılırdım. Bi iki kez böyle oldu ve ben hamburger patates kızartması ve saçma içecek üçlüsünden sadece bu yolla tiksindim neredeyse bir yıldır ağzımı sürmüyorum ve çok mutluyum.

Bugün aynı tiksintiyi bi kez daha yaşadım. Ve satın almama diyetime sanırım bugün başlamış bulundum.

Hayatını çok uzun süre bir şey almadan devam ettiren insanları da duyup okudukça daha da cesaretlendim.

Gerçekten kendinizi o ruja o pantalona ya da o allığa ihtiyacınız olmadığına inandırdığınızda başlıyor her şey. Yaklaşık 2 haftadır kozmetik almıyordum zaten. Yaparım ben bunu :)

Tanım: bir ürünü elinize alıp onu satın almadan önce 2 dakika ihtiyacınız var mı buna diye düşünüp yok deyip bırakmak

11 aralık 2015 19:16 11 aralık 2015 19:17