yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (45)
  • medya (0)

  45. sadece ales, yds ve gpa ile alım yapan programlar için genellikle %50 etkilediğinden iyi bir ales notu almak önemlidir. fakat işin içinde bilim sınavı veya mülakat varsa, alesin etkisi kuş kadar olur. çünkü bilim sınavları ve mülakatlar sübjektif değerlendirmeye açıktır; hocanın tanıdığı, akrabası olan, o üniversitede referans bulan; süreci başarılı tamamlasanız bile sizin önünüze geçebilir. ales'iniz gpa'iniz ondan yüksek olsa da fark etmez. çünkü ales'in etkileme oranı %20-25'lere kadar düşerken, sübjektif değerlendirmeler %50'ye kadar puanları oynatabilir. dolayısıyla referans işleyen üniversitelere 90 puan ales veya 70 puan ales ile başvurmak arasında fark yoktur. ales'i, yds'si düşük, gpa'i alt sınırlarda olup, bilim sınavlarında 90-100'ü patlatan arkadaşlarım oldu. çalışmış olanları tenzih ediyorum tabii.

  1 ağustos 17:34

  44. Bir süredir çıkmış soruları çözerek çalışmaya başladığım sınavdır. Eğer herhangi bir erteleme olmazsa 6 Aralık günü yapılacak sınava gireceğim. Evde çalışırken farkettiğim, belli bir tempo ve düzenle çalışmadığımdır. Bu yüzden kursa gitmeye karar verdim. Hedefim 95+. İstanbul içi, semt ayrımı olmaksızın kurs önerilerine açığım.

  1 ağustos 16:07

  43. Sınav ucreti 120 tl olmuş yazıyla yüz yirmi! Şaka mısınız ya. Resmen insan sömürüyorlar. Durumu olmayan ama başarılı olacak birçok kişi belki de bu sınava giremeyecek. Kimine az geliyor olabilir ama çoğu kişinin sinav için ayıracak o kadar bütçesi yok. devletin yaptığı bir sinavda iki kağıt iki kalem için 120 tl almak... diyecek söz yok. 

  Basvuru yaparken yanlışlıkla başka bir sınava tıkladım ve o sinavın ucreti tam tamına 270 turk lirasıydı. Türkiye her şeyinle insanı aşırı yoruyorsun. 

  13 mart 2019 16:52 13 mart 2019 16:52


  42. yıllar önce öylesine girdiğim,oku oku oku bitmeyen sonucunda da 78 aldığım bir sınav.Gireceklere tavsiyem bilgiden çok yoruma dayalı soru pratiği yapmaları,o kadar uzun sorular var ki sadece okurken zaman geçiyor ve ucu ucuna bitiriyorsunuz,ona dikkat edin.

  11 aralık 2018 21:26

  41. 18 kasım'da yapılan ales/3 açıklanmış süslüler. ilgilisinin bilgisine.

  11 aralık 2018 15:48

  40. 18 Kasım'daki ALES/3 başvuruları başlamıştır. Başvuru süresi kısa ve geç başvuru da daha pahalı. Kaçırmak istemeyenlerin dikkatine.

  20 eylül 2018 22:21

  39. bu aralar zihnimi ve günlerimi çokça meşgul eden sınav. mesele sınavdaki soruları çözebilmek değil yetiştirebilmek bu sınav için. o yüzden konu anlatımlarında boğulmayıp bol soru çözümüne odaklanmak gerekiyor. eylülde ikinci defa gireceğim, ilk defa emek veriyorum karşılığını almayı umarak.

  youtube'dan videolarla çalışmak isteyen olursa türkçe için rüştü hoca'yı öneririm kesinlikle, sözel mantık sorularını da ilyas hoca'dan dinlemiştim. matematik içinse umut türkyılmaz hocanın videolarına bakabilirsiniz eğer evde kendi başıma çalışayım derseniz.

  12 eylül 2018 21:06 12 eylül 2018 21:07


  38. pek bir anlam ifade etmeyen sınav.

  bir yüksek lisans programı için yazılı sınavdan sonra yapılan mülakat sırasını beklerken programa başvuranlar olarak tanışmıştık. bir kız vardı; alesi 60 (bölüme başvurmak için puan sınırı 70'ti), dil puanı yok bile (gpa'ini bilmiyorum ama yüksek olduğuna çok ihtimal vermiyorum). diğerleriyle de konuşunca gpa'im, cv'm, ales'im ve en çok da yabancı dilime ve bölüm bilgilerime güvenerek içimden "ya galiba bu programa giriyorum" demiştim. aradan birkaç gün geçip sonuçlar açıklanınca ufak bir şok yaşadım çünkü bölüme alınmamıştım ama 60 puanlık kız ve alınacaklarına kendimce ihtimal vermediğim birkaç kişi daha alınmıştı. iyi geçtiğini düşünsem de "mülakatta batırdım herhalde, demek onlar bayağı iyiymiş" dedim ama çok üzüldüm. kendimi başarısız olmakla çok suçladım. çok hayal kırıklığına uğradım.

  bir altı ay kadar sonra tesadüfen kızın instagram hesabından gördüm ki o kız bölüm başkanının yakın arkadaşının geliniymiş. adama "amca" diyor, birlikte fotoğrafları falan var. kızın her şey önüne geliyor, bölüm de öyle önüne gelmiş.

  yine bana şok etkisi yapan bir hikaye; çok yakın bir arkadaşımın 57 puan ales'iyle türkiye'de kontenjandan yığılma olan bir bölüme torpille girmesi. araya bir sürü kişi soktu. üstelik bölüme girerken o bölümü kazanmış bir kişi listeden çıkartılmış. bunu anlatırken ne düşünürler diye çekinmiyordu bile. onu o gün bir kez daha tanıdım.

  ve bunun gibi bildiğim birkaç hikaye daha. bir bölüme alınacaksanız alınırsınız, alınmazsanız ales'i full yapın yine alınmazsınız. benim anladığım, tecrübe ettiğim bu. birkaç puan hayat tecrübesi.

  1 haziran 2018 09:59 1 haziran 2018 09:59

  37. master yapmadan önce 4 kere falan girdim, istediğim puanlara erişemedim açıkcası çokta umrumda değil yaptıkları deli saçması sınav da girdiğim tüm senelerdeki sınavlarda hile olduğu ve benim ve diğerlerinin emek verdiği sınavda başkaları sırf kademelere yerleşsin diye kayırılmış olması kendimi enayi gibi hissettirdi, daha çok sinirlendim yaşadığım yere ve düzene. İnanmayın yani bu sınavlara ve sonuçlara, aman düşük aldım aman yüksek aldım diye kasmayın hiç.

  31 mayıs 2018 12:12

  36. kimin aklına geldiyse bu sınav, gördüğüm en saçma şey. girenlere lafim yok, ben de girmiştim zaten. el mecbur, şart koymuşlar bu sınavı her şey için. amacını hiç anlayamayacağım bir eğitim sistemi saçmalığı.

  31 mayıs 2018 11:10 31 mayıs 2018 11:10