yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (916)
  • medya (100)

  916. 2 liralık ürüne, tam 11 buçuk lira vergi ödedim az önce. Başka diyebilecek bir şeyim yok.

  ilgili medya:
  1
  21 eylül 10:47

  915. mart ayında aldığım hiçbirşey gelmedi ptt'deki görevli "başka takip numarası gelecek öyle sorgulayabilirim" dedi. iki tanesini sorguladık gümrükten dönmüş,kalan iki tanesinin akibeti belli olmadı.önemsiz takı-tokaydı zaten ama ben ıvır zıvır almayı seviyordum aliexpressten.iade istedim sorunsuz halloldu ancak birdaha birşey alamam bu vergi olayından dolayı.vergide bir pay olur ne kadar vereceğini bilirsin;bunların yaptığı resmen eşkiya gibi haraç kesmek.

  20 eylül 11:33

  914. Temmuzda 50 cent verip aldığım Tokalara 12 tl vergi ödedim bugün. Alt barem bu dedi görevli. Para da bozmuyorlar üstelik hazır asker gibi beklememizi istiyorlar herhalde. Telefon kaplarım ekran camı ve mekanik kurşun kalemler var gelemeyen Nisa’ndan beri şimdi bir bir gelirse ve her birine 12tl verirsem ciddi manada selam verip borçlu çıkmış olacağım. Bazılarından ümidi kesip iade istemiştim, iadeler geldi bile. Sinekten yağ çıkarmak için şu zevkimizi ne hale getirdiler artık söyleyecek bir şey bulamıyorum .

  20 eylül 00:24

  913. temmuzda sipariş verdiğim kargo bugün geldi, eylül 19.

  46 liralık led uv kalıcı oje lambasına 13 lira vergi ödedim. üstelik ojeler ayrı gönderildiği için onlar henüz gelmedi, gelirlerse onlara da ek para ödemem gerekecek. elimde lamba var şu an sadece, boş boş birbirimize bakıyoruz. 

  güzel, sevimli aliexpress alışverişlerimiz bu yeni vergi uygulamasıyla rafa kalktı, tarih oldu. seni özleyeceğim aliexpress.

  19 eylül 16:56

  912. bu zamana kadar verdiğim sayısız siparişin %95'i sorunsuz elime geçti. haziran başında satın aldığım 3 paket de gelmedi. postacı biraz daha bekleyin gelir hepsini tek tek açtıkları için çok uzun sürüyor dedi ama o zamana kadar bekletme imkanım olmadığı için mecburen dispute açmak zorunda kaldım. iade aldığım ürünler olur da elime ulaşırsa tekrar ödeme yapacağım mecburen. zaten vergilerden dolayı tadım kaçmıştı ama hiç değilse takıları toplu halde tek pakette alırım diye düşünüyordum ancak bu durumda ben de kendisiyle üzülerek vedalaştım.

  oysa ne güzel her canım sıkıldığında saatlerce ürün arıyor derdimi kederimi unutuyordum. o ufacık paketler 1 ay sonra geldiğinde sanki sürpriz hediye gelmiş gibi seviniyordum. üç kuruşluk zevkimiz vardı gerçekten...

  28 ağustos 20:00

  911. elimizle vergiyi hesaplayamıyormuşuz, yalnızca programla hesaplayabildiğimiz için de çok normalmiş, bir nevi ithalat yapıyormuşuz.

  ithalat yapmıyoruz, anayasal hakkımız olan satın alma özgürlüğümüzü kullanıyoruz. bunu yaparken de ürün bedeli kadar nereye gittiği bu devirde muamma olan sözüm ona vergi ödüyoruz. bu uygulamayı çin dünya devi olmasın diye mi dayatıldı, yoksa kaza halinde ambulansızn giremediği yeni özel otoyollar için mi bilmiyorum.

  ancak eskiden çinden 2 liraya getirip 200 liraya bize satmaya çalışanlardan kurtulabiliyorduk. şimdi 2 liralık ürüne 200 lira vermek zorunda kaldığımız için gittikçe fakirleşiyoruz. dolaylı olarak kapitalizme kafa tutuyorlar herhalde.

  28 ağustos 14:30

  910. Mayıs ayında 3 sipariş verdim. Gelme ve gelmeme ihtimaline istinaden 10₺ tutarındaydı ve Temmuz ayı olmasına rağmen kargoda gözüküyordu. İptal edip para iadesi aldım. Daha alışveriş yapmam diye düşünüyorum. 

  28 ağustos 11:33

  909. İlk aliexpress deneyimim Mart ayında yeni telefonumu aldıktan sonra oldu. telefonum için koruma camı ve silikon kılıf arıyordum, telefonumun modelinden dolayı dışarıda pek fazla seçenek bulamadığımdan dolayı AliExpress e başvurdum. 4 kap 2 cam 1 telefon yüzügüne 60 tl gibi bir fiyat ödedim, siparişlerin geldiler, mutluyum, çokta kalıteliler. Ama bu yeni vergi sistemiyle herhangi bir şey almak ne kadar mantıklı tartışma konusu. Halbuki o kadar çeşit çeşit, uygun fiyatlı ürünler var ki insanın gözü karartıp o vergiyi umursamayıp ve o neredeyse 2 ay beklemeye itiyor.

  Bir de aliexpress te 1.5 dolara satılan aynı ürünü trde 60 liraya satan instabloklar var. Onlar ne oldular acaba.

  28 ağustos 11:30

  908. gelin tacımı, kına tacımı bile bu siteden almıştım. ben de değeri de anısı da büyüktür. çünkü istediğim kına tacını mağazası olan instagram sayfaları 300 tl'ye satarken ben 45 tl'ye almıştım. daha birsürü taç almıştım neyseki ucuz kullanmadığımı satarım diye. ki sattım modacruz, dolap gibi sitelerde elime geçip kullanmadıklarımı. güzel güzel amerikan servislerinden almıştım çeyizime burdan. aliexpress'e yapılan bu vergi olayı türkiye ekonomisine destek değil vatandaşa karşı açılan bir çukurdur. belki ben o türkiye'deki mağazadan almamış olabilirim, ama türk esnafının geçinmesi için alışveriş yaptığı yer nereydi? yine aliexpressti. senelerce iyi faydalandım ve malesef uygulamayı sildim. ama ben sanmıyorum böyle böyle türk esnafının kazancının artacağını..

  28 ağustos 09:21

  907. 18 dolara aldığım bir sırt çantası için 17 tl vergi ödedim. Makbuzda gümrük vergisi, gümrüğe sunum vergisi ve damga vergisi olmak üzere 3 ayrı vergi türü belirtilmiş. Yorumsuz.

  27 ağustos 20:29