yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (8)
  • medya (0)

  8. son dönemde popülerleşmeye başlayan pilates çeşidi. aletsiz olana göre çok daha hızlı yağ yaktırdığı, sıkılaştırdığı söyleniyor. ben de denemek istiyorum süslüler.

  16 mayıs 09:50

  7. Hayatımın zor bir döneminde psikolojik ve fiziksel açıdan çok faydasını gördüğüm egzersiz.

  Tüp bebek tedavisi çok zordur bilenler bilir. İnsanı maddi, manevi, fiziksel, psikolojik olarak bitirir. Ben bu süreçte 43 kiloya kadar düşmüştüm ama ilaçların etkisi ile de ciddi bir ödemim vardı. Şöyle bir beden düşünün cidden zayıf ama bilekleri filan hep şiş. Zayıf olmak, iyi beslemememek bu dönemde ciddi dezavantaj. Ben diyetisyene de gittim kilo almak için önüme bol kalorili bir liste geldi ama o kadar şey yiyebilmem mümkün değildi.

  İnstagramda aletli pilates ilanı görünce bir gidip konuşayım dedim, zaten o sırada tedaviye de ara vermiştik doktorum da sorun olmadığını söyleyince ben aletli pilatese başladım. 15 ders alabildim, sonrasında tedavi başlayacağı için bırakmak zorunda kaldım.

  O 15 ders bana o kadar iyi geldi ki. Önce mutlu oldum, mutlu olunca iştahım açıldı ve 4 kilo aldım. Hareket ettikçe ödemim azaldı o şişlikler geçti,Ağrılarım çok azaldı. Aldığım kilo tüm vücuduma dengeli şekilde yayıldı. Zayıfken karnıma dokunduğumda deri geliyordu elime, pilatesten sonra ise kilo almama rağmen çok daha sıkı bir karnım oldu.

  Şimdi hamileyim, doğumdan sonra tekrar başlayacağım. İnsanın kendi için yapabileceği en güzel şeylerden birisi olduğunu düşünüyorum.

  15 mayıs 11:16

  6. bir aylık bir süreç sonunda tecrübemi aktarabileceğim ezgersiz türü.

  dışarıdan bakıldığında kilolu değilim, balık eti bile denilmez belki ama yaşın ilerlemesi ile beraber hızını kaybeden metabolizma sağolsun kilo almaya başladım. hımbıllık hissedip bir de aynada görünce artık tembellikten vazgeçmem gerektiğini anladım.

  haftada 2 gün iş çıkışı gidebileceğim üç ya da dört stüdyo ile konuştum, fiyat aldım.ulaşım ve fiyat kriterlerimdi. zaten genelde kadın eğitmenler yapıyor bu işi.

  bulduğum stüdyo ile telefonda fiyat vs. kontrol ettikten sonra yüz yüze görüşmeye gittim. nasıl ilerleyeceğimizi, günleri vs konuştuk.

  ilk derse başlamadan kol, bacak, göğüs, karın vs ölçüm yapıldı. toplam 10 dersin sonunda yeniden yapmak üzere anlaştık. ilk dersten sonraki gün karın ve kollarımda ağrı oldu. hocam bu ağrıların ilk iki dersten sonra görülebileceğini söylemişti.ikinci dersten sonra ben yaşamadım.

  hoca zaten zayıf olan kasları güçlendirmek üzere seçiyor hareketleri. nefes egzersizi ile başlayıp nefes egzersizi ile bitiriyoruz. bazı hareketlerde çok zorlanıyorum, dersten çıktığımda oracıkta yatıp uyumak istiyorum. eve gidene dek vücutta bir titreklik oluyor.

  ılık duşun ardından tüm yorgunluk gidiyor.

  bir ayın sonunda kilo vermedim, ki bunun sebebi benim beslenme konusunda irademin çok zayıfolması ve bu süre içinde sadece ekmek ve pilav tüketimimi minimuma indirdim.

  ancak yapılan ikinci ölçümde inceldiğimi gördüm. karın bölgesinden çok muzdarip biri olarak asıl orada sonucu görmek istiyorum ve 5 cm incelme ilk ayın sonu için bence iyi.

  diğer bölgelerde de 2-3 cm civarı hep gitmiş. ben hissedememiştim bu farkı. çok sevindim açıkçası.

  hareketler giderek zorlaşıyor ama ilk derslerde zorlandığım hareketleri şimdi daha rahat yapıyorum. bu sebeple de kaslarım güçlendiğine inanıyorum.

  26 nisan 11:19

  5. ben bunu yaklaşık 2 haftadır yapıyorum ve gerçekten inanamıyorum.

  şöyle ki, önceden grup plateslerine gidiyordum. esnek bir vucuda sahip olmadığım için hareketleri ya yapmaya çalışıyordm ya da yapamıyordum. yani yaptığım kısım yok denecek kadar azdı. bir de eminim hareketleri doğru yapamıyordum. çünkü bizi takip eden, yaptıklarımızın doğru olup olmadığını söyleyen bir hoca yoktu. o da bizimle beraber yapıyordu hareketleri. yoruluyordum ama hareketleri yapamadığım için girdiğim şekilden yoruluyordum, nefes alıp vermeyi bilmediğimden nefes alamadığım için yoruluyordum. bana katkısı yok denecek kadar azdı. çünkü kimse eşit esneklikte ya da güçte değil. herkes her hareketi yapamaz, yapsa da doğru yapamaz. ilkin hareketi nasıl yaptıysan öyle devam ediyor, düzeltmen de zor oluyor.

  şimdi aletli platese haftada 3 gün gidiyorum ve ciddiye alıyorum. yapabildiklerimin ve yapamadıklarımın farkındayım. hoca da benim yapabildiklerimin ve yapamadıklarımın farkında. en önemlisi bu bence. mesela sağ tarafım sol tarafımdan daha güçlü doğal olarak, sol tarafımı da güçlendirmek için de çalıştırıyor. ya da esnek olmadığım için esneyeceğim şekilde hareketler de yaptırıyor. bana göre hareketler belirleyip onları yaptırıyor. eh tabi biraz da zorluyor. hareketi yaparken sürekli duruşumu düzeltiyor. ister istemez rahat tarafa yöneliyor vucut ve hoca bunu farkediyor. ciddi anlamda da yorulmuyorum, nefes nefese kalmıyorum. çünkü nefes alıp vermemi dahi takip ediyor hoca. kaslarımın çalıştığını anlayabiliyorum. çıktığımda da rahatladığımı, vucudumu ödüllendirdiğimi farkediyorum ve mutlu ayrılıyorum.

  evet ücreti biraz fazla ama bana sorarsanız hak ediyor. benim gibi esnek değilseniz ve hiç bir hareketi doğru yapmadığınıza inanıyorsanız maddi durumunuz da el veriyorsa denemenizi tavsiye ederim.

  en iyi yatırım vucudunuza ve teninize yaptığınız yatırımdır.

  9 ekim 2018 13:46

  4. 2 senedir arada kaytararak da olsa mat pilatesi yapıyordum ve baya incelip güçlenmiştim. 1 ay oldu aletliye başladım. kaslarım güçsüz olmadığı için çok zorlandığımı söyleyemem ama kesinlikle mat pilatesinden daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum çünkü hareketi yanlış yapma ihtimali çok düşük. birebir hoca ile veya maksimum 3-4 kişilik grup ile yapılıyor. grup fiyatları tabi ki daha uygun, zira birebirde minimum 100tl gibi bir saatlik ücret söz konusu. ben de birebir almayı düşünmüştüm ilk başta ama hocayla saatleri ayarlayamayınca gruba katılayım o zaman dedim ve üçüncü olarak girdim. haftada 2 gün gidiyorum, gerçekten fiziksel ve psikolojik olarak inanılmaz pozitif etkisi var. spor yapmayı seviyorum zaten, kalp atış hızını ve enerjini yükselttiği için ve kendine faydalı bişeyler yaptığını bildiğin için ruh haline çok katkısı oluyor. fiyatlar yüksek gerçekten ama o paraları nerelere harcamıyoruz ki. alışverişten biraz kısıp biraz da bütçeyi zorlayarak aletli pilatese gitmenin insanın kendisine yapabileceği en iyi şeylerde biri olduğunu düşünüyorum :)

  ben bunun yanında bi de (link: https://www.suslusozluk.com/kangoo-jumps?i=799836 kangoo jump) a başladım. haftada 2 pilates, 1-2 de kangoo olmak üzere misler gibi sporumu yapıyorum efenim :)

  31 mayıs 2018 11:17

  3. hayatımın hiçbir evresinde düzenli spor yapmayı başaramamış tipik ofis çalışanı olarak bugün itibariyle başlıyorum; sırtımdaki kamburumsu eğri duruşuma, omuz ağrılarıma ve kilo alıp vermekten pörsüyen vücuduma iyi gelmesini aşırı umuyorum. allahım lütfen bu sefer pes etmeyeyim yaş oldu 31 artık:(

  9 mayıs 2018 17:02

  2. 5 yıldır yaptığım ve çok etkisini gördüğüme inandığım, mat pilatesin aslında pilates falan olmadığını, 30 kişilik sınıflarda kendimi aslında hiç zorlamadan hareketlerde kolaya kaçarak yaptığımı 6 ayda bana gösteren pilates turu.

  iyi yanları;

  - gerçekten kasları zorlayarak belirginleştirmesi, uzatması

  - core strenght de denilen vücudu taşıyan büyük kaş gruplarının güçlendirilmesi - daha güçlü / dengeli bir vücut

  - kilo kaybetmeden beden küçülmesi. uzayan kaslar sayesinde vücudun incelmesi

  - günlük hayattaki hareketlerin de kasla üzerindeki kontrolün artması ile zarifleşmesi

  - anatomiden de anlayan iyi bir hoca ile çalışıldığında skolyoz, omuzun öne dönük olması, sırt veya boyun eğriliği gibi konularda iyileşme sağlaması

  - hocanın zorlamasıyla mat pilateste kaytarılan hareketleri de doğru şekilde etki edecek şekilde yapılması

  - bir saatlik dersin sonunda hem bedenen hem ruhen rahatlama sağlaması - kendin için iyi bir şey yaptığını hissedersin / bilirsin

  kötü yanları;

  - çok pahalı :( özellikle tek başına ders almak istiyosan ders başına 90-100 TL gibi bir mebla ödemek gerekiyor

  - yağ yakmaya direkt etkisi yok. hareketler yapılırken kaslar çalıştığı ve kalori harcandığı için dolaylı olarak etkisi var ancak tek başına göbek / basen eritmek için yeterli efor sarfedilmiyor. en zorlu pilates hareketlerini tek hamlede yapabilen ama göbekli/basenli pilates hocaları da bunu destekler nitelikte. alt tarafta kaslar var ama üzerindeki yağları eritmek için başka bir şey yapmak lazım.

  13 ocak 2016 23:42 ed.7 şubat 2016 11:41

  1. Hayatında spor yapmamış, masabaşı çalışan, 1. Kata asansörle çıkıp "bakım parasını ödüyorum ama" diye de çirkefe bağlayan, bazen yürümekten ölesiye nefret ettiğinden taksiye binip, ankara'ya gidecekmiş gibi bir özgüvenle "ilerleyin siz" deyip iki sokak ötede inerek garib anasına gıyabında sövdüren, kışı bir mağarada uyuyarak geçirme hayalleri kuran, panda misali seks yapmaya bile değnekle dürtmeseler yeltenmeyen ben, evet ben cinnamon 3 hafta önce bir hezeyan anında aletli pilatese başladım!

  Aletli pilates genelde reformer adı verilen ve joseph pilates tarafından yaralı askerleri yattıkları yerde tedavi edebilmek için tasarlanan bir fizik tedavi aletinin modifiye edilmiş hali olan aletle yapılıyor. Reformer'in yanısıra cadillac, chair vb aletler de var. reformer yaylı bir mekanizma. Uzanıldığında veya oturulduğunda bacak veya kollarla itip çekerek hareket ettirilen bir bölüm, bacak, omuz ve basın konulacağı kısımlar ve yine aleti hareket ettirmeye yarayan ellere veya ayaklara takılan bantlar var. reformer üzerinde 500 farklı hareket yapılabildiği ve reformer üzerinde yapılan hareketlerin vücuttaki tüm kasları çalıştırdığı söyleniyor.

  Aletli pilates gördüğüm kadarıyla her yerde hoca eşliğinde birebir ders şeklinde yapılıyor ve saat başına ücret ödeniyor. Ben haftada iki kez birer saat gidiyorum. Gittiğim stüdyo bağdat caddesi'nde bir yer. Zaten anadolu yakası'nda bağdat caddesi böyle butik pilates stüdyoları ile dolu.

  Şimdi ilk paragrafa bakıp bu kız 6 derstir gidiyorsa demek kolay bir şey demeyin, ben böyle bir zulüm görmedim. Aslında sırt üstü yatıp bacağını itip çekiyorsun mesela ne kadar kötü olabilir ki? Ama yayların direnci ve hareket tekrarı gitgide artırıldıkça o bacaklar tir tir titremeye başlıyor. Şöyle söyleyeyim bu hafta reformerda bacak çalıştıktan sonra step tahtası gibi bir tahtaya çıkıp inmeli bir hareket gösterdi hoca ve ben ilk adımı atmamla allaaaah diye bağırıp uçan adam sabri misali kendimi yere attım çünkü bacaklarım tutmadı.

  Bunları anlatıyorum ki benim gibi hayatını koala tadında yaşayanlar neyle yüzleşeceğini bilsin ama şikayetçi değilim. Bir defa yaptıkça insan alışıyor. kronik sırt boyun ağrılarıma iyi geleceğini biliyorum. kollarımın ve bacaklarımın güçleneceğini, vücudumun sıkılaşacağını bilmek beni çok gaza getiriyor. Hocayla sohbet falan da derken 1 saat boyunca hareket etmek bana bütün mental yorgunluğumu unutturuyor eve geldiğimde daha rahat uyuyorum kesinlikle. O yüzden düşsem de kalksam da devam diyorum.

  Ukte (yazar: marguerite)

  13 ocak 2016 22:02