sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (793)
 • medya (73)

793. az önce takipli kargo olarak gelen bir ürünümün (gizlinot: takipli ürünün kargo kodu “r” harfi ile başlar her zaman) ptt sitesinden nerde olduğuna bakarken gümrük sunum vergisi, damga vergisi vs 0 ücret yazdığını gördüm. demek ki kargo takibi yapılan ürünlerde neye ne kadar ödeyeceğimizi göreceğiz (gizlinot: önceden gümrük vergisini de muhtemelen görüyorduk ama ben hiç takipli ürün almamıştım kdkfkf) bir de 2 hafta önce ptt çalışanı takipsiz ürünlerde ücret ödemesi olmaz, takiplilerde olur demişti. ne kadar doğru bilemiyorum fakat 5 paket takipsiz kargoma hiçbir ödeme yapmadım.

ilgili medya:
1
21 mart 23:40

792. bugün ikinci kere ücretsiz ürün kazandığım alışveriş sitesi :)) medyaya ekleyeceğim ürünleri 

bilmeyenler varsa diye kısaca anlatmak istiyorum. anasayfadan “ücretsiz ürünler” yazan kısıma giriyoruz, daha sonra istediğimiz 2 ürünü belirleyip “bedava kazan”a tıklıyoruz. her 24 saatte bir 2 ürün için bedava kazan yapabiliyoruz. ürünlere kaç kişinin katıldığı, kaç kişiye çıkacağı ve çekilişin ne zaman sona ereceğini de görebiliyoruz. katıldığımız ürünleri kazanıp kazanmadığımızı takip etmek için “bedavalarım” kısmına (ücretsiz ürünlere girdikten sonra sağ altta) bakabiliriz. ürün kazandıktan sonra 6 kuruşluk bir ödeme yapmamız gerekiyor. (ürünü kazanınca hesaptaki siparişlerin ödenmemişler kısmına düşüyor) bu arada kazandığımız ürünler gelince değerlendirme yapmamız gerekiyor.

jetonlarla ilgili aklı karışan varsa eğer onunla ilgili de bir şeyler söylemek istiyorum. oyun oynayıp vs jeton biriktirince “kupon bozdurma”ya tıkladığımız zaman “aliexpress seçkin kuponları”nın bir işe yaradığını henüz görmedim. zaten bazıları “800 ₺ harca 11 ₺ indirim olsun” gibi komik rakamlar söylüyor. onun yerine her sipariş için geçerli (15 $ harca 2 $ indirim kazan) kupon veya mağaza kuponu almak daha mantıklı. mağaza kuponlarının çoğu “11 ₺ harca 5 ₺ indirim kazan” şeklinde oluyor. tabii mağazayı ziyaret edip ilgi çeken bir şey var mı ve kargo fiyatlarını kontrol etmekte de fayda var. 

aynı zamanda jetonları biriktirip “jeton + belirli bir ücret” karşılığında ürün almak da daha karlı bir alışveriş olur. özellikle 6 kuruş karşılığı ürünler oluyor o ürünlerde bazen pahalı şeylere bedavadan sahip olabiliriz. yanılmıyorsam her sabah 10’da yeni ürünlerin satışı başlıyor. bir gün önceden hangi ürünlerin kaç jeton karşılığı satılacağını ve stoğunu görebiliyoruz. stok dediğim 4-5 tane oluyor bu arada acele etmekte fayda var. 

umarım doğru ve anlaşılır anlatabilmişimdir :))

ek: ücretsiz ürünler uygulamadan girince anasayfada ilk başlarda çıkıyor, web’den girince var mı bilmiyorum hiç denk gelmedim

ilgili medya:
2
17 mart 16:21 20 mart 10:21

791. 2 ay önce farklı satıcılardan sipariş verdiğim 5 ürünün hepsi birden dün elime ulaştı. hiçbirinden bir ücret alınmadı. Ancak meraj ettiğim, 5 ürün eş zamanlı olarak nasıl geldi, şimdiye kadar ellerinde mi tuttular? Daha önce hiç böyle olmamıştı. Parça parça geliyordu. Pek anlamadım bu işi.

16 mart 22:06

790. Kargom gelmiş ve ücret alınmamış :) Elveda güzel telefon kapları ama sanırım almaya devam edeceğim çünkü vergili halleri bile daha ucuz hala :( Kafam bu konuda karışık 

16 mart 13:44

789. Geç bulup erken kaybettiğim biricik çin pazarı. Keşke seni dolar 1.3ken seni keşfetseydim. Güle güle washi tapeler, 0.38 jel kalemler ve çakma copic kalemler. Seni çok özleyeceğim.

16 mart 13:07

788. Benim de beklediğim sipariş var, geç kaldı diye Ptt’ye sormaya gittim ve vergi muhabbetini de sordum. Nisan ayından itibaren uygulanacağını söylediler. Yani nisanda yapılan alışverişlerde vergi alınacak. Şimdi almak istediğiniz bir şey varsa alın yani bence. 

15 mart 18:02 15 mart 18:03

787. Benim de yaklaşık 1 ay önce söylemiş olduğum üç dört paket ürün bugün elime ulaştı ve hiçbiri ile ilgili ücret ödemesi olmadı. Bilgilerinize süslü kardeşlerim.

15 mart 15:04

786. Dün akşam eve gelirken apartmanın duyuru panosuna bir sürü aliexpress paketi bırakıp gitmişlerdi. Apartman cadde üstü, gelen geçen çok oluyor alıp gitmesinler diye aldım sahibine götürdüm. Kadın “aaa bunlara ücret vermeyecek miydik iyi bari” dedi.

Aliexpressten alışveriş yapan süslülere haber edeyim dedim. Sanırım hala ücret alınmıyor. 

15 mart 15:02

785. kızlar demin aliexpress paketi teslim aldım iki tane ve ücret ödemedim!

(gizlinot: yalnız daha neyim gelmiş ona bile bakmadan buraya yazıyorum asdfg)

15 mart 13:05

784. yılda 26 milyon paket çinden ülkemize geliyormuş, bu yüzden gümrük sunum vergisi bıdı bıdısı çıkmış.

çinin buna cevabı olur, net.

15 mart 11:43