sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (181)
 • medya (11)

181. Eskiden alışveriş terapi gibi gelirdi, kafa dağıtma yöntemlerimden biriydi şimdi daha evden çıkmadan ne kadar harcayacağım stresi başlıyor. Alışveriş merkezlerinde, marketlerde fiyat etiketlerine bakıp beyin fırtınası yapmak için reyonların önünde hareketsiz bekleyen insanlar görüyorum. Kimse kimseyi görmüyor, suratlar düşük düşünmekten. Bunun gibi psikolojik detaylar da bana göre kanıtıdır şuan bulunduğumuz durumun.

dün 23:37

180. Öğrenci olduğum için her sene iki tane spor ayakkabı eskitirim onları da alırdım ikisini toplam 500 liraya yani acımazdım çünkü ayakkabı. Bu sene bir tane aldım 270 liraya, bidaha alabileceğimi de düşünmüyorum bu sene bunla idare edicem. Nike air force almak istiyordum erkek arkadaşımla gittik sorduk 570 lira dediler erkek arkadaşım dedi ki kızım 600 lira versem air max alırım saçmalama çalışan dedi ki beyefendi air max lar 900 liradan başlıyor. Ve iki sene önce sevgilim 350 ye air max almıştı söyleyeceklerim bu kadar. 

dün 23:34

179. -yeni kozmetik, bakım ürünleri denemeyi bıraktım. Daha önceden kullanmadığım hiçbir şeyi almıyorum. Rimelim, fondötenim, kapatıcım vs. Hepsi bir tane ve memnun kaldığım ürünler.

-kıyafet alışverişi yapmayalı çok oldu. elimdekiler eskidi ama her şey çok pahalı. Havalar ısındı ben hâlâ yazlık tek parça bir şey alamadım.

-kırtasiye ürünlerine bayılırdım. Eskiden de pahalı olarak görülen kalemlerden çok fazla alırdım. Neredeyse her gün yeni bir şeyler eklerdim kırtasiye ürünlerime. Artık hiçbir şey almıyorum ve o pahalı olsa da aldığım kalemlere yaklaşamıyorum bile.

Ayakkabı alırken eskiden en hoşuma gideni alıp çıkardım şimdi ise 250'yi geçmemesi şartıyla ayakkabı alıyorum. O da çook ihtiyacım olursa.

Takı almayı bıraktım. İki gün sonra kararan şeylere sırf çok tatlı gözüküyor diye 20 30 TL vermiyorum. Takı bile takmıyorum artık.

-Dışarıda yemek yiyeceksem fiyatına bakmazdım. Sonuçta yemek ve karnımı doyuruyorum diye düşünürdüm. Ama Artık çok nadir yiyorum o da burger king'in 14tl menüsü oluyor. Çünkü çok pahalı gelmeye başladı gözüme.

Bilemiyorum süslüler daha ne kadar kısacağız her şeyimizden ama bunun sonu çok kötü bitecek gibi geliyor bana.

dün 22:38

178. eskiden o gün yemek yapmadıysan ya da var olan yemeğin yanına ilave olsun diye patates, biber falan kızartılırdı. çünkü patates, biber ve yağ fiyatlarından tutun da, ocağı yakmamıza sebep olan enerji fiyatları bile bugünkü gibi değildi. şimdi bırakın enerjiyi, patatesin fiyatı bile uçmuş gitmiş.

hatta en basitinden kuru fasulye ve pilav dar gelirli ailelerin başlıca yemeğiydi. önce kuru fasulye ve pirinç lüks tüketime girmeye başladı. sonra tamam ya pilav olmasa da olur, yemeğin yanına bir soğan bölüp yesek de olur demeye başladı insanlar. yalnız bildiğimiz yemeklik kuru soğanın bile fiyatı o kadar acayip bir şekilde arttı ki, insanlar ondan bile vazgeçecek noktaya geldi. türk mutfağında soğansız yemek yok gibi bir şeyken hem de. hepimiz biliyoruz ki bunlar detay falan değil artık, basbayağı hayatın acı gerçekleri.

şurada bir hafta sonra bayram, her yerde emeklilerin bu hafta alacağı 1000 liralık bayram ikramiyesi konuşuluyor. geçen seneden bugüne bunca şey değişti ülkede enflasyon adına, değişmeyen tek şeyse 1000 liralık ikramiye tutarı oldu. geçen senenin 1000 lirası bugün herhalde kaba bir hesapla 750 liraya falan denk geliyordur. çünkü daha emeklinin eline geçmeden para çoktan enflasyon karşısında eridi gitti. zaten böyle giderse alım gücünün düştüğünü gösteren detaylara falan ihtiyacımız kalmayacak. çünkü alım gücü diye bir şey neydi biz onu konuşuyor olacağız artık. hani şimdi bile tüketemiyoruz denilen noktadan bahsederken daha.

dün 19:30

177. Çalışanlar ve sürekli takim elbise giyenler için çoraptır efendim. Çocukluktan alışkanlık gereği babam annemle tahtakale' den toptan alışveriş yapıp çorap çamaşır gibi ihtiyaçları giderirdik. Hatta ilk işe başladığım zamanlarda aynı alışkanlıkla gidip 6'li kutularda penti çorapları toptan alırdım. Her yer avm, her yerde ındirim, internet siteleri derken artık gitmeye de üşenir oldum. Geçen sabah beyaz renkli çoraba ihtiyacım oldu. eski stoklarımdan fit 15 parlak ince 15 den çorabı açayım dedim. Üzerinde 1,85 ₺ fiyatı görünce afallayıverdim. 6'lı kutu ile alindığından muhtemelen daha da ucuza gelmişti zamanında. Şimdi aynı çorap 8,95 ₺. 3 senelik mazisi bile yoktur bu dediğimin. Ayrıca o açtığım çorap tek giyimde kaçmadı da.

dün 18:35

176. Bir şeyler almadan önce artık indirimin de indirimini bekliyorum...

dün 18:30

175. Patates.

dün 18:08

174. Söylemeden geçemeyeceğim. 

Dün 2013 yapımı Yozgat blues filmini izledim. Amacım bir sanat filmi izleyip sahur sonrası etkinlik yapmaktı. Lakin filmin bir sahnesinde esas kızımız kahvaltılık alışveriş yapıp 4,5 tl ödedi. Aynı akşam ben de 400 gr tuzlu siyah çekirdeğe 9,5 tl ödedim. Film boyu bu ayrıntı aklımdan çıkmadı. 

dün 15:36

173. Detay gerek Yok şaka gibi ama her şeyin fiyatı iki katı.

Eskiden değil daha bir sene önce 6 liraya aldığımız pringles 12.

İndirimde 15-20’e aldığımız rimeller şimdi indirimde 35.

20-30’a aldığımız düz t-shirtler 40-50.

 60-80e aldığımız gömlek/bluzlar 120-140.

 50’e falan aldığımız düz sandaletler en az 100. 

Peki bizim kazancımızda ne gibi bir değişim var? Hiç. Ben mesela bu sene çalışmaya başladım ve başlangıç maaşım bir sene önceki başlayanlarla aynıydı normalde enflasyona göre onda da ufak da olsa bir artış olur olmamasının sebebi tabii ki ekonomik durum. Söylentilere göre bir sonraki sene de aynı rakamla başlayacakmış yeniler. Bir senem dolacak bir önceki seneki zam oranı ile maaşım biraz güzelleşecek diye ümit ediyordum ki bu sene o kadar zam beklemeyin diye de bir söylenti geldi. Bu arada çalıştığım işyerinin aylık karı altı basamaklı bir rakam. Buna rağmen ekonomi kötü diye bize yaptıkları bunlar. Bunun yanında maaşlarımızın hala piyasaya göre iyi olması(bu doğru ama çalışanların kalitesi+iş yükü+ çalışma saatlerini de göz önünde bulundurmak lazım) sigortamızın tam yatması gibi olması gereken şeylerle marifet gibi övünüyorlar. Neden? Çünkü özel sektör şuan rezalet halde ve bunlar birer “marifet” oldu artık. Her şey “mecbur olmak”la alakalı işte. Bu piyasada bize mecbursunuz mantığı ile sorumluluğunuzu/iş yükünüzü arttırırlar maaşınızda zerre iyileşme olmaz, akşamları onlara kadar çalışırsın gıkın çıkmaz çünkü sen beyaz yakalısın ve bu senin görevin. Ek mesai mi? Sen beyaz yakalasın saçmalama. 

Not: dertliymişim. 

dün 15:21

172. En önemliden en onemsize herseyde kanıtı var.Eskiden 1.50 olan ojeler simdi en ucuzu 6 lira.4 oje fiyatina artik tek oje alabiliyoruz.

dün 14:58