girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (46)
  • medya (0)

46. 18 Kasım'daki ALES/3 başvuruları başlamıştır. Başvuru süresi kısa ve geç başvuru da daha pahalı. Kaçırmak istemeyenlerin dikkatine.

20 eylül 22:21

45. bu aralar zihnimi ve günlerimi çokça meşgul eden sınav. mesele sınavdaki soruları çözebilmek değil yetiştirebilmek bu sınav için. o yüzden konu anlatımlarında boğulmayıp bol soru çözümüne odaklanmak gerekiyor. eylülde ikinci defa gireceğim, ilk defa emek veriyorum karşılığını almayı umarak.

youtube'dan videolarla çalışmak isteyen olursa türkçe için rüştü hoca'yı öneririm kesinlikle, sözel mantık sorularını da ilyas hoca'dan dinlemiştim. matematik içinse umut türkyılmaz hocanın videolarına bakabilirsiniz eğer evde kendi başıma çalışayım derseniz.

12 eylül 21:06 12 eylül 21:07

44. pek bir anlam ifade etmeyen sınav.

bir yüksek lisans programı için yazılı sınavdan sonra yapılan mülakat sırasını beklerken programa başvuranlar olarak tanışmıştık. bir kız vardı; alesi 60 (bölüme başvurmak için puan sınırı 70'ti), dil puanı yok bile (gpa'ini bilmiyorum ama yüksek olduğuna çok ihtimal vermiyorum). diğerleriyle de konuşunca gpa'im, cv'm, ales'im ve en çok da yabancı dilime ve bölüm bilgilerime güvenerek içimden "ya galiba bu programa giriyorum" demiştim. aradan birkaç gün geçip sonuçlar açıklanınca ufak bir şok yaşadım çünkü bölüme alınmamıştım ama 60 puanlık kız ve alınacaklarına kendimce ihtimal vermediğim birkaç kişi daha alınmıştı. iyi geçtiğini düşünsem de "mülakatta batırdım herhalde, demek onlar bayağı iyiymiş" dedim ama çok üzüldüm. kendimi başarısız olmakla çok suçladım. çok hayal kırıklığına uğradım.

bir altı ay kadar sonra tesadüfen kızın instagram hesabından gördüm ki o kız bölüm başkanının yakın arkadaşının geliniymiş. adama "amca" diyor, birlikte fotoğrafları falan var. kızın her şey önüne geliyor, bölüm de öyle önüne gelmiş.

yine bana şok etkisi yapan bir hikaye; çok yakın bir arkadaşımın 57 puan ales'iyle türkiye'de kontenjandan yığılma olan bir bölüme torpille girmesi. araya bir sürü kişi soktu. üstelik bölüme girerken o bölümü kazanmış bir kişi listeden çıkartılmış. bunu anlatırken ne düşünürler diye çekinmiyordu bile. onu o gün bir kez daha tanıdım.

ve bunun gibi bildiğim birkaç hikaye daha. bir bölüme alınacaksanız alınırsınız, alınmazsanız ales'i full yapın yine alınmazsınız. benim anladığım, tecrübe ettiğim bu. birkaç puan hayat tecrübesi.

1 haziran 09:59 1 haziran 09:59


43. master yapmadan önce 4 kere falan girdim, istediğim puanlara erişemedim açıkcası çokta umrumda değil yaptıkları deli saçması sınav da girdiğim tüm senelerdeki sınavlarda hile olduğu ve benim ve diğerlerinin emek verdiği sınavda başkaları sırf kademelere yerleşsin diye kayırılmış olması kendimi enayi gibi hissettirdi, daha çok sinirlendim yaşadığım yere ve düzene. İnanmayın yani bu sınavlara ve sonuçlara, aman düşük aldım aman yüksek aldım diye kasmayın hiç.

31 mayıs 12:12

42. kimin aklına geldiyse bu sınav, gördüğüm en saçma şey. girenlere lafim yok, ben de girmiştim zaten. el mecbur, şart koymuşlar bu sınavı her şey için. amacını hiç anlayamayacağım bir eğitim sistemi saçmalığı.

31 mayıs 11:10 31 mayıs 11:10

41. Benim de bir deneme çözerek sayısaldan 88 aldığım sınav. İşin sırrı rahatlık ve boş, sakin bir kafa diye düşünüyorum

31 mayıs 02:02

40. Bir ay çalıştım 76 aldım. Diplomamı geri alsınlar o daha iyilerine layık :(

31 mayıs 01:39


39. Bir tanecik denemesini bile çözmemiştim, hatta sayısal bölüm için katsayı farkını bile sınavdan önceki gece öğrenmiştim. 84 almışım. Ben yaptıysam herkes yapar. :d 

31 mayıs 01:12

38. Yönetmelik çok saçma değil mi ? Yarın sınava tek gitmem gerekiyor gideceğim yerde toplu taşıma kullanmamı gerektiriyor e yürüyerek mi gideyim akbil yasak para yasak. Keşke tesettürlü olsaydım tülbentin içine para sıkıştırırdım. Emanetçilerede vermek istemiyorum. Hadi hepsini halletsem bile anahtarı napıcam . Ya zaten çalışmadım büyük bir ümidim yok asıl hazılanacağım zaman güz dönemi kendimi şuan görmek istiyorum ne biliyorum diye ancak yönetmelik beni resmen sınava girmeyeyim diye zorluyor

5 mayıs 22:47

37. Yarın alese girecek bütün süslülere başarılar! Umarım hepimiz güzel güzel puanlar alırız. :) 

5 mayıs 19:52