yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (67)
  • medya (1)

  67. Neden aldatılır insan ? Seven insan aldatır mı ? Yeterince sevmiyor mudur yoksa sevmiş gibi mi yapıyordur ? Bir sürü sorusu vardır aldatılmanın. Bu konuya dair herkesin yaşanmışlığı veya gözlemi vardır elbette. Geçen gün denk geldiğim bir videoda, aldatılma sorusunun cevabı  ve sevgi üzerine gördüğüm en güzel düşünce biçiminin anlatımını sizlerle paylaşmak istiyorum.

  Abraham j. Twerski kendisi psikiyatr ve şöyle diyor;

  "sevgi bizim kültürümüzde anlamını neredeyse kaybetmiştir. 
kotzk da çalışan haham hakkında çok ilginç bir hikâye vardır:
haham, açık bir şekilde yemekte olduğu balıktan büyük bir keyif alan bir gençle karşılaşır. ona sorar: "genç adam, bu balığı niçin yiyorsun?"

"çünkü balığı seviyorum." diye cevaplar genç adam.

  
"ha, yani balığı seviyorsun bu nedenle onu sudan çıkardın, öldürdün ve pişirdin. 
bana balığı sevdiğini söyleme" der haham.
"sen kendini seviyorsun." diye ekler.
"çünkü balığın tadı güzel geliyor. bu yüzden onu sudan çıkardın, öldürdün ve pişirdin."

sevgiden anladığımız çoğunlukla bu balık sevgisi gibidir.


  genç çiftler birbirini sever. genç adam ve genç kadın birbirini sever. bu ne anlama gelir? bu adam, bu kadının onun tüm fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını karşılayabileceğini düşünüyor. ve bu kadın da bu adamda benzer şeyler görüyor. buna sevgi diyoruz. 
ancak herkes kendi ihtiyaçlarını gözetiyor. bu, ötekine duyulan sevgi değildir. diğer kişi benim doyumum için bir araç hâline geliyor. bu yüzden sevgiyi balık sevgisi gibi algılıyoruz.
gerçek sevgi, ne aldığımla değil ne verdiğimle ilgilidir. 
haham desler şöyle der: "insanlar sevdikleri kişilere bir parçalarını verdiklerini düşünerek hata yapıyorlar. aslında doğrusu şu: bir parçanızı verdiğiniz kişiyi seviyorsunuz."

yani eğer sana bir parçamı verirsem kendimi sende değerlendiririm. 
ve benlik sevgisi verili olduğundan herkes kendini sever. artık bir parçam sende olduğu için sende sevdiğim şey kendimden bir parçadır. 
yani gerçek sevgi özverili sevgidir. karşılığını alabildiğin sevgi değildir."

  11 mayıs 21:26

  66. 8 senelik ilişki, ''evlenelim artık ya'' noktasında aldatıldığımı öğrendim...

  ''Ben O Yare Dağlar Kadar Güvendim, Güvendim,

  Güvendiğim Dağlar Elime Geldi Elime Geldi...''

  24 mart 00:28

  65. Güzel bir yaz akşamı tanışmıştık. Ben siyah üstünde sarı çicekler olan tulumumu giymiştim. Sade yaz makyajı ve büyük bir heyecanla aldığım o yaz kokusunu sıkmıştım. Evden çıkarken anahtarımı yanıma almadığımı farkettim. O ise gelmiş beni bekliyordu üstünde ise sarı lacos vardı haha, arabadan inip yanıma geldi ilk buluşmanın heyecanıyla öpüp sarıldı hissettiğim şey daha önce tanışıyor gibiydik. Hemen geleceğim anahtarımı unuttum dedim. Gülerek tamam bekliyorum dedi.. Eve gidip tekrar yanına geldim. Yol boyu benden ve ondan konuştuk. Konuştukça ilgimi çekmeye başladı. Piç erkek kalıbına o kadar uyuyordu ki ama ilginç bir şekilde efendi de birisiydi. Onun yazlığına vardığımızda minik şehirde elektrikler kesikti hahah buna o kadar gülüp şaşırdık ki hoş bir tesadüftü, tam yazlık eve girdiğimizde elektrikler geldi birbirimize bakıp gülmüştük. Abisi de evdeydi gülerek oo çocuklar hoş geldiniz ben de çıkıyorum kendinize dikkat edin deyip gitti. Biz ise filmlerden şaraplardan onun mesleğinden konuşmaya başladık . Aldığı şarabı övmeye başlamıştı, tuhaf bir şekilde bu hoşuma gitti. Hiç susmadan 3-4 saat sohbet ettik. Bacağıma adını yazmıştı dövmesini yaptır bence çok yakışacak bu ad sana demişti. Ve o gece yüzümü okşayıp öptü ve biraz yakınlaştık saat gecenin 3ü olmuştu ve annem aramıştı hadi artık eve gel diyordu. Arabayı abisi alıp gittiği için onun eve gelmesini bekledik. O gelene kadar bana sımsıkı sarılıp öptü. Tüm bunlar o kadar hoşuma gitmişti ki... Eve gittiğimde tüm bunları düşünüp ondan hoşlandığımı hissettim. 3-4 gün çok güzel vakit geçirmiştik, sonra döndü. Bir gün şeytan dürttü ve instagram kullanıcı adını aratıp baktım ve ne göreyim 10 yıllık kız arkadaşı olduğunu gördüm. Garip bir şekilde kızla benzediğimizi farkettim. Sevgilisini aldatan o kız olmuştum muhtemelen kızı defalarca aldatmıştı. Üzücü bir süreçti.. Ruhumu yıpratan bir anı olarak bir köşede durur.. Bu hikayeden öğrendiğim tek bir şey var ne olursa olsun kendini sevmek, erkeklere hemen güvenmemek. Sevgiyi sokak hayvanında, annenin sevgisine, babanın canım kızım diye bakan gözlerinde hissetmek..

  20 kasım 2019 11:56


  64. Acıtır ama güçlendirir. Aldatıldım ama sonra büyüdüğümü farkettim. Ağlamak istedim ama değmez dedim. Karşısında dimdik durarak veda ettim. Soğukkanlılığımla onu alt ettim. Sonra ne mi oldu, dünkü çocuk büyüdü ve erkeklere güvenmemesi gerektiğini öğrendi. Artık güvenilecek birisi varsa da güvenmiyorum, aşk diye bir olgunun varlığına inanmıyorum. İlişkilerimde daha rasyonel seçimler yapıp, mantıklı bir şekilde alacağım maksimum verimi alıyorum bir ilişkiden. Hayat kısa, insanlara hakettiğinden daha fazla değer vermek veya fazla anlam yüklemek sadece size zarar verir. Herkese sadece hakettiği değeri vermeyi öğrenmek, bu hayatta bana iç huzuru en çok sağlayan şeylerden biridir

  19 kasım 2019 22:43

  63. Çok uzunca bir süredir hayatımın merkezinde olan bir eylem kendisi. Bu eyleme maruz bırakıldığınızı öğrenmeniz bir gün, bir an sürüyor aslında. Ancak o öğrenme anının öncesi ve sonrası çok uzun bir süreç. Şüphe, inkar, kabullenme, öfke, boşveriş, belki affediş... Çok uzun süren bu süreçte bol bol düşünme fırsatım oldu pek tabii. Mazoşist miyim neyim bilmiyorum da en çok canımı acıtanın ne olduğunu farkettim bu anlardan birinde. Birini seviyorsunuz, güveniyorsunuz, bir ilişki yaşıyorsunuz, hayal kuruyorsunuz, plan yapıyorsunuz. Aslında ne kadar sevdiğinizin bir önemi de yok bana kalırsa, o sadece canınızın acısını artıran bir etmen. Bir ilişkide olduğunuzu biliyorsunuz ama nasıl desem, o ilişki aslında yok, sandığıniz gibi değil ya da. Bilseniz bambaşka planlar yapacak, bambaşka bir hayat kuracaksınız kendine. Zamanınız, emeğiniz çalınmış, seçme şansı tanınmamış size. Sevmemiş olabilir karşıdaki, sevmiş ama sadık kalamamış olabilir, sizle birlikte olmak ama başkalarıyla da konuşmak, sevişmek, ilişki yaşamak istemiştir ya da. Ama neticesi neyse ne, sizden saklamış, o ilişkiyi o şekilde sürdürmek istememe hakkı bile tanımamıştır. Birini sevmişsiniz ama öyle biri yok aslında, yaşanan anıların, kurulan hayallerin yerine koyacak kimse olmadığını anlıyorsunuz iste o an. Acı olan bu işte, siz en ufak bir yalan söylememişken, en azından aldatıldığımı bilseydim dersiniz günün birinde. Beklentinin düşüklüğüne bakar mısınız? Şaşırmayın, sadakatsiz ve karaktersiz biriyle çok uzun zamanlar geçirmenin ve çok sevmenin bedeli ve cezası bu. Kimsenin bu şekilde cezası olmayın. Sebebi ne olursa olsun aldatmayı siz seçtiniz, ilişkiye devam edip etmeme seçimini de karşınızdaki insana tanıyın. Canım daha mı az acırdı emin değilim ama, yıllar sonra aniden öğreneceğime o an çekip gitme şansı tanınsaydi bana, karşıdaki ilişki icerisinde yarattığı ihtimallerden birini seçip yoluna devam ederken, evlenip bir yuva bile kurarken benim de bu manevi enkazla uğraşmak yerine gidecek yeni bir yolum olurdu belki. Affetmesem de beddua etmezdim. Onca yılın hatrı, vefası kalırdı eminim. Aptallık parayla değil sonuçta.

  19 kasım 2019 15:35

  62. Aldatılmanın her ne kadar sadece ve sadece karşıdaki kişinin karaktersizliği ile ilgisi olsada insan bir düşünüyor neyim eksikti? O kızda bende olmayan ne vardı? Kendini eksik hissediyor. Başkasının size tercih edilmesi, aptal yerine konulmak, kandırılmak...  Allah düşmanımın başına vermesin dediğimdir. 

  14 kasım 2019 01:24 14 kasım 2019 01:25

  61. Birlikte pizza yerken arama geçmişlerinde gördüm ve farkettim ki aldatılmışım tabi kavga gürültü..ama ne yaptım pizza yemeye devam ettim 

  14 kasım 2019 01:04


  60. gerçekten insanda çok derin acılara yol açacak durum. çok yakınımı bile kaybettiğimde kısa sürede atlatan hatta ağlamayan ben, aldatıldığımın farkına varmamla hayatımdaki en dip zamanları yaşadım. karşınızda gerçekten güvendiğiniz biri olduğunu düşünün ve bir anda şüphelenmeye başlıyorsunuz. hiç unutmuyorum. harbiye'den taksim'e doğru yürürken şöyle bir dua etmiştim içimden "allahım eğer aldatılırsam lütfen farkına vardırt." aynı günün gecesinde sabah 5te anlamsızca uykumdan uyanıp telefonumu elime aldığımda önüme açılan bir kızın instagram hesabı. devamında birtakım olaylar daha ve silsilenin sonunda tüm parçaların birbirine oturması. ilk fark ettiğimde hiç unutmuyorum, oturma odasında tekli koltuğa oturup, pencereden dışarıyı izlemeye başladım. hiçbir tepki vermedim 30 dk boyunca. ne nefret ne üzüntü. sadece olayı idrak etmeye çalıştım ve ardından gelen ağlama krizi. ağlama krizinden daha da fazlası. yaşadığım o acı, o hisler...

  ne yapacağımı bilemeden 1 hafta geçirdim. bu süreçte bana en çok zarar veren bir diğer şey ise en yakın arkadaşımın "ne kadar abarttığımı, saçma bir şekilde duygusala bağladığımı" söyleyip beni suçlayıcı sözleri olmuştu. eğer böyle bir süreçten geçen yakınınız varsa; ona asla bu şekilde yaklaşmayın. böyle düşünüyorsanız da defolup onu bu süreçte yalnız bırakın ama saçma sapan şeyler söylemeyin.

  bu süreç boyunca uyuyamadım -arada 1-2 saat uyuyakaldıklarım oldu onlarda da ağlayarak veya kusma isteğiyle uyandım-, yemek yiyemedim, kendimi o kadar değersiz hissettim ki. -oysaki karşıdaki gerizekalının karaktersizliği- en kötüsü de sınav dönemime geldi ve sınav döneminin verdiği gerginlikle ayağa bile kalkamaz oldum, sınavlarım da istemsizce boka gitti. karşımdaki insanın bunlara hiçbir şekilde değmediğinin farkındayım ama maalesef o an kontrol edemiyorsunuz kendinizi. bu sürecin devamında bu şekilde devam edemeyeceğimi fark edip uyuyamama vs gibi durumlar için doktora ve sonrasında da terapilere gittim-gidiyorum. hala durumu tam anlamıyla atlatmış değilim ki zaten hiçbir zaman tam anlamıyla atlatabileceğimi de sanmıyorum. ama inanın acınız azalacak ve sizle ilgili hiçbir durum yok. karşıdaki çok kalitesiz.

  benim kendime en kızdığım kısım; sevgili olarak nasıl bu kadar kalitesiz bir insan seçtiğim konusu ama maalesef kimse bu iğrenç yönlerini göstermiyor. bu konuda da kendinize kızmayın.

  bu süreçte ayrıca sürekli onla geçirdiğiniz vakitler, özel anlar, yaşadıklarınız geliyor ki beynime format atmak istemiştim. gerçekten delirmek üzereydim. her detay beynimde bangır bangır beliriyordu sürekli olarak. hala beliriyor.

  bazı sabahlar hala o iğrenç hislerle uyandığım oluyor maalesef yapacak hiçbir şey yok zamanla geçeceğini umut ediyorum.

  bu arada siz bunları yaşarken, karşıdakinin dünya umrunda değil ve sizi aldattığı kişiyle mutlu bir şekilde takılmaya devam ediyor.

  bu olay beni olgunlaştırdı, bunu çok net hissediyorum. kimse vazgeçilmez değil, kaybetme korkunuzdan sıyrılın. kimse sizden-sizin sağlığınızdan önemli değil ve sizin eksik hiçbir yanınız yok aksine karşıdakine çok fazlasınız bile, bunu sakın unutmayın ve o insandan kurtulduğunuza şükredin!!!!!

  13 kasım 2019 22:39

  59. allah kimseye yaşatmasın dediğim eylemdir

  17 ocak 2019 22:39

  58. Geçen sene aldatıldığımı öğrenmiştim. Öyle çok ciddi ölüyorum bitiyorum aşktan ilişkisi değildi ama öğrenince yıkılmıştım. En çok aptal yerine konmak kırmıştı beni. Ben asla karşımdakine böyle bir şey yapmam keşke iki taraf da böyle düşünse ve aldatma olmadan ayrılsa

  17 ocak 2019 22:30 11 nisan 2019 14:16