sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (21)
  • medya (0)

  1. almak istediğiniz ürünü alıp mağazada bir süre dolaşın ve almadan çıkın.

  kozmetik içinse vlogger'ların dev makyaj koleksiyonu videolarını izleyin, mideniz bile bulanacaktır.

  en önemlisi alışverişi retail therapy olarak görmeyin. İçinizdeki boşluğu daha mantıklı uğraşlarla tamamlayın.(gizlinot: inş cnm ya)

  18 ekim 2014 23:59 19 ekim 2014 00:00

  2. önce neden doyumsuzluk ve tatminsizlik yaşadığınızı fark edin. (no: (no:4221))

  19 ekim 2014 00:20

  3. Tatmin olunmayan şeyin alışveriş olmadığını kabullenmek ilk ve en önemli adım bence. Bir pudradan memnun kalmamak onun üzerine 10 tane daha pudra almanın açıklaması olamaz. Esas sorun neyse onun üzerine gidilmesi gerekiyor. O zaman zaten alışveriş çılgınlığı, aşırı yeme, gece sabahlara kadar oturma gibi şeylerin hepsi bir düzene giriyor.

  19 ekim 2014 00:22

  4. bir tane anne/abla/ev arkadaşı'nız olsun. hevesle alıp "baağk ne kadar güzel de mi" dediğiniz şeye "bu ne yaa saçma sapan" gibi tepkiler versin. etrafınızda makyajdan anlamayan insanlar olsun. erkek arkadaşınız anlayışlı olduğundan onu watsons'a çekerken artık utanın. böyle böyle laaps diye kurtulursunuz. başlamadan biter.

  19 ekim 2014 02:39

  5. Aklınızdaki şey rimel, ten urunu gibi bir şeyse farkı anca kendinizin fark edeceğini dusunuyorum, bu sizi durdurabilir belki.

  İkincisi de çok saçma belki ama yiyecek bile olmayan bir şeye nadir bulunan bir şeymiş gibi çok para verdiğinizi dusunmek.

  Örneğin kapatıcı varken yine almaya kalkıyorsanız, diğer insanların ne kadar iradeli olduğunu, kendinizin niye tutturduğunu sorgulayabilirsiniz.

  Elimde essence pigments diye bir urun var. The balm mary lou yerine kullanıyorum. Bakalım kendimi tutabilecek miyim. Artık abuk subuk şeylerden kartımı şişirmeye utanıyorum.

  19 ekim 2014 09:45

  6. basit ama işe yarayan bir yöntem de: almaktan vazgeçtiğimiz ürünlerin fiyatını not almak

  birkaç ürünü alt alta yazınca ortaya çıkan meblağı görmek, bundan tasarruf ettiğimizi düşünmek alışverişten daha tatmin edici olabilir.

  benim -sadece bu hafta- almaktan vazgeçtiğim ürünler ve fiyatları:

  (gbkz: clinique all about shadow 8'li far paleti) - 150

  (gbkz: nars satin lip pencil lodhi) - 75

  çok benzeri bende olan mango çanta - 120

  en fazla bir iki kez giyeceğim herry kloş etek - 120

  ufak tefek şeyleri de yazınca 500 tl'yi geçiyor ve bir hafta için çok iyi bir tasarruf olduğunu düşünüp huzur buluyorum :)

  yalnız yazarken fark ettim eteği aklımdan pek de çıkaramamışım :(

  19 ekim 2014 10:12

  7. minimalist olmaya çalışın. sadece kozmetik, giyim vs konularında değil, evde, ofiste, bilgisayarınızda, zamanı kullanışınızda, kısacası hayatınızın tamamında. uzun bir süreç, ben 7-8 aydır yapmama rağmen daha hala önümde aylar var görebiliyorum. siz de benim gibi meraklıysanız internette minimalist yaşama geçiş için kullanılabilecek araçlar, yöntemler vs var, onlara bakabilirsiniz, ya da mesaj atıp sorabilirsiniz, yardımcı olmaya çalışırım.

  benim işime en çok yarayan yöntem alışverişte bir şey aldığımda, misal bir bluz aldım, evdeki bluzlarımdan birini elden çıkarmak. atıyorum ya da bağışlıyorum duruma göre. bu sayede bir şeyler alırken iki kere düşünme fırsatım oluyor.

  19 ekim 2014 10:40

  8. Bu urun benimle eve gelmeli mi diye düşünmek.

  19 ekim 2014 11:05

  9. Tatminsizlikle ilgili fikrimi önceki girdimde belirttim. Bu söyleyeceğim bir alışverişten az hasarla kurtulma yöntemidir. Ne yapıyoruz? Kredi kartı kullanmıyoruz.

  Kredi kartının varlığı sayesinde dolaylı yoldan ekmek parası kazanan bir insan olarak şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki maaş kartımı kullanmayıp sadece kredi kartına abandığım dönem borç içinde yüzüyordum. Çünkü bir defa taksit yapınca çok ucuza geldi gibi düşünülüyor yada şimdi aldım daha 1 ayım var ödemek için gibi algılanıyor. Halbuki nasıl olduğunu anlamadan ona taksit buna taksit derken her ay ödemeniz gereken sabit bir yüklü tutar yaratmış oluyorsunuz. Ödemezseniz de işin sonu mahkemelerde sürünmeye kadar gidiyor.

  Banka hesabına bağlı kart ile alışverişte ise o hesaptaki para kadar alışveriş yapmayı ve limitler içinde kalmayı öğreniyorsunuz. Maaş yattığı an sabit masraflar çıktığında elinizde ne kaldıysa onun ötesi yok. Bu parayla ister yiyecek bir şey alır aç karnınızı doyurursunuz, ister 500. Kapatıcınızı alıp ay sonuna kadar yorganları yersiniz. Özgür irade genelde yiyeceği seçiyor kişisel deneyimlerime göre ve paranız az az da olsa birikiyor.

  19 ekim 2014 11:15

  10. (yazar: pinar)'ın (no: (no:31471)) nolu girisini okuyabilir, bu konuda gaza gelebilirsiniz.

  alakalı: (bkz: tüketim toplumu)

  19 ekim 2014 11:26 19 ekim 2014 11:26