yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (15)
  • medya (0)

  1. az önce zor da olsa gerçekleştirdiğim eylem. bunu başarabildiğim için gerçekten mutluyum çünkü bir süredir alışveriş yapma isteğim kontrolsüz bir hale gelmişti.

  koton'un online alışverişe açıldığını duyunca, e bir de indirim yaptığını görünce şu an kilo verme çabası içerisinde olmama rağmen bir şeyler alma ihtiyacı hissettim. neden ? çünkü indirim var diye. içimde bu indirimi kaçırmam gerektiğine dair şiddetli bir his uyandı ve buna karşı koyamadım. gerçekten kadınların en büyük düşmanı şu indirimler sanırım. hangimiz sırf indirim var diye onlarca ürün almadık ki ? kozmetiğinden tekstiline, bu hiç değişmiyor. 2 saat sitede dolandım durdum, bu da ayrı bir konu resmen 2 saatimi çöpe attım anlayacağınız. neyse sonunda karar verdim 2 parça şey almaya. tam ödeme tuşuna basıyordum ki birden beynim dondu, dedim ulan sen belki 2 ay sonra 5 6 kilo vermiş olacaksın, bu konuda da ciddisin hani sporu falan hayatına katmaya çalışıyorsun bir şekilde. bedenin değişecek, değer mi şimdi 20 lira için buna ? aldıklarım da kazakla pantolon ha, öyle köküne kıran giren şeyler de değil. diyelim ki kilo da vermeyeceksin hadi ondan da geçtim, ihtiyacın mı var ya ? yok. hani olsa başım gözüm üstüne, ama yok valla yok. sonra gelecek planlarımı düşündüm, neden para biriktirmeye çalıştığımı hatırladım, (gizlinot: yurtdışında doktora yapma isteğim var) kazandığım para için ne emekler verdiğimin farkına vardım. anında kapattım pencereyi, cüzdanımı da odanın en ücra köşesine fırlattım ki bir daha ele geçirmeyeyim diye.

  bu da ahdım olsun, kilo vermeden ve ihtiyaçtan gebermeden bana kıyafet alışverişi yapmak yok. bunu da hatırlayayım diye buraya yazıyorum.

  21 şubat 2016 04:55

  2. Bu yaz yurtdışı tatili planladığımdan yapmak zorunda olduğum şey.arada alışveriş yapma isteği bastırıyor yada çanta bluz falan beğeniyorum ama kendimi tutmayı başarıyorum. mümkün olduğunca avmlere gitmiyorum kredi kartımı da online alışverişe kapattım.

  21 şubat 2016 09:12

  3. (bkz: 404 not found )

  21 şubat 2016 13:30


  4. gerçekten bu ürün benim için gerekli mi diye düşünüyorum. tüketim çılgınlığına kapılmak beni mutsuz ettiği için ihtiyacım olmayan şeyleri pek almıyorum.

  21 şubat 2016 13:37

  5. Alışveriş isteğini hiçbir zaman bastırabilmeyi başardığımı sanmıyorum, o hep var biryerlerde ancak isteği gerçeğe dönüştürmemek için çabalıyorum. Örneğin online alışveriş siteleri ile ilgili geliştirdiğim taktik, uzun uzun sitede gezip beğendiğim herşeyi sepetime eklemek sonra tek bir "tık"la pencereyi kapatıp koşarak oradan uzaklaşmak. Nedense bir kere sepete atınca hafif bir tatmin olma duygusu geliyor. Ani yapılan pencereyi kapatma hareketinden sonra da alışveriş yapmamış olmanın verdiği gurur kendini gösteriyor. Bu yöntem bana iyi geliyor bu aralar.

  21 şubat 2016 14:33

  6. Almayı düşündüğüm," keşşke benim olsssa" dediğim ürünleri alıyorum, ama almıyorum. Bütün mağazayı elimde o ürünlerle dolaşıp kendimi hiçbirine ihtiyacım olmadığına inandırmaya çalışmadan, asla üzerine düşünmeden ( hepsine ihtiyacım var, biri bile eksik olsa ölecem) , hepsini bir kenara bırakıp son hız mağazadan uzaklaşıyorum. Onları elimde gezdirirken almışım gibi bir tatmin duygusu oluşuyor. Kısa süreli bu sahiplik duygusu da satın almaktan beni kurtarıyor. Para vermeden hepsinin bana sağlayacağı tatmini elde etmiş oluyorum. Tabi bu alınması elzem olmayan ürünler için uyguladığım bir yöntem.

  Bir markete girip ne kadar cips, çikolata vs. alışveriş sepetine koyun ve almadan çıkın. Ne demek istediğimi anlayacaksınız.

  Not: çoğu zaman dönüp ürünleri yerlerine koyuyorum ancak ürünün beni baştan çıkarma olasılığı çok yüksekse arkama bakmadan kaçıyorum.

  21 şubat 2016 14:43

  7. kredi kartını evde bırakıp çıkmak.

  21 şubat 2016 15:05


  8. (koyamadı).

  21 şubat 2016 15:14

  9. Fiyatlar gerçekten uygun olduğunda devre dışı kalan duygudur karşı koymak.

  Dün yine ihtiyaç dışı yves rocher dan alışveriş yaptım. Çok para değil aslında ve ürün başına 13 falan ödemiş oldum hediyesiyle. Ama işte asıl mesele bu. Böyle cidden uyguna geldiğinde kaçırmak istemiyorum. 2 rollon, bir tonik, bir saç kremi aldım. Vücut yağı ve 10 Ml günlük yüz kremi hediye. Toplam 60 lira. Pffff baktıkça mutlu oluyorum yeaaaaa :)

  21 şubat 2016 21:36 21 şubat 2016 21:36

  10. Dün gece Boyner onlineda gezerken zor da olsa başardım. Ysl pudra %30 indirimdeydi sanırım, gittim geldim, uzun zamandır güzel bi pudra istiyorum ama elzem de değil, biraz keyfi. Içimdeki canavar bir daha bu kadar ucuza bulamazsın diye beni iknaya çalıştı. Kapattım açtım, kozmetik diyetindeyim diye başımın etini yedim, en sonunda yine ben galip geldim. Almadım. Kendimle gurur duyuyorum.

  21 şubat 2016 21:38