yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (913)
  • medya (102)

  913. bu zamana kadar verdiğim sayısız siparişin %95'i sorunsuz elime geçti. haziran başında satın aldığım 3 paket de gelmedi. postacı biraz daha bekleyin gelir hepsini tek tek açtıkları için çok uzun sürüyor dedi ama o zamana kadar bekletme imkanım olmadığı için mecburen dispute açmak zorunda kaldım. iade aldığım ürünler olur da elime ulaşırsa tekrar ödeme yapacağım mecburen. zaten vergilerden dolayı tadım kaçmıştı ama hiç değilse takıları toplu halde tek pakette alırım diye düşünüyordum ancak bu durumda ben de kendisiyle üzülerek vedalaştım.

  oysa ne güzel her canım sıkıldığında saatlerce ürün arıyor derdimi kederimi unutuyordum. o ufacık paketler 1 ay sonra geldiğinde sanki sürpriz hediye gelmiş gibi seviniyordum. üç kuruşluk zevkimiz vardı gerçekten...

  28 ağustos 20:00

  912. elimizle vergiyi hesaplayamıyormuşuz, yalnızca programla hesaplayabildiğimiz için de çok normalmiş, bir nevi ithalat yapıyormuşuz.

  ithalat yapmıyoruz, anayasal hakkımız olan satın alma özgürlüğümüzü kullanıyoruz. bunu yaparken de ürün bedeli kadar nereye gittiği bu devirde muamma olan sözüm ona vergi ödüyoruz. bu uygulamayı çin dünya devi olmasın diye mi dayatıldı, yoksa kaza halinde ambulansızn giremediği yeni özel otoyollar için mi bilmiyorum.

  ancak eskiden çinden 2 liraya getirip 200 liraya bize satmaya çalışanlardan kurtulabiliyorduk. şimdi 2 liralık ürüne 200 lira vermek zorunda kaldığımız için gittikçe fakirleşiyoruz. dolaylı olarak kapitalizme kafa tutuyorlar herhalde.

  28 ağustos 14:30

  911. Mayıs ayında 3 sipariş verdim. Gelme ve gelmeme ihtimaline istinaden 10₺ tutarındaydı ve Temmuz ayı olmasına rağmen kargoda gözüküyordu. İptal edip para iadesi aldım. Daha alışveriş yapmam diye düşünüyorum. 

  28 ağustos 11:33

  910. İlk aliexpress deneyimim Mart ayında yeni telefonumu aldıktan sonra oldu. telefonum için koruma camı ve silikon kılıf arıyordum, telefonumun modelinden dolayı dışarıda pek fazla seçenek bulamadığımdan dolayı AliExpress e başvurdum. 4 kap 2 cam 1 telefon yüzügüne 60 tl gibi bir fiyat ödedim, siparişlerin geldiler, mutluyum, çokta kalıteliler. Ama bu yeni vergi sistemiyle herhangi bir şey almak ne kadar mantıklı tartışma konusu. Halbuki o kadar çeşit çeşit, uygun fiyatlı ürünler var ki insanın gözü karartıp o vergiyi umursamayıp ve o neredeyse 2 ay beklemeye itiyor.

  Bir de aliexpress te 1.5 dolara satılan aynı ürünü trde 60 liraya satan instabloklar var. Onlar ne oldular acaba.

  28 ağustos 11:30

  909. gelin tacımı, kına tacımı bile bu siteden almıştım. ben de değeri de anısı da büyüktür. çünkü istediğim kına tacını mağazası olan instagram sayfaları 300 tl'ye satarken ben 45 tl'ye almıştım. daha birsürü taç almıştım neyseki ucuz kullanmadığımı satarım diye. ki sattım modacruz, dolap gibi sitelerde elime geçip kullanmadıklarımı. güzel güzel amerikan servislerinden almıştım çeyizime burdan. aliexpress'e yapılan bu vergi olayı türkiye ekonomisine destek değil vatandaşa karşı açılan bir çukurdur. belki ben o türkiye'deki mağazadan almamış olabilirim, ama türk esnafının geçinmesi için alışveriş yaptığı yer nereydi? yine aliexpressti. senelerce iyi faydalandım ve malesef uygulamayı sildim. ama ben sanmıyorum böyle böyle türk esnafının kazancının artacağını..

  28 ağustos 09:21

  908. 18 dolara aldığım bir sırt çantası için 17 tl vergi ödedim. Makbuzda gümrük vergisi, gümrüğe sunum vergisi ve damga vergisi olmak üzere 3 ayrı vergi türü belirtilmiş. Yorumsuz.

  27 ağustos 20:29

  907. geçen hafta ben de 4 dolara aldığım bir ürün için teslimat sırasında 11 lira vergi ödedim. bayramdan önce yapılan bakanlık(gizlinot: anladınız siz hangi bakan olduğunu) açıklaması gereği, yurtdışı alışverişlerinde son olarak 22 euro'ya çekilen vergi muafiyeti külliyen uçurulmuş ve yapılacak tüm yurtdışı alışverişlerine % 18-20 civarında vergi uygulanmasına karar verildiği duyurulmuş. bundan böyle yurtdışı alışverişlerimiz, minimum 11 liradan başlamak üzere vergilendirilecekmiş.

  yani artık minimum vergi 11 lira, bunu göz önünde tutmak gerekecek. sonra oransal olarak artıyormuş. "neye göre artıyor" dedim postacıya, "tr'ye girişte paketlerin üzerine bir bedel işlenmek zorunda artık" dedi. ama o bedeli kaynakta satıcı mı işleyecek yoksa tr'ye girişte gümrükçüler kafalarına göre mi işleyecek onu çözemedim henüz.

  kısacası artık 3 dolar 5 dolar diye aliexpress'ten yaptığımız alışverişlere veda etmemiz gerekiyor. çünkü "küçücük zarfların içinden, ohoooo..." demiş bir bilen;

  (link: https://www.haberturk.com/son-dakika-yurtdisi-e-ticaret-alisverislerine-flas-vergi-duzenlemesi-2464258-ekonomi küçücük zarflar vergisi)

  27 ağustos 14:34

  906. Bir süre önce arkadaşım instagramdan bana AliExpressten aldıkları giysilerle looklar oluşturan ve sırf bunun üzerine bloglar yazan rus kızlarının sayfalarını atdı. Bir süre ben bu blogları araştırdım. Giysiler normalin aksine çok şık duruyorlar ve bayağı kaliteli gözüküyorlar. Blogger ürünlerin linklerini birer birer eklemiş. Bende beğendiklerime bir bakayım, belki bende sipariş veririm deyip tam bir hüsran yaşadım. O çok kaliteli gözüken giysilerin hepsi zara, mango fiyatlarında. Ayakkabılar en az 60-70 dolar. 

  Bana garip gelen şu ki, bu kadar paran varsa hemen kıyafetleri normal bilinmiş markalardan online ve ya mağazadan almak varken insan neden ali gibi her an süpriz çıka bilecek ve paranın yazık ola bileceği yerden alasınki

  27 ağustos 13:52

  905. 1 dolarlık ürüne (yaklaşık 6 tl) 10 lira vergi verilmesini eksiliyor olabilir miyiz acaba! Veya buna 'çok normal bir nevi ithalat yapıyorsunuz sonuçta' demenizi?

  Aynı üründen 50 tane getirirsen ticari amaçlı ithalat olur, ben 1 tane küpe almışım nasıl bir kazanç amacı gütmüş olabilirim! fiyatından fazlasını benden vergi olarak alırsan bunun adı kamufle edilmiş sömürü oluyor , sen ona kibarca 'vergilendirme' diyorsun

  27 ağustos 11:27

  904. vergi konusuna kendimce bi açıklama getirmek istiyorum. Hali hazırda Gümrük Müşavirliği ofisinde ithalat ihracat müşteri temsilcisi olarak çalışıyorum.dolayısıyla alışveriş yapmış bir çok müşteri bizleri arıyorlar. vergiyi elinizle, mantıkla hesaplayamazsınız zaten. biz de bunun için program kullanıyoruz. eşyanın ne olduğu, kilosu, adeti, değeri, hangi ülkeden geldiği, hangi yolla geldiği, hangi şekilde ödendiği bunların hepsi vergi hesaplamasında lazım. küçücük bir şeye 1000tl ödeyen de gördüm kocaman bir şeye 100tl ödeyen de gördüm. bence çok normal. ülkeye bi eşya sokuyorsunuz sonuçta. ithalat yapıyorsunz bi nevi. hmm bu kızcağız boncuk almış yazık vergisi 2 tl olsun diye bir şey olamaz zaten bunları kafalarından hesaplamıyorlar. vergi oranları yüksek tamam ama düşünüp düşünüp buna akıl sır erdirememenize şaşırıyorum sadece, belki de ben işin içinde olduğum içindir.

  tanım: yurtdışı alışveriş sitesi

  edit: eğer eşya aldığınızda vergi hesaplatmak isterseniz yardımcı olabilirm.

  edit2: bilginin neyini eksiliyorsunuz anlamadım :) sanki ben karar verdim böyle olmasına

  27 ağustos 10:43 27 ağustos 10:51