yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (10)
  • medya (0)

  10. kendi kendine yeten, kendi ayakları üzerinde duran kadındır.

  15 eylül 11:56

  9. Bu tanım denildiğinde aklıma direkt tarihe yön vermiş hükümdar kadınlar gelir ama günümüzde de büyük bir şirketin başında olan isimleri alfa olarak nitelendiriyorum.

  Tomris Hatunun hikayesini çok seviyorum şöyledir;

  Tomris Hatun barışçıl ama savunmaya önem veren bir yapıya önem göstermiş, bunu bir zayıflık olarak gören Pers İmparatoru Büyük Kiros ise hiç durmadan Saka topraklarına akın düzenlemiştir. Persler Saka topraklarına girdiği vakit yakılmış tarlalardan başka bir şey bulamıyorlardı. Çünkü Sakalar geri çekiliyor ve savaş için uygun bir mevzi ve an bekliyorlar, bu olmadığı takdirde de savaşa girişmiyorlardı. Sakaları kovalamaktan bıkan Büyük Kiros İran'a geri dönmek zorunda kalıyordu. Bir süre sonra kendisine tabî olması ve kendisiyle evlenmeyi kabul ettiği takdirde Tomris Hatun ile uğraşmayacağını vadetti. Tomris Hatun bunun bir oyun olduğunu biliyordu ve teklifi reddetti.

  Buna kızan Büyük Kiros büyük bir ordu toplayarak tekrar Saka topraklarına girdi. Bu orduda savaş için eğitilmiş yüzlerce köpek de vardı. Tomris Hatun artık kaçmanın yarar sağlamayacağını anlayıp uygun bir alan seçip Büyük Kiros'un ordusunu beklemeye başlar. İki ordu aralarında birkaç kilometre kalacak bir biçimde mevzilenir. Güneş battığı için savaşa tutuşmazlar ancak gece Büyük Kiros bir hile düşünmüş ve iki ordunun arasında bir çadır kurdurmuştur ve içinde güzel kızlar ve yiyecekler ve şarap bulunan çadıra ansızın saldırı düzenleyen Tomris Hatun'un oğlu ve beraberindeki kuvvetler, içerideki birkaç Pers'i öldürüp eğlenceye dalmışlardır. Ancak birkaç saat sonra bir baskın düzenleyen Pers kuvvetleri çadırı basıp Tomris Hatun'un oğlu da olmak üzere içerideki Sakaları öldürürler. Tomris çok sevdiği oğlunun ölümüne üzülür. Yemin ederek şöyle söyler: Kana susamış Kirus! Sen oğlumu mertlikle değil o içtikçe zıvanadan çıktığın şarapla öldürdün. Ama güneşe yemin ederim ki seni kanla doyuracağım!

  Ertesi gün yapılan savaşı Sakalar kazanır. Ok atmakta usta olan ve savaş arabalarını büyük ustalıkla kullanan Sakalar, savaş köpeklerine rağmen Persleri bozguna uğratır. Ölenler arasında Pers kralı Büyük Kiros da vardır.

  Tomris Hatun sözünde durur ve Büyük Kiros'un kesik başını kan dolu bir tulumun içine atar. Tomris Hatun, Büyük Kiros'un kafasını kan dolu bir fıçıya atarak "Hayatında kan içmeye doymamıştın, şimdi seni, kanla doyuruyorum!" der.

  16 aralık 2020 15:51

  8. Bence tarihimizdeki asıl alfa kadınlar tomris hatun,hayme hatun,kösemdir. Cunku devleti bizzat yonetmistirler. daha derin açıklamam gerekirse:

  1)tomris hatun zamanının pers hükümdarı evlilik teklif edince asıl amacını anlayıp hayır diyor. pers hükümdarı sinirlenip savaş ilan ediyor. ama tomris hatun savaşa yanaşmıyor sonraları dahada tehditkar oluyor. pers hükümdarını büyük bir bozguna uğratıp kellesini sallandırıyor.

  2)hayme hatun: bakmayın dirilişte pasif karakterli gösterildiğine zamanında iyi bir dirayet gayret ve yetenek göstermese o kadar adam içinden sıyrılıp oba başı ve osman gaziye örnek olmazdı. hala adına etkinlikler yapılır.

  3)kösem koca osmanlıyı saltanat naibesi olarak tek başına yönetmiş.

  ayrıca adını hatırlayamadığım gene anadolu tarafında bir kadın oba beyi , ve raziye begüm sultanıda es geçmemek lazım.

  16 aralık 2020 11:26 16 aralık 2020 14:09


  7. Kleopatra ve hürrem sultan'ı örnek verebilirim.

  Alfalık; dominant, agresif ve gürültücü bir kişilik olmakla karıştırılmamalı. Ortamdaki en dışa dönük insan olmakla da ilgili değil.

  Dominant insan fikirlerini empoze eder ve kendini dayatır. Diğer bireyleri boğar. Lider insanlarsa varlıklarıyla ilham verir, cazibesiyle peşinden koşturur.

  Alfa dişi sizde "onun gibi olma" arzusunu uyandırabilendir.

  Kendilerini sevdiren insanlardır.

  Alfa dişiyle sohbet etmeyi istersiniz. Varlığıyla sizi rahat hissettirir, germez.

  Kendilerine ait bir tarz, üslup ve stilleri vardır.

  16 aralık 2020 00:55

  6. astrolojiye göre dolunayda doğan kadındır.

  hatta daha terim anlamıyla güneşin aya 180 derece yaptığında doğan kadındır. güneş burcuyla ay burcu birbirinin tam karşıt burcunda olup hem eril ben dışıl özellikler gösterir. dolunay zamanlarını zor geçirir.

  yanı tam anlamıyla alfa olacağı doğduğu andan itibaren bellidir.

  26 mayıs 2020 12:01

  5. ben de değilim. özgürlüğüne düşkün bir introvert olarak kendilerinden uzak durmaya çalışıyorum. çünkü normalde uyumluyum, çok nadir itiraz ederim ama fikirlerini dayatmaya gelince geriliyorum tutamıyorum kendimi. fakat bir yönetici seçecek olsam sağlam duruşlarından ve tutarlılıklarından dolayı kesinlikle alfa kadınını tercih ederdim. ver şirketi yönetsin valla hem alfa hem de zeki bir kadınsa gözün arkada kalmaz.

  yalnız söylemeden geçemeyeceğim merkel bence baya alfa. ondan daha alfa ne kadın ne erkek gördüm ben. sadece devlet ana kitabındaki devlet hatun merkel'den daha alfa olabilir. ki kendisi roman kahramanı zaten.

  23 mart 2019 18:26

  4. o ben değilim .net

  (yazar: ocaktayemegimvar) 'a o kadar çok katılıyorum ki. sanırım aynı kişiyiz.

  23 mart 2019 12:34 23 mart 2019 12:41


  3. (bkz: samantha jones)

  23 ocak 2019 22:16

  2. tam alfa kadınlarına laflar hazırlamıştım ki (link: https://onedio.com/haber/senin-karakterin-ne-kadar-alfa--699148 buradaki) testi gördüm! neyse ki yine alfa çıkmadım, onun daha kendi halinde, dikkat çekmeyi sevmeyen ikiz kardeşi omega'yla ucundan kurtardım.

  aslında benim alfa arkadaşlarım da var(gizlinot: adşkfhlaidjig) ve bu arkadaşlarla genelde ilk başta çok iyi anlaşırız, paylaşacak ortak pek çok şey buluruz, eğleniriz güleriz ama bir yerden sonra ipler gerilmeye başlar. bu kadar kendinden emin olma durumu, ilgiden memnuniyet, her konuya en baştan yüksek tonda girip fikrine uymayanlara karşı alaycı imalar filan bir yerden sonra yorucu ve yıpratıcı olmaya başlıyor. sanırım kendi kız kardeşim de onlardan biri ve senede iki veya üç kez ailenin bir araya geldiği bayram seyran durumlarında görüşürüz, onun dışında o zaten beni hiç aramadı, ben de artık vazgeçtim.

  demem o ki sevgili alfa kadını, benim için seni uzaktan sevmek aşkların en güzeli.

  11 kasım 2016 23:48

  1. Alfa kadın olunmaz, doğulur diyerek katkıda bulunmak istediğim başlık.

  O liderlik ruhu başarıyı ve saygıyı getirir. Aklınıza yalnızca hemen topuklularıyla toplantıya koşturan güzel kadın gelmesin. topluluk içinde yönetilmek için dönülen kadındır. İnsanlarla iletişim becerileri ve organizasyon yeteneği yüksektir.

  Benim annem de, bölüm başkanımız da hayatımdaki iki net örnek olan alfa kadınlar. İnsanlar her bağlamda kendilerinden istenmese bile yönetim için onlara dönerler. Girişkendirler. Çabuk karar alır, dramaya boğulmazlar. Hitabetleri ve bunu kişiye göre adapte etmeleri dikkat çekicidir. Alfa olmayanlar bilinçli ya da bilinçdışı kendilerine saygı duyar, söylediklerine itaat etme gereği hissederler.

  11 kasım 2016 12:14