yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (922)
  • medya (94)

  922. Bugün daha önceden beğendiğim kılıfı doalra gümrük vergilerine rağmen almak için siteye girdim ama 40 liralık gönderim ücreti beni yeterince şaşırttı. Diğer ürünlere de bakınca tamamen ücretsiz gönderim olan tüm ürünlerde minimum 15 ₺ kargo ücreti var. bunun sebebini bilen var mı?

  Edit: Yaptığım minik araştırmalara göre devletle değil Aliexpress'le alakalı bir durum. Amerika ve birleşik krallık dahil olmak üzere artık bir çok ülkeden kargo ücreti almaya başlamış. 3 - 4 dolar olan kargo ücreti kur farkından dolayı bize dağ gibi geliyor o ayrı. Ücretsiz gönderim yaptıkları ülkeler de iki elin parmağı kadardır. genelde orta asya ülkelerine sağlamışlar bu özelliği.

  düzelmedikçe, zaten 2 sene öncesi kadar tat vermeyen aliexpress sevdamız bitmiş gibi gözüküyor.

  15 eylül 13:43 16 eylül 12:10

  921. Uzun zamandir günrük vergileri nedeniyle alisveris yapmamistim. Ancak pandemide evde kalinca telefonundaki uygulamaya dadandım yine. 

  Hep takı alısverisi yaptiğim bir satıcı var dayanamadım 5 küpe aldım. Bugun elime ulastılar, 16 lira vergi ödedim. Küpeler çok kaliteli olduğu için 16 lira beni üzmedi çünkü burdaki takıcılardan tanesini 50-60'a alırım ancak o küpelerin. Her şeye ve Tc'ye rağmen seni seviyorum Aliexpress <3

  9 eylül 22:07

  920. geçen yıl nisan ayında akıllı saat almıştım ve yaklaşık 1 ayda gelmişti. Çok memnun kaldım. yıllardır aklımdaydı ama bir türlü alışveriş yapmamıştım. Sonra sitede çok güzel kırtasiye malzemelerine denk geldim. Geçen yıl haziran ayında sipariş verme gafletinde bulundum. Sipariş verdikten sonra öğrendim ki mayıs ayında yeni bir vergi sistemi getirilmiş ve kaç dolarlık olursa olsun vergi verilecekmiş. verginin minimum miktarı 12 liraydı geçen sene. Bazı siparişlerim geldi. Malesef gelenlerin çoğuna ederinden fazla vergi ödedim. Ve benim aliexpress maceram burda bitti. geçen yıl sipariş verdiğim hala gelmeyen ürünler de var. fiyatları çok yüksek olmadığı için önemsemedim hatta mümkünse gelmesinler onlara da vergi ödeyemem. Yani aliexpress bence Türkiye için bitti. vergiden dolayı Ufak tefek şeyler alınmaz kesinlikle bu saatten sonra. yüksek fiyatlı ürünler için de gelmeme riski yüzünden artık tercih edilmez.

  2 eylül 16:29 2 eylül 16:30


  919. Çaktırmadan vergiler sağ olsun seksen sente aldığım ürüne 16 lira vergi ödedim az önce. Geçen sene bu zamanlar alt sınır kalktı TüM ürünlere vergi geldi alt sınır 5.60 idi.  önce 11 liraya çıktı sonra da 15 liraya . Artık eskisi gibi alışveriş yapmasam da burada bulamadığım şeyler oluyordu . En son Xiaomi kulaklık şarj kutusu için kılıf almıştım bir baktım vergiye yine zam yapmışlar . Amaç yerli üretimi desteklemek değil ayrık bu çok net bir oksijene sayaç takmadıkları kaldı. Zaten alım gücümüz düştü , pandemi  vb. derken iyice köşeye sıkışmış hissediyorum artık.

  ilgili medya:
  1
  2 eylül 15:54

  918. Vergi gelmeden önce takı, toka, telefon kılıfı, makyaj fırçası vb. ıvır zıvırlarımı çok uygun fiyata temin ettiğim alışveriş sitesi. Ancak vergi geldikten sonra alışveriş yapmaya cesaret edemedim.

  6 temmuz 11:29

  917. Eskiden 21 dolar mı ne vergi sınırı vardı, bunun altında bir şey aldığın zaman vergisiz geliyordu. O zamanlar donanımhaber ölücülerinden bir şey duymuştum. Ürünü alıp satıcıyla iletişime geçiyorlardı, "mrba 5 dolar olarak gösterir misiniz vergi saplanmaması için" diyorlardı ve kabul edip yaparsa (ki yapıyorlar) ürünler vergisiz geliyordu. Şu an ürün 0001 dolar olsa bile vergisi var fakat çok pahalı bir ürün alacaksanız belki bu yol daha insani bir vergi ödemenize yardımcı olabilir. Hala çalışıyor mu bilmiyorum. Burdan iş yapan bir sürü işletmeci vardı, nerdeyse yüzde elli vergi ödeyerek hala devam edebiliyorlar mı çok merak ediyorum. Yazık gerçekten.

  5 temmuz 20:44

  916. keyfi alınan vergi zamazingosu yürürlüğe girdiğinden beri sadece 4 defa alışveriş yaptım artık kendim için değil sadece biberim için alışveriş yapıyorum. en son astronot çantamız ve kedi şelalemiz geldi. linklerini paylaşayım sizlerle de.

  (link: https://tr.aliexpress.com/item/33023549917.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.53dc4c4dWAKOrI astronot çanta kilitli siyah olandan aldım ben)

  dezavantajı çantanın sadece gönderimi için 98 lira para aldılar (ben aldığımda o kadar almışlardı şimdi 33tl diyo anlamadım yani o kadar mı oynadı dolar) ama bir kutuya koyma zahmetinde bulunmadılar. kargo poşetine sarılı bir şekilde okyanus aştı çanta resmen. haliyle bir parça kırık geldi ama satıcı ile iletişime geçtim güya o parçayı bi daha gönderecek bekliyorum. onun için de ayrıca 15tl para vericem tabi postacıya. sonra belki o da kırık çıkacak. japon yapıştırıcısıyla yapıştırdım şimdilik iş görüyor ama inşallah aynı yerden tekrar kırılmaz sürekli tak çıkar yapacağım parça çünkü o.

  (link: https://tr.aliexpress.com/item/4000872636142.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.53dc4c4dWAKOrI kedi şelalesi) bunun dezavantajı da ucu çok kısa. usb şeklinde olduğunu de belirteyim girişinin. bi başlıkla kullanmanız gerekiyor. ayrıca satıcının da kötü tarafı şu ki ben extradan 3tane daha filtre almıştım ürünle birlikte malum her postada 15tl para veriyoruz hiç yoktan.. 3değil 2 tane göndermiş. kısmi para iadesi istedim bakalım ama..

  biber şelaleyi sevmeyecek diye çok korkmuştum neyse ki sevdi. sürekli etrafında (gizlinot: swh)

  23 haziran 18:01 23 haziran 19:51


  915. en son kedime aldığım seramikten su içme şelalesini başka bir şehirde tanımadığım birisine teslim ederek beni hayal kırıklığına uğratmışlardı ki benzer tarihlerde siparişini verdiğim tasma gelince tekrar bir heves alışverişe başladım. aldığım drinking fountain i aslında türkiyeden başka iki kişi daha almış ve onların siparişleri sorunsuz teslim olmuş. yorumlarda ne kadar vergi verdikleri bile yazıyor birisi 15 diğeri 20tl ödemiş. ben yine onun da(link: https://tr.aliexpress.com/item/4000110174075.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.208f4c4dcKP1W8 linkini paylaşayım) ama şahsen benim hevesim kaçtığı için bi daha o satıcıdan alışveriş yapmadım (param geri yattı buarada. ama benim 110tl aldığım şelale 165 liraya çıkmıştı şuan 131tl) seramik olursa ev için dekor da olur iki amaca birden hizmet eder demiştim ama kısmet değilmiş. umarım teslimatı alan kişinin bir kedisi vardır diyorum ne diyim :/

  (link: https://tr.aliexpress.com/item/32819888858.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.208f4c4dcKP1W8 tasma) çok şirindi ama benim sıpam takmak istemiyor.

  demin 3 sipariş daha verdim yine hepsi minnoş için zaten kendi adıma aliexpress le vedalaştım artık ama ona herşey feda olsun :) verdiğim son 3 sipariş sorunsuz gelirse onların da linklerini paylaşacağım.

  edit: kargosuyla beraber 110tl idi. bu arada tasmaya 16tl vergi ödedim.

  20 mayıs 11:11 20 mayıs 11:13

  914. benim için ciddi ciddi tarih olacak site. bir zamanlar ne alışverişler yapardım sorunsuz elime ulaşırdı. saçma sapan vergi sistemi geldikten sonra hiç alışveriş yapmamıştım ki minik kedimle beraber yaşamaya başladıktan sonra ona seramikten oldukça şık bir su şelalesi almak istedim. hem şelale özelliği olduğu için kedim gerektiği kadar su içecekti hem de evimde dekoratif bir görüntüsü olacaktı. üstelikte müşterilerin yorumlarında türkiyeden iki kişinin de yorumunu görmüştüm. şehirlerden biri doğuda bir şehirdi üstelik. ve sorunsuz bir şekilde ürünlerini teslim almışlardı. hatta vergi olarak da 15tl filan vermişler o seramikten ağır şeye. bunlara güvenerek aldım ama ne oldu??? gitmişler izmirde başka birine teslim etmişler ürünü olacak iş mi ya? ben ankaradayım! sistemde ürünün teslim edildiğini görünce detayları öğrenmek için ukim i aradım ordan öğrendim başka bir şehirde başka birine teslim edildiğini. ciddi ciddi çok sinirim bozuldu. o kadar hevesliydim ki. az da değil 105lira para vermiştim. hayır benim anlamadığım postacı 15 lirayı alıp da teslim ediyor bu ürünü. o kişi nasıl bilmediği birşeyi aldı ki ücret verip de? dispute açtım bakalım ne olacak.

  7 mayıs 12:41

  913. sanırım şu an en az tinder kadar tenhadır..

  17 nisan 20:53